Církevní restituce: charitu pod církevní hlavičkou bude financovat stát i v případě schválení církevních restitucí

Autor | 25.05. 2012

Náboženské společnosti se rády prezentují jako poskytovatelé charity a různých dobročinných akcí či projektů. Tento argument je také poměrně často používán v současné debatě o restitucích církevního majetku. Člověk neznalý situace by potom mohl nabýt dojmu, že církve a věřící ze svých prostředků a ze svého majetku snad nějakým významným způsobem přispívají na služby které provozují.

V mnoha případech tomu ale tak není a příspěvky církví tvoří jen malou nebo dokonce žádnou část celkových rozpočtů. Zbytek je naopak hrazen různými granty a příspěvky z veřejných rozpočtů nebo z sekulárních nadací, které se jako náboženské nikde neprofilují.

Domnívat se, že jakmile církve přijdou k nějakému většímu majetku a penězům, tak z ničeho nic začnou přispívat na sociální služby a charitu je naivní. Nedělají to dnes a dělat to nebudou ani potom.

Jako příklad uveďme třeba Slezskou diakonii, která v roce 2010 pracovala s výnosy přes 176 miliónů korun. Z toho státní dotace, fondy Evropské unie, příspěvky krajů a obcí tvoří 75-80 procent rozpočtu. Myslíte si, že zbytek je příspěvek věřících a zakládající církve? Kdepak. Dalších 17 procent si zaplatili sami uživatelé sociální pomoci, 3 procenta jsou výnosy z prodejů a teprve poslední 2,83 procenta tvoří, a teď citujme výroční zprávu:

Ostatní výnosy ve výši 4 985 268 Kč jsou tvořeny především účelovýmidary firem, sponzorů, individuálních dárců, zahraničních dárců a dalších.

Ano správně. Slezská církev evangelická augsburského vyznání na provoz diakonie nepřispěla ani jedinou korunou.

25 thoughts on “Církevní restituce: charitu pod církevní hlavičkou bude financovat stát i v případě schválení církevních restitucí

 1. protestant

  Zrovna dnes proběhla ve VŠECH sborech ČCE sbírka na Diakonii.

 2. Slávek

  Bůh Vám žehnej 🙂 Nevím jak je to s Diakonií, ale v té Slezské diakonii prostě víc jak 2% z darů a sbírek nepokryjí. Tipuju, že to podobně malé procento bude i v případě Diakonie, která ty čísla ale ve výročních zprávách neuvádí. Pokud víš, kde zjistit přesnější čísla, rád se podívám.

 3. protestant

  Nějaká čísla jsem poslal jako první, ale příspěvek z nějaké důvodu čeká na schválení

 4. Pingback: Kardinál Duka vyhrožuje: žalobu podáme, ale nemůžeme | Občanské sdružení ateistů České republiky

 5. Slávek Post author

  Asi to bylo podezřelý kvůli odkazům. Ten spamfiltr tam raději nechám. Sice se to pak objeví až po schválení, ale zase tu nebude milión blbostí.

 6. Slávek Post author

  Protestante, já si skutečně vážím těch vašich příspěvků a nakonec i práce těch, kteří se poctivě snaží něco dobrého udělat.

  Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že ty vaše sbírky a příspěvky tvoří jen velmi malou část rozpočtů těch Diakonií a charitativních sdružení. Z odkazů co jsi mi poslal jsem si vybral třeba rok 2010, za který je zveřejněna poslední výroční zpráva.

  Diakonie měla náklady 529 miliónů korun. Vaše sbírka na Diakonii vynesla 491 tisíc korun. To je méně než jedna promile rozpočtu. Sorry, ale je to přesně v intencích článku, co jsem tu napsal.
  http://www.diakonie.cz/res/data/005/000963.pdf?seek=1315221056
  http://srpf.evangnet.cz/Celk_rekap9.php?ZaRok=2012&Seniorat=11

  PS: aniž bych se chtěl nějak chlubit, tak za ten rok jsem jen já sám přispěl na charitu více než desetinou toho, co celá vaše církev vybrala na Diakonii. To jen pro uvedení čísel do souvislostí.

 7. protestant

  To jsou jen sbírky. Diakoniím se pomáhá v mnohem širším záběru ( benefiční koncerty apod..)
  Za druhé – kapsy lidí nejsou neomezené. Každý není podnikatelem v Praze. A sebrat za rok 2010 na dobrovolných sbírkách pro různé dobročinné účely 6 milionů Kč není zase tak špatné..

  http://srpf.evangnet.cz/Celk_rekap9.php

 8. Slávek

  Ano. 6 mil určitě není málo. Mnoho z těch peněz ale nejde na charitu, ale spíše na propagandu a další evangelické záležitosti:
  – Sbírku pro bohoslovce a vikariát
  – Půjčky vlastním sborům (JTD)
  – Evangelickou akademii
  – atd.
  Na charitu v tom smyslu, jak to chápeme my náboženstvím nepostižení, šlo 2,8 mil.

  Navíc článek není o tom, že dáváte jako lidé málo na charitu. To jsem napsat nechtěl. Spíš jsem chtěl sdělit, že církevní příspěvek na provoz Diakonií a jiných církevních charit je skutečně minimální. To že váš finanční přínos a financování Diakonií je malý je prostě fakt. Je to 0,93 promile.

  To že tu budeš chrlit nesouvisející ten fakt nezmění. A to že se tímto minimálním příspěvkem chlubíte, jako byste ty charity snad financovali vy je taky fakt. Viz teď poslední rozhovor s Dukou.

 9. Slávek

  PS: a ne, z daní jsem to neodečetl. Maximálně tak ze základu daně. Ale chápu, že v tom rozdíl nevidíš.

 10. Slávek

  Mimochodem, i když vezmu těch 6 mega na charitu za bernou minci, tak to vychází asi na 120 Kč ročně na věřícího, i když vezmu výsledky sčítání 2011. Sami vykazujete členů ještě více, takže by to vycházelo ještě hůř. To je skutečně oběť, dát 60 Kč ročně na charitu a 60 Kč na vnitrocírkevní solidaritu. :-/

 11. protestant

  1.Evangelická akademie je střední škola. Tedy žádná propagace

  2.Jinak je to podobné jako u například státních zdravotnických zařízení. Zřizovatelem je stát, ale provoz platí občané platbou zdravotního pojištění a platbou daní.
  Stejně tak platí zdravotní pojišťovna klientům Diakonie pobyt a zdravotní ošetření.

  Tyto zařízení (Charita, Diakonie atd) nevznikly kvůli propagaci církví, ale proto, že stát nic takového nebyl schopen zajistit.

 12. protestant

  Slávek
  (28.05. 2012 | 08:19) napsal:
  PS: a ne, z daní jsem to neodečetl. Maximálně tak ze základu daně. Ale chápu, že v tom rozdíl nevidíš.

  protestant:
  Přesně to jsem měl na mysli.

 13. protestant

  Máme i takové členy pro které je to opravdu hodně.
  Ale mám pocit, že se snažíš debatu stočit do problematiky našich furiantů – tedy do chlubení se kdo dává více. Toho se odmítám zúčastnit. Pro mne je důležité že Diakonie existují, že službu poskytují, že v nich skoro polovina lidí pracuje jako dobrovolníci a že klienti jsou spokojení.

 14. Slávek Post author

  Souhlasím. Debatu nikam nestáčím. Jen se mi nelíbí, když církve dávají do souvislosti své charitativní odnože a restituce.

  Navíc článek upozorňuje na skutečnost, která je mnohým lidem skutečně neznámá. Udělal jsem si průzkum ve svém okolí a lidé si skutečně myslí, že ty různé Diakonie a Charitasy nějak významně financují církve a věřící.

 15. Slávek Post author

  Ano protestante, ty diakonie a charitasy jsou z hlediska financování stejný případ jako zařízení, jejichž zřizovatelem je stát. Lidé o tom ale nevědí.

 16. xorron

  No, právě mi byla podstrčena jakási tiskovina Tomášek. Bylo tam vyčísleno, jak v této brněnské farnosti si financují téměř vše ze sbírek. Stát jim přispívá troškou. Člověk žasne. Kampak jdou ty čtyři miliardy ročně? Kolikpak se asi vybere v neděli na sbírce od nějaké té stovky lidí? Leda že jsou mezi nimi štědří milionáři.

 17. protestant

  Všechny tyto zprávy jsou veřejné. Nic se neděje za zavřenými dveřmi.

 18. Slávek Post author

  Což ani nikdo netvrdí, ne? Ty fakta v článku sedí a sedí i to co píšu v komentářích. 0,93 promile.

 19. xorron

  Slávku, drobný příspěvek na téma financování církví.

 20. protestant

  Také si vše kromě platů farářů (ne celých – za to co dává stát by žádný vysokoškolák nedělal) platíme sami.

 21. Pingback: Moudra hodného strýčka Duky | Občanské sdružení ateistů České republiky

Komentáře nejsou povoleny.