Moudra hodného strýčka Duky

Autor | 28.05. 2012

Slávek tu včera zveřejnil část rozhovoru s Dominikem Dukou, který vyšel v sobotním (26. května 2012) vydání deníku Právo. Jeho celý text byl dnes publikován na osobním webu kardinála. Já teď pro pobavení vybírám tři otázky a odpovědi, které mi přišly humorné.

Jak je to s váším přátelstvím s Václavem Klausem? Probíráte spolu některé problémy. Řešili jste například církevní restituce?

My jsme s Václavem Klausem sousedé na Hradčanech. Spojuje nás zodpovědnost za život této země a myslím, že oba vidíme, že křesťanství nejen stálo v počátcích našich národních dějin, ale že pomáhá kultivovat naši společnost i dnes. A pokud jde o otázku majetkového narovnání, debatu o něm, jak vím, pokládá pan prezident již za uzavřenou.

Tak tohle mě naprosto pobavilo. “Zodpovědnost za život této země” a “křesťanství pomáhá kultivovat naši společnost i dnes.” Nedávno zmíněný polemický článek o Dalajlámovi by stejně tak mohl být napsán o panu arcibiskupovi s titulkem “Je Duka spasitel nebo sobecký blb?”

Přestože žijeme dvacet let ve svobodě, kdy vám nikdo nezakazuje hlásat vaši víru, církev ztrácí popularitu a věřící. Proč?

Jednou příčinou je demografický úbytek v Evropě. Ten Evropa doplňuje z jiných etnik a většina těchto etnik nevyznává křesťanství, ale islám nebo buddhismus. Druhou věcí je, že Evropa patří mezi nejvyspělejší části světa a my pokulháváme v komunikaci s akademickou sférou, to znamená se světem přirodovědy a techniky.
My sice dokážeme pomáhat v rozvojových zemích například s výstavbou nemocnic a škol, ale nedokážeme dobře vstoupit do vzdělávacího procesu hlavně na základních školách a oslovovat ty nejmenší. Je to také kvůli tomu, že používáme pomůcky ke katechezi, které jsou čtvrtstoletí za vývojem. Určitě bychom lépe oslovili děti, (EDIT 29.5.2012, včera mi vypadla při publikování zvýrazněná věta, děkuji Slávkovi za upozornění) kdybychom neměli jen tištěné sešity, ale třeba také programy pro počítače.

Nemyslím si, že by si mělo náboženství s vědou co říct, to pan Duka pláče nad rozlitým mlékem. Křesťanská charita se nezdá být tak horká – viz zde. A katecheze na základních školách musí být jistě jen nějaký nepovedený žert.

Není to také v tom, že společnost se vyvíjí jinam, než co brání církev?

Důsledkem globalizace a technické revoluce se nacházíme částečně v troskách starého světa a částečně tam, kde začíná svět nový. Názorový střet vede v církvi i ve společnosti k tomu, že se někteří lidé stávají uzavřenějšími a až fundamentalističtějšími. Na druhé straně je tu silný proud, který z toho vyvozuje, že vše je dovoleno. Já si myslím, že jde o krizi racionality; spousta věcí, které se dějí, nelze logicky vysvětlit. Je to kvůli nejistotě, která vzniká z toho, že lidé nemají čas vývoj a události reflektovat. Všichni – my v církvi i politici – žijí ze dne na den.

Sice nevím, o čem a o kom tady pan arcibiskup přesně mluví, ale do krize racionality se možná i trefil, pokud tím mířil do vlastních řad. Blábolení je to pěkné, jako víkendové čtení, které vykouzlí potutelný úsměv na tváři, to svůj účel, aspoň v mém případě, splnilo.

43 thoughts on “Moudra hodného strýčka Duky

 1. xorron

  No, zvláštní je i to, že křesťané vždy plácají o Duchu svatém jako zdroji víry. Víra je holt z Ducha sv. Asi to najednou nějak nefunguje, když si hlavní guru stěžuje na na nedostatky propagandy ( zdroj víry? už ne ten Duch sv.?) a přistěhovalce. Proč u těch přistěhovalců přestal fungovat Duch sv.? Asi s ním p. kardinál málo komunikuje.

 2. protestant

  Článek o Dalajlámovi bych radši nezmiňoval. Byla to velká ostuda jak autora tak OSACR. Sám Filip Tvrdý si stěžoval jak bylo jeho jméno zneužito.

  A nikdo se Filipu Tvrdému neomluvil.

  Takhle se “zpravodajství” nedělá.

 3. protestant

  Duch svatý u přistěhovalců funguje. Proto jsou muslimové či buddhisté…

 4. xorron

  Duch sv. u nekřesťanů? Skvělé! Poučil jsem se. Už je načase – jedna univerzální církev, která pod svá křídla sjednotí vše od magiků, animistů přes Buddhu, Alláha, Kalvína, Luthera, až k papeži. Proč si ale na přistěhovalce stěžuje v souvislosti s úpadkem víry? A jinak – proč ten důraz na výchovu nejmenších apod.? Stačí vzývat Ducha sv., ne? Nebo spíš, jak se to kdy hodí?

 5. protestant

  Když je jeden Bůh tak je také zákonitě jeden Duch svatý, jelikož to je pouze pojmenování pro boží působení.
  Duch svatý – tedy Bůh není automat. Nestačí jej vyzvat a jen čekat kdy naši výzvu splní. 🙂

 6. protestant

  Pokud dobře čtu, tak Duka si na přistěhovalce nestěžuje.

 7. xorron

  Duch a Duch sv. je snad rozdíl, ne? S četbou asi máme problém. Jak to, že si pan kardinál nestěžuje? Odpovídá, zdůvodňuje – příčiny úpadku víry a ztráta popularity: „Jednou příčinou je demografický úbytek v Evropě. Ten Evropa doplňuje z jiných etnik a většina těchto etnik nevyznává křesťanství…“

 8. Slávek ČernýSlávek

  Protestante, ničí jméno zneužito nebylo. Možná jsem špatně pochopil, co Filip Tvrdý napsal, možná to on špatně vyjádřil. Původní článek byl odkázán, takže si každý mohl udělat názor sám.

  Na jeho blogu jsme si to vyříkali a on svůj názor upřesnil.

 9. Slávek ČernýSlávek

  Článek jsem updatoval o to, co napsal v komentářích a o celý odstavec z jeho původního blogu. Omlouvat se myslím nemám za co.

 10. protestant

  Já jsem četl tvůj článek. Diskuze na nějakém jiném blogu mne nezajímá.

 11. Slávek ČernýSlávek

  Ještě zaujalo: “Určitě bychom lépe oslovili děti, ale třeba také programy pro počítače.”

  Sice nevím, proč chce Duka oslovovat programy pro počítače, ale pokud to myslel tak, že chce nějaký programy pro počítače dělat, tak to už je zase cca 15 let za vývojem. Měl by si asi najmout nějaký dobrý poradce. Počítačové programy, to je jak z devadesátých let.

 12. Slávek ČernýSlávek

  No já myslím, že úbytek je problém maximálně pro toho kardinála. Já to naopak považuju za neutrální až pozitivní vývoj.

 13. protestant

  demografický úbytek vnímáš pozitivně?

 14. Slávek ČernýSlávek

  Ono snažit se nějak shrnout teze někoho jiného je vždy obtížné. Při zpětném pohledu bych změnil jedno slovo. Nakonec si udělaj názor sám, proto jsem to updatoval.

  Na Filipově blogu jsme si to vyjasnili až potom, co jsem napsal ten článek. A článek myslím docela věrně vyjadřuje to co Filp Tvrdý napsal. To že to myslel jinak a napsal to nejasně/já to blbě pochopil je věc jiná. určitě to nebyl z mé strany nějaký záměr. prostě nedorozumění. V článku také nijak osobně neútočím na Filipa, ale polemizuji s konkrétními tezemi.

 15. xorron

  Protestante: A ještě: Jaké je působení Ducha sv. na člověka? Dělá ho znovuzrozeným? A také lepším? Tzv. ovoce Ducha sv.? Nebo dnes ne? Co to tedy je? Nebo co tím dneska myslíte? Teologové se usnesli, že je vše jinak? Také vlivem Ducha sv.? Až zase budou někde rvačky s alláhovskými přistěhovalci, tak si vzpomenu na protestanta.

 16. protestant

  Já vím, že je to těžké.
  Ale vidím, že i omluvit se je těžké.

 17. protestant

  Na příspěvek s devíti otazníky se špatně odpovídá.

 18. xorron

  Protestante, nic jiného jsem ani nečekal.

 19. protestant

  Pokud jsi odpověď na svých devět otázek nečekal, tak proč jsi to sem psal?

 20. Slávek ČernýSlávek

  Tak demografický úbytek vnímám neutrálně a to, že ubývá věřících díky tomuto úbytku (pokud tomu tak skutečně je) vnímám pozitivně.

 21. protestant

  Duka ale v té větě mluví pouze o úbytku obyvatel.

 22. Shadowman Post author

  mel bych k tomu nekolik poznamek:

  – ja si nemyslim, ze to byla ostuda; ostuda neni vyjadrit svuj nazor, vyjadrit nesouhlas, nebo se i mylit.
  – takze mam hledat komentare, kde jsi Filipu Tvrdemu nadaval, aby ses za to mohl omluvit?
  – napisu to rovnou sem: ze sis neprectl ten puvodni clanek na Massive Erroru, me zarazi (ja treba beru za automaticky, ze si clovek precte texty obou stran, ktere jsou spolu v nejakem sporu), jinak se vyzivas ve vyhledavani a upozornovani na nedostatky v nasich prispevcich a jejich hodnoceni (coz i dost ocenuji).
  – prestan zit v iluzi, ze jsme Ceska televize, neridime se jejim etickym kodexem; je to tva profesionalni deformace. preci jen jsme ateisticka lobby. nekteri z nas si treba nedelaji tezkou hlavu s politickou korektnosti. vyjadrovaci styl a la novi ateiste je holt kontroverzni, nekdy asi i kontraproduktivni. tim nehci rict, ze by nam zasady slusneho chovani (rikejme tomu treba netiketa) byly cizi.
  – a navic myslim, ze jsem dal jasne najevo, ze tenhle prispevek neni zprava, ale radoby satiricky (uznavam, ze moc vtipnej nejsem :)) komentar autora (muj) k rozhovoru, zretelne publikovany i v kategorii “Vtipy, humor.” ve Slavkove pripade je to neco podobneho, nejedna se preci o zpravu.
  – za opetovne upozorneni na clanek o dalajlamovi si stojim. zda se mi to trefne, i kdyz ne asi nijak zasadne objevne. myslim, ze s faitheisty (nabozenske autority nam nabizeji jako hodni stryckove svou teplou naruc, dobrou radu, moralku, ktera je nejakym zpusobem lepsi nez nejiste nebo absentujici sekularni hodnoty) je treba polemizovat.

 23. protestant

  …. tim nehci rict, ze by nam zasady slusneho chovani (rikejme tomu treba netiketa) byly cizi….

  Omluva je základem slušného chování… 🙂

 24. Shadowman Post author

  hodnej strycek protestant Slavkovi radi, jak by se mel spravne chovat 🙂

  osobne tu arbitrem slusneho chovani byt nechci (od kriklouna meho formatu by to bylo podivne moralizovani :)). prostor si to spolu dle potreby vyrikat oba panove urcite maji, at uz verejne, nebo soukrome.

 25. Shadowman Post author

  moje chyba, to se omlouvam:

  “Určitě bychom lépe oslovili děti, kdybychom neměli jen tištěné sešity, ale třeba také programy pro počítače.”

 26. protestant

  Právě že ne soukromě. Ten článek vyšel veřejně a tedy omluva by měla být také veřejná.

 27. protestant

  Kdo ví co vlastně ten Duka řekl. Něco si upravili novináři, něco ateisté. O původních slovech si můžeme jen dohadovat… 🙂

 28. Shadowman Post author

  reakci FT Slavek zverejnil i v tom svem clanku, verejne uznal svoji chybu.

 29. Shadowman Post author

  mel bys pravdu, kdyby to Duka nemel na svym webu, tam, myslim, neni pochyb o tom, ze je tam presne to, co Duka rekl, pokud ovsem nekdo taky neudelal chybu pri prepisu nebo kopirovani jako ja 🙂

 30. protestant

  Pořád na začátku toho článku čtu :

  “V posledním týdnu napsal Filip Tvrdý dva články, ve kterých vyjadřuje svoji nechuť k jeho osobě a v podstatě píše, že je dobře, že Čína Tibet obsadila, protože je na tom teď Tibet lépe. “

 31. xorron

  Nečekal jsem samozřejmě, že přijde pořádná odpověď. Ale vždycky si člověk řekne: Kdo ví? Snad.

 32. protestant

  Ale na co odpověď? Kdo se zeptá na devět věcí naráz evidentně odpověď neočekává.

 33. Degas

  Tak som si na tomto webe precital par clankov/diskusii a panove obdivujem vasu trpezlivost s protestantom. Mam ja este daleko do takej trpezlivosti.

 34. Slávek

  My si tu protestanta hýčkáme. Ostatní křesťané se nás totiž bojí 🙂

 35. protestant

  Přesně jak píše Michal. To Protestant má zde tu trpělivost… 🙂

 36. protestant

  Slávek – ne Michal.
  Přemýšlel jsem o odpovědi pro Michala na i-ateismus a výsledek je vidět.

 37. Degas

  Ak by som tuto stranku objavil pre pol rokom, tak by som bol asi na strane protestanta i ked som/bol katolik. Ale mas pravdu, ze veriaci ludia sa malo kedy pustaju do takychto debat. A pravdu povediac ani sa im nedivim.

 38. Shadowman Post author

  kudos to protestant 🙂

Komentáře nejsou povoleny.