Zbabělí bílí ateisté

Autor | 03.05. 2012

Zdejší zástupce našich čtenářů z řad křesťanů (protestant) na blogu kolegy Michala Hanka nedávno vyjádřil názor, cituji:

Také cítím, že propagovat ateismus v Česku není nic moc odvážného, ani originálního. Stačí se nechat nést většinovým názorem… :-)

Podobně jako kolega Slávek s tím víceméně souhlasím. Jako občan bohatého západního liberálně-demokratického státu požívám řady svobod a výhod, kde mi za šíření značné části myšlenek, názorů a sebehloupější aktivismus nic moc vážného pravděpodobně nehrozí.

Jak v roce 2010 upozornil ex-muslim a nyní ateista Alom Shoha (viz také zde), dle jeho názoru převážně bělošské mužské ateistické hnutí by mělo více pomáhat ostatním etnikům, kde je už jenom přiznat se k ateismu přeci jen jiný oříšek. Příkladem budiž nyní v západních médiích opět zmíněný případ indonéského ateisty Alexe Aana (zde v minulosti také zmíněn), kterému za urážku islámu na Facebooku (zpráva „Bůh neexistuje.“ na zdi FB) hrozí až 11 let vězení.

Být ateistou v Indonésii skutečně nebude žádné peříčko (mimochodem, od nástupu prezidenta Susiloa Bambanga Yudhoyonoa k moci v roce 2004 bylo údajně zavřeno okolo 80 křesťanských kostelů každý rok). Alex se sice na Facebooku za svá slova již omluvil, a prý dokonce snad konvertoval zpět k islámu, jak ale vysvětluje jedna z tamních muslimských autorit Zainuddin Datuk Rajo Lenggang: 

Pokud nejste věřící, mohli byste být nebezpeční ostatním.  Náboženství přináší pořádek. Nemůžete být individualistou.

Podle Lengganga je už pozdě, aby bylo Alexovi odpuštěno:

Jakmile jednou zpochybníte Alláhovu existenci, jste kafir – už nejste akceptován. Za starých časů by mohl [Alex Aan] být zbit k smrti. Ale to by se mohlo stát ještě i dnes. Tohle je o víře, a lidé dovedou být velice přísní.

Sluší se připomenout, že kromě vyhrůžek fyzickou likvidací, Alexander již skutečně fyzicky napaden byl.

Moje otázka potom zní, jak můžeme my bílí zpohodlnělí ateisté třeba tomuto konkrétnímu člověku pomoci? Mezinárodní ateistická aliance (AAI) pořáda na Alexovu podporu sbírku. Je také možné podepsat internetovou petici. Myslíte, že něco takového je dostatečné či aspoň přínosné, nebo se jedná jen o slacktivismus? A pokud ano, chápete slacktivismus v jeho spíš negativních nebo spíš pozitivních (případně neutrálních) konotacích, a co tedy můžeme dělat, a je vůbec v našich silách něco udělat?

Boha a náboženství z impotence obviňuji poměrně často (např. v předchozím příspěvku), zatímco ale od žádného boha nic nečekám, vědomí vlastní impotence je značně skličující.

h/t: Barry Duke & Richard Dawkins & protestant

 

 

8 thoughts on “Zbabělí bílí ateisté

 1. protestant

  Jenže já t myslel malinko jinak. Je rozdíl mezi tím, kdy ti nic nehrozí, protože žiješ v liberálně demokratickém státě nebo nechat se nést mainstreamem v té které společnosti.

  Tedy – propagovat ateismus v Česku je to stejné jako propagovat islám v Iránu či buddhismus v Indii.

 2. Slávek

  Není to tak úplně pravda. Rozhodně netvrdím, že být ateistou v ČR je něco odvážného, ale přesto zde v ČR nejsou téměř žádné ateistické nebo sekulární organizace. Sekulární stát a vliv ateismu považujeme za něco samozřejmého, čím se nemá cenu zabývat.

  Na druhou stranu náboženských organizací jsou v ČR tisíce a jak ukazuje třeba příklad církevních restitucí, tak dobře organizovaná menšina se dokáže velmi dobře prosadit i proti vůli neorganizované většiny.

 3. protestant

  Já prožil 30 let v komunistické totalitě a tak to vidím diametrálně jinak.

 4. Shadowman Post author

  diky, jsem si toho vedom, trochu to posunout byl muj zamer. nicmene podstatny rozdil v tom nevidim, propagovat mainstream v liberalne-demokraticke spolecnosti (ale tady i mensinovy nazor) i mainstream v nedemokraticke spolecnosti lze imho proste chapat jako stejne ci obdobne neodvazne (ta zbabelost je prehaneni kvuli titulku).

  na druhou stranu se ovsem domnivam, ze cokoliv verejne propagovat je svym zpusobem odvazne, protoze jdes se svou kuzi na trh. samozrejme se to neda srovnat se situaci, kdybychom tohle cinili v Indonesii, ergo opet ta „zbabelost“.

  taky bych jeste dodal, ze podobne jako slavek to ale uz za celkem originalni povazuju. a navic, v Cesku se mi zda byt mainstreamem spis neco jako apateismus, pripadne agnosticismus, faitheismus, nebo „něcoismus.“ kdybych nas chapal jako „nove ateisty“, tak to se mi zda relativne odvazny i originalni 🙂 nanestesti to je jenom ma intuice a anekdoticka evidence, zadnou statistiku nemam.

 5. Pingback: Kreslený film jako rouhání | Občanské sdružení ateistů České republiky

 6. Shadowman Post author

  slavku, jen pro upresneni, pokud tim reagujes na muj clanek, netvrdim tam, ze tvrdis, ze byt ateistou v ČR je odvazne. souhlasim tam s tim, co jsi v tom komentari (reakci na protestanta na i-ateismu) psal; originalitou ci neoriginalitou se pak v tom clanku nezabyvam. slo mi tam ciste o tu „odvahu – zbabelost“ ve vztahu k situaci v rekneme spis teokratickych statech. jinymi slovy, ze to mame u nas jako ateiste ci verici proste relativne snadne; a pak se ptam jak muzeme tamnim ateistum pomoct, je-li to vubec v nasich silach.

 7. protestant

  Výborná otázka na závěr…

Komentáře nejsou povoleny.