Blahopřejeme k rozvodu, Norsko!

Autor | 17.05. 2012

Norsko bude zřejmě již od příštího týdne po pěti stech letech státního luteránství sekulární. Rozhodnutí Norů kvitujeme a od států oddělené Norské církvi, možná trochu škodolibě, přejeme hodně zdaru. Je fajn probudit se ráno s pocitem, že vás nebude obtěžovat žádné mravokárné státní náboženství.

h/t: Dustin Williams & PZ Myers

Autor: Shadowman

Jan Houserek - ateista, skeptik, nihilista, scientista, slacktivista a kavárenský povaleč z Holomóca.

8 thoughts on “Blahopřejeme k rozvodu, Norsko!

 1. protestant

  Nemožné. Tisíc let státní luteránství nemohlo existovat.
  Sám Luther žil před zhruba 500 lety.
  Luteránství 500 let před narozením Lutera – tomu by nevěřili ani věřící… 🙂

 2. Shadowman Post author

  jezismarja, no, mel bych si to lepe overovat, zvlast kdyz v historii plavu. nikdy never novinarum 🙂 diky.

 3. Shadowman Post author

  dovolil jsem si to opravit. (The Church of Norway (Den norske kirke in Bokmål or Den norske kyrkja in Nynorsk) was the state church of Norway, established after the Lutheran reformation in Denmark–Norway in 1536–1537 broke ties with the Holy See.)

 4. protestant

  No ještě si to radši ověř:

  ….Norsko je jednou z posledních zemí Evropy, kde existuje státní církev. A zůstane tomu tak i v případě, že tamní parlament schválí návrh na určité rozvolnění světské a duchovní moci. Kde se tak úzké propojení státu a církve v Norsku vzalo a jak ho Norové vnímají?

  Norsko je dědičná konstituční monarchie, v jejímž čele nyní stojí král Harald V. Ten je současně hlavou státní protestantské církve. Protestantismus se v zemi ujal v 16. století, takže když roku 1814 vznikala první norská ústava, pokládali její autoři za přirozené prohlásit ho státním náboženstvím……

  http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/917924

 5. Shadowman Post author

  vetsinu veci, i kdyz treba jen do komentare pod prispevkem, se snazim nejakym zpusobem overovat, aby to nebyl uplny vymysl. jsem rad, ze tu mame korektora (tebe), to je neocenitelna role, protoze se prirozene stava, ze pisu hlouposti a delam chyby.

  problem je v tom, ze ten novinar psal o krestanstvi a Norske cirkvi, jejiz koreny sahaji skutecne 1000 let zpatky, byt byla zalozena az o tech 500 let pozdeji, ja to pak spatne spojil hned s(e statnim) luteranstvim, takze moje chyba.

 6. protestant

  Spíš jsem myslel toto:

  Norsko je stále konstituční monarchií v jejimž čele stojí král.
  Stejný král je a zůstává hlavou norské církve a změna ústavy to nemění. Tedy – podle mne – přes krále církev zůstává pevně spojena se státem.

 7. Shadowman Post author

  z nejakeho duvodu, bez uvedeni zdroje, wiki dokonce pise: In 2012 a constitutional amendment was carried that abolished the Church of Norway, making Norway a secular state.

  Norsko je unitarni stat a parlamentni monarchie. takze kral je jen takova ozdoba.

 8. protestant

  Norsko zrušilo státní charakter tamější evangelicko-luterské církve
  23.5.2012 17:19 Radio Proglas (Oslo)

  Norský parlament v pondělí schválil ústavní změnu, která vede ke zrušení státního charakteru evangelicko-luterské církve. Rozhodnutí vítají státní i náboženští představitelé.
  Podle norského deníku The Foreigner znamená změna ztrátu kontroly státu nad církví, církev však bude nadále státem financovaná. „Dosud vláda jmenovala biskupy a děkany, a to měníme. V budoucnu vláda nebude mít tuto moc, jmenované úkony budou vykonávány církevními orgány,“ uvedla ministryně pro vládní záležitosti, reformu a záležitosti církve Rigmor Aasrudová. Namísto ústavní věty, podle níž se norská společnost hlásí k evangelicko-luteránské církvi, se bude nový základní zákon země hlásit k humanismu a křesťanským hodnotám. Ústavní dodatek současně zruší povinnost padesátiprocentního zastoupení členů církve ve vládě.
  Podle ministryně Aasrudové stojí za změnou proměna náboženského složení populace: „Dříve jsme byli společností, kde téměř každý patřil k luterské církvi. Ale populace se změnila a dvacet procent lidí již k Norské církvi nepatří. Nyní jsme multikulturální a mnohonáboženská společnost, a proto nebylo moudré, aby měl stát vlastní církev. Během uplynulých let jsme v Norské církvi vytvořili demokratickou strukturu, která by lidi na změnu připravila.“
  Generální předseda Národní rady Norské církve Jens-Petter Johnsen rozhodnutí vítá: „Předně se jedná o důležitou a nezbytnou reformu státu. Svoboda vyznání a rovná práva pro všechny jsou v demokracii zásadní. Z téhož důvodu nemůže stát vládnout církvi. Díky novým změnám bude Norská církev volit své vlastní představené, biskupy a děkany. Toto rozhodnutí tedy také vítáme.“
  Podle nejnovějších statistik se na konci roku 2010 hlásilo k norské evangelicko-luterské církvi na 78 procent obyvatel Norska.

Komentáře nejsou povoleny.