Sčítání 2021: Zbytečná otázka – náboženství?

Autor | 14.05. 2018

V roce 2021 plánuje stát nové sčítání lidu. Kromě jiných otázek z něj vypadne také otázka na náboženské vyznání. Bude to poprvé od roku 1921. Můžete mě podezírat ze zaujatosti nebo paranoii, ale tak nějak za tím cítím ruku římskokatolické církve (řkc). Pokud zmizení otázky přímo neiniciovala, tak jí přinejmenším velmi hraje do karet. Pokusím se vysvětlit proč a možná vám to nakonec nepřijde ani tak absurdní.

Když se bavíme o sčítání věřících, nikdy bychom neměli zapomínat na jinou událost a to církevní rekvizice (nelze nazývat restitucemi akci, při které jsou obdarovávány subjekty, které nemohly být poškozeny, protože v dané době neexistovaly, nebo vydávání věcí, které údajnému majiteli nikdy nepatřily), které vstoupily v platnost Zákonem o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi roku 2013. Kromě různých jiných problémů, jako je drastické podhodnocení pozemků „vracených“ církvím, je tu ještě jedna okolnost, která stojí za pozornost.

V roce 1948 bylo u nás přibližně 94% věřících. To odvozuji na základě sčítání z roku 1950. V poměru k celkovému počtu obyvatel bylo římských katolíků 76,35%. V roce 2011 se k tomuto vyznání ale přihlásilo už pouze 10.37%. Vzhledem k tomu, že křivka úbytku věřících postupovala dosud bez výkyvů šikmo dolů, dá se předpokládat, že ještě nedosáhla reálného minima.

Pokud bychom měli vycházet z počtu lidí navštěvujících bohoslužby, dostali bychom se k nějakým čtyřem stům tisícům věřících. I tohle tvrzení má ale háček. Je to totiž příliš starý údaj. V roce 2009 nebyly výsledky z rozhodnutí České biskupské konference zveřejněny a následující sčítání je poněkud pochybné protože bylo uvedeno, že v roce 2014 došlo ke změně metodiky: sčítání proběhlo v říjnu a započteni byli i ti, kteří z různých důvodů nebyli návštěvy bohuslužeb fyzicky schopni, tedy takoví, kteří sledovali bohoslužby přes televizi nebo rozhlas.

Vzhledem k tomu, že nemůžeme usoudit, jestli by se tito lidé vůbec mše zúčastnili, pokud by toho byli fyzicky schopni, a nemáme ani žádný doklad o tom, jak byli tito lidé zjišťováni, můžeme celkem odůvodněně prohlásit, že jde o údaj zcela vycucaný z prstu.

Z průzkumů provedených Eurobarometrem Univerzitou St. Mary z londýnského Twickenhamu a Katolickým institutem v Paříži můžeme odhadovat, že počet věřících opravdu v nejbližší době neporoste. Věková struktura řkc pak napovídá, že počet jejích věřících je závislý spíše na rychlosti vymírání.

Chci tím říci, že zatímco počet věřících (a u nás především katolíků) stále klesá, převádění majetku teprve začalo. To, co se nám tady vytváří, je tedy velmi malá, ale finančně nesmírně silná skupina.

Zajímavé je, že se v oficiálním censu České republiky s touto otázkou nově nepočítá, přestože právě srovnání náboženského vyznání, jeho proměn, a věkové skladby věřících obyvatel naší země a jeho zasazení do evropského kontextu patří mezi „Národní priority orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací„, které byly schválené usnesením vlády ČR č. 552 ze dne 19. července 2012.  Konkrétně jde o sekci Sociální a kulturní výzvy, bod 3.4.1 Reflexe role náboženství v současné české společnosti a v globálním kontextu, volněji ovšem souvisí s celým bodem 3. Kultura, hodnoty, identita a tradice. Počínaje letošním rokem musel každý ze standardních projektů podávaných v rámci soutěže Grantové agentury České republiky obsahovat přihlášení se k prioritám, k nimž se vztahuje. Pro oficiální sčítání lidu, které může právě v této otázce přinést z hlediska sociologické metodologie nejzásadnější výsledky, však zřejmě tyto priority zas tak moc prioritní nejsou. Samozřejmě, tato otázka je z metodologického hlediska zapeklitá, nikoli ovšem neřešitelná – průzkumy náboženského smýšlení obyvatel totiž rozhodně provádět lze, a právě celostátní census je patrně nejmocnějším nástrojem, jaký si na to lze vůbec představit.

A co na to Jan Tleskač? Vlastně ne. Co na to kardinál Duka? „Církev má vlastní statistiky.“

Ano, víme…

Ještěže to mohou alespoň všichni nakonec hodit na rytíře Jedi.

iDnes: Stát plánuje další sčítání lidu v roce 2021. Tentokrát bez rytířů Jedi

 

Poznámka: Děkuji Jeleně za doplnění.

38 thoughts on “Sčítání 2021: Zbytečná otázka – náboženství?

 1. Václav B.

  Přesně tohle mě také napadlo, méně věřících a už nemají zájem o přesné statistiky. O svoje ano, ale ne o ty nezávislé. Kdyby počet věřících naopak jasně rostl, jistě by prosadili naši vlivní pánbíčkáři opak a ve sčítání lidu by otázka byla.

  Tentokrát už bych byl poučen a nedal bych bez víry, ale do kolonky víra bych napsal ateista, oni totiž tu první variantu zneužili a navíc si nemyslím, že ateismus je jen nevíra. Možná bych tam napsal i „ateista-materialista“.

 2. toli

  Před pár lety cca 2010-2013 si sama ŘKC dělala statistiku návštěvníků mší.A když viděli ty tristní výsledky vlastních průzkumů tak s tím raději přestali :-),zdá se mi že je to v podstatě jedno-i když byla náboženská víra součástí dotazníku ČSÚ tak odpověď byla nepovinná,byť v kostelech kněží nabádali ovce ať odpoví.

 3. sam

  —————Co na to kardinál Duka? „Církev má vlastní statistiky.“————-
  Tak jsem na ně zvědavý teda.
  ———————Chci tím říci, že zatímco počet věřících (a u nás především katolíků) stále klesá, převádění majetku teprve začalo. To, co se nám tady vytváří, je tedy velmi malá, ale finančně nesmírně silná skupina.—————–
  Budou jim ty peníze na něco? Neodtečou do Vatikánu? Nebo se z ŘKC stane nějakej poskytovatel různejch komerčních služeb? Něco jako tohleto?
  http://www.kristyn.cz/

 4. Václav B.

  K čemu jim ty peníze budou? Výhody ve veřejnoprávních médiích a školství, výhody u státních svátků a různé výhodičky v politice, kdy „ateistický“ národ, asi nejvíc v Evropě, nemá ani zákon o euthanásii, protože ho církve skrze politiky zastavují. A vždycky si je zatím pánbíčkáři našli.

  K tomu pádu křesťanů, to se může zastavit třeba tím, jak sem bude proudit islám a hodně lidí to přimkne k církvi, další důvod proč je sem nepouštět.

  Této hře není zdaleka konec. Kdo si myslí, že mají pánbíčkáři prohráno, je blázen. Ani v našem národu, natož jinde.

 5. ateista

  Vážení, uvědomte si, že celé náboženství je o penězích a majetku. Když podle Bible Mojžíš s Aronem dávali v Egyptě dohromady manuál jejich náboženství, mimo rituálu do něho zakomponovali povinné platby. Egyptští kněží a jejich majtek byl totiž nedotknutelný. Odtud si vzali příklad. A povinnost plateb a výsady kněží se promítly do všech navazujících náboženství – křesťanství, islámu…
  Kdyby nedošlo k církevním rekvizicím, cíkve by u nás vymřely na úbytě nebo by musely vymyslet jiný způsob, jak získávat peníze. Třeba zavedením církevní daně pro věřící. Duka s Nečasem, Bendou, Kalouskem a spol zajistili pohlavárům církví pohodlný a bezstarostný život navěky. Jak jste jistě zaznamenali, na opravy kostelů a jiných staveb se stále pořádají sbírky.
  Údaj o počtu členů církví, vyplývající ze sčítání, by odhalil, že obrovský majetek a suma peněz nezachrání skomírající společenství a prokázal by nesmyslnost církevních rekvizicí. Mohou se snažit sebevíc, masivní příliv studentů teologie nezajistí žádná suma peněz. Vůbec bych se nedivil, kdyby tým hlasatelů náboženské víry posiloval příliv z mimoevropských zemí.
  Přejme Dukovi a spol, ať se našimi penězi udáví.

 6. Mandeville

  Osobně mi přijde, že mezi maldými lidmi počet věřících pozvolna stoupá, nevím, jaké máte zkušenosti vy… Běžně se již dělají třeba studenstké mše atd. Za druhé: Finančně silná malá skupina? To se těch řadových věřícíh přece netýká, ne? Myslím to, že by z majetků vrácených církvi nějak reálně profitovali…

 7. Petr TomekPetr Tomek Post author

  @Mandeville: Studentské mše jsou důkazem, že je někdo pořádá, ne že je stoupenců víc. Právě na to jsou statistiky.

 8. monoteista

  Restituce vrácené tak malému počtu věřících jsou nesmysl. Ne proto, že by snad hrstka kleriků díky financím získala moc, ale proto, že církve kvůli nedostatku členů nezvládají navrácený majetek spravovat.

 9. Václav B.

  Jestli někdo bude u nás asi přibývat, tak vyznavači New Age. Ale to je jen má hospodská a barová zkušenost s ženskými, na druhou stranu, dříve to asi nebylo o moc lepší, leda za komančů, kdy tu moc nevycházela ezo-literatura, ale to jsem nezažil. 🙂

 10. Hraničář

  ateista
  15.05. 2018
  Vážení, uvědomte si, že celé náboženství je o penězích a majetku. …………………………

  Je pravda, že za socialismu jsem v katolické komunitě neustále slýchával, že komunisté církvi zabavili majetek, zestátnili Charitu, školství, sociální ústavy …. a provozují je sami, a tak že teď katolíci nemohou vykonávat „bohulibou“ činnost.
  Já naopak, původem z chudé rodiny, jsem si opakovaně říkal, že církev svoji základní činnost – kterou ji pověřil Ježíš – konat může. Ježíš řekl – „hlásejte evangelium a křtěte!“ Nemluvil nic o školství, charitě, chudobincích …., to měli dělat až ti pokřtění křesťané. Dokonce mě napadalo, že vlastně neříkal nic jako třebas – „stavte si paláce, oblékejte se do kmentu a hedvábí, stolujte na stříbře …… „. Musím přiznat, že mě dost „šoklo“ když jsem viděl pozlacené kočáry pražského a olomouckého arcibiskupa.
  Později, když jsem se seznámi s metodisty, jsem pochopil. Je to taková vzájemná podpora „trůnu a oltáře“. Metodisté a jiní podobní tu funkci zastávat nemohou. Prostý kazatel není na státní ceremonii dost reprezentativní. Takový arcibiskup, či kardinál, ve slavnostním oblečení, to je přece něco naprosto jiného. Důležité je ale i to, že i věříčí jsou nadšeni, že mají takového reprezentativního zástupce. Který i svým zjevem ukazuje, jak je (jejich) Bůh slavný a mocný!
  Proto i papež František svojí prostotou vyvolal u části katolíků pohoršení.

 11. Bo

  Ateista :
  Přejme Dukovi a spol, ať se našimi penězi udáví.

  – To by spíš umřel hlady. Nebo jsi mu osobně dával nějaké významné množství peněz ?
  Osobní majetek pana Duky bude pravděpodobně menší než Tvůj, navíc byl komunisty vězněn, takže by měl
  nárok na kompenzace 3.odboje. To vám taky vadí ?
  – to je totiž to o co tu kráčí. Komunisté něco ukradli a po listopadu byla shoda na tom, ze by alespoň něco
  měli vrátit. V rámci napravení křivd. To by se potom mohly zpochybnit restituce jako takové.
  Bylo by to spravedlivé ?

 12. Václav B.

  Bo: Slyšel jsi někdy o Josefu II. a jeho reformách?

  Majetek se dával i z našich daní. A ze státního majetku, který patří všem.

  Jinak církev si svůj majetek také nakradla, získala ho podvodně pomocí psychického a fyzického teroru po celý středověk a velkou část novověku. Takže kam až se má majetek vracet? Má se vrátit tato země Germánům? Nebo Keltům?

  Hezký den a někdy.

 13. Bo

  Ateista :

  Vážení, uvědomte si, že celé náboženství je o penězích a majetku.

  – Ještě jsi zapomněl dodat o moci.
  v tom případě bude materialistický konzum také tak trochu náboženství
  a v tom případě se náš národ stává jedním z nejnábožnějších na světě.
  Lví podíl na tomto slavném posunu má 30 % našich statečných a zodpovědných spoluobčanů , modlícících
  se dnem i nocí ke svatému Andrejovi, patronu země České, k jehož svatořečení vbrzku dojde (po referendu
  zodpovědné členské základny ČSSD.

 14. Bo

  Václav B :
  Této hře není zdaleka konec. Kdo si myslí, že mají pánbíčkáři prohráno, je blázen. Ani v našem národu, natož jinde.

  – Přesně tak. Dokonce v naší nejbližší blízkosti, hned za hranicemi Moravy , se šíří rychle expandující náboženství
  https://youtu.be/Op_aeI_snko
  To je myslim poslední hrebíček do rakve ateismu…… A tak nadějně to před sto lety vypadalo !

 15. toli

  – Přesně tak. Dokonce v naší nejbližší blízkosti, hned za hranicemi Moravy , se šíří rychle expandující náboženství

  Slováci v tomto byli vždy vadní,renesance křesťanství však nehrozí ani tady ani tam,ono stačí sledovat slovenské komerční televize aby by\lo vidět že většině Slováků je nějaký Kristus totálně u prdele,zaostalé vesnice to nevytrhnou 🙂

 16. Václav B.

  1) První kdo u nás církvi zabavoval majetek byl Josef II. v novodobé historii.

  2) Dále to byl Masaryk při pozemkové reformě. Proč se nevrátit před ní? Proč se zastavit v roce 1948?

  3) Proč se nezastavit ve středověku a nevrátit nám kus Polska a Rakouska? Nebo ve starověku? Nebo pravěku?

  4) Církev si svůj majetek nakradla.

  5) Ve Francii udělali něco podobného co komunisté zde, akorát v roce 1905 a také většinou bez výkupů. Prostě oddělili stát od církve a církvi toho hodne zabavili.

  6) Jiné právnické osoby nerestituovaly po revoluci nic, jen církve, i ty, které neexistovaly v roce 48, jiné firmy nic, jen fyzické osoby = nespravedlnost.

  7) Křesťanství je na tom čím dál tím víc zle, chci mu to ještě zhoršit tím, že sem nepustíme islám. Pak nebudou mít lidi moc důvodů se přimykat k církvi.

  Krásný zbytek dne a někdy!

 17. Hraničář

  Václav B.
  15.05. 2018
  Bo: Slyšel jsi někdy o Josefu II. a jeho reformách? …………………..

  Je zajímavé, že Josef II. není, na rozdíl od komunistů, katolíky nijak moc kritizován. Přestože církvi sebral ohromný majetek. Zrušil 730 klášterů, značná část mobiliáře byla levně rozprodána, začná část, třebas knihy, zničena. Josef II. byl ovšem katolík, císař církví pomazaný a prohlášený za „z vůle Boží“. Takže se de facto mohl dělat co chtěl. Z kněží udělal státní úředníky, omezil církevní svátky, zakázal dlouhotrvající poutě a pod.

 18. xjur

  Václav B píše:
  Jinak církev si svůj majetek také nakradla, získala ho podvodně pomocí psychického a fyzického teroru po celý středověk a velkou část novověku. Takže kam až se má majetek vracet?
  ***
  100% souhlas. Zbývá jen dodat, že církev dělala a dělá to samé , co naši Šmejdi. Církevní rekvizice (moc se mi tento termín zamlouvá pro svou výstižnost) jsou to samé, jako vracení lupu znovu zlodějům.
  Vlastně ještě horší, protože si tak platíme oblbování národa, například v církevních školách. Tam buďto kážou bludy ve výuce (kreativismus), nebo jen při bohoslužbách. Každopádně z toho musí mít studenti v hlavě maglajz.

 19. Bo

  Václavovi B :

  Ajajaj nějak jsme se minuli . Já jsem se ptal jestli Ti vadí kompenzace za 3. odboj ( lidem a rodinám perzekuovaných
  komunisty) druhá otázka se týkala toho, jestli by bylo spravedlivé, kdyby se restituce neuplatňovaly vůbec.
  Rok 48 nikde nezpochybňuju. Považuju jej za nejrozumnější. V historickém exkurzu už polemizuješ v podstatě sám se sebou. Nikdy jsem po Tobě nechtěl vrátit manželku, kterou’s mi záludně odtáh‘ za vlasy v pravěku….Prostě jsem Ti
  to jako křesťan odpustil….se tim netrap 🙂
  Ale když si jsi s tím dal tu práci, tak se k tomu vyjádřím, aby to nepřišlo vniveč.

  Ad 1,2,5 ….Ve Francii udělali něco podobného co komunisté zde
  – jako že zrušily řády, členy a některé faráře odvezli do gulagů, některé povraždili, odebrali státní souhlas, infiltrovali udavače, zabavili veškerý majetek, kromě kostelů a i ty prevzali pod svou správu? Ne, Josef II , Masaryk ani ve Francii neudělali něco podobného. Něco podobného udělali v NDR, o něco brutálněji v Rumunsku , ještě o něco brutálněji už ve 20. a 30. letech v Sovětském svazu a za Mao C‘ Tunga v Číně, ještě o něco brutálněji, jde – li to vůbec v KLDR až po současnost. Stejně tak v kolísavé intenzitě v zemích, kde je státní náboženství Islám.

  Ad 6 myslel jsem, že firmy měly své majitele, spolky (Sokol ap) kampeličky a jiná družstva, pokud existovaly, tak jim
  také majetek vrácen….ale nevím. ..Jestli máš pravdu, tak to je nespravedlivé.

  Ad 7 komplikované – musim rozložit
  7 a „Křesťanství je na tom čím dál tím víc zle“
  – já myslím, že křesťanství je na tom pořád stejně. Ježíš říká prostřednictvím cirkve : „Já jsem vzkříšení a život
  Jestliže kdo žízní, ať přijde a pije vodu života. “ Někteří lidé prijdou, nekterým je to šumafuk a některý
  to děsně prudí. Tak tomu bude i nadále. Říkal jsem si, co s tím chceš dělat ale máš to promyšlený.

  7 b „chci mu to ještě zhoršit tím, že sem nepustíme islám.“
    – tady, musim přiznat, že’s mi zaskočil . Kdo to vlastně ten Václav B je, že určuje vládní bezpečnostní politiku, jsem si řikal. A nemůžu přijít na nic jinýho, než, že Ty’s ten novej ministr obrany, co přijde po Karle Šlechtový .
  S tim pudlem to fakt přepískla. Tak gratuluju a přeju hodně úspěchů.

  7 c až zítra, už je skoro půl 4 a melu z cesty…….promiň Václave Dobjou.

 20. ateista

  @Bo
  Vážený pane křesťane, stále zapomínáte na to, že náboženství je jeden velký podvod, jedna velká lež. Takže podle platného trestního zákoníku trestný čin.
  Už to tady bylo probíráno nesčetněkrát. Co to Vy a další věřící uctíváte? Co poskytuje spásu? Co nabízí věřícím věčný život? Co by mělo vyslyšet modlitbu a pomoci? Co by mělo dávat požehnání? Atd. Záměrně píši co, protože biblický bůh, který by to všechno měl dělat, je věc, protože to není člověk nebo zvíře. Proč by lháři a podvodníci měli mít nárok na nějaké peníze a majetek? A neoperujte vězněním nebo třetím odbojem. Bylo vězněno mnoho jiných lidí, třetího odboje se zúčastnilo mnoho jiných lidí, včetně ateistů.
  Náboženství je na úrovni věštění z karet nebo kávové sedliny. Nebo vyvolávání duchů.

 21. Ateistický laik

  Já si taky myslím, že vynechat tuto otázku je špatně. Pokud máme nějakou statistickou řadu, tak by bylo vhodné v ní pokračovat, zrušit se dá až v době, kdy nebude co zjišťovat t.j. všichni budou ateisti (a vyjde to třeba dvě sčítání po sobě).

  Dukovi statistiky jsou pro racionálně uvažujícího člověka nepoužitelné, nezveřejňuje k nim metodiku pořízení.

  cit: Ještěže to mohou alespoň všichni nakonec hodit na rytíře Jedi.
  Statistici nejsou od toho, aby řešili co je a není víra.

 22. Václav B.

  1,2, 5) Bavíme se o majetku a ve Francii se zabavoval církvi často bez náhrad. U nás za pozemkové reformy za Masaryka také. Za Josefa II. také. Nejsem proti výplatám renty za odboj, pokud byl někdo v odboji, ale proč vyplácet něco kolaborantské církvi, která jako celek spíš kolaborovala s režimem? Kdo byl na zvolení Gottwalda prezidentem? Kdo mu blahopřál? Katolická církev. Porád nevím, proč zrovna rok 48. 🙂

  6) Ano, fyzické osoby restituovaly, ale právnické ne, jedině církve.

  7) a) Křesťanství je na tom zle tím, že ubývá jeho oveček a to hodně.

  b) Stačí, že budu dobře volit. A já volím proti migraci a multikulturalismu. To se neboj. Moje strana je v parlamentu a je docela silná.

  Zdar. 🙂

 23. Václav B.

  „„Ihned po volbě se Klement Gottwald zúčastnil v Chrámu svatého Víta slavnostního Te Deum, jež sloužil arcibiskup Beran. Do kostela Gottwald nikdy nechodil a v Boha nevěřil – bylo však třeba vzbudit důvěru věřících spoluobčanů, kteří by se jinak mohli obávat, že nový režim zavede jejich pronásledování jako v Rusku. Nyní tedy první kroky nového prezidenta vedly do chrámu: všechno se zdálo v pořádku,“ uvádí Pavel Kosatík v knize Devět žen z Hradu, v kapitole věnované Martě Gottwaldové. Ano, šlo o to, aby se veřejnost zbytečně nevylekala moc brzy, a dala se tak lépe postupně ovládnout. Te Deum, děkovná bohoslužba, tvořila součást rituálu inaugurace nového československého prezidenta teprve podruhé. Poprvé se tak stalo při zvolení Emila Háchy. Protestant a velký odpůrce katolické církve Masaryk by katolickou mši na oslavu svého zvolení nikdy nepřipustil. „Masaryk i Beneš cítili abnormálně silnou averzi ke katolické církvi. Považovali ji za zdroj feudálního tmářství a reakce, za protiklad jejich víry v pokrok. Ten pocit byl zjevně velmi intenzivní. Antonín Klimek, jeden z největších znalců pražských archivů, mi přísahal, že když Masaryk už jako prezident vstoupil do Chrámu svatého Víta, řekl překvapeným spolupracovníkům, že by tam chtěl vybudovat sokolskou tělocvičnu,“ píše historik Igor Lukeš v článku, který vyšel v říjnu 2008 v časopisu Parlamentní zpravodaj. Po Gottwaldovi se Te Deum u nás při prezidentské volbě konalo už jen dvakrát, při zvolení Václava Havla československým prezidentem v roce 1989 a pak při jeho zvolení prezidentem českým v roce 1993.“

  http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/delnicky-prezident-klement-gottwald/

 24. Václav B.

  Jinak nechápu, proč Alešek zase změnil název na bo, mně se Ind(ián) líbil víc. Zatím! 🙂

 25. mulit

  Hlavně už ty neměň nick. Nechej dělat levárny jen pobožné. Pobožní mají zákeřného boha, co intrikuje, schovává se v zahradě za stromy a pozoruje, zda jeho otrávené ovoce někdo sní, svého nejlepšího kámoše trápí vředy a zabije mu děti a ukradne majetek, po dalším chce, aby zabil svoje děcko, atd.

  Proto jsou pobožní takoví pokřivení. Mají křivého boha. Jen ať se ukáže pokřivenost pobožných i na tomto serveru.

  A jinak já myslel, že z Aleškových nicků byla vám, heterákům, nejsympatičtější Hanka.

  Byla to na ty tuty blondýnka s kozama, nechali byste si od ní pokládat ruce na ramena a mumlat pobožné zaříkáváčky. Možná i více 😀 Ale jen byste jí sundali masku a tam zase Alešek. Smůla.

 26. Václav B.

  Já jsem rovný jako dálnice D1. Jestli byl Aleš Hanka nevím, ale podezříval jsem ho taky. Víc než ostatní. Ale nevadí mi to, že má víc nicků. Jen jsem rád, že on ví, že já vím. 🙂 Podle mě to není žádná křivárna, křivárny jsou jiné věci, které lidé dělají. Toto je spíš levná zábava.

 27. toli

  @Václav B
  Jinak nechápu, proč Alešek zase změnil název na bo, mně se Ind(ián) líbil víc. Zatím!

  BO je had,Boa je hroznýš takže asi chápeš že se tento nick hodí k Aleškovi více 🙂

 28. sam

  ——————-(ze článku)Chci tím říci, že zatímco počet věřících (a u nás především katolíků) stále klesá, převádění majetku teprve začalo. To, co se nám tady vytváří, je tedy velmi malá, ale finančně nesmírně silná skupina.
  —————————–
  Jo, nějaké ty miliardy mít budou, ale to bude dost možná stačit akorát na údržbu stávajících kostelů, kaplí, klášterů a podobných katolických nemovitostí. Vždyť oni mají nějakou stavbu skoro v každé vesnici.
  Jestli to bude finančně silná skupina, pochybuji.

  Skoro bych věřil tomuhle: https://radiozurnal.rozhlas.cz/marek-vacha-rimskokatolicky-knez-6324477
  (…)Protože jest třeba říct, a je třeba to říct nahlas, že pro římskokatolickou církev by bylo daleko výhodnější, kdyby ty věci zůstaly tak, jak jsou. Kdyby tedy stát církve dotoval a církve by žily z toho, co nám stát dává, a v zásadě všichni by byli spokojeni. Takže to, co se děje teď, je výhodné pro stát na prvním místě a to, že z toho ČSSD dělá, řekněme, argument v předvolební kampani, tak to je úplně druhá věc. Ale ten zákon o majetkovém vyrovnání je primárně výhodný pro stát. Ne až tak pro nás, katolickou církev.(…)

 29. Václav B.

  Větší sračky jsem asi nikdy nečetl. Ve Francii udělali odluku bez těchto darů a šlo to. Nevím, proč ne u nás. Prostě jim přestat platit plus jim nic nedat. Samozřejmě bychom museli mít koule, museli bychom mít jiný ústavní soud (jiné složení) a tak.

 30. sam

  Ve Francii odluka proběhla roku 1895, bohužel se mi nedaří najít bližší informace.

 31. toli

  Řekl bych že Francouzi jsou důslední takže čeští katolíci si stěžují že Francie kolébka mnoha katolických vynikajících světců je sekularizovaná.Nedávno proběhla zpráva že kdesi na obecní louce ve Francii museli strhnout sochu p.Marie protože stála na obecním,tedy veřejném pozemku,kdyby stála na soukromém pozemku tak to nikomu vadit nebude.

  Taky jsem viděl doku kde si nemocní Francouzi stěžovali že musí jezdit na různá procesí která oslavují Krista a další křesťanské kašpary do zahraničí,protože ve Francii jsou veřejné pouliční celebrace zakázány.

 32. toli

  Když si chtěli Slováci dát na euro Cyrila a Metoděje tak jim to Francie a Řecko zatrhli,Řecko z národních důvodů a Francie kvůli sekularizaci,nechtějí aby jim po jejich území kolovaly mince se svatými 🙂

 33. toli

  Syn mé známé je trapistický mnich ve Francii a stěžuje si mamince že když vyleze z kláštera v mnišském hábitu tak mu Francouzi sprostě nadávají….

 34. Václav B.

  Ne, ve Francii někdy 1905 a 1906 myslím. Důležité je, že i Masaryk zabavoval církvi majetek – hl. pozemky a lesy. To samé bychom mohli udělat dnes, jen bez darů (jako tehdy).

  No vidíte, dnes se Francie také islamizuje a její sekularismus je jí na prd, protože v některých čtvrtích neplatí, tam vládne středověk. A policie jen čumí. A mor se šíří dál.

  Zatím a hezký víkend.

 35. toli

  A ty jsi viděl FRANCOUZSKÉ no go zóny osobně anebo to znáš jen z netu ?

 36. Václav B.

  Viděl jsem je i osobně. Jelikož jsem v rámci studia byl na Erasmu ve Francii nějaký čas, ale moc mluvit francouzsky jsem se nenaučil, mluvilo se v mé bublině anglicky. Zaleť se tam někdy podívat, stačí se projít po Paříži, podívej se na stanici Stalingradská. Nebo na předměstí. Ale stačí se projít centrem. To není něco, co by bylo tajné, to přiznávají běžné noviny už dneska, u nás i tam. O silvestru tam hoří auta, nebo když se něco děje, holky nemůžou někde chodit v minisukních a tak.

  „Redaktorka zahraniční redakce České televize Kateřina Etrychová zveřejnila na svém blogu příspěvek, kde varuje před sociálně vyloučenými lokalitami ve Francii. Takových lokalit, které sama nazývá jako „no-go zóny“ je podle ní jen v Paříži několik. Redaktorka ČT upozorňuje, že tyto oblasti, kde velkou část obyvatel tvoří muslimští přistěhovalci, nemají úřady plně pod kontrolou a žena tu rozhodně není totéž co muž. „Paříž je v obklíčení no-go zón a celá situace jí přerůstá přes hlavu,“ napsala mimo jiné.“

  https://echo24.cz/a/i2aNr/no-go-zony-prerustaji-parizi-pres-hlavu-zena-tu-neni-totez-co-muz

  Zlatí křesťané včetně evangelikálů oproti islámu a sluníčkářům.

  Zatím!

 37. mulit

  No – go zóny byly už přece v seriálu Komisař Moulin. Místa, kam se bojí chodit i policajti. Oni s tím mají problém už dlouho. A spoustu námětů na scénář filmu dělali podle reálu. Neříkej, že jsi nějaký díl neviděl. To je pro nick toli…

  Jinak souhlas s tím, že největší pohroma jsou sluníčkáři. Ti jsou jak sjetí drogama.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *