Zajímavý film, kde Stephen Hawking ukazuje, že Vesmír mohl vzniknout a pravděpodobně i vznikl přirozeně, bez zásahu jakékoliv vyšší inteligence.
Staří Vikingové věřili, že zatmění slunce způsobuje Vlčí bůh. Vlčí bůh dnes už smysl nedává, protože víme, jak zatmění slunce probíhá a co jej způsobuje. Když dnes věda dává odpověď na otázku, jak vznikl Vesmír naprosto přirozeně, proč bychom měli i nadále věřit pohádce o jeho vzniku, pomocí jakési nadpřirozené bytosti – Boha?
Věda dala odpověď? Opravdu?
Hawking používá slova jako věřím, pravděpodobně atd…..
…….To je velmi zajímavá otázka – pokud není žádný Bůh, proč jim to stojí za tak sveřepé vyhlašování? Můžu se jen domnívat. Když jsem četl knihu Stephena Hawkinga (britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců vůbec) s názvem “The Grand Design” (Velký plán), byl jsem otřesen. Hawking je vynikající vědec, možná jeden z nejchytřejších vědců současnosti, a proto mě šokovala jeho argumentace, cituji: “Protože existuje gravitační zákon, vesmír může a mohl stvořit sám sebe z ničeho.”
Jako filozof jsem si řekl: Cože? Stvořit sám sebe z ničeho? Vždyť zákon gravitace a přitažlivost samotná přece nejsou “nic”! Podle mě si zde Hawking dal tímto základním prohlášením vlastní gól. Příliš si ani nepomohl tím, když na první stránce napsal, že filozofie je mrtvá, a pak napsal filozofickou knihu. Je to skvělý vědec, ale jakmile opustí svůj obor, jeho filozofie je velmi naivní…..
http://www.krestandnes.cz/article.htm?vars=argumenty-ateistu-jsou-velmi-slabe-rika-oxfordsky-profesor-matematiky-a-filozof-john-lennox/20024
Nic takového netvrdím.
Jak jednoduché. Hawking je naivní a jeho argumenty můžeme přejít 🙂
V článku je, že věda dává odpověď….
na afu jsem na tomhle nebyl, ale nekdy zitra na to mrknu. dnes se vypravim na diskusni panel o gay a lesbickym parentingu (dam ti vedet, jestli budu mit neco noveho do nasi diskuse na toto tema, protestante) a pak na prednasku Evy Klocove: Je nas mozek bozi?
ano, tak to skutečně píšu. Myslím, že rozlišit vid dokonavý a nedokonavý je v tomto případě důležité a za článkem si stojím. Popisuji jádro argumentace daného dokumentu.
Takže dává teď v tomto okamžiku věda odpověď?
Vědecká hantýrka. Tyhle věci se používají v momentě, kdy je něco hodně pokrokové. Umožňuje to kdykoliv změnit názor a vyhnout se dogmatickému tvrzení (které ti před tím tak vadilo).