Kampaň Mezinárodní humanistické a etické unie na ochranu humanistů v ohrožení života

Autor | 30.06. 2018

IHEU, tedy Mezinárodní humanistická a etická unie, jejímiž jsme členy a na jejíž činnost čas od času upozorňujeme (http://www.osacr.cz/tag/iheu/), pořádá sbírku na ochranu humanistů v ohrožení života.

Sbírka je vedena na serveru gofundme.

Překlad ze stránky kampaně:

12 zemí může kvůli existenci „zákonů proti odpadlictví“ odsoudit ateisty k smrti. V mnoha dalších zemích jsou používány „zákony proti rouhání“ proti humanistům propagujícím lidská práva včetně práv žen, LGBTI osob a ateistů, respektive lidí bez vyznání. Tito jsou osočeni z „urážky náboženství“. V posledních letech byli volnomyšlenkáři napadáni v různých zemích včetně Pákistánu, Bangladéše, Malediv a Indie, humanistům bylo vyhrožováno trestním stíháním či násilím v Malajsii, Egyptě, Afghánistánu a Iránu. Lidé byli trestně stíháni svými státy kvůli zločinům typu „odpadlictví“, „propagace ateismu“, „nenávist k bohu“ v zemích jako je Saudská Arábie, Írán, Súdán a Pákistán.V dalších zemích včetně Polska, Moldavska, Bulharska, Maďarska, Turecka, Ruska či USA se populističtí lídři spojují s autoritářskými náboženskými hnutími ve snaze vytvořit atmosféru jedovatou pro demokracii, sekularismus a práva nenábožensky založených obyvatel.

Ale je tu naděje…

Mezinárodní humanistická a etická unie pracuje na změně. Radíme a přímo podporujeme jednotlivé humanisty ve skutečném ohrožení – v zemích, kde pohrůžky trestním stíháním a násilím ohrožují jejich základní lidská práva. Na půdě Výboru Spojených národů pro lidská práva a dalších mezinárodních platforem hájíme lidská práva a upozorňujeme na případy, kdy byli humanisté souzeni a odsouzeni. Zkoumáme, zaznamenáváme a monitorujeme diskriminaci a perzekuci namířenou na nenábožensky založené osoby v rámci naší převratné „Zprávy o svobodě myšlení“ (Freedom of Thought Report). A s podporou našich členských organizací z celého světa sjednocujeme globální humanistické hnutí: poskytujeme informace, sdílíme funkční postupy a sloužíme jako centrum a podpora sítě humanistů ze všech koutů světa.

O nás

IHEU je uznávaným světovým leaderem v oblasti sledování a upozorňováni na perzekuci humanistů, ateistů a sekularistů. Změnili jsme způsob, jakým jsou nahlížena lidská práva nenábožensky založených osob a ořitáhli jsme světovou pozornost k případům systematické diskriminace namířené proti těmto osobám v mnoha zemích.

Jenom za posledních 12 měsíců…

* Jsme podporovali a radili 24 ohroženým jednotlivcům a skupinám z 9 různých zemí.
* Jsme vytvořili kampaň za ochranu Malajské ateistické skupiny z Kuala Lumpur, které hrozilo trestní stíhání.
* Jsme se zapojili do přímých diplomatických jednání tlačících na jeden národní stát, aby propustil zadrženého „odpadlíka“ (jehož podmínky se, jak se domníváme, zlepšily, situaci však nepřestáváme sledovat).
* Na půdě Spojených národů jsme lobbovali za zrušení protiateistických zákonů a vyhlášek v Bangladéši, Egyptě, Pákistánu, Malajsii, Maledivách, Saudské Arábii, Súdánu a dalších zemích.
* Spustili jsme šesté vydání každoroční Zprávy o svobodě myšlení, která se stala vlivnou součástí diskursu na půdě Spojených národů a v mezinárodních debatách týkajících se svobody náboženství a vyznání a práv nenábožensky založených osob.
* Lobbovali jsme v Evropském parlamentu za urgentní potřebu morálního vedení a zrušení všech „zákonů proti rouhání“ napříč Evropskou unií.
* Vytvořili jsme nový výukový program týkajícíc se lidských práv a nenábožensky založených osob pro Evropskou službu pro vnější činnost Evropského parlamentu v Bruselu.

A když říkáme, že jsme to udělali „my“, myslíme tím „vy a my společně“! Jen díky našim členským organizacím a jednotlivým dárcům jako jste vy může naše práce pokračovat a stále se zlepšovat.

Prosíme, podpořte IHEU a projekt „Chraňme humanisty v ohrožení“. Váš dar může pomoci podpořit a možná i zachránit život některého z humanistů v ohrožení ze zemí, které nejvíce pronásledují nenábožensky založené obyvatele. Pomoci nám můžete také sdílením naší kampaně (https://iheu.org/at-risk/).

Jsme registrovanou neziskovou organizací. Všechny dary jsou použity při naší činnosti chránící ty, kteří jsou nejvíce ohroženi, a měnící svět tak, abychom předcházeli zhoršování lidských práv pro všechny.

Pokud se s cíli IHEU ztotožňujete, zvažte podporu jejich kampaně.

– Jelena –

https://www.gofundme.com/at-risk

7 thoughts on “Kampaň Mezinárodní humanistické a etické unie na ochranu humanistů v ohrožení života

 1. A.S.Pergill

  Bylo by ovšem dobré si udělat pořádek nejdřív doma, protože zákony proti „rouhání“ má v trestním zákoníku i řada států EU (a sama EU je spíše podporuje) a jsou v nich i v dalších tolerovány soudy podle šaríje či halachy a podobná zvěrstva (u nás třeba halal a košer porážka). Přičemž „multikulturalismus“ tlačí na to, aby se tato zvěrstva dále rozšiřovala i prohlubovala.
  S kudlou od náboženských bigotů a multikulturalistů v zádech se nic podstatného a trvalého udělat nedá.

  Druhou věcí je, že naprostá většina států, o kterých píšeš, je více či méně závislá na pomoci z civilizovaných zemí, takže by dost pomohlo dostat do čela těchto zemí politiky, kteří nebudou mít skrupule jim tuto pomoc nedat (a došlápnout i na nevládky, aby to embargo nesabotovaly) – čili lidi jako Orbán nebo Salvini.

 2. toli

  @ASPERGILL
  Jenže to by jsi musel po válce misto Norimberku vyvraždit všechny Němce jako národ,těch co nepodporovali Hitlera (jakkoliv ) bylo minimum.On měl totiž zhruba 7 roků čas vyřešit vnitroněmecké problémy před tím než rozpoutal válku.Dělníkům dal práci a slibil jim levná lidová vozítka (volkswagen) pořádal pro ně masové dovolené pro pracující lid v nově vybudovaných rekreačních střediscích.Zároveň selektoval obyvatelstvo,co bylo mentálně či tělesně vadné či s nevhodným politickým smýšlením případně osoby s dekadentní morálkou a práce se štítící tak šlo do koncentráků.Zůstali jen příznivci a podpůrci národního socialismu a Hitlera.

 3. toli

  Sorry,přehodilo se mi diskuzní vlákno.

 4. A.S.Pergill

  @toli
  Nevadí.
  V Německu se měla sejít komise (ne soudní dvůr), která by se skládala ze zástupců Spojenců, okupovaných národů a německých antifašistů. Tato komise by rozhodla, které kategorie nacistického obyvatelstva budou jak postiženy (v úvahu padá poprava, vězení, trvalá či dočasná ztráta občanských práv). A potom by se sešla spousta komisí, které by probíraly Němce po Němci, do které kategorie patří, případně vytahovala ty, o které by měly zájem zvláštní služby (ať už by to byl „náš člověk v řadách nepřítele“, nebo „odborník, kterého je třeba před popravou vytěžit“).

 5. Hraničář

  Nevím, kam to dát. Snad tedy sem.

  Souhlasíte s názorem ThDr. Halíka? Pozorujete tu „hybridní válku? Já jaksi ne! A spíše mám obavy z vývoje v tom „svobodném a demokratickém“ Západě než z toho Ruska.

  Církev stojí před rozhodnutím, zda půjde východní, byzantskou cestou, stane se ornamentem státních slavností a bude za to očekávat přízeň moci jako v Rusku – anebo zda se chopí úkolu prorocko – kritické statečnosti a pastýřské zodpovědnosti, bude nazývat dobro dobrem a zlo zlem, padni komu padni, i když za to zaplatí nepřízní shora i zdola.

  Tak, jak řekl prorok: slyším „mír, mír“ – ale není mír. Mocnost na Východě vede proti nám intenzívní hybridní válku falešných informací, šíří paniku a chaos, nedůvěru v tolik potřebný proces evropského sjednocení a podněcuje nejnebezpečnější duchovní nemoc naší doby – populismus, tuto třaskavou směs z toho nejnižšího, co je v lidských duších, osobní i národní sobectví, předsudky, strach a nenávist.

  Populisté, jak vidíme dnes v Polsku a Maďarsku, ale i mnoha dalších zemích, se snaží zničit to, co je vzácným plodem kulturního vývoje Západu, liberální demokracii a právní stát, útočí na nezávislost veřejnoprávních médií a institucí, chránících právní kulturu země, jako je Ústavní soud či druhá komora parlamentu, stavějí proti parlamentní demokracii nebezpečnou chiméru „přímé demokracie“ referend, snadno zmanipulovatelných emotivními kampaněmi demagogů. Pod pokryteckým heslem „národní suverenity“ se snaží zajistit svou vlastní suverenitu nekontrolovatelné moci před možností odvolání k mezinárodním právním institucím, nakládají se státem jako se svou vlastní soukromou firmou.
  http://www.christnet.eu/clanky/6087/oni_prisli_ucinit_jim_viru_srozumitelnou.url

 6. A. S. Pergill

  @Hraničář
  1. Pojem „liberální demokracie“ pochází z pera islámistického „filosofa“. Akceptovat jeho názory na demokracii je asi stejné, jako akceptovat názory na demokracii od nějakého ideologa nacismu.

  2. Nic schopnějšího nabýt a udržet demokracii než je národní stát v podstatě nikdy a nikde nebylo uvedeno do praxe.

  3. Přímá demokracie je rekcí na obecnou krizi demokracie a jejím příznakem. Snažit se jejím potlačováním demokracii „zachránit“ je asi stejně racionální, jako setřepávat teploměr při horečce.
  Řekněme si to upřímně: Buď se podaří našim (myšleno EU jako celek) totálně zkorumpovaným politikům pověsit nad hlavy Damoklův meč reálně proveditelného, všeobecně kompetentního a závazného referenda, nebo EU skončí.

  4. Církve ať si v převážně ateistickém státě blekotají co chtějí, v nejhorším proti nim můžeme bez obav tvrdě zakročit, protože nejsou zdrojem žádných benefitů pro společnost.

 7. Egon

  mám permanentní averzi vůči všem těm náboženským páprdům co chtějí své postoje a názory tlačit na silu všem ostatním.pořád jako trhlí papouškují dokola evangelium normálně se s nima nedá vůbec o ničem mluvit na všechno mají odpověd z bible pořád jak kafemlýnek opakují ty hovadiny dokola.má praštěná silně věřící sestřenice je ůplně tím vypatlaná pořád říká že když nejsi ježíše tak máš satana oni tito byblí vygumovaní idioti nechápou že to všechno se nás vůbec netýká že to jde ůplně mimo nás.kdysi sem se bavil se strýcem o vesmíru a ona přišla praštila byblí o stůl a řekla všecko je to tady.s ní se taky nelze bavit o ničem normálním všedním furt má jenom toho svého ježíše a bibli.katolíci ti jsou ůplně mimo bibli nečtou a pak se dopouštějí ůplných hovadin tvrdí že co řekne církev je svaté né co říká bible ale církev tak ti jsou ůplně mimo.hele jednu věc nechápu jak může být někdo souzen pro odpadlictví když ten člověk nikdy nevěřil ani nikdy nebyl v žádné církvi.trestat člověka za to že nevěří je pěkně jeblé přece víra je naprosto osobní a soukromá věc co je vůbec komu do toho jestli věříš nebo ne a jak můžeš urážet boha tím že je ti naprosto lhostejný.věřícím se do hlavy vtloukají do hlavy takové hovadiny jako že když nevěříš tak aktivně odmítáš boha jsi v odboji vůči němu nebo ho pasivně odmítáš.křestané by boha nejraději každému vnutili i na silu.at jdou ti fašisti do hajzlu.teda řeknu vám že jestli nějaký pánbůh je tak to musí být pěkný hajzlík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *