Mýtus křesťanského dědictví USA

Autor | 15.05. 2012

Filosof Kerry Walters ve svém článku argumentuje, proč v Americe tak populární přesvědčení, že Spojené státy byly založeny jako křesťanský národ, není založené na skutečnosti. Mým oblíbeným příkladem je deista Thomas Jefferson a jeho vlastní svérázný způsob vypořádání se s biblí – odmítnutí všech supernaturálních pověr (neposkvrněné početí Ježíše Krista, Ježíšovy zázraky, božství a zmrtvýchvstání), a takovým vyškrtáním zkompilování bible vlastní – bible jako etické poselství jednoho starověkého tesaře bez jakkýchkoliv nadpřirozených či paranormálních schopností. Jefferson novozákonní příběhy označil jako „tak moc nepravdivé, šarlatánství a pózu.“

h/t: Richard Dawkins

15 thoughts on “Mýtus křesťanského dědictví USA

 1. protestant

  Neposkvrněné početí Ježíše je supernaturální pověra? Proč?

 2. protestant

  Co je na neposkvrněném početí supernaturálního?

 3. Shadowman Post author

  protestante, neco takoveho totiz podle naseho aktualniho stavu poznani neni mozne. u savcu se partenogeneze v prirode nevyskytuje.

 4. Shadowman Post author

  hm, ja ale psal o „virgin birth of Jesus,“ jestli je preklad slov „virgin birth“ jako „neposkvrnene poceti“ chybny nebo matouci, tak se omlouvam. snad je to ted uz dost jasne, bylo-li to to, co mi namitas.

 5. protestant

  Nejen chybný, ale i zavádějící.
  Neposkvrněné početí je prostě něco diametrálně jiného.

 6. Slávek

  Moc pěkné:

  Nauka, podle níž blažená Pana Maria v prvním okamžiku svého početí, díky zvláštní milosti a výsadě ze strany všemohoucího Boha, s hledem na zásluhy Ježíše Krista, Spasitele lidského rodu, byla uchráněna od jakékoli poskvrny dědičné viny, je zjevena Bohem, a proto ji musí musí všichni věřící pevně a trvale věřit. Jestliže by si tedy někdo (Bůh ať tomu zabrání!) svobodně osoboval smýšlet odlišně od toho, co jsme My definovali, ať ví a sezná, že svým vlastním úsudkem sebe sama zavrhuje; že ztroskotal ve víře; že se oddělil od církve a není s ní v jednotě; že kromě toho sám tímtéž upadl do trestů, které jsou stanoveny pro toho, kdo by si dovolil projevit ústně, písemně nebo nějakým jiným způsobem navenek bludy, které chová ve svém srdci.

 7. Shadowman Post author

  utkvelo mi to hlave kvuli prepisu rozhovoru B. Tacheci, kde se na to pta Grygara, automaticky jsem to pochopil jako „virgin birth of Jesus.“ diky za pripominku, budu si na to davat pozor.

 8. protestant

  Z toho si nic nedělej. To je běžný ateistický omyl.
  A takových omylů je spousta. Třeba si myslí, že všichni křesťané věří, že Marie byla před porodem, či dokonce po porodu panna. 🙂

 9. Shadowman Post author

  jsem rad, ze je pro tebe virgin birth stejna kravina jako pro me nebo Jeffersona, argument „zadny pravy Skot“ mi podsouvat ale nemusis, kdo muze byt povazovan za spravneho krestana je mi celkem jedno, podle meho nazoru se myli jak mormon, tak protestant, katolik, nebo charismatik, deista ci panteista.

 10. protestant

  Ano – všichni se mýlí. Jen ty ne. To mi připomíná ten vtip o řidiči na dálnici v protisměru. 🙂

 11. Shadowman Post author

  jo, unavuje me mit pravdu – tvou reakci jsem dokazal uspesne predpovedet. byvam radsi, kdyz me prekvapis, coz se stava, myslim, o neco casteji.

  dnes jsi zase snedl vtipnou kasi, koukam, uzij si to 🙂

 12. protestant

  To víš.. my věřící nejsme žádní zamračení bubáci bez humoru jak si mnozí ateisté myslí…. 🙂

 13. Shadowman Post author

  no jo, kdybys tu nekomentoval, byla by tu celkem nuda 🙂

  tak ruzni lide maji ruzny smysl pro humor, takze se vzajemne za lidi se smyslem pro humor povazovat nemusi, na tom neni nic objevneho.

Komentáře nejsou povoleny.