Jak moc je Nový zákon spolehlivým zdrojem?

Autor | 18.06. 2012

Pro zdejší zájemce o biblistiku tu mám, doufám, jednu lahůdku v podobě diskuse mezi profesionálními biblisty Bartem Ehrmanem (viz také zde) a Craigem Evansem. Nám, kterým bible nic moc neříká, přikládám alespoň sestříhanou verzi, kde se ve značně emotivním projevu Barta Ehrmana dostane našemu konfirmačnímu biasu vydatné potravy. Když už nějakou „novozákonní“ fikci, raději bych zvolil The Gospel According to Jesus Christ (amazon) od Josého Samaragy.

Sestříhaná verze (sestříhal Brian Wilson):

Kompletní debata:

h/t: Hemant Mehta

23 thoughts on “Jak moc je Nový zákon spolehlivým zdrojem?

 1. protestant

  Jinak dík. Moc jsem se pobavil. 🙂

 2. Shadowman Post author

  to je dobra otazka 🙂 ceho je bible zdrojem? nesmyslu?

 3. Shadowman Post author

  jsem rad, pokud se ctenar aspon pobavi. kvuli takovym drobnym zivotnim radostem me tady bavi psat.

 4. protestant

  Já se ptám tebe. Jak jsi myslel ten nadpis?

 5. Shadowman Post author

  (v kontextu te debaty) jestli je to spolehlivy historicky literarni zdroj o existenci, zivote a skutcich Jezise Krista.

 6. protestant

  A co? Je? Nebo není?
  Ehrmann ve videu objevuje to co je v Evropě už stovku let zastáváno převážnou částí protestantů. On objevil kolo.

 7. Shadowman Post author

  neni. ale podrobneji je to tema pro nase experty na Ehrmana, bibli (Slavek a Michal). ocividne je to z debaty k te jeho popularni knize (Misquoting Jesus), debatu jsem ale nevidel, a knihu jsem necetl.

 8. Slávek

  protestante, ta tvá vztahovačnost je skutečně úžasná. Když s článkem nesouhlasíš, tak se hlasitě ozýváš, když souhlasíš, tak prohlašuješ, že objevujeme kolo.

  Pokud hledáš nějaké nové myšlenky a teologické pohledy, asi těžko je najdeš na serveru, kde většina článků spočívá v odkazech na jiné aktuální články a jehož hlavní náplní je monitoring dění.

 9. protestant

  No myslím, že naopak ty jsi vztahovačný. Já přece mluvil o Ehrmannovi a ne o tobě či ostatních ateistech tohoto webu. Zkus si to ještě jednou a pořádně přečíst… 🙂

 10. Shadowman Post author

  je mozny, ze na vine budu i ja se svymi odpovedmi. priznavam, ze posledni dobou me spis bavi s protestantem hrat ty jeho hry. snazim se to ale neprehanet; nejake zmatky to ovsem asi pusobit muze; pricemz ono je samo o sobe tezke protestantovy odpovedi dekodovat, ja beru vetsinou v uvahu, ze muzou znamenat cokoliv (podobne jako ta bible).

 11. protestant

  Myslím, že můj příspěvek je jednoznačný:

  protestant
  on 18.06. 2012 at 15:00 said:
  A co? Je? Nebo není?
  Ehrmann ve videu objevuje to co je v Evropě už stovku let zastáváno převážnou částí protestantů. On objevil kolo.

 12. Slávek

  Kdepak protestante Ehrman nebo článek mluví o protestantech? Správně, nikde. Na koho jsi vztáhl Ehrmanovy dedukce? na protestanty.

  Já vím, že máš trochu problémy s významy českých slov, ale to co popisuji v předchozím odstavečku nazýváme vztahovačnost. Ale neboj, už jsem ti vysvětlil, proč jsi pokrytec a nemám problém ti vysvětlit i další složitější slova. Kdykoliv se ozvi.

 13. protestant

  O protestantech mluvím já. Tvrdím, že drtivá většina evropských protestantů zastává uř stovku let to co teď nově „objevil“ Ehrmann.

  S tebou, či ostatními ateisty zde na webu to nemá vůbec nic společného.

  Je na tom něco nejasného?

 14. Slávek

  No vidíš, jak krásně tu svoji vztahovačnost demonstruješ. Pro tebe to může být objevování kola, ale věř tomu nebo ne, pro mnoho lidí jsou Ehrmannovy knihy kontroverzní, právě kvůli tomu, co někteří protestanté zastávají už desítky let. pěkně je to nakonec vidět i v té debatě.

  Článek se o protestantech nezmiňuje, Ehrmann se nikde o protestantech nezmiňuje a k tradici Německých bilblistů se naopak hrdě hlásí (naučil se kvůli tomu německy). Není jediný důvod nazývat Ehrmanovy popularizační práce objevováním kola. To je jako vytahovat na pořad „okna vesmíru dokořán“, že se jedná o opakování dávno známých věcí. Ano, o tom popularizační vědecké práce pro nejširší veřejnost jsou. O zpřístupnění vědění, do té doby určenému jen užším skupinkám zasvěcených lidí, širším masám čtenářů.

  Takže, když jsme ti teď ještě vysvětlil, co znamená fráze „znovuobjevení kola“ a co naopak neznamená, jseš spokojený?

 15. protestant

  1. Toto je příklad vztahování něčeho co bylo řečeno o jistém Ehrmannovi nesmyslně na jistého Slávka:

  …. tak se hlasitě ozýváš, když souhlasíš, tak prohlašuješ, že objevujeme kolo….

  2. Přesvědčovat evropské protestanty (a v současnosti i převážnou část evropských katolíků), že evangelia nejsou literaturou faktu je znovuobjevováním kola.
  Je to podobné jako by nás evropské věřící Dawkins přesvědčoval, že vesmír v sedmi dnech nemohl vzniknout.

 16. Slávek

  1) Komentář jsi umístil na jakýchsi ateistických stránkách, k jistému článku a komentoval jsi přístup jistého ateisty/agnostika. Je pochopitelné, že pokud objevuje kolo Ehrmann, potom jej objevujeme i my, když o jeho objevu reportujeme. Vztáhl jsem to tedy oprávněně a smysluplně.

  2) Existuje mnoho lidí v Evropě a dokonce i v Čechách, kteří se toto domnívají. To, že jej jich méně, než v USA neznamená, že neexistují a článek se nakonec k jejich počtu nijak nevyjadřuje. to že sis to vztáhl na některé protestanty, potažmo sebe je znak vztahovačnosti. Nebyla o nich řeč, nikde jsme neuváděli, že se to týká tebe nebo jich a ani si to nejde dovodit z jiných souvislostí.

 17. Slávek

  Ze stejného důvodu používáš chybně i příměr s kolem. To že něco ví určitá skupina lidí neznamená, že to vědí všichni. S Ehrmanem mnoho křesťanů nesouhlasí z věroučných pozic.

 18. Slávek

  Už ti na toto vlákno nehodlám odpovídat. na hrátky a překrucování slovíček nemám čas.

 19. Slávek

  Nevím, jestli jste se na tu debatu někdo díval celou. Já jsem ji včera zkoukl a co mě naprsoto fascinovalo, že se sice Ehrman s tím druhým šášulou dost „hádali“, ale když se člověk díval na argumenty, tak se v podstatě shodovali. Lišili se v jejich interpretaci. A to navíc ještě ne v interpretaci toho, co a jak bylo, ale v interpretaci toho, co to pro nás znamená. Pro mě milé překvapení.

 20. the.fish

  Protestant bezesporu trpí utkvělou představou, že když má takový nick, dělá to z něj automaticky mluvčího všech protestantů. Za 40 let života v Církvi bratrské na Slezsku, kde existují poměrně velké sbory, jsem neslyšel kazatele, který by se odvážil nahlas zpochybnit „fakt“, že bůh stvořil zemi za 6 dní a představa, že by někdo zpochybnil autorství kterékoli z Biblických knih by se rovnalo profesionální sebevraždě u kazatele a přinejmenším kázni u člena. Ale já vím, je jasné, že v některých sborech Církve bratrské nejsou ti praví křesťané.

 21. the.fish

  Omlouvám se, nějak jsem přehlédl ten nepatrný rozdíl mezi „převážnou částí“ a „všemi“ Zkuste si třeba zajít doma v Brně do Slova Života, nebo jen koukněte na TV7. Ale to už asi taky nebudou křesťané.
  Nevěděl jsem, že Brno je taky ve Slezsku 🙂

Komentáře nejsou povoleny.