Free Will: Sam Harris píše, že svobodná vůle je jen iluze

Autor | 06.03. 2012

Sam HarrisOtázka svobodné vůle se dotýká téměř všeho na čem nám v životě záleží. Svobodná vůle ovlivňuje morálku, politiku, zákony, náboženství, veřejnou správu. Svobodná vůle souvisí s intimními vztahy i s osobními ambicemi. Vše co je výlučně lidské jakoby záviselo na existenci svobodné vůle. Celé naše životy závisí na tom, že vidíme sebe a ostatní jako nezávislé osobnosti schopné svobodné volby. Kdyby vědecká komunita došla k závěru, že svobodná vůle je jen iluze, potom by  to mělo dalekosáhlé důsledky pro naši společnost. Bez svobodné vůle by zločinci a hříšnici nebyli o nic víc, než špatně nastavené hodinky. Jakákoliv snaha tyto lidi trestat, místo snahy o jejich nápravu a izolaci, by potom byla naprosto iracionální. Myslíte si, že úspěchu jste dosáhli jen díky své práci, píli a že je to vaše zásluha? Když není svobodná vůle, potom nejsou ani zásluhy.

Sázky jsou skutečně vysoko a lépe se zorientovat můžete podle nové knihy Sama Harrise.

12 thoughts on “Free Will: Sam Harris píše, že svobodná vůle je jen iluze

 1. Colombo

  To není tak úplně pravda. Teorie her s tímto pracuje a její součástí není svobodná vůle. Trestání je prostě společenská ochrana proti jistým způsobům chování. Ovšem koncept „zaslouží si to“, jaký je v současném právu, právo středověkké taky úplně neznalo.

 2. admin Post author

  Colombo, díky za připomínku. Knížku jsem ještě nečetl, tak nevím, jak to Harris myslel. Chtěl jsem udělat jen krátkou noticku, že dnes vyšla jeho esej.

  V originále je to napsaný takto: „…and any conception of justice that emphasized punishing them (rather than deterring, rehabilitating, or merely containing them) would appear utterly incongruous.“

  To je asi přesnější

 3. protestant

  Pokud je svobodná vůle iluzí, pak je i možnost svobodně se rozhodnout zda být věřícím či ateistou iluzí. 🙂

 4. Michal

  Já jsem ji zrovna včera dočetl 🙂

  Můžu doporučit, je podnětná, a pěkně napsaná! Jedna myšlenka z ní: Opravdu jsme to MY (ve smyslu naše JÁ, naše vědomí sama sebe), kdo „vytváří“ naše myšlenky? Kdo z nás ví, co ho v příští chvíli napadne? Jak se to vlastně stane, že nás napadne „následující“ myšlenka? Víme, proč nás napadlo zrovna to, a ne ono?

  O svobodné vůli BTW chystám pod dojmem té knihy článek 🙂

 5. Michal

  A ještě jedna myšlenka z té knihy:

  Včera po večeři jsem si dal pivo. Proč? Měl jsem na něj prostě chuť. Proč jsem na něj měl chuť? To nevím. Byla to moje svobodná vůle?

  Mohl jsem si dát místo toho piva víno? No, mohl – ale vůbec mě to nenapadlo. Můžu se svou svobodnou vůlí rozhodnout pro něco, co mě nenapadne?

  Nechávám k zamyšlení bez odpovědi 🙂

 6. Michal

  Je to tak.

  Ke své víře/nevíře jsme predisponovaní svou genetickou výbavou, tím jak má jeden každý z nás „zadrátovaný“ mozek, tedy co se mu „víc líbí“ a co míň, svou výchovou, vzděláním, tím s kým jsme se v životě setkali, co jsme četli a jaké myšlenky nás oslovily a jaké naopak ne, (což asi vůlí příliš neovlivníme), atd…

  Naše svobodná vůle nemůže ani za to, zda svůj názor v průběhu života změníme. Za případnou změnu názoru zase mohou okolnosti do kterých jsme se dostali, v kombinaci s naší osobností, a se vším co jsme v do té doby zažili, ovlivňují ji city a pocity, které opět vůlí neovládáme, a mnohdy (většinou?) ani nerozumíme tomu, proč máme zrovna ty pocity které máme, a ne jiné…

  Takže kde je jaká svobodná vůle?! 🙂

 7. Shadowman

  presne tak 🙂 a tesim se na clanek!

 8. admin Post author

  Ještě nemám dočteno, ale můj oblíbený citát je tento:
  „But there is a paradox here that vitiates the very notion of freedom—for what would influence the influences? More influences? None of these adventitious mental states are the real you. You are not controlling the storm, and you are not lost in it. You are the storm.“

  Ale je tu paradox, který oslabuje už jen zmínku o svobodné vůli – co může ovlivňovat tyto vlivy? Další vlivy? Nic z těchto dodatečných mentálních stavů nejste skutečně Vy. Vy tu bouři neřídíte, ale také v ní nejste ztraceni. Vy jste ta bouře.

 9. Josef Komínek

  Naprostý souhlas, svobodná vůle to je pohádka pro úspěšné, děti a křesťany.

 10. Pingback: Sam Harris: Život bez svobodné vůle | Občanské sdružení ateistů České republiky

Komentáře nejsou povoleny.