Zeptej se ateisty!

Pokud máte neodolatelnou touhu, nebo prostě jen chuť se zeptat na něco, co se týká ateismu a náboženství, vložte dotaz zde do komentářů. Zodpovědně se na vaše otázky připravíme a přineseme vám tak dobrou odpověď, jaké jsme jen schopni.

Pozor, komentáře zde jsou průběžně mazány při každém natáčení.
Smazány dříve budou komentáře neobsahující otázky k tématu.

 

Odpovědi najdete ve videokanálu Zeptejte se ateisty

13 thoughts on “Zeptej se ateisty!

 1. Lemmy

  Na stránke Zeptej se ateisty! sa mi zdá, že tu bolo veľa komentárov. Boli odstránené? Či sa len mýlim?

 2. Petr TomekPetr Tomek Post author

  @Lemmy: Ano, vždy když natočíme odpovědí na otázky, smažeme zde diskusi aby byl prostor na dallší dotazy.

 3. Lemmy

  Odkaz pre Alibabu.

  Katolík Neznaboh napísal:

  Ľudia bez vyznania nie sú ateisti.

  Spravil logickú chybu. Pri sčítaní je totiž položka: Náboženské vyznanie. Ak je potom ku koncu výraz „bez vyznania“, tak to znamená „bez náboženského vyznania“. Sčítací hárok má svoje obmedzenie v rozmere, a zrejme to viedlo pracovníkov Štatistického úradu ku skrátenému pomenovaniu. Zo sčítacieho hárku je však jasné, že sa myslí na iné než náboženské vyznanie. Tam sú menované konkrétne náboženské organizácie. Neznaboh sa síce oháňa rozumom, ale nič nevie, akurát tak prekrúcať fakty.

  Ak opravím jeho chybne napísanú vetu, tak vznikne: Ľudia bez náboženského vyznania nie sú ateisti.

  A čo sú potom? Katolík sa zachytil do vlastnej pasce.

 4. Alibaba

  @ Lemmy
  Však se mu to taky snažím (možná trochu kostrbatě) v bodě ad3) vysvětlit.

 5. Lemmy

  Viem, čítal som. Ale mal som chuť pridať sa k tomu. On sa oháňa rozumom, ale tára hlúposti. 😀
  Ja na jeho stránku Neznaboh nepôjdem. Ide po mne tvrdo, ako tu Ekklesian opísal správanie, prísahu, jezuitov. Nechcem, aby poznal moju IP adresu. Veľmi zneužíva informácie na nekalé účely. Nepoznám horšieho kresťana ako je on. Kresťan, katolík, ktorý praje smrť humanistovi, mi nestojí až za takú pozornosť.

 6. Lemmy

  Ja pravidelne kliknem na stránku katolíckeho Neznaboha, len tam nereagujem. Chcel som však podať môj názor Alibababovi. A OSACR.cz nemusí surovo všetko mazať. Je totiž trápne, keď niekto klikne po rokoch na nejaký odkaz, a vypíše mu ERROR. Lebo českí ateisti sa rozhodli zmazať, odstrániť diskusné príspevky. Vadí mi, že v tzv. odpovediach na YouTube sú len vyvolené odpovede, nie na všetko, čo sa tu napísalo. Ak na niečo občianske združenie OSACR.cz neodpovedá, nech to ponechá na fóre. To je moje odporúčanie. Ja som nikdy nemazal príspevky.

 7. David

  Dobrý den,

  člověk se rodí jako ateista.
  Do jisté míry můžeme předpokládat, že takový člověk se bude snažit sám ve světě přežít a třeba i uspět a žít šťastný život.
  Díky společnosti dojde na to, že není nutní být vždy sobecký a že je například dobré zastávat nějakou morálku.
  (slovo morálka zde ale oužívám ve velmi odhelčeném a laickém významu).
  Je apriori špatné, pokud se tyto hodnoty opírají o nějaké nadpřirozeno, pokud jsou pro společnost výhodné?

  Dalé pak věřící často tvrdí, že se jim žije jednodušeji.
  Za předpokladu, že svou vírou věřící nepoškozuje ostatní (poškozováním zde myslím například ty skutky, za které jsou udíleny bludné balvany, takové ty různé křeštanské a muslimské extrémy jsou samozřejmě zavrženíhodné, ty zde není ani nutné zmiňovat), je podle Vás taková víra apriory nežádoucí a nebezpečná?
  Tím nemylsím nějakého konkrétního Boha. či bohy ani nějaké konkrétní náboženství.

  Děkuji.
  S pozdravem,
  David

 8. Viktor Nedbal

  Přečetl jsem si jeden ze starších příspěvků pana Tomka, který se jmenoval „15 důvodů, proč nebýt křesťanem“. Na prvním místě se jako důvod uvádělo „Vzdání se rozumu“. Přitom mi vytanula vzpomínka na jeden přírodovědný článek, který se zabýval takzvaným Schrödingerovým paradoxem. V něm jde o univerzální platnost 2.věty termodynamické, nebo-li o to, že v celém pozorovatelném vesmíru jsou všechny spontánně probíhající procesy doprovázeny současným nárustem entropie. S jedinou vyjímkou… a to vznikem a vývojem života na Zemi. Erwin Schrödinger byl nositelem Nobelovy ceny a jedním ze zakladatelů kvantové mechaniky a přesto na základě svého pozorování dospěl k přesvědčení, že ke vzniku života nestačila hmota a energie, ale byl nutný i „inteligentní plán“.
  Máte, pane Tomku, pocit, že nobelista Schrödinger se přitom musel současně „vzdát rozumu“? Děkuji za odpověď.

 9. Alibaba

  @Viktor Nedbal
  Nevím jak vám odpoví pan Tomek, ale pokusím se o nějakou stručnou odpověď já.
  Základní rozdíl mezi vesmírem a naší planetou Zemí je ten, že Země (jakožto nějaký systém, který není uzavřený) je energeticky dotován Sluncem, tím pádem nemůžeme na Zemi (jako celek) použít 2.větu termodynamickou. takže nelze srovnávat.

 10. Lemmy

  Schrödinger to ako povedal o tzv. inteligentnom pláne? Je nejaká dostupná citácia? Pozrel som si prednášku od Daniela Dennetta, spomína sa tam inteligentný dizajn, ale nevidím priamu súvislosť so Schrödingerom, aj keď samotná prednáška je mu venovaná.

 11. ind

  To Lovelock, the basic question was “What is life, and how should it be recognized?” When speaking about this issue with some of his colleagues at the Jet Propulsion Laboratory, he was asked what he would do to look for life on Mars. To this, Lovelock replied „I’d look for an entropy reduction, since this must be a general characteristic of life.“
  https://en.wikipedia.org/wiki/Entropy_and_life#Negative_entropy

  Co se v celém vesmíru vyznačuje snižováním entropie kromě života?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *