Filip Tvrdý: odpovědi na morální otázky v Bibli nehledejme

Autor | 04.06. 2012
Farse e moralità (Žerty a morálka), 1914

Farse e moralità (Žerty a morálka), 1914

Článek Filipa Tvrdého pojednává o velmi zajímavé poruše, kdy lidé cítí velmi silnou touhu zbavit se některé ze svých končetin. Půlku článku ale zabírají prosté invektivy vůči Bibli a vztahu Bible a morálky. Jsou natolik vtipné, že bych je sem nejraději nakopíroval všechny. Tady je malá ochutnávka:

… aplikovat Starý zákon na současné etické problémy je stejně bizarní jako pokoušet se vyslat do vesmíru telekomunikační družici na základě četby Aristotelova spisku O nebi

 

Autoři bible ve své posedlosti organizovat každý aspekt v životě starověkého člověka nezapomněli ani na vyměšování v plenéru, a proto čtenáři-skautovi bezelstně radí: “Venku za táborem měj vyhrazené místo, kam budeš chodit na stranu. Ve své výstroji budeš mít kolík. Když si půjdeš ven ulevit, vyhrabeš jím důlek a potom své výkaly přikryješ.” (Deuteronomium 23:13-14)

 

Snažit se na jednotce intenzivní péče aplikovat etiku vycházející z textu rané doby železné je stejně oprávněné, jako přijít na moderní klimatizovanou toaletu s Mojžíšovým kolíkem na zahrabávání výkalů.

Další zábavu a poučení hledejte přímo v originálním článku.

Autor: Slávek

Česko je nejateističtější stát na světě a do současnosti tu nepůsobila téměř žádná ateistická organizace. To jsme se rozhodli s několika přáteli změnit. Zajímá mě všechno co se týká internetu a technologií obecně. Jako zakladatel společnosti Aboro dělám vše co je potřeba a neudělá to někdo jiný. Vystudoval jsem Stavební fakultu VUT a prestižní matematické gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. V neposlední řadě mám nejlepší ženu na světě (často) a syna na kterého jsem pyšný (většinou). Společně rádi jíme a vaříme dobré jídlo a cestujeme.

One thought on “Filip Tvrdý: odpovědi na morální otázky v Bibli nehledejme

  1. František Charvát

    Dovoluji si upozornit autora článku, že bible byla tehdy u židů tím čim jsou pro nás platné zákony.Tedy nevím proč se autor pozastavuje nad tím, že bible řeší záležitosti praktického života, tak jak naše záležitosti upravuja na př.Občanský zákoník
    Jsem též nevěřící, ale musím uznat, že bible je jedním ze základů naši civilizace.

Komentáře nejsou povoleny.