Jestli bůh existuje, jak se vymluví?

Autor | 15.03. 2012

Včera jsem informoval o blížící se velké australské ateistické akci. Při této příležitosti nechala organizace Atheist Foundation of Australia (AFA) na melbournské autobusy vylepit reklamu s citátem Woodyho Allena:

POKUD BŮH EXISTUJE, DOUFÁM, ŽE MÁ DOBROU OMLUVU

Když volně parafrázuji „Epikurův paradox“ v podání Davida Huma: Pokud bůh chce zabránit zlu, ale nedokáže to, pak není všemocný. Pokud může zabránit zlu, ale nechce, pak je zlý. Pokud zlu zabránit může a chce, tak proč je sakra na světě tolik zla a naprosto zbytečného utrpení? Protože žádný bůh nikdy neexistoval, neexistuje a ani existovat nebude.

h/t: Hemant Mehta

24 thoughts on “Jestli bůh existuje, jak se vymluví?

 1. protestant

  …..Pokud zlu zabránit může a chce, tak proč je sakra na světě tolik zla…..

  Co je zlo? Kdo určuje co je zlo? Co když je zlem existence lidstva na planetě Zemi?
  Z článku čpí antropocentrismus a pokus nutit Boha chovat se podle lidských měřítek.

 2. admin

  Co je to Bůh? Co znamená „existuje“? A nakonec to nejdůležitější: Co jsou to k sakru ty melbournské autobusy? a kdo to byl Epikuros?! 🙂

  A co na top Jan Tleskač

 3. admin

  Vzhledem k tomu, že je bůh produktem lidského mozku, je logické, že si do něj lidé projektují svá měřítka. Přečti si nakonec Bibli, kde jiná, než lidská měřítka a otázky nenajdeš. Dokonce tam pěkně vidíš, jak se váš bůh mění spolu s tím, jak se mění lidské pochopení světa kolem, že?

  Sola scriptura, protrestante. Sola scriptura!

 4. protestant

  Naším poznáním se mlhovina v Andomedě změnila na galaxii M31. Opravdu si myslíš, že se změnila, nebo se spíše změnilo lidské poznání…. 🙂

 5. protestant

  Pokud je Bůh lidský konstrukt, tak proč se na něj v článku někdo obrací?

 6. protestant

  Výborně – začněme pojmovým úklidem. A od začátku. Co je to Bůh?

 7. admin

  V článku se na něj nikdo neobrací.

 8. admin

  Na rozdíl od boha je ta galaxie pořád stejná a i stejná pozorování dávají stejné výsledky.

  Boha si představuje a popisuje každý jinak.

 9. protestant

  Celé mi to připadá jako by pneumatiky napsaly stížnost na GoodYear jakto že se sjíždějí , že mají právo na nesjetý vzorek… 🙂

 10. admin

  To nám pověz ty, jako expert, který s ním komunikuje.

 11. protestant

  Já ten článek o bohu nenapsal. To ty musíš vědět o čem píšeš….. 🙂

 12. Shadowman Post author

  imago dei
  Gen 1:27–28
  Gen 5:1–3
  Gen 9:6
  1 Kor 11:7
  Jakub 3:9

  dedicny hrich
  JK

  krestanstvi je antropocentricky az beda, stejne tak je buh dost antropomorfizovanej. neni na tom nic prekvapivyho. aspon pokud se bavime v terminech osobniho teistickyho boha otce stvoritele.

 13. protestant

  Nechtěl bys to nějak trochu dovysvětlit?

 14. Shadowman Post author

  jiste. pokud boha nechapeme pan(en)teisticky nebo pan/(en)deisticky, je vesmir, svet, zivot stvoren pro cloveka. clovek je obrazem bozim, manifestaci boha do naturalniho sveta. ergo clovek je v nejakem smyslu bohem, je na nas neco bozskeho. je to nas otec. jsme jeho vrcholnym dilem. kdyz jsme ho zklamali (dedicny hrich), poslal se nam v lidske podobe, nebo nam dal sveho syna (JK). buh nam nadiktoval bibli. buh se o nas zive zajima, komunikuje s nami. posloucha nase modlitby. ma zajem na nasem spaseni. antropocentricke chapani sveta je dost tradicni. antropomorfni bozstva take nic prekvapiveho nejsou. hypoteza, ze buh je inteligentni bytost, byt ne z masa a kosti, je plausibilni.

  neni to vycerpavajici, da se to kritizovat z x uhlu a pohledu, ale ted uz musim jit, mam florbal 🙂

 15. protestant

  vůbec tomu nerozumím. O jakém Bohu a jakém náboženství to píšeš?

 16. Shadowman Post author

  o krestanskem (teistickem) bohu. podle takove predstavy to neni jenom prazdne slovo v tvem podani.

 17. protestant

  spíše je to tvoje představa křesťanského Boha… 🙂

 18. Shadowman Post author

  tak ja porad cekam, ze me o bohu poucis, a porad nic. snad aspon u toho Beranka… 🙂

 19. Pingback: Duše a hvězdy revisited; Shadowmanův blogísek | Občanské sdružení ateistů České republiky

 20. SatmanSmaart

  Bůh je láska, jednota, harmonie.
  Bůh je člověk do té doby, než začne přemýšlet myslí těch, kteří žili před ním.

  Jaká je pravda o stvoření boha a člověka ?

  Co je to vlastně pravda… ? Pravda, je to co vidím a slyším.
  Moje pravda (názor) je to, jak o tom všem ve své víře přemýšlím…

  Kolik lidí, tolik pravd…
  Spousta jedinců po druhých vyžaduje, aby druzí příjmali jejich pravdu, protože pak je život oněch obalamucených lidí vyjádřením té pravdy, ve kterou věří. Člověk pak nemůže dojít dál, než tam kam sahá jeho pravda, ve kterou uvěřil a ti, kdo mu pravdu vnutili, je mohou snadno ovládat.
  Jenže tato víra ve falešnou pravdu (pravdu, často nepochopenou, patřící někomu jinému) plodí násilí a fanatizmus…možná že kdysi dávno tuto víru ve lži a touhu po ovládnutí pravdy někdo označil slovem ,,Ďábel“ … a aby svět mohl fungovat byla stvořena bytost, která má dát všemu řád a přinést do lidských srdcí klid – Bůh – to je údajně ta Jedna pravda.
  Bůh přináší lásku a svobodu, kdežto Ďábel chaos a utrpení…

  Každý hledá pravdu a každý má právo na svou vlastní pravdu a život výjádřený právě v té své vlastní pravdě,… ale považme co by se stalo, kdybychom například věřili v pravdu, že když budeme na tomto světě vraždit, tak se pak dostaneme do Ráje ?
  Jak by to na tom světě vypadalo… ? Všichni víme, jak v našem světě vypadá vyjádření pravdy, kdy člověk věří, že smrt je hrozná postava oděná v černé kápi držící kosu v ruce… pak se lidé bojí smrti tolik, že nežijí a jejich existence je spojena se strachem ze smrti a bolestí… děje se, že výsledkem této pravdy je právě utrpení.
  A tak zřejmě moudří lidé přišli na to, že když se Bůh stane tou nejvyšší bytostí v celém vesmíru a přinese lidem lásku, pak lidé zůstanou jednak svobodní ve svých pravdách a vyjádřeních života svých pravd a jednak si nebudou ubližovat, protože pochopí, že láska té nejvyšší bytosti je bezpodmínečná a jedině vírou v tuto pravdu lze na světě zachovat mír a v srdci uchovávat klid každého z nás…

 21. Antitheista

  „Bůh je láska, jednota, harmonie.“

  – co je to za kecy ? 😀 Vždyť tenhle svět se řídí bojem a přežitím nejdravějšího a sobeckou morálkou. Takhle to stvořil milosrdný bůh? Všechno to utrpení a požírání v přírodě? 😀 To je teda láska a harmónie 😀

  „Bůh přináší lásku a svobodu, kdežto Ďábel chaos a utrpení… “

  Dovolím si to trochu pozměnit. Náboženství přináší chaos a utrpení, kdyžto věda přináší poznání a svobodu…

 22. Jiří

  Dobrý den, tak Bůh existuje a je to naštěstí vědecky i empiricky dokázané na našich pokusech.Jsme rádi že přinášíme světlo do tmy a nevědomosti, neboť ti co doopravdy hledají ho naleznou. Věda se nevylučuje s náboženstvím, věda teprve nalézá boha.Naše teorie říká, že skrze ducha svatého nalezneš pravdu.Inteligentní plán je slučitelný s vědou, neboť pravdu mají obě teorie. Bůh je všemohoucí,vševědoucí a všeprostupující.Dal svobodnou vůli všem lidem a až na konci svého života ho každý spatří bez ohledu na to jsi -li ateista či křesťan či budhista. Co říci o bohu dává ti naději,víru i lásku. Dává ti plný potenciál se v životě realizovat:-)

Komentáře nejsou povoleny.