Zastavte umlčování arabských exmuslimů a volnomyšlenkářů na Facebooku

Autor | 21.02. 2016

sJrDDmMiHJdzAoT-800x450-noPadAteisté ČR se připojují k protestu proti blokování arabských sekulárních a ateistických stránek na Facebooku. Sociální sítě jsou pro ateisty na předním Východě ještě mnohem důležitější než pro nás. Je to často jediný prostor, v němž se mohou setkat, protože jinou možnost jim okolní společnost nedává.

Pokud máte komu sdílet, sdílejte, pokud umíte ještě jiný jazyk než česky nebo anglicky, překládejte. Je nás na téhle planetě miliarda ateistů, pokud se nebudeme umět postavit za své lidi, nikdy se to nezlepší.

 

Text petice:

Jsme tisíce volnomyšlenkářů a exmuslimů, kteří žijí na Středním východě. Opustili jsme náboženství po mnohém zkoumání, ale stále to nemůžeme oznámit v našich zemích vzhledem k místním zákonům a hrozbě extremistů.

Jsme vystaveni riziku smrti stětím podle islámského fundamentalistického práva šaría. Sociální média jsou naším jediným prostředkem jak se cítit naživu, získat znalosti a naději v lepší budoucnost.

Muslimští fundamentalisté a extrémisté nás ale nás ale nechtějí nechat na pokoji, vytvořili si skupiny tisíců stoupenců, kteří  pravidelně nahlašují naše účty a skupiny.

My se nepřihlašujeme do islámských skupin a neblokujeme je.

Máme naše vlastní skupiny a tito ohlašovatelé jsou ti, kteří přišli k nám a neustále nás nahlašují.

Facebook nečekaně reagoval pozitivně na jejich falešná hlášení a uzavřel 10 z našich největších skupin a mnoho dalších účtů.

Žádáme volnomyšlenkáře po celém světě o pomoc, podporu a vyvíjení tlaku na Facebook, aby přestal s intelektuální perzekucí vůči nám, protože:

Mezinárodní právo

Ve smyslu mezinárodního práva je svoboda náboženského vyznání a přesvědčení chráněna Mezinárodním paktem o občanských a politických právech (ICCPR). Tato zahrnuje nenáboženská přesvědčení jako humanitární.

Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů

Výbor pro lidská práva Organizace spojených národů uvádí, že tato „odlišují svobodu myšlení, svědomí, náboženského vyznání nebo přesvědčení od svobody projevovat své náboženské vyznání nebo víru. Neumožňují vůbec žádná omezení  svobody myšlení a svědomí, nebo svobody mít nebo přijmout náboženství nebo přesvědčení podle vlastní volby

Děkuji!

Originál výzvy na stránkách CEMB: Facebook: Stop censoring Arab ex-Muslims and freethinkers NOW

Výzva v PDF: TO WHOM IT MAY CONCERN

Výzva na Change.org: Stop deleting Arab atheist and secularist groups and pages !

 

Postiženy byly například:

Humanitarian Dialogue Forum (31,166 členů)
https://www.facebook.com/groups/809284145854426
منتدى الحوار الانساني

Humanitarian Non-Religious (45,603 členů)
https://www.facebook.com/groups/948397165193441/‬
الإنسانيه اللادينيه

Non-Religious in Middle East (11,901 členů)
https://www.facebook.com/groups/1617988375127210/‬
اللادينيون في الشرق أوسطيون

Philosophy and Logic (27,692 členů)
https://www.facebook.com/groups/510100032501106/‬
الفلسفة و المنطق
Atheist till End of Religion (5,196 členů)
https://m.facebook.com/groups/1555063424729374‬
الملحدون حتي زوال الدين

Radical Atheists without Borders (7,081 členů)
https://www.facebook.com/groups/RadicalAtheist/‬‬
ملحدون راديكاليون بلا حدود

Atheist researcher (47,379 členů)
https://www.facebook.com/groups/879384775450778/

بحث ملحدین و خداباوران

19 thoughts on “Zastavte umlčování arabských exmuslimů a volnomyšlenkářů na Facebooku

 1. Jan Kupka

  Podívejte se, neexistuje nic takového jako základní lidské právo na facebook. Facebook je proprietární služba, která sleduje své ekonomické cíle a bylo by naivní se domnívat, že bude riskovat ztrátu muslimského trhu kvůli „pár volnomyšlenkářům“. Jen se stačí podívat do nápovědy facebooku, jak se k tomu staví:

  „Zásady, které Facebook uplatňuje, mají zastavit chování, které ostatním může přijít protivné nebo obtěžující. “

  Prostě když se to Facebooku hodí, tak si zablokuje co chce. Uvědomte si, že pro něj je váš účet majetkem a aktivem, se kterým podniká…a nemá žádné altruistické cíle.

  Prostě se vykašlat na facebook a jít cestou jiné služby. Není to tak nereálné. V dobách, kdy tu ještě nebyla facebooková mánie, podpořili čeští biskupové projekt křesťanské sociální sítě a na to, že vznikala de facto amatérsky na koleně, tak je tu s námi dodnes:
  https://www.signaly.cz/
  Žije čistě na bázi sponzorství a nikomu nepřeprodává vaše informace, necpe vám reklamu a ani nic podobného.

  Snad nikoho ani ve snu nenapadne, že bych to tu myslel jako reklamu, dělat reklamu na křesťanskou síť u ateistů nedává dost dobře smysl. Jen tím chci demonstrovat, že je kolikrát snažší, než hnout s nadnárodním molochem, jít vlastní nezávislou a svobodnou cestou.

 2. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Ne Kupko neexistuje, ale tentokrát prosím: Běž k čertu!
  Stejně je to tvůj souvěrec. Sorry, ale nemám na tohle náladu i když tentokrát můžeš mít v něčem trochu pravdu.

 3. Jan Kupka

  Tomku, chápu že je to citlivé až bolestné téma. A chápu, že je to pro tebe emotivní záležitost. A tak ti ani nebudu vytýkat zjevný spor, kdy se mě snažíš umlčet v diskuzi pod článkem proti umlčování. Ale rozum do hrsti, šetřete síly na bitvy, které lze vyhrát. Nemůžete si nakráčet před Facebook a vyzvat ho, aby v těch státech začal porušovat zákony. Protože ateismus tam je zpravidla trestný. To je pláč na špatném hrobě. Je třeba změnit zákony a ruku v ruce s tím přestane Facebook ony diskuze blokovat. Do té doby riskuje zablokování. A proč by to dělal.

 4. Ateistický laik

  Už dlouho mám pocit, že ksichtokniha je jeden z vrcholů pokrytectví. Obzlášť od doby, kdy mnohé stránky povolují diskuzi jen přes ksichoknihu.
  Vidím problém především ve společenském tlaku vše tlačit přes ksichoknihu, která vás může na základě pouhých spekulací odstřihnout od (v současné době) hlavního komunikačního kanálu.
  @Jan Kupka
  „Zásady, které Facebook uplatňuje, mají zastavit chování, které ostatním může přijít protivné nebo obtěžující. “
  Koukám, že by věřícím taky prospělo, kdyby jejich keci někdo prohlásil jako protivné nebo obtěžující.
  Co se týče třeba odkazu https://www.signaly.cz/ buďte rádi za sekulární stát, protože třeba o tomhle se v muslimských teokraciích může ateistům jen zdát!

 5. Jan Kupka

  Mně třeba vadí i to, jak „ksichtoknihu“ propaguje námi placená státní televize. Pokud někdo nechce zvednout telefon a chce diskutovat či zasílat příspěvky přes internet, má to udělat přes web ČT, který si platíme v koncesionářských poplatcích. A ne přes Facebook. To už není takový rozdíl, změnit stránku v prohlížeči, ne? To snad ještě zvládne i případný digitálně demen tní (myšleno jako terminus technicus, ne jako urážka) uživatel Facebooku.

  Jinak správná poznámka, Bohu díky za sekulární stát. Však to byl taky porod, než ty církevní restituce prošly. 🙂

 6. toli

  Kupka má bohužel pravdu že Facebook je komerční projekt a některé státy vymáhají dost neurvalým způsobem dodržování svých zákonů.Změňme islámské teokracie a pak nebudeme mít problém s tím že fejz maže nebo blokuje některé profily.

 7. toli

  @Jan Kupka

  Jinak správná poznámka, Bohu díky za sekulární stát. Však to byl taky porod, než ty církevní restituce prošly.

  Správně, a díky sekulárnímu státu rovněž projdou adopce dětí gayi a lesbičkami.Obzvlášť když už je má každý vyspělý národ včetně pošahaných Amíků tak nevidím důvod proč by je nemělo mít i Česko. Chvála božské sekularizaci !!! 🙂

 8. Petr TomekPetr Tomek Post author

  Kupka může mít desetkrát pravdu, ale zrušit exmuslimům v islámských diktaturách facebook, je jako sebrat topícímu se záchranný kruh.

 9. toli

  @Tomek Petr
  Kupka může mít desetkrát pravdu, ale zrušit exmuslimům v islámských diktaturách facebook, je jako sebrat topícímu se záchranný kruh.

  To máš pravdu,která však jde proti diktatuře teokracií a proti zájmu fejzu působit celosvětově,i fejz se musel podřídít tamním zákonům,z toho více méně vyplývá prvořadá potřeba odstranit ty diktatury,problémy fejzu jsou druhořadé.

 10. toli

  Nebo si snad myslíš ,že kdyby existoval internet v 89, tak by fejz byl u nás svobodný ? Zcela jistě nikoliv…….

 11. Jan Kupka

  Tomku, nepsal jsi tu nedávno článek o tribalismu? Přece když nebude mít volnomyšlenkář Facebook, tak budou trpět jeho sociální vazby na zbytek kmenu, ale pořád může žít relativně spokojený život, myslet si o muslimech své, třeba i předstírat, že jim ty jejich řeči baští, ale být vnitřně svobodný, no ne? Nebo aspoň tak jsem to tu pochopil z článků a diskuzí. Takže to není sebrání záchranného kruhu, ten člověk se neutopí. Jen bude muset svůj disent řešit nějak jinak, zřejmě obtížněji, postaru, jako se to třeba dělalo u nás před revolucí, malé domácí skupinky, samizdat a podobně. Ale neutopí se. Přece lidé ještě nejsou na Facebooku tak závislí, nebo už ano?

  Jinak ten doprovodný obrázek je vskutku vrcholem tolerance, fakt. 😉

 12. Bílá velryba

  Takže jste pro to, aby západní firmy vykořisťovaly místní obyvatele, protože tamní zákony to umožňují? Třeba že budou dělat ženy i děti 16 hodin denně? Neměly by nadnárodní, ale na Západě sídlící centra firem dodržovat naše zásady nebo do těch zemí raději nejít? Není to smlouva s ďáblem kvůli zisku z morálního hlediska? Není morálnější aspoň v tomto nevyhovět a čekat, co se stane? Tlačit na dané režimy nebo odejít?

  Po západních firmách v Číně se po tlaku veřejnosti chtělo, aby tam nevykořisťovali lidi podle tamních zákonů a nechávali jim víc volna a dávali větší plat. A aby tam byly více bezpečné pracovní podmínky. Byl to nátlak našich vlád a novinářů a lidí ze Západu. Nebo aby odešli. A z části se to vyplatilo. Firmy, které toto nedělají by měly být bojkotovány. Proč tedy netlačit na Facebook?

 13. Jan Kupka

  Proč tedy netlačit na Facebook?
  Zrovna v Číně Facebook tvrdě narazil a to se jí vlichocoval jak jen mohl. Nepomohlo ani, že se Zuckerber učil čínsky a své dceři dal jméno Čchen Ming-jü.

  Pochopitelně by bylo morálnější se na islámské teokracie vykašlat. Ale petrodolarů se těžko vzdává. To musí jít i nějaká ta lidská práva stranou. Podívejme se třeba na to, co se děje v Jemenu. Saúdové a Íránci si tam ukazují navzájem svaly. A koho Západ podporuje. A proč? Obě strany jsou v tomto případě padouchy a přesto se jedné z nich vesele prodávají bomby a poskytují zpravodajské služby.

 14. DarthZira

  Ano, jistě, „non olet“, to známe všichni – a čekat od firmy, zaměřené primárně na zisk, nějaké morální chování, resp. naivně si myslet, že se morálně bude chovat „jen tak“ sama od sebe, je naprostá hloupost.
  Proto si myslím, že tlak ze strany veřejnosti ve formě petic a třeba i bojkotů na ten Facebook by rozhodně smysl mít měl – hrozba ztráty přízně byť jen části obyvatelstva západních zemí (a tedy i značných zisků) je pro podobné korporace docela strašák, ne že ne 😉
  Myslím si taky, že je to určitě další dobrá agenda pro Piráty a Anonymous. Mělo by se jim to nějak sdělit.

 15. Jan Kupka

  Facebook dobře ví, že podobný aktivismus skončí pár tisíci like, pár stovkami share a pár jednotkami logout 🙁 To s ním nehne.

 16. toli

  Z hlediska uživatele Facebooku je lepší cenzura podle zákonů dané země anebo zcela zablokovat facebook tamními úřady jako odvetu za necenzuru ?

 17. Egon

  nechodím nikdy na facebok protože dost dám na konspirační teorie kde varují před novým světovým řádem krerý bude ovládat hrstka nejbohatších američanů naní žádným tajemstvím že americká vláda škodí svým vlastním lidem nejmocnější tohoto světa chce zlikvidovat co nejvíc lidí a dělají to tím že do pepsikoly přidávají vysoce toxický fluor do soli velmi jemně namleté sklo které se ukládá v organizmu.amecičtí miliardáři chtějí vládnout celému světu chtějí každého sledovat na každém kroku vymislili kreditky a celý svět je přijal jenže touto kreditkou můžou poslouchat s kým a o čem se bavýte facebok jim slouží k získávání dat o vás říkáte tolik dat přece nemohou zpracovat.omyl mají na třídění těchto věcí umělou inteligenci.že ste nevěděli že ui už existuje?jistě vymyslel ji ruský vědec když pozoroval včely propojil mnoho počítačů a bylo to na světě.umnělá inteligence nepotřebuje spánek na rozdíl od nás.nejbohatší parchanti to chtějí hnat tak daleko že kdo bude mluvit nevhodně o americe a o kapitalismu dostane do hlavy čip pro potlačování negativních myšlenek.dojde li k tomu a nebudeme-li proti tomuto bojovat bude to nezvratné.ti idiodi co přijali tu americkou kartu mi připomínají ty šlechtice z pána prstenů.

 18. Egon

  dokonce američani mněli požadavky na ostatní vlády aby v rámci bezpečnosti sledovali mobily a ti idioti že jo no je toto vůbec možné že tu máme takové vepřové hlavy?doprdele to by mne zajímalo za co berou teda peníze.

 19. Egon

  jinak budme rádi za tu svobodu ale to neznamená že už není třeba dál za ni bojovat.je třeba si ji udržet za každou cenu.v musimskem státu to musí být těžké být ateistou.hrozba ze všech stran.oni to promysleli ze všech stran a vyšlo jim po pravdě že islám je humus který ne že nikomu neprospěje ale škodí.co to je za víru když jim ten jejich podělaný aláh umožnuje vraždit neviné lidi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *