Stephen Hawking: Stvořil bůh vesmír? (USA: 2011)

Autor | 20.04. 2012

Zajímavý film, kde Stephen Hawking ukazuje, že Vesmír mohl vzniknout a pravděpodobně i vznikl přirozeně, bez zásahu jakékoliv vyšší inteligence.

Staří Vikingové věřili, že zatmění slunce způsobuje Vlčí bůh. Vlčí bůh dnes už smysl nedává, protože víme, jak zatmění slunce probíhá a co jej způsobuje. Když dnes věda dává odpověď na otázku, jak vznikl Vesmír naprosto přirozeně, proč bychom měli i nadále věřit pohádce o jeho vzniku, pomocí jakési nadpřirozené bytosti – Boha?

10 thoughts on “Stephen Hawking: Stvořil bůh vesmír? (USA: 2011)

 1. protestant

  Věda dala odpověď? Opravdu?

 2. protestant

  Hawking používá slova jako věřím, pravděpodobně atd…..

 3. protestant

  …….To je velmi zajímavá otázka – pokud není žádný Bůh, proč jim to stojí za tak sveřepé vyhlašování? Můžu se jen domnívat. Když jsem četl knihu Stephena Hawkinga (britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců vůbec) s názvem “The Grand Design” (Velký plán), byl jsem otřesen. Hawking je vynikající vědec, možná jeden z nejchytřejších vědců současnosti, a proto mě šokovala jeho argumentace, cituji: “Protože existuje gravitační zákon, vesmír může a mohl stvořit sám sebe z ničeho.”
  Jako filozof jsem si řekl: Cože? Stvořit sám sebe z ničeho? Vždyť zákon gravitace a přitažlivost samotná přece nejsou “nic”! Podle mě si zde Hawking dal tímto základním prohlášením vlastní gól. Příliš si ani nepomohl tím, když na první stránce napsal, že filozofie je mrtvá, a pak napsal filozofickou knihu. Je to skvělý vědec, ale jakmile opustí svůj obor, jeho filozofie je velmi naivní…..

  http://www.krestandnes.cz/article.htm?vars=argumenty-ateistu-jsou-velmi-slabe-rika-oxfordsky-profesor-matematiky-a-filozof-john-lennox/20024

 4. Slávek Post author

  Jak jednoduché. Hawking je naivní a jeho argumenty můžeme přejít 🙂

 5. protestant

  V článku je, že věda dává odpověď….

 6. Shadowman

  na afu jsem na tomhle nebyl, ale nekdy zitra na to mrknu. dnes se vypravim na diskusni panel o gay a lesbickym parentingu (dam ti vedet, jestli budu mit neco noveho do nasi diskuse na toto tema, protestante) a pak na prednasku Evy Klocove: Je nas mozek bozi?

 7. Slávek Post author

  ano, tak to skutečně píšu. Myslím, že rozlišit vid dokonavý a nedokonavý je v tomto případě důležité a za článkem si stojím. Popisuji jádro argumentace daného dokumentu.

 8. protestant

  Takže dává teď v tomto okamžiku věda odpověď?

 9. Colombo

  Vědecká hantýrka. Tyhle věci se používají v momentě, kdy je něco hodně pokrokové. Umožňuje to kdykoliv změnit názor a vyhnout se dogmatickému tvrzení (které ti před tím tak vadilo).

Komentáře nejsou povoleny.