Jsou díky fyzice filosofie, teologie a náboženství zbytečné?

Autor | 24.04. 2012

Včera v the Atlantic vyšel rozhovor s teoretickým fyzikem, kosmologem a ateistou Lawrencem Kraussem, autorem populárně-vědeckého knižního bestselleru „Vesmír z ničeho: Proč je spíše něco než nic“ založeného na neméně populární přednášce z roku 2009. I když teď řadu antiscientisticky smýšlejících odborníků i laiků nepotěším, Krauss je podle mého názoru skvělý a vtipný řečník, který narozdíl od blábolících filosofů, teologů, politiků, nebo třeba právníků kromě schopnosti argumentace má i nějaké užitečné znalosti o universu (snad až na teologii dokážu jinak zmíněné obory i ocenit).

Myslím si, že v určitém momentě je třeba lidi provokovat. Věda by měla lidi znejisťovat.

h/t: Richard Dawkins

12 thoughts on “Jsou díky fyzice filosofie, teologie a náboženství zbytečné?

 1. protestant

  Na to existuje staré české přísloví – každá liška chválí svůj ocas…. 🙂

 2. Shadowman Post author

  🙂 priznam se, ze se vzdycky nemuzu dockat (a to nemyslim ted ironicky), coze to tam ten ujo protestant hodi za hlasku.

 3. protestant

  Když fyzik tvrdí, že fyzika je nade vše pak je to lehká přihrávka na smeč… 🙂

 4. Shadowman Post author

  hm, a to si zase nemyslim, ze je to smec. aby to byl(a) z myho pohledu smec, musel bys to brat aspon trochu vazne a napsat nejaky konkretni prirpominky. ja chapu, ze to treba pri psani tech „zprav“ taky nedelam, ale takovou ambici nemam, nechapu, proc pises stejne heslovite jako ja, ty tady prece mas byt ten moudrejsi 🙂

 5. protestant

  To bych tomu věnoval více času než chci…

 6. Shadowman Post author

  ale tak spickovat se, to je otazka vterin, minut. pokud to neni tvoje hlavni cinnost (trolling), na neco vaznejsiho se cas udelat taky IMHO da (nerikam ze kazdej den), da se to skloubit.

  osobne spis postradam smysl u diskuse, ktera je hlavne o tom, kdo je vtipnejsi nebo absurdnejsi zvanil, radoby myslitel a vetsi troll. (muj nazor)

 7. protestant

  Na něco vážnějšího určitě….

 8. Shadowman Post author

  dobra, tak mi napis nejaky seznam temat (staci 1-3) – nejlepe tykajici se nabozenstvi a ateismu, ktera maji i tvou aktualni vaznou netrollovaci pozornost, a byl bys ochoten je prodiskutovat (nemusi to byt zrovna pod timhle prispevkem, samozrejme), ja ti pak dam vedet, jestli budu k tomu mit co rict ja.

 9. protestant

  Vážné věci víry zde na webu ateistického společenství? 🙂

 10. Shadowman Post author

  jo, touzim po tom dozvedet se, cim se protestante, a hlavne ty, teda vazne tak asi zabyvaji. abych mel aspon nejakou predstavu.

Komentáře nejsou povoleny.