Zeptej se ateisty!

Pokud máte neodolatelnou touhu, nebo prostě jen chuť se zeptat na něco, co se týká ateismu a náboženství, vložte dotaz zde do komentářů. Zodpovědně se na vaše otázky připravíme a přineseme vám tak dobrou odpověď, jaké jsme jen schopni.

78 thoughts on “Zeptej se ateisty!

 1. Marek

  Zdravím,

  jak vysvětlíte různé paranormální aktivity, apod. Na světě je přece mnoho záhad. Dále by mě zajímal váš pohled o tom že není nic po smrti. Vy jste tam byli? To přece neví nikdo.

  Jo a Jiří Grygar třeba v jednom rozhovoru povídal, že lidé začali věřit nesmyslům od doby, co se odklonili od boha (homeopatika, šarlatánství, věštění). Nemyslím si, že náboženství musí být nutně zdrojem zla..

  Děkuji za odpověd

 2. Jaroslav Štejfa

  K Markovi i Jiřímu Otáhalovi:
  Na světě je skutečně mnoho záhad. Dokonce si myslím, že jejich množství roste spolu s růstem lidského poznání. Ale eucharistické zázraky, paranormální aktivity a podobné jevy se mi jeví jako ty někde daleko od toho, co je pro mne skutečně vzrušivé a důležité. Jejich přímý dopad na osud lidí je podle mne zanedbatelný. Navíc vzhledem k jejich zahalování do tajemna mě připomíná pouťové atrakce. Ti velmi dobří mágové se tím živí, aniž by popírali, že jsou to triky – na rozdíl od mágů církevních.
  Ukazovat něčí ostatky a udivovat se nad tím, že jsou jako živé, dokonce jako Lubica reagovat “ Prečistá Matka, moja biedna duša, poškvrnená zlobou a hriechom, volá k tvojmu materinskému srdcu. Úpenlivo ťa prosím, ráč vo svojej dobrote vyliať na mňa čo len trochu tej milosti, ktorá sa z Najsvätejšieho Srdca Ježišovho preliala do teba ako nekonečné more. Touto milosťou posilnený a povzbudený nech ešte viac milujem a lepšie slúžim všemohúcemu Bohu, ktorý naplnil tvoje srdce až po okraj a ktorý stvoril chrám tvojho tela v okamihu tvojho Nepoškvrneného počatia.“ je ubohé zneužívání lidí a zvyšování jejich pomatenosti. K čemu to asi slouží? Náboženství nemusí být nutně zdrojem zla, avšak myslím, že nejméně stejně silně může. Jestliže se třeba v třicetileté válce střetli katolící s protestanty a skoro vylidnili střední Evropu, neměli náhodou požehnání od Boha, dokonce toho samého? Nebo prostě byla víra v něco neexistujícího zneužita pro zcela jiné zájmy? To je to podstatné, nikoliv zda se něčí tělo rozkládá pomalu či rychle dle nijak neověřitelného tvrzení nějakých tajnůstkářů.
  Závěr – mohu žít zcela spokojeně bez vysvětlení, co trápí vás (dle vašich dotazů).
  Jaroslav Štejfa

 3. Jaroslav Štejfa

  Trochu jsem zapomněl na smrt. Domnívám se, že není nic, co by dávalo věrohodnou zprávu o aktivitě zemřelé osobnosti – pokud vám jde o toto. Pokud nějakou takovou zprávu máte, sem s ní.
  Samo tvrzení „není nic (je něco) po smrti“ lze označit jako nesmysl. Poměrně přesně víme, že nám známý vesmír existuje cca 15 mld let. tedy zhruba stejně existoval před vaším narozením a bude existovat až do svého konce (pokud nějaký bude). Atomy vašeho těla zhruba stejně dlouhou dobu existují také. Nevím, proč bych měl věřit báchorkám náboženským o duši a její polověčné existenci, kdesi v pekle či ráji, očistci, limbu nebo bajkám okultním, esoterickým či co. Možná delfíni či lidoopi pak mají také nějakou takovou historku.
  Jaroslav Štejfa

 4. toli

  @Jaroslav Štejfa
  V podstatě souhlas s vámi.Žel,hlavní složkou náboženské víry je přání.Neexistuje-li přání neexistuje ani víra v Boha a nemalá množina lidí si libuje v mystériích,tajemnu.Domnívám se že pro tyto lidí není ani tak důležitý Bůh jako spíše víra v něj,právě víra jim přináší pocit uspokojení.Minulý týden jsem měl velký rozhovor s velmi dobrou kamarádkou,která je bývalá katolička a nyní bych jí klasifikoval jako budhistickou esoteričku.Kostelní absurdní pitomosti jí přestali uspokojovat,protože začala v kázáních faráře vnímat ty protiklady a non sensy. Podotýkám že i protestanté se motají v absurdních pitomostech když i protestantismus vychází ze základních křesťanských dogmat.Ne nadarmo prohlásil Luther rozum za ďěvku ďáblovu,protože rozumem lze rozsekat jakoukoliv náboženskou víru.
  Vrátím se k té kamarádce,ona věří na reinkarnaci.Na moje prohlášení že k jakékoliv víře potřebuji mít nějaké důkazy a ne pouhá tvrzení prohlásila že ona žádné důkazy nepotřebuje. Prostě si svou náboženskou víru utváří sama z prvků které jsou jí blízké,sympatické.Proto opustila křesťanství a libuje si v budhismu a esoterice protože má ráda mystiku a tajemství.

 5. toli

  Jinak k těm nerozkládajícím se mrtvým-jsou zaznamenány případy že se nerozložila ani těla lidí kteří neměli nic společného s nějakým bohem.Ono to má asi něco společného se složením půdy,s půdní mikroflorou,s půdní vlhkostí,plísněmi a se spoustou dalších fyzikálně chemických činitelů.
  Koneckonců na zdejším hřbitově je vysoká hladina spodní vody a tak v některých hrobech jsou nerozložená těla i po 50 letech od pohřbu,prostě zmýdlovatěla.

 6. Jaroslav Štejfa

  K tolimu:
  Myslím, že skutečně mnoha lidem pomáhá k dobrému duševnímu stavu jakýsi druh bdělého snění. vnímám to jako druh neurčitého plánování a idealisování nějaké budoucnosti, což umožňuje odhodlání se do něčeho pustit, dosáhnout nějaký cíl. Ale v okamžiku nárazu na tvrdou realitu většina soudných lidé vystřízliví a jedná podle své skutečné povahy. Bez ohledu na původní sladké snění. Hypotetický příklad z vašeho vyprávění. Přítelkyně věří na reinkarnaci a asi si buduje představy, jak v příštím životě vstoupí do těla nějakého živočicha, což ji umožní nový život, dokonce tím kvalitnější, bude-li se chovat ve svém dnešním životě nějak podle ní dobře. Lákavá až opojná myšlenka. Ale v případě , že se nějakým zlomem dostane do tíživého ohrožení – hrozí jí smrt, vsadím bob proti dolaru, že učiní vše, co je v jejích silách, aby se při životě současném udržela. Nebude asi pospíchat do té zářivé, zasloužené nové budoucnosti, ovládnou ji pudy. Jako ostatně každého z nás.
  Tato situace je vlastně nevinná, bez ohledu na konkrétní víru v cokoliv. Jakmile však jsou takoví lidé neschopni kritického myšlení, popř. metodické skepse, jsou velmi vhodným materiálem pro šarlatány všeho druhu. Z nich ještě nejnevinnější jsou prodavači luxů nebo věcí podobných. Strašlivé je to u politiků, léčitelů, církevních hodnostářů a podobné chásky. Neboť jeden takový nadělá více škody, než deset poctivých, kteří samozřejmě také někdy dělají chyby.
  Jaroslav Štejfa

 7. Marek

  Jen poznámka
  Dotyčný Marek, který by chtěl nahlédnout do paranormálna, a který si nemyslí, že náboženství je zdrojem zla, to je jiný Marek. Já osobně se raději vytahuju chemickými znalostmi, a na náboženství se dívám trošinku (míněno značně) skrze prsty.

 8. toli

  @Jaroslav Štejfa
  Ale v okamžiku nárazu na tvrdou realitu většina soudných lidé vystřízliví a jedná podle své skutečné povahy. Bez ohledu na původní sladké snění

  Asi všichni co jsme zde máme tu zkušenost že křesťané a další náboženští blouznivci v případě nárazu na tvrdou realitu raději upraví své vnímání té tvrdé reality než by se vzdali toho sladkého snění.Například-stalo se to pro to že jsem zhřešil a Bůh mě chtěl varovat či potrestat…..a podobné další okecávačky.

  BTW,kamarádka která věří na reinkarnaci bude opět člověkem.Nesmrtelná duše prý nemůže klesnout z kvalitativní úrovně které dosáhla,tedy nemůže už být zvířetem či rostlinou.Budhismu pochopitelně existuje více směrů či větví.Ale mám pocit že to je principiální rozdíl mezi budhismem a hinduismem,v hinduistické reinkarnaci se můžete stát čímkoliv.Tak jako tak se reinkarnace vždy chápe jako trest či zlo ,správný budhista má snít o nirvárně tedy splynutí s universem což je z pohledu požítků totéž jako křesťanské nebe.Návrat do života na zemi je znamením že duše je ještě nedokonalá pro nirvárnu a tudíž musí opět procházet strastmi života a učit se z nich.

 9. Medea

  Toli, aj podľa buddhizmu sa môžeš znovuzrodiť ako zviera 🙂

  In traditional Buddhist cosmology the rebirth, also called reincarnation or metempsychosis, can be in any of six realms. These are called the Gati in cycles of re-becoming, Bhavachakra.[4] The six realms of rebirth include three good realms – Deva (heavenly, god), Asura (demigod), Manusya (human); and three evil realms – Tiryak (animals), Preta (ghosts), and Naraka (hellish).[4] The realm of rebirth is conditioned by the karma (deeds, intent) of current and previous lives;[44] good karmas will yield a happier rebirth into good realm, bad karmas is believed to produce rebirth which is more unhappy and evil .[4]

  The release from this endless cycle of rebirths, rebecoming and redeaths is called nirvana (nibbana) in Buddhism, and achievement of nirvana is the ultimate goal of Buddhist teaching.[note 4][note 5] However, much of traditional Buddhist practice has been centered on gaining merit and merit transfer, whereby an individual gains rebirth for oneself or one’s family members in the good realms, and avoids rebirth in the evil realms.[4][8][9]

  https://en.wikipedia.org/wiki/Rebirth_(Buddhism)#Rebirth_realms

 10. toli

  @Medea
  Medeo říkal jsem přeci že existuje více větví budhismu,ber to tak že některé větve budhismu jsou inspirovány starším hinduismem a tudíž se můžeš zrodit čímkoliv a naopak,v původní verzi té filosofie nemůžeš klesnout pod úroveň na které jsi.

 11. Medea

  Toli, hovoril si, že sa domnievaš („máš pocit“), že nemožnosť znovuzrodiť sa na nižšej úrovni je prinicpiálnym rozdielom medzu buddhizmom a hinduizmom: „Nesmrtelná duše prý nemůže klesnout z kvalitativní úrovně které dosáhla,tedy nemůže už být zvířetem či rostlinou.Budhismu pochopitelně existuje více směrů či větví.Ale mám pocit že to je principiální rozdíl mezi budhismem a hinduismem,v hinduistické reinkarnaci se můžete stát čímkoliv.“ Nie je.

 12. toli

  @MEDEA
  Pokud bereš za bernou minci původní,oficialní filosofii budhismu tak je nemožnost degradace při reinkarnaci principiálním rozdílem mezi budhismem a hinduismem,tak to vidím já.

 13. Petr Blahut

  Vážení,
  velmi mne mrzí, že jste si dosud nevšimli mé knihy Mýlit se je božské aneb nová antropologie pro každého (http://www.doplnek.cz/id/392-mylit-se-je-bozske). Čtenáři mou knihu často přirovnávají k Dawkinsově Božímu bludu, někteří ji dokonce považují za lepší a intelektuálně poctivější. Jiní mě zase chápou jako českého Petera Singera. Jen vám jsem dosud nestál za jedinou zmínku. Třeba se to změní.

 14. Lemmy

  Mne napríklad vadí, keď ateista používa náboženské výrazy. Podlieza nábožným. Už aj to, že kritika v knihe je zameraná na kresťanstvo svedčí v neprospech, pretože mňa napríklad viac zaujíma, ako si niekto poradí s islamom, budhizmom, s tao. Ja by som radšej čítal nejakú knihu o humanizme, pričom autor by nebol vôbec odkázaný na iné svetonázory. V tomto sú profesionáli katolíci. Tí hovoria len o svojom, ako keby nič iné neexistovalo. Ignorujú ostatných. A keď už musia niečo na adresu iných povedať, tak len všeobecne, nejasne, nekonkrétne. Očakávajú, že ovečky si to domyslia, čo chcú pastieri povedať.

 15. Tonda Vlas

  Lemmy
  10.12. 2018
  Mne napríklad vadí, keď ateista používa náboženské výrazy. Podlieza nábožným.

  Co je nábožný?
  Vzpomněl jsem si na arciděkana v Ústí nad Labem, který ohlašoval, a teď se nábožně pomodlíme . .. Otče náš a Zdrávas Maria. existuje pak pomodlení se nenábožné?

 16. Tonda Vlas

  Petr Blahut
  10.12. 2018
  Vážení,
  velmi mne mrzí, že jste si dosud nevšimli mé knihy Mýlit se je božské aneb nová antropologie pro každého (http://www.doplnek.cz/id/392-mylit-se-je-bozske). Čtenáři mou knihu často přirovnávají k Dawkinsově Božímu bludu, někteří ji dokonce považují za lepší a intelektuálně poctivější. Jiní mě zase chápou jako českého Petera Singera. Jen vám jsem dosud nestál za jedinou zmínku. Třeba se to změní.
  …………………………………………………………………………………………….
  Peter Singer, není to ten australský bioetik, který tvrdí, že ušlectilý čokl je mnohem cenější než dítě s vadou?

 17. Tonda Vlas

  18.10. 2018
  Toli, aj podľa buddhizmu sa môžeš znovuzrodiť ako zviera.

  Milá Medeo, ale původní buddhismus na tom nestojí. Co je cennější v zavazadle, chcíplej čokl nebo zelený kafe.

 18. Ateistum

  Tonda: „Existuje pak pomodlení se nenábožné?“

  A ty to děláš jak? Ty nehovoříš k Bohu?
  Ke komu tedy, a jak?

  Ekklesian

  P.S.
  Je opravdu nutné mne ban-ovat?

 19. Lemmy

  Tonda, nábožný je hlboko prežívajúci vieru v Boha; prejavujúci úctu k Bohu.

  Nevidíme do hlavy toho klerika. Možno v hľadisku videl nejakých hriešnikov, bezbožníkov. Vieš, do kostola prídu aj zločinci, aj prostitútky, všelijakí ľudia. On možno o niekom zo zúčastnených niečo vedel, preto zdôraznil, aby sa modlili s úprimnou úctou, aby modlitby prežívali hlboko, nie povrchne. Sú aj takí, ktorí vojdu do kostola, ale nevedia spamäti slová modlitieb. Tak len mrmlú. Preto používam slovo nábožný, lebo takí matrikoví kresťania stoja na milú kedveš. Je to odpad, ktorý si nevie utriediť myšlienky. Sú z nejakej cvičenej zotrvačnosti kresťania, ale možno ani nečítali bibliu. A za kostolom fajčia, vulgárne sa vyjadrujú, ohovárajú, viac času sú v krčme ako v kostole. Veľa ľudí sú kresťania len pre takú hlúposť, že chcú ísť do politiky, alebo mať svadbu v kostole. Inak ich náboženská ideológia vôbec nezaujíma.

  Tonda, vieš citovať Singera, názov knihy, strana, prípadne kde sa tak vyjadril. V anglickom jazyku by to malo byť. Aspoň Singer hovorí po anglicky.

 20. Lemmy

  Petr Blahut, Dawkins má v knihe takú hodnotiacu škálu. Niekoľko stupňov vo vzťahu k otázke, či existuje boh.

  Kam ste sa zaradili podľa jeho stupnice?

 21. Tonda Vlas

  Pamatuju, když jsem byl jako mladý na Kysuci, že v té vesnici říkali farářovi „červený nos“ a pak tam chlastali třikrát tolik co on.

 22. Tonda Vlas

  Tonda, vieš citovať Singera, názov knihy, strana, prípadne kde sa tak vyjadril. V anglickom jazyku by to malo byť. Aspoň Singer hovorí po anglicky.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Vůbec nemohu

  profesor Alfréd Slabý, který nás měl na bioetiku nám Petra Singera líčil jako děsivý případ, proto o něm vím.

 23. Alibaba

  Tonda Vlas: Vzpomněl jsem si na arciděkana v Ústí nad Labem, který ohlašoval, a teď se nábožně pomodlíme . existuje pak pomodlení se nenábožné?
  Asi ano, tady se třeba nick Ateistum snaží modlit (fut o něm mele) za nějakýho satana a jeho zlo, což asi není bůh (nábožensky).

 24. Foxy

  „P.S.
  Je opravdu nutné mne ban-ovat?“
  Podle mne by to nebylo správné. Pokusím li se zapřísti diskusi a nositel názoru opositního je v průběhu diskuse oné zabaněn, jde pak celá diskuse do kopru (κόπρος).

 25. Svatý Jeronýmek

  Pořád tu není Medea? Tak to jdu, s váma není co probírat, máte max. základní školu nebo bolševickou fakultu. To není nic pro mne, zdejší páni ateisté.

  „No, my jsme se teď s kamarádem/kolegou bavili o seriálech a já jsem říkaka, že mě nebaví skoro nic, co je v reálném světě, jako něco by se našlo, ale většina je nadpřirozená. Já potřebuju, aby ram byli upíři, čarodějky, duchové… a bez nadpřirozena mě toho moc nebaví…
  Jenže já mám stejný pocit z reálného světa… Já doteď sním o tom, že mě najde upír nebo čarodějka nebo anděl nebo něco takového… Že se probudím a zjistím, že žijeme ve lži, že je něco víc, něco pravého… Protože reálný svět je prostě málo, mně nestačí, já cítím neúplnost a nenaplnění prostě z toho světa… Ta realita je nuda, věda je nuda… Já nechci žít v nekouzelném světě…
  Diamond vampire“

  https://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=1078762

  Mějte se a třeba někdy po vánocích! S pozdravem váš Kvanťák! 🙂

 26. Lemmy

  SJ: Já nechci žít v nekouzelném světě…

  Nie, chceš žiť v kúzelnom svete, preto táraš tie nezmysly o matrixe. Tebe chýba to, čo normálne nazývame opojenie z drogy. Realita je pre teba záťaž, máš strach z reality. Radšej by si žil v sne.

 27. toli

  @Lemmy
  Si z tebe dělá srandu,vždyť to je náš schizofrenik 🙂

 28. Lemmy

  Zo mňa nie, lebo to nepísal pre mňa. A ja som len využil to, čo povedal. 🙂 Jasné, že matrixový multinick sa nezaprie. Ale keby tu nepísal, rástli by tu príspevky? Čo ak je to nastrčený agent z Ateisté ČR? Aby tu narastali nové komentáre. Veď píše tak debilne, že sa mi nechce veriť, že ide o kresťana.

 29. Lemmy

  Vieš, čo je dôležité? Mal by sa ozvať Blahut.

 30. toli

  Ale keby tu nepísal, rástli by tu príspevky?

  A je to opravdu důležité aby se tady koncentrovalo více hovadin ? Vždyť to nikdo nečte ani na to nereaguje .

 31. Lemmy

  To je pravda. Skúsim dlhšie mlčať, nereagovať na hovadiny, a uvidíme. 🙂

 32. toli

  To je pravda. Skúsim dlhšie mlčať, nereagovať na hovadiny, a uvidíme.

  No tak se přihlásí pod jiným nickem a bude zase zvracet hovna.

 33. Tonda Vlas

  Lemmy
  11.12. 2018
  Zo mňa nie, lebo to nepísal pre mňa. A ja som len využil to, čo povedal. Jasné, že matrixový multinick sa nezaprie. Ale keby tu nepísal, rástli by tu príspevky? Čo ak je to nastrčený agent z Ateisté ČR? Aby tu narastali nové komentáre. Veď píše tak debilne, že sa mi nechce veriť, že ide o kresťana.
  ——————————————————————————————————————————————
  Vždyť vůbec nejde o křesťana. To s těmi démony jsem dal stranou, takže to vysvětlení je dvojí. On je buď čirý troll nebo je psychiatrickým pacientem.

  Já jsem udělal takovou zkušenost s jednou babkou ze šarlatánky, kterou jsem osobně navštílil. Tvrdila, že je jasnovidka a že má byt plný duchů. Když jsem ji uviděl na vlastní oči, tak bylo přirozené vysvětlení úplně evidentní.

  Měla totiž na hlavě velkou jizvu. Říkala, že dělala průvodčí na dráze a že se jí stal úraz. Tehdy ještě byly vysoké vagóny, do kterých se těžko nastupovalo a ona upadla a velmi nepěkně se uhodila o stupátko. Tvrdila, že po tom úrazu hodně zapomíná. Mně hned bylo jasné, že po tom úrazu nejen hodně zapomíná ale že ji též v její hlavě po tom úrazu náležitě přeskakuje.

 34. Sam

  http://www.doplnek.cz/id/392-mylit-se-je-bozske
  Cituji:———-Klade si otázku, zdali může být křesťanství bez viny, pokud nás už dva tisíce let ponouká k podmaňování a naplňování Země, k panování nad ní. Zároveň nabízí propracovanou odpověď.———–
  Poslední dobou se v křesťanství nějaké ekologické myšlenky objevují. Vácha o tom rád píše v různých knihách, Papež taky vydal encykliku Laudato Si. https://www.cirkev.cz/archiv/150618-vacha-nova-encyklika-papeze-frantiska-je-prelomovym-textem
  Předpokládám, že otázkou přelidnění Země se prozatím nezabýval.

 35. Lemmy

  No, to je vážna dilema, keď sa preľudnením nezaoberal. Na Slovensku je len jediný protagonista na tému Preľudnenie, humanista Rastislav Škoda. Dlhodobo a usilovne sa venuje témam o preľudnení. Pozri: Preľudnenie. Žiaľ, ohlas verejnosti je nulový. Čo robiť? Myslím, kde je chyba, že ľudí to nezaujíma, netrápi.

 36. toli

  Už z principu nemůže církev popsat následky svého učení,zákaz antikoncepce.Oni se prostě musí množit a množit.
  Navíc jednotlivá náboženství mezi sebou soutěží v počtu členů a to se týká nejen křesťanů a muslimů ale i hinduistů a budhistů.
  A konverze je jen jednou z možností jak si zajistit větší stádo ovcí…..

 37. toli

  Navíc přístup k dětem je napříč kulturami velmi variabilní.
  Sekulární Evropa dosáhla určité životní úrovně a jakékoliv další dítě nad osobní plán by tuto životní úroveň zničilo,jednoduše nejsme čeští rómové aby jsme si z množení udělali živnost.
  V Indii je naprosto běžné že mimina ženského pohlaví končí pohozené na smetišti protože by pro budoucnost rodiny znamenali ekonomickou ztrátu (zajištění věna)
  V Africe znamená pořízení kondomů výdaje navíc, navíc pokud to jsou křesťané tak jim kondomy vysloveně zakazuje jejich církev.Dítě je tudíž víceméně chápáno jako vedlejší produkt rozkoše (u nekřesťanů).
  Pamatuji si že když začínala epidemie AIDS tak Afričané byli rozlobení na ty zlé Evropany že jim chtějí vzít poslední potěšení ze života nějakými restrikcemi proti sexu.

 38. Tonda Vlas

  *
  Už z principu nemůže církev popsat následky svého učení,zákaz antikoncepce.Oni se prostě musí množit a množit.
  Navíc jednotlivá náboženství mezi sebou soutěží v počtu členů a to se týká nejen křesťanů a muslimů ale i hinduistů a budhistů.
  A konverze je jen jednou z možností jak si zajistit větší stádo ovcí…..*
  ——————————————–
  U nás vymíráme.

 39. toli

  U nás vymíráme.

  To je možné,leč nijak mi to žíly netrhá.Češi nejsou lidstvo.

  A na tomhle uzemí nic nevymírá-migrace to lehce doplňuje.

 40. Tonda Vlas

  Ta migrace dá ještě vám ateistům zabrat. Ale to já už budu čichat ke kytičkám odspodu nebo spíše budu vyletěn komínem krematoria.

  Ke všemu se tu ještě projevuješ jako vítač.

 41. toli

  Nejsem vítač ale Češství mi je celkem u prdele (lhostejné) na co bych jako měl být hrdý ?
  Migrace je celkem přirozený fenomén,ani česká kotlina není původním domovem Čechů.
  Pochopitelně že bych tady raději viděl příslušníky slovanských národů,tedy…..pokud by si svého Krista ponechali doma a netahali ho sem.

 42. Tonda Vlas

  Dělám v Německu a tak vidím, jak se tam islám nehorázně roztahuje. Potom si budou mnozí říkat, „zlatí křesťané“.

 43. toli

  Dříve či později to půjde na nože a pistole,to je zákonitý vývoj .

  Možná se hneme taky,na sever kvůli změně klimatu a sem příjdou afričané.Čekají nás války o vodu,zdroje.

 44. Tonda Vlas

  To je sice pravda. Mně je ale srozumitelnější Machiavelli než dnešní dobroserové.

  Mně by migrace jako taková nevadila jenže s ní je do Evropy zavlékáno takové zvěrstvo, jako je například mrzačení pohlavních orgánů. O vraždách ze cti ani nemluvě.

  Prostě náboženství je prý základní lidské právo. Ale tento převažující názor vrcholových evropských politiků vidím jako zcela zcestný. A o USA ani nemluvě. Tam jsou totálně lehkověrní.

 45. Tonda Vlas

  Ta změna klimatu by se utáhla. Jenže co s nehorázným přemnožením v některých zemích. Zeměkoule nafukovací není.

 46. toli

  Ta změna klimatu by se utáhla.

  Změna klimatu by se neutáhla protože klima nemá hranice.Lidé z atolů budou utíkat na kontinenty protože jejich domovy zmizí v moři.Světový hlad,protože plodiny nebudou moci růst na svých původních místech-nejsou uspúsobeny na horka a budou umírat i zdraví lidé protože 40 vedra budou i pro ně vražedná a další a další problémy. A kávou a banány to začne.
  https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/242600-banany-i-kava-mohou-byt-minulosti-svet-v-tichosti-resi-vaznou-krizi/

 47. Tonda Vlas

  To jsou ale komodity u nás zbytné. Horší je to v banánových republikách, protože tam s takovou brzy vůbec nebudou mít krmivo pro prasata.

  A k těm předchozím větám jsem veleopatrný. Ono to může být stejné, jako když nějaký pisálek napíše, že se globální oteplování projevuje na zvedlé hladině Rýna v Nijmegenu. I takový totální nesmysl už jsem četl.

  PS: Rameno Rýna protékající Nijmegenem se jmenuje Waal.

 48. Tonda Vlas

  Tak jsem se podíval, jak před šesti lety hlasovali poslanci CDU/CSU (u nás bychom řekli černoprdelníků) při přijetí ostudného a nespravedlivého zákona v Německu. Z 237 byly pouhé 3 bílé vrány.

 49. Tonda Vlas

  Jenom kopčím jeden příspěvek; o jeho autorovi si myslím své, ale budiž:

  Musulman,arab,individum,ročník 1989,narozen,vyrústal v Strasbourgu,27 přečinů proti občanskému právu,přestoupený k náboženství z pohanství-sekularity… Ti jsou nejhorší,delikvent co přestoupí k náboženství,to je jak vlk vegetarián,v něm to bouchne a vyvraždí celé stádo oveček…

 50. toli

  @Tonda Vlas
  To jsou ale komodity u nás zbytné. Horší je to v banánových republikách, protože tam s takovou brzy vůbec nebudou mít krmivo pro prasata.

  Jenže brambory a obilí jsou u nás nezbytné.
  Zkus si zjístit jak to bylo letos s brambory v Evropě díky horku a suchu….. a bude hůř

 51. Ateistum

  Vzpomeňte na Irsko a bramborovou plíseň. Bude hůř… Utrpení co lidstvo nezažilo.

 52. toli

  A co se týká stoupání mořské hladiny tak stačí sledovat aktivity takových států jako je třeba Fidži,Seyschely,Maledivy a další a další.Jak tlačí přes OSN na bohatý Sever aby snížil produkci skleníkových plynů.Ti lidé tam žijí a tak vidí jak se jim zmenšuje životní prostor.Žel bohatý Sever svoji produkci nikdy nesníží,košile je vždy bližší než kabát a kapitalismus stojí na kapitálu a výkonu.
  Pařížská konference a sliby nic nestojí a jak se říká slibem nezarmoutíš.

 53. toli

  Čína už dávno není rozvojová země,a kromě toho říkal jsem bohatý Sever což znamená i Čína 🙂

 54. Svatý Jeronýmek

  Jak říkám, dokud tu neuvidím nick Medea, nemá cenu sem psát.

  Je to tu jen samý pitomec a blbec.

  Jeden tvrdí, že je agnostik a přitom zároveň tvrdí, že pobožní jsou nemocní, i když to z žádné zprávy psychatrie nevyplývá, že by většina věřících byli nemocní. Ostatně dříve se za nemoc považovala homosexualita. Je to také jen z politické korektnosti, že jí vymazali? 🙂

  Omluvme toho člověka, je po mrtvici, takže to nemá v hlavě v pořádku. Proto může tvrdit, že je agnostik a zároveň že věřící jsou nemocní, jinak to logicky dohromady nejde. 🙂

  Pak zde máme ateistu, který ani neumí logicky definovat svůj ateismus, nejdřív mluví o absenci víry, pak napíše, že věří, že bohové jsou lidské výmysly, tedy věří, že bohové neexistují jako entity. To co popíral, k tomu se později sám přizná. To samé jeho postoj k manželství homosexuálů, kde má opačný názor než jeho slavní humanisté. 🙂

  A takhle je to tu se všemi, jak říkám, logika je minula. Jen Medea za to stojí.

  Mějte se a někdy! Vše nebo skoro vše je jen víra, evoluce může být matrix. Ta možnost zde je. Logika. Jen věříte, my také jen věříme. Nemáte o nic lepší víru než my. Váš Kvaňták a hodně štěstí, pánové věřící ateisté a věřící agnostici 🙂

 55. Lemmy

  Jeronýmek: pak napíše, že věří, že bohové jsou lidské výmysly

  Opäť klameš. Taký ateista tu nie je. To je len tvoj vlastný blud o druhých ľuďoch. Neverí, len má taký dočasný, pracovný názor. Taký, nakoľko sa mu už podarilo poznať tisíce rôznych náboženských predstáv. Predstáv ľudí, podotýkam! Veriť totiž znamená považovať za pravdivé (aj bez dôkazov). U toho ateistu je to presne naopak, dôkazov má veľmi veľa, ale zasa málo na to, aby sa to dalo považovať za pravdivé. Trpíš fanatickým nutkaním so slovom viera, a potom ti vychádzajú také nezmysly o druhých ľuďoch. Sú totiž na svete aj rozumní ľudia, ktorí sa triezvo pozerajú na svet, i na takých matrixov ako si ty. 😀

 56. Svatý Jeronýmek

  „Jeronýmek: pak napíše, že věří, že bohové jsou lidské výmysly“

  Taký ateista tu je, napsal jsi to ty a můžu tě citovat:

  „Lemmy: “ Podľa mňa si ľudia vymysleli bohov. Vymyslení bohovia = vybájené bytosti.“ “

  Tisíce různých představ je i o vědě a evoluci, není jen jedna teorie, v historii bylo více teorí evoluce,třeba Lamarck, Darwin,…

 57. Svatý Jeronýmek

  „Lemmy: “ Podľa mňa si ľudia vymysleli bohov. Vymyslení bohovia = vybájené bytosti.“ “

  1) Zde: „pokud jsou bohové vymyšlení, tak nejspíš neexistují opravdu. Tedy Lemmy věří, že bohové neexistují opravdu (pouze jako myšlenky). = Víra, že bohové (spíše) neexistují (fyzicky, skutečně, nezávisle). Lemmy = bez důkazů věří, že bohové nejsou, že jsou to jen výmysly. Lemmy = nemá 100% důkazy, že bohové jsou vymyšlení, ale tvrdí to. Tedy na to jen věří. Třeba existuje víc bohů a ti sesílají lidem zprávy. Píšu to hypoteticky. I bez důkazů tahle možnost tady je. Děkujeme za tvé přiznání a běž si lízat rány za Adamem Romanem, s tou absencí víry se ti to nějak nepovedlo, když jsi se přiznal, že věříš, že náboženství a bohové jsou vymyšlení (tedy nejsou skuteční)… Uvědom si, že na to jen věříš, je to tvá nedokázaná víra, pro kterou nemáš pořádné důkazy, takže? “

  2) Kromě toho tvá víra v evoluci nemá 100 důkazy, může to být logicky matrix. Takže také jen víra.

  3) Tisíce různých představ je i o vědě a evoluci, není jen jedna teorie, v historii bylo více různých teorií evoluce, třeba Lamarck, Darwin,…

  Dobrou a někdy! Váš Kvanťák, až uvidím psát do komentů Medeu, rád zase přijdu. 🙂

 58. Lemmy

  Jeronýmek, cituješ dobre, len sa po prečítaní vety chybne vyjadruješ. Klameš, že ide o vieru. Navyše sa zhadzuješ, keď tvrdíš, že ide o rovnaký spôsob viery. V tom spočíva tvoje klamstvo. Rád sa hráš so slovami, takže si vlastne bezcharakterný diskutujúci. Ak si myslím, že ľudia si vymysleli bohov, tak to nie je viera. Je to pracovná metóda, prvotné poznávanie. Nie je to záver, ani hypotéza. Nie je to ani viera. Aspoň ja netvrdím, že je to pravda. Mám taký názor. Mám všelijaké rôzne názory na rôzne veci, ale viery to nie sú. Inak, môj názor vysoko prevyšuje tvoj primitívny názor, pretože môj, aj keď neucelený, názor sa opiera o miliardy nábožných, teistov, veriacich v rôznych bohov, a hovoríme o tisícoch bohov. Kým tvoja viera spočíva v biednom židovskom náboženstve. Zopár kočovných nomádov.

  Mám podstatne viac argumentov o ľuďoch veriacich v rôznych bohov, kým ty si sa zmohol len na slepé prijatie viery o jednom bohu od pastierov. Ničím nie je tvoja viera na tom lepšie, než zozbierané moje poznatky.

  Inak, si nelogicky trápny ohľadom toho, že humanisti majú rôzne názory. Vari teisti nemajú rôzne názory? Katolíci, pravoslávni, gréckokatolíci, starokatolíci, protestanti, mormoni, jehovisti, moslimovia, šiíti, sunniti, hinduisti… aký si len v logike úbohý žobrák, keď nevidíš, koľko rozdielov je medzi nábožnými.

 59. Tonda Vlas

  Já vám to říkám pořád: NEKRMTE TROLLY!!!

 60. Lemmy

  Tonda, občas sa to nedá, lebo tu je troll hosť, a je slušné reagovať na jeho klamstvá. Náhodný čitateľ by mu ešte aj uveril, keby sme ho nechali šíriť jeho klamstvá bez toho, aby sme na jeho klamstvá nereagovali. On je ako nacista, ktorý tvrdí, že holokaust nebol. Nedá sa mlčať.

 61. Tonda Vlas

  On tu každý brzo zjistí, co je on zač.

 62. Alibaba

  @SJ:
  A který z minulých a současných bohů není vymyšlený, tj je skutečný a dá se s ním setkat, a dá se ověřit jeho fyzická existence, dá se potvrdit, že si ho věřící nevymysleli, že jste si ho nevymyslel vy?
  P.S.: O „budoucích bozích“ prosím nemluvte, na ně se neptám.

 63. Tonda Vlas

  Teď čumím v televizi na ďábla.

 64. toli

  Včerejší kotel s Jílkovou byl zajímavý,rozebírali tam vánoce.Žel militantní ateista nebyl dobrý rétor takže se mu tam pánbíčkáři smáli nepokrytě do ksichtu.
  A na straně nevěřících žel byl i jeden vlezprdelka,nějaký historik,spisovatel .A ten zase lezl pánbíčkářům do….. a nahrával tomu vikáři na smeč.

 65. Vlasta

  To je pravda, to byla katastrofa ….. Určitě neudělal ateismu dobrou reklamu. Tvrzení ,že Kristus neexistoval je přeci jen trochu nevzdělané…. Vondruška je dobrý historik a ne jenom nějaký….. ale je pravda ,že jsem od něho čekal víc.

 66. dew

  Pro uživatele Foxy
  Dobrý den máte zajímavé zkušenosti a chtěl bych si od vás přečíst více informací, je pokračování k tomuhle článku? Zážitek blízkosti smrti a život věčný (díl 1.).
  Bylo tam spousta zajímavých otázek na které bych rád slyšel názor právě od vás.
  Napadlo vás někdy shrnout veškeré zážitky a informace a napsat třeba knihu?

 67. Karel 423

  Karel 423 pro Jeronýmka:
  Milý Svatý Jeronýmku, Tvé příspěvky i na jiných vláknech mě inspirovaly k zamyšlení. Některé jsem nedočetl, byly podle mého přesvědčení docela „mimo mísu“. Je ale možné, že na ně nestačí moje vzdělání (indoktrinace). To na úvod.
  Nyní k Tvým otázkám :
  1) Věříte tomu, že bůh neexistuje nebo spíš neexistuje nebo to je možné oboje a není to vyjasněné. Věříte že věřící nedali žádné důkazy. Věříte ve vědu,…
  – Pro mě je to nesmyslná otázka. Domnívám se, že bůh je prázdný pojem, kterému se věřící v Boha snaží přidat nějaký obsah. Některé skupiny lidí se tohoto pojmu zmocnily k prosazování svých zájmů. Někteří jej používají jako berličku, jiní místo fíkového listu. Jiné použití viz dále. Se žádnými důkazy jeho existence jsem se za svůj dlouhý život nesetkal. Ve vědu věřím, přestože se mnohdy mýlila. Dokáže své omyly přiznat a napravit. Pod pojmem „víra“ si ale každý pravděpodobně představujeme něco jiného.
  2) Dogmata: Věřící nedali žádné důkazy (?), ateismus je nevíra (?),…
  – Neexistenci ani existenci boha nepovažuji za nutné dokazovat. Obojí je nesmysl a ztráta energie, kterou by bylo možné využít k smysluplnější činnosti. Snad jako hobby nebo cvičení v logice. Ale i tak je to ztráta času. Ateismus není nevíra. I ateismus je víra. Tady by bylo třeba důkladně rozebrat, co tou vírou každý myslíme. Zde se pravděpodobně budeme lišit v názorech. Např. já věřím, že i někteří zastánci boha mohou být slušní a inteligentní lidé.
  Rituály: Vždy v debatě začnete vytahovat svá dogmata.
  – Je to možné, že i „ateista“ začne „vytahovat svá dogmata“. Zase je třeba vysvětlit, co tím kdo myslí. Ateisté zpravidla nemají „dogmata“ ale hypotézy. Ty je možné kdykoliv změnit. Co se může někomu jevit jako“ ateistické dogma“ může být pouze nepochopení podstaty, nevyjasněnost pojmů. Ateisté mohou mluvit o voze, deisté a teisté o koze. Důležité je kritické myšlení.
  3) Svaté knihy: Dawkins a spol.
  – Boží blud je dobrá kniha, doporučuji přečíst a hlavně se nad ní zamyslet. Není to ale dogma jako Bible a vůbec není svatá. Svatá Bible pro její vyznavače dogmatem zůstává, proto „svatá“. Pouze se některé části zamlčují, jiné se označují za „podobenství“.To je ale na dlouhou diskusi.
  Některé Tvé příspěvky jsou pro mne poněkud sebevědomé až arogantní. Nejsi náhodou pouhý provokatér? Jak to je, víš pouze jen Ty sám. Nebo nebloudí náhodou Tvůj „Duch“ po Cestách, které nikam nevedou? Není dokonce v nebezpečí, že se ztratí v tajemné vesmírné propasti času, prostoru a sil, které nás obklopují ? V jistých ústavech nalézají podobně postižení lidé útěchu. Dokonce jedna velmi bohatá a štědře dotovaná organizace to má v náplni práce a již mnoho let z toho královsky profituje.
  V lehčích případech na to existuje lék. Je třeba se vrátit na začátek Cesty a několikrát si říci kouzelnou formuli „Scio me nihil scire“ (může se i několikrát opakovat, ale pozor, nadužívání může být také nebezpečné, jako např. modlení). Pak se zamyslet nad jejím skutečným významem, otevřít oči a pozorně se dívat. Při troše štěstí se objeví Cesta. Sice trnitá a pro mnohé, připouštím, zcela neschůdná, ale důvěryhodná. Hned na začátku je třeba se vyvarovat vábení, která mnohé slibují a nevšímat si překážek a dokonce i výhrůžek hrozných trestů.
  P.s. : Nabýti moudrosti je dražší nad klenoty. Job 28.
  Prosím o sdělení, zda mě považuješ za ateistu, deistu a nebo teistu. Dík za odpověď (slušnou).

 68. Nohavica

  Jeronýmek to není, ale špatně jsi ho četl, vysvětlím ti to:

  „Domnívám se, že bůh je prázdný pojem, kterému se věřící v Boha snaží přidat nějaký obsah. “

  To se domníváte, resp. v to věříte. Nic víc. Je to jen vaše víra.

  Ateismus je víra, že bohové nejsou nebo spíš nejsou.

  Agnosticismus je víra, že bohové možná jsou a možná ne.

  Víra v boha je víra, že bůh je nebo asi je.

  Vše z toho je víra.

 69. Nohavica

  Ateistická dogmata jsou třeba to, že ateismus není víra, i když je. Je to nedokázané dogma. Další taková dogmata se dají lehce nalézt.

  Dále víra v evoluci nebo ve vědu je také nejistá víra, stejně jako víra v boha.

  Dále „svaté texty“, pro někoho Adam Roman, pro jiného Dawkins.

 70. Nohavica

  Ani evoluce, ani věda, ani náboženství = nemají jisté důkazy. Vše může být matrix. Atd….

  Tak zatím, tady to už nemá cenu, stále se to opakuje, počkám si na Medeu…

 71. Lemmy

  Viera znamená, že niečo považujem za pravdivé, aj keď nemám dôkaz. Jednoducho, keď niečo prijmem aj bez dôkazu. Tak tomu verím, čo znamená, že to považujem za pravdivé. Nemám dôkaz, že autobus príde na zastávku. Ale verím, že príde. Ak by som nemal takúto vieru, potom by moje čakanie na stanici bolo zbytočné. Možno príde, možno nepríde. To vopred neviem. Presvedčím sa o tom, až autobus príde. Dovtedy čakám. Čakám s vierou, že autobus príde. Také bežné viery máme často, pri rôznych situáciách. Aj keď mi niekto hovorí nejaký svoj zážitok, tak mu buď verím, že hovorí pravdu, aj keď osobne nemám dôkaz o pravdivosti, alebo neverím. To, že si nábožní uzurpujú výraz veriaci vo svoj prospech, je ich problém. Humanisti nemajú ťažkosti s používaním slova viera.

 72. toli

  Ateistická dogmata jsou třeba to, že ateismus není víra, i když je. Je to nedokázané dogma. Další taková dogmata se dají lehce nalézt.

  Ateista věří v poznání vědy a věda má svá přesná pravidla jak funguje.
  Já jako agnostik věřím vědě protože výsledky toho jak funguje věda používám ve svém každodenním životě.Bez vědy by nebyl ani penicilín ani počítač ani auto,bez vědy bychom se mohli vrátit zpět do větví,bez vědy by prostě nebylo nic.
  Víra v nějakého Boha nabízí pouhou iluzi,pro někoho může být toto šidítko důležité pokud se bojí smrti,konečnosti.

  Takže souhlasím s Karlem že Bůh je prázdné slovo což tvrdí i má kamarádka která sama o sobě věří kde čemu v esoterice či léčitelství.Naštěstí při tom ale používá rozum a nevnucuje mi nějaké esoterické bláboly.

 73. Karel 423

  Děkuji panu Wernerovi a spol. za to co děláte. Postupně procházím všechny vaše diskuse a blogy a jsem nadšen. Objevují se v nich zásadní myšlenky. Je signifikantní, že oponenti se o nich vyjadřují jako o článcích „o ničem“. Co nám tím o sobě vlastně sdělují?
  Trochu mi vadí název OSACR protože připomíná organizaci OSA (OSA.CZ), která má poškozenou pověst.
  Na to, co děláte, máte malou propagaci. Co se domluvit s médii a vytvořit pro ně atraktivní sousto? Pánbíčkáři mají v ČT, bohužel, značný náskok.
  Jak je to s vědeckou prací, získáváním grantů a dotací na vlastní projekty? Zatím jsem nenašel na UK žádný, na FF MUNI jeden a to na ústavu religionistiky (doc. Václavík). A ten může být zaměřen jednostranně. Název „Ateismus ve střední a východní Evropě“ toho mnoho neříká.
  Co oblast vzdělávání? Pánbíčkáři mají svoje fakulty, na UK dokonce 3(!), na MUNI mají svůj ústav religionistiky. Kdy budou mít ateisté alespoň svoji katedru? Jak to vypadá s ateismem na českých školách?
  Držím palce a snažím se vás propagovat.
  P.s. Omlouvám se za předchozí příspěvek, byl to pokusný balónek.

 74. Hraničář

  Karel 423
  03.02. 2019
  Co oblast vzdělávání? Pánbíčkáři mají svoje fakulty, na UK dokonce 3(!), na MUNI mají svůj ústav religionistiky. Kdy budou mít ateisté alespoň svoji katedru? …………………….

  Prof. Halík mně jednou sdělil, že nemá s kým diskutovat (kromě úslužných moderátorek, znalostmi o náboženství vůbec netknutých), protože žádného vzdělného ateistu nezná!

 75. Karel 423

  Prof. Halík mně jednou sdělil, že nemá s kým diskutovat (kromě úslužných moderátorek, znalostmi o náboženství vůbec netknutých), protože žádného vzdělného ateistu nezná!
  Co to říká o prof. Halíkovi? Buď že má smůlu, nebo že lže. Ještě může být otázkou, jestli chápe co je to vzdělání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *