Nacisté byli ateisté, kteří chtěli vymýtit boha z naší společnosti. Nebo to bylo jinak?

Autor | 07.03. 2012
Papež Benedict

Papež Benedict: bývalý člen Hitlerjugend tvrdí, že byl ateista

Mezi věřícími, ale i lidmi, které náboženství příliš nezajímá panuje představa, že dva nejzločinnější režimy minulého století, nacismus a komunismus, byli ateistické. Za mnohé citujme výrok současného papeže, kde spojuje ateisty s nacismem během návštěvy Británie:

Můžeme si vybavit, že ještě za našeho režimu stála Británie proti nacistické tyranii, která se snažila vyhladit Boha z našeho života …

Zatímco v základech komunismu můžeme skutečně najít velmi sekulární prvky, tak nacismus byl režim velmi náboženský. Jako příklad uveďme třeba výňatek z dopisu jistého pana Himmlera:

Ateismus je jediný světonázor nebo náboženství, které v SS netolerujeme. Netoleroval jsem ateisty v řadách SS. Každý člen hluboce věřil v Boha, v to, co mí předkové nazývali Waralda, ta prastará, ta která je mocnější než jsme my.(Longerich, Heinrich Himmler, Oxford University Press, 2012, p. 220)

A když Vám nestačí citace “pouhého” Heinricha Himmlera, tak posloužím i citací samotného vůdce:

Byli jsme přesvědčeni potřebují a vyžadují víru. Proto jsme bojovali proti ateistickému hnutí. A ne že by to byli jen tak nějaké teoretické deklarace: jednoduše jsme je vymazali.

Tolik k rovnítku mezi nacismem a ateismem.

2 thoughts on “Nacisté byli ateisté, kteří chtěli vymýtit boha z naší společnosti. Nebo to bylo jinak?

  1. protestant

    Nacisté a křesťanství

    Nacisté sice byli nuceni náboženství v Německu tolerovat, jak však prohlásil Martin Bormann, “křesťanství a národní socialismus nelze sloučit”.

    Tento názor podpořil i Hitler, který se nechal slyšet: “Jednou nastane doba, kdy na kazatelnách budou stát jen naprostí idioti, kteří budou kázat pro pár starých bab.”

    http://www.atllanka.estranky.cz/clanky/krestanstvi/naciste-a-krestanstvi.html

  2. Pingback: Josef Ratzinger: papež nemilovaný ze všech stran | Občanské sdružení ateistů České republiky

Komentáře nejsou povoleny.