Jak se vykecat z církevních restitucí, a proč to (ne)dělat

Autor | 14.06. 2012

Ve žhavé a bouřlivé otázce “církevních restitucí,” jak si leckterý čtenář mohl všimnout, zastávám spíše takový zdrženlivý postoj, moc se k ní nevyjadřuji, a přehechávám ji kolegům Slávkovi, Protestantovi a Xorronovi. Protože to pociťuji jako takový malý dluh, na následujícíh pár řádcích jsem sepsal takový pokus o glosu. Kdo o můj osobní názor nestojí, nechť s klidem v duši text nečte 🙂 

Asi není překvapením, že opozice zvolila v otázce “církevních restitucí” oblíbenou zdržovací taktiku, kdy jednání ve sněmovně blokuje nudnými(?) a zdlouhavými projevy. Sociální demokracie by ráda zdržovala tak dlouho, aby ke konečnému hlasování o navrácení majetku církvím došlo až v září. Viz ČSSD se s komunisty daří blokovat církevní restituce, vláda řeší, jak na ně vyzrát a ČSSD chce zdržet církevní restituce. Bude debatou blokovat každou středu a pátek na ihned.cz.

Osobně si dělám ze spousty vážných témat zřejmě někdy i nemístnou legraci a beru je na lehkou váhu, politika je samozřejmě velmi dobrým způsobem, kterak se pobavit, nebo naopak unudit, ale třeba i pozvracet. Přikládám dva výroky našeho hvězdného politického manželského páru z VV.

 Je dobré si jasně pojmenovat, že vládní koalice především slovy pana Kalouska říká, že na důchody není a na církevní restituce je. Já se nebojím říct, že pan ministr financí v tomto směru je dokonalým opakem slovenského Jánošíka podle hesla chudým brát a bohatým dávat. (Vít Bárta)

Nebyla jsem si v průběhu jednání církevní komise a ani dnes vůbec jista, že někteří politici, kteří působí v politice přes dvacet let a mohli církevní restituce prosadit, už když jsem já byla na základní škole, dnes tolik horují pro církevní restituce jen proto, že jsou dobrými katolíky. (Kateřina Klasnová)

S výroky do značné míry souhlasím, myslím, že paní Klasnová to vystihla přesně. Mimochodem, asi protože mě vznik TOP09 i VV a poslední parlamentní volby z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí minuly, ani jsem nevěděl, že Kateřina Klasnová je ThDr. v oboru religionistiky.

Domnívám se, že “církevní restituce” žádné správné řešení nemají. Timeo Danaos et dona ferentes. Jsou danajským darem (ať už metaforicky, nebo doslovně) pro některé církve, politiky i občany. Jak jsem v komentářích již říkal, je to podobné jako podle mého názoru legitimní požadavek na zákaz KSČM. Intuitivně se to zdá být naprosto korektní, na druhou stranu skutečnost není černobílá, a normy jsou závislé na vašem konkrétním světonázoru. Bylo by fajn to konečně po tak dlouhé době vyřešit, naneštěstí je k současné podobě narovnání s církvemi příliš mnoho pochybností, nejasností, ideologických pří a bojů o hlasy voličů. Nakonec je možné, že to budou muset řešit nezávislé soudy, což samozřejmě bude zcela analogicky řešení v odstínech šedi.

Myslím, že demokracie je už prostě taková, berme to všechny strany s nadhledem, buďme rádi, že se o to můžeme handrkovat, aniž by se “o nás někdo postaral.”

 

41 thoughts on “Jak se vykecat z církevních restitucí, a proč to (ne)dělat

 1. Pingback: Plantinga „rozebírá“ nový ateismus | Občanské sdružení ateistů České republiky

 2. Slávek ČernýSlávek

  S nadhledem to člověk moc brát nemůže. Jde o velký prachy a připadalk bych si jako když se mě chystají okrást a já to bral s nadhledem. Až bude rozhodnuto, tak to s nadhledem brát budu – bude to mimo sféru mého vlivu. Teď je ale situace jiná. Není to filosofická, ale praktická otázka.

 3. protestant

  Slávek má pravdu. Je to jako když žiješ v domku a najednou zjistíš, že ho tvoji prarodiče někomu ukradli a ten někdo se naprosto drze o svůj majetek hlásí. To nelze brát v klidu.

 4. Shadowman Post author

  asi je to tim, ze sam mam jine starosti, proto to nedokazu brat dostatecne vazne, jak by si to zaslouzilo.

  zda se mi, ze se celkem hodi nedavny Weineruv vtipek (asi spis pro protestanta, ten apeluje na spravedlnost nejcasteji): http://massive-error.blogspot.cz/2012/06/socrates-joke.html

  tim samozrejme nerikam, ze “zlo” by nemelo byt “potrestano”/krivdy napraveny, a nehorazne sumy by mely byt nesmyslne vyhozeny z okna.

 5. Slávek ČernýSlávek

  Ty jseš fakt magor protestante. Pořád ta stejná písnička dokola. V době, kdy se zabíral církvím majetek bylo v ČR 90 procent katolíků. Ti pak ten majetek užívali stejně jako ostatní. Dnes se ke katolíkům hlásí sotva 15 procent lidí. Existuje tedy naprostá většina, které ten majetek tehdy patřil, sama si jej podle tebe ukradla, aby dneska úplně jiní lidé ten stejný majetek chtěli zpět. Prostě to tvý přirovnání je úplně blbě, což tě neodradí od toho, abys ho příště zase použil, že?

 6. Slávek ČernýSlávek

  Jo a od tebe ty apely na spravedlnost a označování mých rodičů za zloděje fakt neberu. Ani já, ani mí rodiče v době, kdy se to dělo nebyli na světě. Ty jsi byl za komoušů ateista stejně jako ostatní, užíval jsi ten majetek stejně jako ostatní, ale teď ti z nějakého pokřiveného důvodu mám já, moji rodiče, moje manželka a můj syn dávat 40.000 tisíc. Mně přitom v 89. bylo deset let. jestli toto považuješ za spravedlnost, tak to může být spravedlnost jen v jakémsi tvém pokřiveném světě.

 7. Vladimír Krásný

  Že by se ukradený majetek měl vrátit, o tom snad nikdo nepochybuje, i když se nám organizace, které se to má vracet, nelíbí. O tom snad žádná.
  Navíc pokud to bude ve výsledku znamenat přerušení toku peněz na platy kněží apod.

  Nerad bych ale viděl – a to se zřejmě bohužel děje – že církve mají opět výhodu nad ostatními. Nemuseli snad ostatní (kteří požadovali navrácení majetku) prokázat jeho vlastnictví ? Vytvořit jakýstakýs náčrt toho, co měli, nějak to ohodnotit a tadá, hotovo, to se mi nelíbí.
  Tedy, církevní restituce určitě ano, ale SPRÁVNĚ a SPRAVEDLIVĚ (nejen vůči církvi, ale i vůči ostatním postiženým).

 8. protestant

  Proč bys mi něco dával? Já od tebe nic tvého nechci.

 9. protestant

  Jestli považuješ za výhodu čekat o let déle na vydání svého majetku – pak ano.

 10. protestant

  ….Nemuseli snad ostatní (kteří požadovali navrácení majetku) prokázat jeho vlastnictví ?..

  Církve podle návrhu zákona musí prokázat vlastnictví k 25.2.1948

 11. Slávek ČernýSlávek

  Církev ten majetek po revoluci v 89. nechtěla. Dominik Duka: Na začátku 90. let jsem řekl, že navrácení církevního majetku rozloží církevní instituce. Vyslovil jsem to v době, kdy se tyto instituce musely nejdříve zabývat základní obnovou infrastruktury po čtyřiceti letech totálního rozvratu a likvidace církevních právnických osob.

 12. Slávek ČernýSlávek

  A protestante, zase tu hraješ debila? Církev měla zcela stejnou šanci o majetek požádat, jako ostatní právnické osoby. V řadě případů tak i učinila a majetek dostala. Tento nový zákon se týká jen církví, dává jim jakousi druhou šanci, kterou neměl nikdo jiný v ČR a navíc jim přiznává jakési předběžné odškodnění, které také nikdo jiný nedostal. To jsou všechno zcela konkrétní věci, kdy na tom církve jsou lépe než ostatní občané ČR. Jasné a nezpochybnitelné výhody.

 13. Slávek ČernýSlávek

  59 miliard dostane bez jakéhokoliv prokazování a bez ohledu na to, jaký majetek nakonec skutečně v restitucích dostane.

 14. protestant

  Opravdu? On je ten NÁVRH zákona již schválen? To jsem nevěděl.

 15. Slávek ČernýSlávek

  Protestante, trolluj si někde jinde. Nebudu v každém diskusním příspěvku popisovat situaci okolo schvalování toho zákona.

 16. slávek

  které komunisty máš na mysli protestante? Ty v ODS, ty v CSSD nebo ty v KSCM? A co ti na tom přijde zvláštní?

 17. protestant

  U nás doufám žádnou fašistickou stranu nemáme. jen komunisty. A ti kupodivu táhnou za jeden provaz s ateisty. Zvláštní….

 18. slávek

  No oni hlavně táhnou za jeden provaz s většinou společnosti. zvláštní.

 19. Colombo

  Není divu, když KSČM je ateistická. Teda, komunnismus by měl být.
  Jenže, celá ta tvoje spekulace je postavená na tom, že každý, kdo jí chleba, je lhář, podvodník, zloděj a vrah. Protože Kájínek (a jiní) jedli chleba.

 20. Vladimír Krásný

  Vážně ? Spojovat ateismus s komunismem ? Až tak hluboko jsi klesl ?
  Na žádné další příspěvky od protestanta již reagovat nebudu.

 21. protestant

  …..Colombo
  on 16.06. 2012 at 09:17 said:
  Není divu, když KSČM je ateistická. …

  Tak se chlapci ateističtí domluvte… 🙂

 22. protestant

  “….Ve 20. století se státem organizované potírání náboženství a podpora ideologie založené na ateismu stala běžnou praxí v zemích pod vládou komunistické strany….”
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ateismus

 23. Colombo

  Teď to zase motáš protestante. Komunismus nebyl založen na ateismu.

  Btw. čtu si diskuzi na wikipedii k heslu Ateismus a jsem na pochybách, jestli nespláchnout celý článek.

  A jo, máš pravdu. Zatímco komunisti semtam potírali církve, tak fašisti byli vždycky církvemi podporováni.

  A máš to. Ad komančum sem ti vrátil Ad hitlerum.

 24. protestant

  Já – na rozdíl od tebe – jsem ten režim zažil. Dokonce jsem zažil Ústav vědeckého ateismu. http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Astav_pro_v%C3%BDzkum_spole%C4%8Densk%C3%A9ho_v%C4%9Bdom%C3%AD_a_v%C4%9Bdeck%C3%A9ho_ateismu_%C4%8CSAV

  Zažil jsem i mnoho semestrů marxismu- leninismu, dějin dělnické třídy, vědeckého komunismu apod. I státnice jsem z toho dělal (stejně jako všichni ostatní. Takže mne můžeš vykládat co chceš, protože základem komunismu byl ateismus.

 25. Colombo

  Pěkné. Takže ty si se dostal až k anekdotické evidenci? Víš, že tenhle argument je srovnatelný s ad hominem?

  Každý, kdo má alspoň půlku mozku a dokonce i někteří učitelé tělocviku chápou, že základem pro komunismus nebyl ateismus. To nebyla hlavní stěžejní ideologie, na které komunismus stál.

  Komunismus stál na vytvoření utopické společnosti, na vládě lidu. Leninismus potom na třídním boji a revoluci. Pro žádnou z těchto ideologií nebyl stěžejní ateismus.

 26. protestant

  Vidím, že tvoje znalosti komunismu jsou chabé. Ale je dobře, že vaše generace už tento zločinný režim tak nezná.

 27. protestant

  “….Jak dnes Marxovo hledisko můžeme hodnotit?
  Je třeba vidět, že pro Marxe jc atcismus nutným základem komunismu.
  Naděje lidí leží v dějinách a jen v dějinách. Člověk nepotřebuje žádného vy-
  kupitele a všechny představy, které jsou spojeny s ideou nějakého mesiáše
  nebo vykupitele, jsou nejen iluzorní, ale také nebezpečné. Iluze odvádějí
  člověka od pravé cesty, která je v souladu svědeckou realitou. Pokusy smí-
  řit marxistický ateismus s křesťanstvím musí ztroskotat, protože ateismus
  je podstatnou Částí marxismu a komunismu…”

  Jandourek: Vzestup a pád moderního ateismu

 28. Colombo

  úžasné, teď si se dostal ke skutečnému ad hominu a k tomu přihodil nějaký ad autorita… víš ty Protestante, co je to argument? Podle všeho zjevně ne.

  Nehledě na to argumentovat zjevně zcela popletenou knihou o ateismu od kněze je zcela mimořádná hovadina, kterou se řadíš na úroveň Dannera.

  Proto bych protestante si ujasnil tohle: buď budeš dále zcela nesmyslně žbreptat svoje kydy, nebo můžeme přistoupit k faktické argumentaci a ty mi zcela sám s zcela logickými a faktickými argument zdůvodníš, proč je ateismus základním kamenem komunismu, když zcela zjevně existují i křesťanské komunistické proudy a spousta komunistů u nás byla zároveň i křesťany.

 29. protestant

  Sám jsi napsal:

  …..Colombo
  on 16.06. 2012 at 09:17 said:
  Není divu, když KSČM je ateistická. …

 30. protestant

  …..Nehledě na to argumentovat zjevně zcela popletenou knihou o ateismu od kněze je zcela mimořádná hovadina…..

  Takže od kněze je to hovadina, kdežto ty popletený nejsi? 🙂

 31. protestant

  “…Součástí útlaku pracujících se stává i duchovní útlak, tj. propagace náboženství skrze církev, která vykořisťovatelské třídě pomáhá vychovávat vykořisťované v duchu pokory. Materialistická filozofie sice náboženství kritizovala, ale až se vznikem marxismu se objevuje vědecký ateismus. Marx a Engels „odhalili sociálně třídní kořeny náboženství, objevili opravdové příčiny rozšíření náboženského světového názoru. Boj proti náboženství považovali za jednu z nejdůležitějších součástí ideologického boje proletariátu.”[15]…”

  [15] Arefějev, G. C. a kol.: Základy marxisticko-leninské filozofie, str. 256

  http://www.getsemany.cz/node/2506

 32. Colombo

  Protestante, zamysli se nad sebou.

  Jedna věc je tvrzení: “Komunismus byl ateistickým režimem”
  naprosto jiný význam má však: “Základem komunismu byl ateismus”, což je zjevná blbost. Jak chceš z ateismu získat myšlenku, že všechno bohatství se má přerozdělovat a dělnická třída má vládnout?

 33. protestant

  To Colombo:

  To je přece logické. Když má vládnout dělnická třída nesmí vládnout Hospodin.

 34. Colombo

  Ne, to zcela zjevně logické není, když pro to, aby si dostal tento “logický” výrok musíš protočit a proslovíčkařit všecko, co se tu napsalo a přistoupit ke zcela nekonkrétním vyjádření.

 35. protestant

  Naopak si myslím, že to vše pěkně do sebe zapadá . Dokonce i ten tvůj výrok o tom že KSČM je ateistická do toho zapadá.

 36. Colombo

  A Hitler a Fašisti ti taky do toho pěkně zapadají. To byli taky ateisté. A co teprve homosexuálové, splozenci ďáblovi! A vůbec je pěkné, že ten zlý Hitler pozabíjel všechny ty židy, ti si to zasloužili za to, že zabili našeho pána ježíše krista, co?

  S těmihle kydy si běž někam, kde lidi zajímá plácání po zádech a neplodná diskuze, kde je měřítkem úspěchu kdo napíše větší kydy do postu a na argumenty a logickou konzistenci se nehraje.

Komentáře nejsou povoleny.