Intuitivně smýšlející lidé častěji věří v osobního boha

Autor | 12.06. 2012
Souvislost mezi analytickým myšlením a vírou v boha

Počet správných odpovědí / Zdroj

Třetího dubna 2012 zveřejnili online Gordon Pennycook, James Allan Cheyne, Paul Seli, derek J Koehler a J. A. Fugelsang velmi zajímavou studii. Položili účastníkům tři relativně jednoduché slovní úlohy, které měly zřejmou intuitivní odpověď. Intuitivní odpověď ale byla chybná a když se tázaný jen trochu zamyslel, tak mohl přijít na odpověď správnou. Vědcům se podařilo prokázat, že ateisté jsou v průměru mnohem ochotnější používat analytické myšlení, než lidé věřící v osobního boha.

Participants more willing to engage in analytic reasoning were less likely to endorse supernatural beliefs.

Článek se potom zabývá i souvislostí analytického myšlení a jiných forem víry v nadpřirozeno.

Další informace v češtině a v angličtině.

 

Autor: Slávek

Česko je nejateističtější stát na světě a do současnosti tu nepůsobila téměř žádná ateistická organizace. To jsme se rozhodli s několika přáteli změnit. Zajímá mě všechno co se týká internetu a technologií obecně. Jako zakladatel společnosti Aboro dělám vše co je potřeba a neudělá to někdo jiný. Vystudoval jsem Stavební fakultu VUT a prestižní matematické gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. V neposlední řadě mám nejlepší ženu na světě (často) a syna na kterého jsem pyšný (většinou). Společně rádi jíme a vaříme dobré jídlo a cestujeme.

12 thoughts on “Intuitivně smýšlející lidé častěji věří v osobního boha

 1. protestant

  Že by bývalí východní Němci a Češi byli nejanalytičtěji uvažujícími národy v Evropě? 🙂

 2. xorron

  Otázka je, kdo je vlastně ten věřící. Ten, kdo se formálně hlásí k nějaké nábožeské ideologii aniž ji zná a zabývá se jí, kdo formálně zajde do kostela ze společenských či podobných důvodů? To je naprostá většina Poláků, Američanů a jiných s tím „správným“ životním názorem. Je to na nich opravdu vidět, jak jsou ty země křesťanské.

 3. xorron

  To je podobné, jsou vyhranění a nevyhranění, určití a neurčití. Znám obec na Slovácku. Katolictví je tam něco jako folklór – u většiny. Prostě praktický ateista je třeba formální křesťan.

 4. protestant

  Souhlasím.
  Obecně je ale na území ČR spíše ateismus tím folklorem který přejímáme aniž bychom o tom přemýšleli.

 5. Degas

  protestant:
  Obecně je ale na území ČR spíše ateismus tím folklorem který přejímáme aniž bychom o tom přemýšleli.

  degas: Súhlasím, pravdepodobne väčšina čechov, ak by vyrastali na SR, tak by boli formálny kresťania

 6. protestant

  Teď mne napadlo, jestli to není celé otočené. Neznamenají ty výsledky naopak, že ateistům chybí odvaha k intuitivnímu odhadu řešení a vysilují se nesmyslným používáním analytiky na takové prkotiny jako je cena golfového míčku. 🙂

 7. Vladimír Krásný

  Dost možná, protože ačkoliv většina mých známých jsou ateisté, věří v cosi “víc”, ať je to duše, mimozemšťané, co nás navštěvují apod.. Tedy ateismus u většiny našich spoluobčanů není způsoben racionální úvahou. Nicméně i tak bych to nijak nesnižoval.. Oceňuji skutečnost, že lidé v ČR věří “v o jednu blbost méně”.

 8. Vladimír Krásný

  Myslíš k intuitivnímu špatnému odhadu ? To by mi nevadilo 🙂

 9. protestant

  .. k přibližnému odhadu..
  V životě vždy nejde o absolutní přesnost.

 10. Pavel H

  Má-li ‘někdo’ (Slávek???) potřebu zdůrazňovat absolvování nějaké ‘prestižní’ :O střední školy, tak to o tom ‘někom’ také docela hodně vypovídá 😀

Komentáře nejsou povoleny.