Na zajímavý článek v LA Times upozornil Filip Tvrdý. Lawrence M. Krauss tu ukazuje na základě nejnovějších vědeckých výzkumů, v jak úžasném vesmíru žijeme.
A nejpřekvapivější je, že kombinací myšlenek obecné relativity a kvantové mechaniky porozumíme, jak je možné, že celý vesmír, hmota, záření a nakonec i prostor sám, mohl vzniknout spontánně z ničeho, bez přímého zázračného zásahu. Kvantově mechanický princip neurčitosti rozšiřuje možnosti toho, co se může stát v jinak prázdném prostoru. Pokud je i gravitace řízena kvantovou mechanikou, potom celý vesmír může sám od sebe vzniknout a zase zaniknout. To znamená, že náš vesmír nemusí být ničým výjimečný a je místo toho součástí „multiversa“.
Vznik vesmíru z ničeho? Výborně. Jiným slovem stvoření. 🙂
Není stvoření proces zahrnující stvořitele?
Není.
Stejně tak součástí tvorby dortu není narození kuchaře.
Takže jsi v podstatě napsal, že vznik vesmíru mohl ale nemusel zahrnovat Boha. Souhlas. Proč to ale potom píšeš tak triumfálně?
Triumfálně? To snad ne? Jen mi přišlo zajímavé, že dospíváme ke stejným závěrům jako staří izraelité.
sice nevim, jak muze dort vzniknout bez kuchare/cukrare/stvoritele (narozdil od vesmiru, ktery muze – nerikam, ze vim jak), ale na tom nesejde, asi jsem to jen nepochopil 🙂
a proc Ti to prijde zajimave, protestante? a dochazime vubec ke stejnemu zaveru jako stari Izraelite? pokud ano, je vubec ten jejich zaver necim originalni (myslenkove, historicky)? ale hlavne mi jde o to, jake implikace ma podle Tebe ten stejny/podobny zaver o vzniku vesmiru?
Protestante. Celé jsi to poplancal.
Stvoření je proces, zahrnující aktivního činitele — stvořitele.
Vznik takový proces není.
Vesmír vznikl a nikoliv byl stvořen.
Když jsi součástí dortu a dort je pro tebe celým světem pak se ti stvoření dortu musí jevit jako vznik.
Zajímavá myšlenka. Celý složitý vesmír tedy včetně dortu vzniknout samostatně může, kdežto samotný jednoduchý dort ne.
Fakt dobrý… 🙂
neni to mozna moc intuitivni, ale je tomu tak, „inteligentni designer“ za vsim byt nemusi, za dortem ovsem ano 😉
Pokud jsi ale součástí toho dortu a nevidíš mimo dort, dort je pro tebe vše, pak se ti může zdát, že kuchař není potřeba a že dort prostě vznikl. 🙂
Zde jsi colombo opustil roli skeptika a přešel do role věřícího. Správně jsi měl napsal, že věříš, že vesmír vznikl.
jenom opakujes argumenty z prvni priciny, designu (ucelovosti/ucelnosti), kosmologicky argument.
ja jednoduse nevidim moc duvodu, proc nejakeho „inteligentniho designera“ postulovat. jde to i bez neho. jestli tam nekde byl, se treba nekdy dozvime.
Vesmír vám za každé odhalení přidá další 3 záhady a za každou vyřešenou otázku přidá další čtyři podle mě je problém v tom že k tak velkému uvědomění si prostoru kolem nás vůbec nemělo dojít a něco nebo někdo to pěkně posral a nechal nás v tom plavat a šel na druhou stranu stolu.
Máš pravdu Honzo. Když si to člověk uvědomí, úplně se mu zatočí hlava. Na to nejsme stavěný.
vesmír žádného Stvořitele nepotřebuje–potřebují ho jen někteří lidé. je to zbytečná přidaná hodnota odporující Occamově břitvě–hned bysme se museli ptát kdo stvořil Stvořitele atd atd– co dělal předtím než stvořil svět atd–zkrátka okamžitě se zamotáte do nesmyslů. pokud namítnete že bůh prostě je, úplně stejně se dá argumentovat i o vesmíru. a bez komplikací.
Takovéto úvahy jenom nahrávají teistům všeho druhu. Správná odpověď je „nevíme a nikdy vědět nebudeme“. Teoriemi počátku vytváříme jenom potřebu příčiny. Vize univerzálního dozorčího desátníka, který kopl na chodbě do kýble s vodou a pískl rajóny, sice také nic nevysvětluje a je možno se bez ní obejít, proč ale hledat teorie zástupné, které také nic nevysvětlují?
Takovéto úvahy jenom nahrávají teistům všeho druhu. Správná odpověď je „nevíme a nikdy vědět nebudeme“.
Já si myslím že je to úplně jedno,ať už máme teorii nebo použijeme vaší odpověď tak ti blbci využijí všechno stejně,neboť vědí všechno-řekl jim to jejich bůh 🙂 případně farář a farář ví všechno nejlépe,od toho je farář.Studoval teologii,je VŠ a má přímou linku na boha 🙂 🙂
Toli, nesouhlasím. Nemám potřebu podobný článek nějak zneužívat. Já sice věřím v „Creatio ex nihilo“, ale střílet konfety kvůli podobnému článku nebudu. Podobní vědci jsou mnohdy filozofickými ignoranty, co si pletou ontologii a onkologii. Ono je rozdíl, když něco vzniká fluktuací vakua a když něco vzniká z ničeho. Protože my mylně považujeme vakuum za nic, ale vakuum v našem vesmíru není ničím, ale něčím.
I „absolutní“ vakuum zůstává prostorem. Prostorem, který má vlastnosti.
Proto dávám přednost cyklickému vesmíru a věčnému vesmíru před tímto vysvětlením.