Katolíci v USA bojují proti potratům exorcismem

Autor | 23.03. 2012

Katolická církev v Cincinnati, USA povolila praktikování exorcismu před tamní potratovou klinikou v rámci kampaně „40 dní za život.“ Pomatení katolíci tak před klinikou odříkavají modlitbu (volně přeloženo):

Zmocni se draka, starodávného hada, jež ďáblem a Satanem jest, svaž a do jámy bezedné jej uvrhni, aby již nadále národy ovládati nemohl.

Tímto se snaží vyhnat zlého ducha z místa, které je údajně „centrem smrti“ a potraty pak holokaustem.

Némeně šílené je pak přání političky Terri Proudové, která by ráda měla zákon, který by ženám přikazoval podívat se na potrat, než samy zákrok podstoupí.

Zdroj: the freethinker (Barry Duke)

 

15 thoughts on “Katolíci v USA bojují proti potratům exorcismem

 1. protestant

  Zajímalo by mne, zda osacr.cz zaplatil za autorská práva uvedené fotografie.

 2. Shadowman Post author

  priznam se, ze konceptem autorskych prav na internetu si nejsem jisty. puvodne jsem pro jistotu radeji nechtel obrazky vubec nikdy vkladat. netiketa mi rika, ze pri uvedeni zdroje je to v poradku. pokud by to ale mel byt problem, jsem pripraven veskery obrazovy material odstranit, pripadne dusledne zadat autory o svoleni.

 3. Slávek

  Podle ustanovení fair use je povoleno využití chráněného díla za účelem kritiky, komentáře, parodie, novinářského zpravodajství, výuky, výzkumu apod. Aby se užití kvalifikovalo jako fair use, je třeba zvážit některá hlediska:

  1 účel a povahu užití, včetně zvážení, zda použití má ziskovou povahu, či jde o neziskové vzdělávací účely,
  2 druh chráněného díla,
  3 množství a míru použité části díla v poměru k dílu jako celku a
  4 vliv užití na potenciální trh nebo hodnotu chráněného díla.

  My fotografie a citáty používáme k účelům: kritiky, komentáře a novinářského zpravodajství. Dále jde o neziskovou činnost (1), z originálního článku používáme jen část (3) a originální dílo odkazem představujeme novým potenciálním čtenářům, kteří by se o něm jinak pravděpodobně nedozvěděli (4).

  Pokud bychom třeba překládali celý článek, potom bychom autora samozřejmě kontaktovali a požádali o svolení.

 4. protestant

  Fair use je ustanovení americké legislativy autorského práva. Zde jsme v Česku a platí zde český autorský zákon.

 5. protestant

  Ale mně šlo spíše o toto:

  ……Vše se komplikuje ve chvíli, kdy fotografujete lidi. Ochrana osobnosti je v tomto ohledu velmi silná, její konkrétní vymezení najdete v § 12 občanského zákoníku. Ve stručnosti fotky týkající se fyzické osoby smějí být pořízeny jen s jejím souhlasem. Výjimkou je jejich užití k úředním účelům na základě zákona; mimo to lze fotografie pořídit přiměřeným způsobem i pro vědecké a umělecké účely a pro účely zpravodajství – takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby. Povšimněte si neurčitých formulací a mějte na paměti, že ve sporných případech se může stát, že poslední slovo bude mít až soud, což asi obvykle nechcete. Samozřejmě můžete fotografované osoby přesvědčit, že vám jde o umělecké záměry, ale mnohem jistější je opatřit si jejich souhlas…..
  http://digiarena.e15.cz/fotografie-autorske-pravo-a-pravo-na-ochranu-osobnosti_3

 6. Slávek

  Je to fotka amerického autora. Samozřejmě, že u nás je to trochu jinak. Pochybuju ale, že se američan bude ohánět českým právem:-)

 7. Slávek

  Protestante, díky za nesouvisející výklad. Ptal jsi se konkrétně na tuto fotografii a autorské právo. To je samozřejmě něco úplně jiného než ochrana osobnosti. S ochranou osobnosti bych u této fotografie neviděl už vůbec žádný problém. Používáme ji pro zpravodajské účely a navíc ti lidé demonstrují, mají transparenty a je oprávněný předpoklad, že chtějí být vidět!

 8. Slávek

  A ještě české právo:
  § 34 Úřední a zpravodajská licence
  (1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo v odůvodněné míře dílo užije
  a) k úřednímu účelu na základě zákona,
  b) při zpravodajství o aktuální události, při které je takové dílo provozováno, vystaveno nebo jinak užito,
  c) převezme do periodického tisku či jiného hromadného sdělovacího prostředku články s obsahem časového významu o věcech politických, hospodářských nebo náboženských, uveřejněné již v jiném hromadném sdělovacím prostředku, či jejich překlad; takové převzetí není přípustné, je-li výslovně zapovězeno.
  (2) Ustanovení § 31 věty za středníkem se použije přiměřeně.

  Dál bych to nerad rozváděl, přijde mi to offtopic

 9. protestant

  Snaha o záchranu života se nazývá pomatenost?

 10. Shadowman Post author

  tuhle konkretni akci bych skutecne vzdy oznacil ne prilis lichotivymi adjektivy. a chvili jsem skutecne s vlozenim adjektiva „pomateni“ vahal (nekdy byvam politicky korektni). nicmene si to podle meho nazoru toto vymitani zaslouzilo.

  kdo nesouhlasi, at nesouhlasi.

 11. protestant

  Znovu se ptám – dá se snaha o záchranu života považovat za pomatenost? Odpověz Ano-Ne.

 12. Shadowman Post author

  ano. i snazit se zachranovat zivoty jde pomatene. a ja prolife hnuti v tehle vznesenych intencich svetlonosu a zachrancu zivotu proste nevidim.

 13. protestant

  díky za odpověď
  Prostě zachovávat život je pro ateistu pomatenost.

 14. Shadowman Post author

  trochu mi to pripomnelo presokratiky. „jeste stale bijes sveho otce?“ ano/ne. a podobny kulisarny.

  my ateiste proste zabijime na potkani, potlacujeme lidska prava vseho druhu, podporujeme genocidu a holokaust, a navic pojidame nemluvnata… a hlavne, vsichni sme komunisti. (facepalm)

 15. protestant

  Důvodem je prostě to, že neuznáváte to na čem dosud společenství stála – náboženství. Tedy jste potencionální rozbíječi těchto společenství – tedy jste podezřelí a potenciálně nebezpeční.

Komentáře nejsou povoleny.