Pozdvižení v katolickém Rakousku: členem farní rady malého Stützenhofenu se stal gay

Autor | 19.04. 2012
kardinal Schönborn

Vídeňský arcibiskup, kardinál Schönborn

V Rakouské katolické církvi se dějí věci. Minulý měsíc tam proběhly volby do farních rad a do jedné z nich byl zvolen homosexuál. 26 letý mladík Florian Stangl žije již šest let otevřeně se svým registrovaným partnerem a byl zvolen 80 procenty hlasy farníků. Rakouští katolící mají mezi svými katolickými soukmenovci z jiných státu pověst jako rebelové od té doby, kdy jejich část vyzvala Vatikán, aby přehodnotil svůj vztah k celibátu a kněžství žen.

Není tedy divu, že Vídeňský arcibiskub Schönborn volbu potvrdil a jediný, kdo z toho má těžké spaní, je místní Stützenhofenský kněz importovaný z Polska, který podal rezignaci. Lidsky pochopitelná je i reakce různých zastydlých katolických radikálu z celého světa, kterým se boří jejich pečlivě budovaný svět založený na homofobii, sexismu a úzkoprsém vidění světa.

15 thoughts on “Pozdvižení v katolickém Rakousku: členem farní rady malého Stützenhofenu se stal gay

 1. protestant

  Nechápu co je na tom za problém. Katolíci přece nemají nic proti homosexuálům.

 2. protestant

  Katechismus ŘKC:

  Nezanedbatelný počet mužů a žen má hluboce zakořeněné homosexuální sklony. Toto zaměření, které se objektivně vymyká řádu, je pro většinu z nich zkouškou. Proto mají být přijímání s úctou, soucitem a jemnocitem. Vůči nim je třeba se vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace. Takové osoby jsou povolány naplnit Boží vůli ve svém životě, a jsou?li křesťany, spojit těžkosti, s nimiž se mohou setkat v důsledku svého stavu, s obětí Pána na kříži.

 3. Slávek

  Proč bychom je proboha měli přijímat s úctou a soucitem? To jako, že jsou nějak poškození? A úctu si IMHO musí zasloužit jako každý jiný. A těžkosti nemají většinou s nikým jiným, než právě s bigotními věřícími. Jinak, soucit dává smysl, jen pokud homosexualitu chápeme podle Bible jako trest:

  Římanům
  24 Proto je Bůh nechal na pospas nečistým vášním jejich srdcí, takže zneuctívají svá vlastní těla;
  25 vyměnili Boží pravdu za lež a klanějí se a slouží tvorstvu místo Stvořiteli – on budiž veleben na věky! Amen.
  26 Proto je Bůh vydal v moc hanebných vášní. Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený
  27 a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti, a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svou scestnost.

  Potom soucítíme s někým, kdo je trestán

 4. Slávek

  Jinak možná špatně chápeš článek. Píši tam, že jsou všichni spokojení, kromě fundamentalistické společenské spodiny: polského kněze a pár katolických radikálů, kteří nostalgicky vzpomínají na předkoncilní dobu.
  Jednání Rakouských katolíků je mi v tomto případě sympatické.

 5. Slávek

  A dále katechismus: „Tradice, opírající se o Písmo svaté, které představuje homosexuální vztahy jako velkou mravní spoušť, vždy prohlašovala, že „homosexuální úkony jsou vnitřně nezřízené“. Odporují přirozenému zákonu. Odlučují pohlavní úkon od předávání života. Nejsou plodem opravdového citového a pohlavního doplňování se. V žádném případě nemohou být schvalovány.“

  Takže katolíci nemají nic proti homosexuálům. Jen neschvalují jejich chování a domnívají se, že jejich vztahy jsou mravní spoušť. Trochu schýza, ne? Nelze přece nediskriminovat osobu a zároveň diskriminovat její projevy, city a chování?

 6. protestant

  Samozřejmě že jsou poškozeni. Jejich cesta k potomkům a tedy k pokračování jejich genů je mnohem těžší než u nás heterosexuálů. To je velká nevýhoda.

 7. Slávek Post author

  – Nejsou poškozeni. To že jejich cesta k potomkům je těžší, neznamená to jejich poškození. Prostě to tak přirozeně je a mít potomka nemusí být jejich cílem.

  Ta těžší cesta k potomkům je dána biologicky, psychologicky a společensky. Společenské faktory postupně odpadají. Biologické a psychologické tu dále budou figurovat. Na druhou stranu

 8. protestant

  Nezapomínej, že šířit své vlastní geny je základním cílem každého života.

 9. Colombo

  To ovšem pomíjíš značnou spoustu dalších úrovní…

 10. Shadowman

  @protestante, nemuzu si pomoct, ale v tve argumentaci o homosexualite vidim, mozna nepravem, socialni darwinismus (nebo taky „Naturalistic fallacy“), na ktery jsem osobne dost alergicky. zvlast od vericiho, antikomunisty, relativisty a milovnika umeni bych to necekal.

  zase neco trochu jineho pak je, pokud se to nahodou snazis vnutit do nasich ust.

 11. protestant

  co z toho co jsem napsal neplatí?

 12. Shadowman

  homosexualita neni handicap, neni nenormalni, neni skodliva ani pro ten par, ani pro jejich pripadne (treba adoptovane) ditko, ani pro okoli. i kdyz to nemohou byt oba biologicti rodice (muze nekdo z nich maximalne dodat sperma nebo vajicko), neimplikuje to, ze to je skodlivy, menecenny rodicovstvi, ktery bychom meli zakazovat.

  pokud je nekdo spatnej rodic nebo clovek, jeho sexualni orientace za to nemuze. to bychom jinak mohli zakazat heterosexualni parenting, snatky (nebo treba rozvody) na zaklade skutecnosti, ze existuji dysfunkcni heterosexualni rodiny.

Komentáře nejsou povoleny.