Zeptej se ateisty!

Pokud máte neodolatelnou touhu, nebo prostě jen chuť se zeptat na něco, co se týká ateismu a náboženství, vložte dotaz zde do komentářů. Zodpovědně se na vaše otázky připravíme a přineseme vám tak dobrou odpověď, jaké jsme jen schopni.

13 thoughts on “Zeptej se ateisty!

 1. Marek

  Zdravím,

  jak vysvětlíte různé paranormální aktivity, apod. Na světě je přece mnoho záhad. Dále by mě zajímal váš pohled o tom že není nic po smrti. Vy jste tam byli? To přece neví nikdo.

  Jo a Jiří Grygar třeba v jednom rozhovoru povídal, že lidé začali věřit nesmyslům od doby, co se odklonili od boha (homeopatika, šarlatánství, věštění). Nemyslím si, že náboženství musí být nutně zdrojem zla..

  Děkuji za odpověd

 2. Jaroslav Štejfa

  K Markovi i Jiřímu Otáhalovi:
  Na světě je skutečně mnoho záhad. Dokonce si myslím, že jejich množství roste spolu s růstem lidského poznání. Ale eucharistické zázraky, paranormální aktivity a podobné jevy se mi jeví jako ty někde daleko od toho, co je pro mne skutečně vzrušivé a důležité. Jejich přímý dopad na osud lidí je podle mne zanedbatelný. Navíc vzhledem k jejich zahalování do tajemna mě připomíná pouťové atrakce. Ti velmi dobří mágové se tím živí, aniž by popírali, že jsou to triky – na rozdíl od mágů církevních.
  Ukazovat něčí ostatky a udivovat se nad tím, že jsou jako živé, dokonce jako Lubica reagovat “ Prečistá Matka, moja biedna duša, poškvrnená zlobou a hriechom, volá k tvojmu materinskému srdcu. Úpenlivo ťa prosím, ráč vo svojej dobrote vyliať na mňa čo len trochu tej milosti, ktorá sa z Najsvätejšieho Srdca Ježišovho preliala do teba ako nekonečné more. Touto milosťou posilnený a povzbudený nech ešte viac milujem a lepšie slúžim všemohúcemu Bohu, ktorý naplnil tvoje srdce až po okraj a ktorý stvoril chrám tvojho tela v okamihu tvojho Nepoškvrneného počatia.“ je ubohé zneužívání lidí a zvyšování jejich pomatenosti. K čemu to asi slouží? Náboženství nemusí být nutně zdrojem zla, avšak myslím, že nejméně stejně silně může. Jestliže se třeba v třicetileté válce střetli katolící s protestanty a skoro vylidnili střední Evropu, neměli náhodou požehnání od Boha, dokonce toho samého? Nebo prostě byla víra v něco neexistujícího zneužita pro zcela jiné zájmy? To je to podstatné, nikoliv zda se něčí tělo rozkládá pomalu či rychle dle nijak neověřitelného tvrzení nějakých tajnůstkářů.
  Závěr – mohu žít zcela spokojeně bez vysvětlení, co trápí vás (dle vašich dotazů).
  Jaroslav Štejfa

 3. Jaroslav Štejfa

  Trochu jsem zapomněl na smrt. Domnívám se, že není nic, co by dávalo věrohodnou zprávu o aktivitě zemřelé osobnosti – pokud vám jde o toto. Pokud nějakou takovou zprávu máte, sem s ní.
  Samo tvrzení „není nic (je něco) po smrti“ lze označit jako nesmysl. Poměrně přesně víme, že nám známý vesmír existuje cca 15 mld let. tedy zhruba stejně existoval před vaším narozením a bude existovat až do svého konce (pokud nějaký bude). Atomy vašeho těla zhruba stejně dlouhou dobu existují také. Nevím, proč bych měl věřit báchorkám náboženským o duši a její polověčné existenci, kdesi v pekle či ráji, očistci, limbu nebo bajkám okultním, esoterickým či co. Možná delfíni či lidoopi pak mají také nějakou takovou historku.
  Jaroslav Štejfa

 4. toli

  @Jaroslav Štejfa
  V podstatě souhlas s vámi.Žel,hlavní složkou náboženské víry je přání.Neexistuje-li přání neexistuje ani víra v Boha a nemalá množina lidí si libuje v mystériích,tajemnu.Domnívám se že pro tyto lidí není ani tak důležitý Bůh jako spíše víra v něj,právě víra jim přináší pocit uspokojení.Minulý týden jsem měl velký rozhovor s velmi dobrou kamarádkou,která je bývalá katolička a nyní bych jí klasifikoval jako budhistickou esoteričku.Kostelní absurdní pitomosti jí přestali uspokojovat,protože začala v kázáních faráře vnímat ty protiklady a non sensy. Podotýkám že i protestanté se motají v absurdních pitomostech když i protestantismus vychází ze základních křesťanských dogmat.Ne nadarmo prohlásil Luther rozum za ďěvku ďáblovu,protože rozumem lze rozsekat jakoukoliv náboženskou víru.
  Vrátím se k té kamarádce,ona věří na reinkarnaci.Na moje prohlášení že k jakékoliv víře potřebuji mít nějaké důkazy a ne pouhá tvrzení prohlásila že ona žádné důkazy nepotřebuje. Prostě si svou náboženskou víru utváří sama z prvků které jsou jí blízké,sympatické.Proto opustila křesťanství a libuje si v budhismu a esoterice protože má ráda mystiku a tajemství.

 5. toli

  Jinak k těm nerozkládajícím se mrtvým-jsou zaznamenány případy že se nerozložila ani těla lidí kteří neměli nic společného s nějakým bohem.Ono to má asi něco společného se složením půdy,s půdní mikroflorou,s půdní vlhkostí,plísněmi a se spoustou dalších fyzikálně chemických činitelů.
  Koneckonců na zdejším hřbitově je vysoká hladina spodní vody a tak v některých hrobech jsou nerozložená těla i po 50 letech od pohřbu,prostě zmýdlovatěla.

 6. Jaroslav Štejfa

  K tolimu:
  Myslím, že skutečně mnoha lidem pomáhá k dobrému duševnímu stavu jakýsi druh bdělého snění. vnímám to jako druh neurčitého plánování a idealisování nějaké budoucnosti, což umožňuje odhodlání se do něčeho pustit, dosáhnout nějaký cíl. Ale v okamžiku nárazu na tvrdou realitu většina soudných lidé vystřízliví a jedná podle své skutečné povahy. Bez ohledu na původní sladké snění. Hypotetický příklad z vašeho vyprávění. Přítelkyně věří na reinkarnaci a asi si buduje představy, jak v příštím životě vstoupí do těla nějakého živočicha, což ji umožní nový život, dokonce tím kvalitnější, bude-li se chovat ve svém dnešním životě nějak podle ní dobře. Lákavá až opojná myšlenka. Ale v případě , že se nějakým zlomem dostane do tíživého ohrožení – hrozí jí smrt, vsadím bob proti dolaru, že učiní vše, co je v jejích silách, aby se při životě současném udržela. Nebude asi pospíchat do té zářivé, zasloužené nové budoucnosti, ovládnou ji pudy. Jako ostatně každého z nás.
  Tato situace je vlastně nevinná, bez ohledu na konkrétní víru v cokoliv. Jakmile však jsou takoví lidé neschopni kritického myšlení, popř. metodické skepse, jsou velmi vhodným materiálem pro šarlatány všeho druhu. Z nich ještě nejnevinnější jsou prodavači luxů nebo věcí podobných. Strašlivé je to u politiků, léčitelů, církevních hodnostářů a podobné chásky. Neboť jeden takový nadělá více škody, než deset poctivých, kteří samozřejmě také někdy dělají chyby.
  Jaroslav Štejfa

 7. Marek

  Jen poznámka
  Dotyčný Marek, který by chtěl nahlédnout do paranormálna, a který si nemyslí, že náboženství je zdrojem zla, to je jiný Marek. Já osobně se raději vytahuju chemickými znalostmi, a na náboženství se dívám trošinku (míněno značně) skrze prsty.

 8. toli

  @Jaroslav Štejfa
  Ale v okamžiku nárazu na tvrdou realitu většina soudných lidé vystřízliví a jedná podle své skutečné povahy. Bez ohledu na původní sladké snění

  Asi všichni co jsme zde máme tu zkušenost že křesťané a další náboženští blouznivci v případě nárazu na tvrdou realitu raději upraví své vnímání té tvrdé reality než by se vzdali toho sladkého snění.Například-stalo se to pro to že jsem zhřešil a Bůh mě chtěl varovat či potrestat…..a podobné další okecávačky.

  BTW,kamarádka která věří na reinkarnaci bude opět člověkem.Nesmrtelná duše prý nemůže klesnout z kvalitativní úrovně které dosáhla,tedy nemůže už být zvířetem či rostlinou.Budhismu pochopitelně existuje více směrů či větví.Ale mám pocit že to je principiální rozdíl mezi budhismem a hinduismem,v hinduistické reinkarnaci se můžete stát čímkoliv.Tak jako tak se reinkarnace vždy chápe jako trest či zlo ,správný budhista má snít o nirvárně tedy splynutí s universem což je z pohledu požítků totéž jako křesťanské nebe.Návrat do života na zemi je znamením že duše je ještě nedokonalá pro nirvárnu a tudíž musí opět procházet strastmi života a učit se z nich.

 9. Medea

  Toli, aj podľa buddhizmu sa môžeš znovuzrodiť ako zviera 🙂

  In traditional Buddhist cosmology the rebirth, also called reincarnation or metempsychosis, can be in any of six realms. These are called the Gati in cycles of re-becoming, Bhavachakra.[4] The six realms of rebirth include three good realms – Deva (heavenly, god), Asura (demigod), Manusya (human); and three evil realms – Tiryak (animals), Preta (ghosts), and Naraka (hellish).[4] The realm of rebirth is conditioned by the karma (deeds, intent) of current and previous lives;[44] good karmas will yield a happier rebirth into good realm, bad karmas is believed to produce rebirth which is more unhappy and evil .[4]

  The release from this endless cycle of rebirths, rebecoming and redeaths is called nirvana (nibbana) in Buddhism, and achievement of nirvana is the ultimate goal of Buddhist teaching.[note 4][note 5] However, much of traditional Buddhist practice has been centered on gaining merit and merit transfer, whereby an individual gains rebirth for oneself or one’s family members in the good realms, and avoids rebirth in the evil realms.[4][8][9]

  https://en.wikipedia.org/wiki/Rebirth_(Buddhism)#Rebirth_realms

 10. toli

  @Medea
  Medeo říkal jsem přeci že existuje více větví budhismu,ber to tak že některé větve budhismu jsou inspirovány starším hinduismem a tudíž se můžeš zrodit čímkoliv a naopak,v původní verzi té filosofie nemůžeš klesnout pod úroveň na které jsi.

 11. Medea

  Toli, hovoril si, že sa domnievaš („máš pocit“), že nemožnosť znovuzrodiť sa na nižšej úrovni je prinicpiálnym rozdielom medzu buddhizmom a hinduizmom: „Nesmrtelná duše prý nemůže klesnout z kvalitativní úrovně které dosáhla,tedy nemůže už být zvířetem či rostlinou.Budhismu pochopitelně existuje více směrů či větví.Ale mám pocit že to je principiální rozdíl mezi budhismem a hinduismem,v hinduistické reinkarnaci se můžete stát čímkoliv.“ Nie je.

 12. toli

  @MEDEA
  Pokud bereš za bernou minci původní,oficialní filosofii budhismu tak je nemožnost degradace při reinkarnaci principiálním rozdílem mezi budhismem a hinduismem,tak to vidím já.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *