Bart D.Ehrman: Existoval Ježíš? – historické argumenty pro existenci Ježíše Krista

Autor | 22.03. 2012

Tento týden vyšla nová kniha známého ateisty agnostika, biblisty a historika Barta D.Ehrmana. Kniha Did Jesus Exist?: The Historical Argument for Jesus of Nazareth předkládá argumenty pro historickou existenci postavy Ježíše Krista. Ehrman napsal k tématu i krátký článek pro Huffington Post, ze kterého citujeme:

Ohledně Ježíšova života máme mnoho nezávislých zdrojů ze kterých vychází evangelia a Pavlovy dopisy. Zdrojů, které mají původ v Ježíšově mateřštině – Aramejštině a které můžeme datovat rok nebo dva po jeho smrti, ještě před tím, než ke křesťanství začali hromadně konvertovat pohané.

Ehrman dále vyzdvihuje spolehlivost Pavlových dopisů, jejichž autor znal osobně Ježíšova bratra Jakuba a apoštola Petra, kteří přece o existenci Ježíše museli vědět. Co si o Ehrmanových argumentech myslíte vy a objednáte si jeho novou knihu? Přečíst si ji nakonec můžete i na počítači, telefonu nebo tabletu.

32 thoughts on “Bart D.Ehrman: Existoval Ježíš? – historické argumenty pro existenci Ježíše Krista

 1. protestant

  Ateista?????

  ……Ehrman became an Evangelical Christian as a teen. His desire to understand the original words of the Bible led him to the study of ancient languages and to textual criticism, to which he attributes the inspiration for an ongoing critical exploration of the basis of his own religious beliefs, which in turn gradually led to the questioning of his faith in the Bible as the inerrant, unchanging word of God. He now considers himself an agnostic.[4][5] ….
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman

 2. Slávek Post author

  Toto se mi líbí: „He joked that atheists think agnostics are wimpy atheists and that agnostics think atheists are arrogant agnostics.“

 3. protestant

  Já myslím, že to není jen žert…. 🙂

 4. Shadowman

  jejda, o tom sem chtel taky dnes psat 🙂

  par reakci z blogosfery:
  nekolik odkazu via James F. McGrath: http://www.patheos.com/blogs/exploringourmatrix/2012/03/bart-ehrman-on-the-existence-of-a-historical-jesus.html

  velmi obsahly komentar z klavesnice Richarda Carriera: http://freethoughtblogs.com/carrier/archives/667/

  PZ Myers: „Jesus is a legend, like King Arthur or Robin Hood or Paul Bunyan. There may have been some individual in the past who inspired the stories, but he’s not part of the historical record, and the tall tales built around him almost certainly bear little resemblance to the long-lost reality. It’s simply bad history to invent rationalizations for an undocumented mystery figure from the distant past.“

  ja to vidim tak, ze i kdyby JK existoval, rozhodne to nebyl syn bozi, ani neoplyval zadnymi supranaturalnimi vlastnostmi 😉

 5. Slávek Post author

  tak to hoď do článku Honzo, myslím, že ta carrierova odpověď si zaslouží samostatný odkaz

 6. Shadowman

  Slavku, premyslel jsem o tom, ale pak jsem si vzpomnel, ze pri diskusich o historii a biblistice se mi vypina mozek, takze jako komentar se mi to zda dostacujici, duplicitni clanek bych mozna napsal, kdyby Carrier reagoval na Ehrmanovu knihu, on zatim jen zkritizoval jeho clanek v HP.

  snad jen jeste dodam, ze zrovna to, co jsi odcitoval, Carrier oznacil za primou bohapustou lez (omlouvam se za zavadejici adjektivum 🙂 orig.: He actually says we have such sources. We do not. That is simply a plain, straight-up falsehood). zadne takove zdroje, ktere Ehrman zminuje, nemame.

  pokud chces, ten link do sveho clanku muzes samozrejme pridat jako edit/update.

 7. Slávek Post author

  No, přiznám se, že jsem tu reakci chtěl publikovat zítra já. Už jsem o té jedné věděl. Jen jsem tím nechtěl komplikovat toto upozornění na novou knížku. mému pracovnímu tempu svědčí takové kratší nekomplikované noticky, než komplikovanější a vyvážené články, které v těch pár minutách dohromady nedám:-)

 8. Slávek Post author

  Jinak ten kontroverzní citát jsem tam dal schválně, protože si v tom myslím protiřečí dokonce se svýma knihama.

 9. Shadowman

  ja se zatim snazil vzdycky o tech tematech, ktera me zaujala, aspon neco malo dodatecnyho zjistit, a pojmout to spis jako inspiraci k vlastnimu zpracovani problematiky, byt porad jen velmi velmi strucne a heslovite; (mj. proto tolik hat tipu). ale asi svou taktiku budu muset prehodnotit, pak vic premyslim, misto abych psal 🙂

 10. Shadowman

  tak ten clanek v HP je skutecne podle Carriera Ehrmanovo nepochopitelny selhani jinak dobryho autora.

  i kdyz jsem nic od Ehrmana necetl, jsem zvedav, jak si jeho nova kniha povede.

 11. protestant

  Richar Carrier ani jinak reagovat nemůže:
  …..Richard Cevantis Carrier (born December 1, 1969) is an American historian. He is best known for his writings on Internet Infidels, otherwise known as the Secular Web, where he served as Editor-in-Chief for several years.[2]
  As an advocate of atheism and metaphysical naturalism, he has published articles in books, journals and magazines, and also features on the documentary film The God Who Wasn’t There, where he is interviewed about his doubts on the historicity of Jesus.[3] …..
  wiki

 12. Shadowman

  klasicky pochybuju, ze vim, jake myslenky za tvym komentarem stoji. Carrier v te sve reakci existenci JK ani moznost, ze Ehrmanova kniha je jinak jiny kafe nez ten nepovedeny clanek v HP, nevylucuje.

 13. protestant

  Advokát ateismu nemůže připouštět ani existenci Boha, ani Ježíše Krista (to není jméno ale funkce). Může podle tebe ateista připustit existenci Ježíše Spasitele všech lidí?

 14. Slávek Post author

  Tak ateista historickou existenci Ježíše klidně připustit může. Může připustit i historickou existenci Ježíše, zvaného Kristus. Ježíše Krista. Sám se mezi takové počítám. To ale ještě neznamená, že po zemi skutečně chodil mýtický Ježíš, tak jak jej chápu křesťané. Ale chápu protestante, jde o klasický trolinga a dál to rozebírat nebudu. Chápu, kam chceš debatu směřovat. Chceš se točit na to Kristovi a tvrdit, že jen to tvé chápaní slova Kristus je správné.

 15. Slávek Post author

  Jasný, to bychom potom nenapsali nic. Od hlubokých úvah je tu tvůj blog a nebo třeba Michalův. My bychom spíš měli lidi držet v obrazu, co se na ateistické scéně děje. Pokud budou mít lidi zájem, tak souvislosti dohledají. Na druhou stranu se nebráním ani delším článkům, pokud to nepůjde na úkor kvantity:-)

 16. Shadowman

  v idealnim pripade bych rad zvladal oboji, realita je samozrejme ale od nasich prani odlisna. sypu si popel na hlavu… 🙂

 17. protestant

  Trollingem je podle mne připouštění existence osoby zvané Ježíš Kristus která spasitelem není… 🙂

 18. Slávek Post author

  Chceš snad protestante říct, že ani nepřipouštíš možnost, že by se kolem roku potuloval obyčejnej chlápek jménem Ježíš a na základě jeho existence a činů vznikla pohádka o Ježíši, tak jak ji známe z nového zákona? Toto stanovisko právě zastává Ehrman, narozdíl od Carriera, který si myslí, že existence takovýho chlápka je velmi pochybná.

 19. protestant

  Ehrman zastává myšlenku agnosticismu – tedy nepoznatelnosti tohoto problému.

  Jinak samozřejmě v té době putovaly Palestinou stovky Joešuů.

 20. protestant

  Jsi ochoten Slávku připustit, že tvoje rodina, či tvoje firma neexistuje? Že je jen tvoje představa?

 21. Slávek Post author

  Kdybych se řídil myšlenkou, že firma nebo rodina neexistuje, tak by s velkou pravděpodobností jako rodina a firma existovat přestaly, což by pro mě mělo nemilé důsledky.

  Už jsem to zažil loni v létě, kdy jsem se tak víceméně choval a jednalo se o cca 2 měsíce, kdy se rodina i firma málem položili.

  Měla by stejné důsledky i tvoje víra v Ježíše Krista?

 22. Slávek Post author

  Pokud vím, tak Ehrman se právě o poznání tohoto problému celým svým dílem snaží a vzhledem k tomu, že jsem přečetl pár jeho knížek, tak vím, jaký má na Ježíše názor. Ehrman zastává myšlenku, že ježíš byl jeden z mnoha proroků, kteří se v té době toulali Palestinou a shodou okolností bylo na jeho odkazu vystavěno nové náboženství. Jako historik potom tvrdí, že Historie není schopná principiálně určit, zda se zázraky staly. Historická metoda dojde vždy k závěru, že zázraky se neděly už z principu.

 23. Slávek Post author

  Jinak si myslím, že Ehrman zastává stanovisko tzv. slabého ateismu, který připouští teoretickou možnost deistického boha. Na základě studia Bible došel k přesvědčení, že jeho křesťanská víra je neudržitelná.

 24. protestant

  Zázraky se dějí dnes a denně :

  Šimon Peres řekl: „Kdo nevěří na zázraky, není realista.

 25. protestant

  Křesťanská víra není v rozporu s agnosticismem. Skoro bych řekl křesťanská víra = agnosticismus.

 26. protestant

  Nepřestaly- Přeceňuješ svůj význam.

 27. protestant

  Každý svůj význam přeceňuje a každý je lehce nahraditelný. Za pár let zde nikdo z nás nebude a svět si toho ani nevšimne.

 28. Shadowman

  „teologie je zpusob, ktery umoznuje agnostikum setrvat v cirkvi.“ tak nejak to bylo v Jiste, pane ministre 🙂

  a jak rekl papez:

  „Lidská bytost totiž touží po pravdě, jejíž hledání vždycky předpokládá uplatňování autentické svobody. Mnozí nicméně upřednostňují zkratky a snaží se vyhýbat tomuto úkolu. Někteří si – jako Pontský Pilát – ironicky dobírají možnost
  poznat pravdu (srov. Jan 18,38), hlásají neschopnost člověka ji dosáhnout anebo popírají, že existuje jediná pravda pro všechny. Tento postoj v případě skepticismu a relativismu působí v srdci změnu, vyvolává citový chlad, nerozhodnost, odstup od druhých a uzamykání se do sebe. Jsou to ti, kteří si
  myjí ruce jako římský místodržitel a nezúčastněně nechávají řeku dějin plynout.“ (zdroj: ČBK http://tisk.cirkev.cz/res/data/143/016234.pdf?seek=1, http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/papez-pravo-na-nabozenskou-svobodu-neni-zadne-privilegium/)

  to sem si proste na tebe hned vzpomnel, kdyz sem to cetl, Dusane 🙂 papez tam dost mluvi o pravde, a jde tam podle me docela jasne videt, ze se s katolikama jako protestante asi moc neshodnete. (ne ze bych se pasoval do role religionisty, kdybys me z toho nahodou chtel obvinit).

 29. protestant

  hlavně se neshodneme na jednom ….. papež je pro nás jedním z miliard křesťanů….

 30. Pingback: Kauza Ježíš | Občanské sdružení ateistů České republiky

Komentáře nejsou povoleny.