Proč jsou ateisté tak naštvaní: nová kniha slavné americké ateistky Grety Christny

Autor | 20.03. 2012

Před třemi dny vyšla nová kniha slavné americké ateistce a blogerce Gretě Christině. Jmenuje se Why Are You Atheists So Angry? 99 Things That Piss Off the Godless a je zaměřena převážně na publikum v křesťansky bigotních Spojených státech. Kniha rozvádí její článek, kde jsou chladně a bez emocí uvedeny  skutečné důvody, proč mají ateisté v USA právo být naštvaní. Jsou to například i tyto, které bychom si mohli klidně vztáhnout i na sebe:

Jsem nasštvaná, protože na AIDS umírají ženy v Africe a Jižní Americe, které Katolická církev přesvědčila, že použití kondomů rozpláče Ježíška.

 

Jsem naštvaná, když věřící hlásají a oslavují každou dobrou věc, která kdy byla učiněna ve jménu náboženství jako důkaz toho, že náboženství je silou dobra … a když jsou konfrontováni s množstvím strašného zla, které bylo spácháno ve jménu toho samého náboženství, tak se vymlouvají, že to není kvůli náboženství, ale kvůli lidské chamtivosti, lhostejnosti nebo třeba strachu a rozhodně to nemá nic společného s náboženstvím a stalo by se to i bez jeho přispění.

 

Jsem naštvaná, naprosto vytočená, když slyším o knězích, kteří zneužívají děti a tvrdí jim, že je to boží vůle. Také jsem naštvaná na Katolickou církev, která vědomě, systematicky a opakovaně po mnoho let, chránila pedofilní kněze, vědomě jejich jednání tajila a její nejvyšší prioritou byla pověst církve i na úkor zneužívaných dětí.

A tak to pokračuje dál a dál

19 thoughts on “Proč jsou ateisté tak naštvaní: nová kniha slavné americké ateistky Grety Christny

 1. protestant

  ….Jsem nasštvaná, protože na AIDS umírají ženy v Africe a Jižní Americe, které Katolická církev přesvědčila, že použití kondomů rozpláče Ježíška…..

  V Africe ženy umírají hlavně kvůli pohlavní promiskuitě. Kdyby se lidé v Africe řídili tím co jim ŘKC radí (partnerská věrnost) pak by s AIDS takový problém nebyl.
  Takže pokud někdo zamlčuje tento druhý požadavek ŘKC tak říká polopravdu což je v podstatě lež.

 2. Slávek Post author

  Promiskuita je přirozené lidské chování kdekoliv na světě a v jakékoliv historické době. Pokud mě teda obviňuješ ze lži a z toho, že neříkám B, potom bys měl samozřejmě dodat i C. To co církev požaduje je nereálné.

 3. protestant

  Já tebe neobviňuji z ničeho. Je to adresované na tu paní.
  Ta si vybírá jen to co se hodí. 🙂

 4. Slávek Post author

  Ok, beru. Nicméně si nemyslím, že je to lež. V té knížce to rozvádí podrobněji. V článku je to heslovitě. V konečném důsledku je navíc požadavek církve nereálný a iluzorní. Nežijeme v ideálním světě. Samozřejmě že pomáhá jak partnerská věrnost, tak kondomy. Pokud církev tlačí do lidí, že kondomy jsou špatné, určitě má jistou nenulovou zásluhu na rychlejším šíření AIDS a pohlavních chorob.

 5. protestant

  Je to podobné jako bys o bungee jumpingu řekl, že nabádá lidi k sebevraždě. Kdybys totiž vynechal větu o tom, že se mají pevně přivázat ke gumovému lanu a nechal jen to, že mají skočit z mostu, pak je to jednoznačně nabádání k sebevraždě. Tedy aplikováno na problematiku ŘKC a kondomů jak to chápu já – když dodržuješ manželskou věrnost pak je kondom zbytečný.

 6. Slávek Post author

  to bouzel take neni zcela pravda a prirovnani kulha na obe nohy. Papez jiste vi, ze je v lidske prirozenosti byt promiskuitni. Vi, ze nezavisle na snaze jednotlivych lidi, spolecnost jako celek se bude chovat promiskuitne. Tak to bylo vzdy, v jakekoliv lidske spolecnosti. Davat si potom takovou podminku je nemoralni, protoze to v dusledku vede k vetsimu rozsireni choroby AIDS. Spravne by bylo, kdyby rekl. Budte svemu partnerovi verni. Pokud vsak vy nebo partner nejste, je spravne pouzit ochranu.

 7. protestant

  Papež ví, že když jeje nebudou poslouchat v otázkách věrnosti, neposlechnou jej ani s tou ochranou.

 8. Shadowman

  pokud si vezmes svou prvni lasku ze stredni nebo zakladni skoly, budete chtit 13 harantu, nebudete moc sexovat, nikdo z vas predcasne nezemre a zustanete spolu az do smrti, pak je mozna skutecne antikoncepce k nicemu…

  kazdopadne souhlasim se Slavkem. krestansky postoj k sexualite vetsinou moc zalozeny na realite nebyva.

 9. Shadowman

  „V Africe ženy umírají hlavně kvůli pohlavní promiskuitě. Kdyby se lidé v Africe řídili tím co jim ŘKC radí (partnerská věrnost) pak by s AIDS takový problém nebyl.“

  hm, je to lakave a obecne asi pravdive, ale uplne ono to byt nemusi.

  treba studie Wellings K, Collumbien M, Slaymaker E, et al. (2006). „Sexual behaviour in context: a global perspective“. Lancet 368 (9548): 1706–28. pry dokonce rika, ze zadny prukazny vztah mezi promiskuitou a sirenim pohlavnich chorob neni. dulezitejsi faktor je treba chudoba atp. samozrejme jine studie rikaji opak.

  ja si myslim, ze zakazovani antikoncepce nikomu nepomuze.

 10. protestant

  My neříkáme dětem haranti.

 11. protestant

  Tak jak jsem stanovisko ŘKC pochopil jim jde o to, žr používání kondomů naopak jakoby legalizovala promiskuitu.

 12. Shadowman

  Pandrohla: „11 harantů! Podívejte se na něj, na nestydu! Sám sis je udělal a já ti je mám živit?!! Že na tebe pošlu psy!“

  v te cislovce jsem se minul. ta scena se mi vzdycky vybavi, kdyz je rec o velmi pocetnych rodinach.

  velky pocet potomku skutecne mirne negativne vnimam. ale zalezelo by na konkretnich pripadech (kdo, jak, s kym, za jakych podminek), nechtel bych pausalizovat.

  poznamka: aby nedoslo nahodou k mylce, v tom komentari jsem mluvil obecne, nikoliv konkretne o tobe.

  nic to ale nemeni na tom, ze mou hlavni myslenkou bylo, ze antikoncepce nemusi byt zbytecna ani v pripade partnerske/manzelske vernosti.

 13. Shadowman

  taky o to, ze antikoncepce je vrazda (interrupce), ze sex slouzi jen k plozeni potomku. nejsem si jisty, jestli je to oficialni stanovisko konkretne ŘKC, nebo klasicky prehanim 🙂

  kazdopadne i zakaz pre/nonmaritalniho sexu (protoze muzu mit mensi pojmovy zmatek: sex lidi, kteri nejsou ve svazku manzelskem spolu ani s nikym jinym) je podle me naprosto nepochopitelne ultrakonzervativni nazor. naopak k extramaritalnimu sexu (ne se svym muzem/zenou) dovedu byt taky kriticky, nevera mi taky nevoni. k promiskuite obecne jsem relativne benevolentni. zalezi na tom, co clovek povazuje za hranice rizikoveho sexualniho chovani, kdyz nebudeme mluvit o etice. pokud ten clovek neni panna/panic a/nebo nema komplet zdravotni testy, riziko je tam vzdycky.

  jen kondomy samozrejme Afriku nespasi (to si IMHO ani kritici ŘKC nemysli). stejne tak situaci ale neprospeje jejich zakazovani.

 14. protestant

  Z komunistických pohádek si vzory neberu.

 15. Slávek

  Protestant: Tak jak jsem stanovisko ŘKC pochopil jim jde o to, žr používání kondomů naopak jakoby legalizovala promiskuitu.

  Slávek: Promiskuita a třeba i prostituce existuje nezávisle na kondomech, církvi, ateismu a čemkoliv jiném. Tam kde jsou tři lidé, existuje promiskuita. To jestli ji něco legalizuje je z tohoto pohledu zcela irelevantní. Kondom je jeden z mála účinných prostředků, jak zabránit nebo utlumit šíření AIDS, když vezmeme do úvahy lidskou přirozenost. To papež samozřejmě ví a jeho postoj je tedy pokrytecký. Volí cestu většího lidského utrpení na základě jakýchsi 2000 let starých dogmat.

 16. Slávek

  Kdo je to my? Znam minimalně jednoho křesťana, který tak činil. Byl to táta Haranta:-) Kryštofa Haranta.

 17. protestant

  My co nemáme příjmení Harant 🙂

 18. Shadowman

  takova pekna pohadka 🙂 ale je to off-topic, komunismus muzeme taky u Beranka probrat.

 19. protestant

  Můžeme, ale vzpomínám na to velmi nerad.

Komentáře nejsou povoleny.