Proč jsem ateistkou

Autor | 23.04. 2012

Jsem ateistka, protože když jsem položila otázky jako: “Skutečně Ježíš vstal z mrtvých?”, moji rodiče řekli: “Co si myslíš ty?”

Jsem ateistka, protože když mi bylo jako dítěti dáno svolení myslet sama za sebe, srovnala jsem biblické příběhy s realitou a uvědomila si, že jsou fikcí. Pro mě je věřit bibli jako předstírat, že se příběh Pána prstenů skutečně odehrál. Popravdě, kdyby mi někdo dal vybrat si, raději bych věřila v Gandalfa než boha, protože Gandalf je aspoň sympatický.

Cheryl J Sonnier, USA, (via: Pharyngula)

Autor: Shadowman

Jan Houserek - ateista, skeptik, nihilista, scientista, slacktivista a kavárenský povaleč z Holomóca.

2 thoughts on “Proč jsem ateistkou

  1. Mervin

    Náhodou věřit v Pána prstenů je jednoduchý, navíc Silmarillion je skoro jako Bible, takže vzít pár děcek a vnutit jim to do hlavy a za 2000 let bude ta sekta rozlezlá po celym světě

  2. Petr

    Teoreticky ano, prakticky nikoliv. Je to jako věřit, že by bylo možné, aby vznikl nový život i když je na Zemi veškerý prostor pro život už obsazený mikroorganizmy – bakteriemi (v jednom mililitru sladké vody je jich přibližně milion, jsou ve značném množství i ve slané vodě, ve vzduchu, všude), případně složitějšími strukturami. Není už místo, aby vzniklo něco nového a udrželo se to při životě. Bude to okamžitě sežráno, rozebráno, zmasakrováno. Podobné je to s vírou. Také podléhá evolučním zákonitostem.
    Silmarillion, byť je sympatičtější než Bible, by neměl šanci se prosadit. Už i jen proto, že náboženství staví na symbolech. Jedete-li krajinou nebo městem, všude je plno křížů a jiných “připomínačů”. Přirozeně i jazyk je tím ovlivněný. Mezi nejčastěji používané hlášky patří třeba: “Ježiši!” (Dříve bylo hodně používáno také “Kriste pane!”, “Panenko Mária!” …).

    Jakákoli nová víra by nemohla infikovat prostředí a kulturu silněji než křesťanství, islám, budhismus a spol. Muselo by nejprve dojít k dokonalému uvolnění prostoru a to je nemožné (bez masového vymírání hostitelů).

Komentáře nejsou povoleny.