Církevní restituce budí odpor u věřících a členů církví

Autor | 20.06. 2012

Podle zpravodajství, vystoupení ve sněmovně a vyjádření kardinála Duky by to mohlo vypadat, že proti církevním restitucím vystupují a bojují jen nevěřící, ateisté a komunisté. Ve skutečnosti se ale zvedá čím dál větší odpor i u samotných věřících. Je totiž čím dál zřejmější, že restituce si v podstatě přeje jen církevní honorace a politici. O odporu věřících k restitucím pravidelně informujeme. Nakonec i jedna z nejviditelnějších odpůrkyň současného zákona, Lenka Procházková, je věřící křesťanka.

Mezi vlivné blogery a odpůrce zákona o církevních restitucích v současné podobě ale patří i další věřící a členové církví. Mravní integritu soustavně prokazuje katolík, pan Hofírek na iDnesu. Pan Drápal ne neviditelném psu si klade otázku:

Dovedete si představit Ježíše, jak se bere za restituce?

A nakonec pan Kernal velmi podrobně monitoruje, jak se vlastně nechaly menší církve katolíky uplatit. Jedná se že o perfektně vyargumentované a nedemagogické články, které mají velmi daleko ke křiku komunistů nebo sociálních demokratů. Sám si při jejich čtení kladu otázku, jestli bych si dokázal zachovat také takový nadhled a mravní konzistenci v podobné situaci. Ve srovnání s těmito lidmi potom o to více vyniká hrabivost a touha po majetku oficiálních církevních představitelů. Hluboce před vámi smekám dámy a pánové křesťané.

Autor: Slávek

Česko je nejateističtější stát na světě a do současnosti tu nepůsobila téměř žádná ateistická organizace. To jsme se rozhodli s několika přáteli změnit. Zajímá mě všechno co se týká internetu a technologií obecně. Jako zakladatel společnosti Aboro dělám vše co je potřeba a neudělá to někdo jiný. Vystudoval jsem Stavební fakultu VUT a prestižní matematické gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. V neposlední řadě mám nejlepší ženu na světě (často) a syna na kterého jsem pyšný (většinou). Společně rádi jíme a vaříme dobré jídlo a cestujeme.

39 thoughts on “Církevní restituce budí odpor u věřících a členů církví

 1. protestant

  Já se zase stydím za svůj stát….

 2. xorron

  Já také za ten tunel tzv. církevních restitucí. Pěkně to pověděl p Kernal:

  „Také si musíme uvědomit, že za totality bylo pácháno bezpráví na většině obyvatel tohoto státu (a Slovenska k tomu). A v tomto smyslu bychom mohli všichni požadovat odškodnění za škody způsobené minulým režimem, nemyslíte?“

 3. protestant

  Já jsem jen pro to, aby církevní subjekty měly stejná práva jako každý jiný restituent v tomto státě.

 4. xorron

  Argumentoval některý restituent nájemního domu ušlým ziskem za nemožnost vybírat 40 let nájemné, jak to činí váš „génius” Joel Ruml?
  Dementia triumphans!

 5. Slávek Post author

  A proto se bereš za zákon, který jim má dát práva větší?

 6. protestant

  V návrhu zákona se o žádném ušlém zisku nemluví. Návrh zákona s ničím takovým neoperuje.

  Ten argument je jen proti hloupému tvrzení, že daňoví poplatníci platí na církve – což není pravda.

 7. protestant

  Zákon zatím neexistuje. Jde o návrh, který vytvořil stát, ne církve. A pokud je v něm ústavní problém, pak nebude přijat.
  Na to zda je v souladu či v rozporu s ústavou (rovná práva všech) máme ústavní soud.

 8. Slávek Post author

  Protestante, protestante. Zákon nemusí být protiústavní na to, aby byl nespravedlivý. Nikde v ústavě nečtu, že všechny právnické osoby musí mít stejná práva a povinnosti.

  A ano, bavíme se o návrhu zákona. Píšu někde něco jiného?

 9. Slávek Post author

  Copak ti vadí? Že se ke křesťanům hlásí takoví paznehti jako Kalous?

 10. protestant

  Naopak se podílí na výnosech ze zabavených církevních majetků. Ty výnosy jsou větší než “náklady” státu ohledně církví.

 11. protestant

  Na čem je založena spravedlnost? Co to vlastně ta spravedlnost je? Je to to, že někteří restituenti dostali zpět majetky před 15 lety a církve dosud ne? Je to spravedlivé?

 12. protestant

  Stydím se za svůj stát, protože neplní svoje ústavní povinnosti.

 13. protestant

  ….A nakonec pan Kernal velmi podrobně monitoruje, jak se vlastně nechaly menší církve katolíky uplatit. Jedná se že o perfektně vyargumentované a nedemagogické články, které mají velmi daleko ke křiku komunistů nebo sociálních demokratů. Sám si při jejich čtení kladu otázku, jestli bych si dokázal zachovat také takový nadhled a mravní konzistenci v podobné situaci. Ve srovnání s těmito lidmi potom o to více vyniká hrabivost a touha po majetku oficiálních církevních představitelů. Hluboce před vámi smekám dámy a pánové křesťané……

  protestant:

  Pan Kernal nemá ani jinou možnost. Není totiž členem v Česku registrované církve http://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrkev#Seznam_registrovan.C3.BDch_c.C3.ADrkv.C3.AD_v_.C4.8Cesk.C3.A9_republice
  a tudíž nemá nárok na restituce. Takže může jít o “z nouze ctnost”.

 14. protestant

  Ale je pravda, že pokud se církevní restituce nedořeší, pak po nějaké době může nastat situace, kdy stát začne platit více než jsou výnosy z neoprávněně drženého církevního majetku. Výhodnost pro stát se začne zmenšovat a v jistou dobu tato výhodnost skončí.
  Zatím je výhodnost vysoká. Ukazuje to reakce většiny obyvatel ČR.

 15. xorron

  Českobratrská církev evangelická, statistika členstva:
  1950: 401 729
  1991: 203 996
  2001: 117 212
  2011: 51 936

  Havně že váš příbývá ostošest. Majeteček vycucaný z prstu se bude hodit.

 16. Shadowman

  na to se da samozrejme odpovedet, ze Tobe prece taky nejde o zadnou “spravedlnost” apod., ale protoze jsi krestan a clen ČCE, registrovane cirkve, chces si jen nahrabat do kapsicky.

 17. protestant

  Máte tam chybu:

  To není statistika členů,

 18. protestant

  Jasně. Může to tak být. 🙂
  Stejně tak můžeš ty mít zištný zájem majetky církvím nevydávat.

 19. Slávek Post author

  Ano, církve o svůj majetek tehdy nestály, jak tvrdí současný arcibiskup. Spravedlnost není žádný teoretický termín. A spravedlnost určitě není, pokud tvá církev dostane více jak dvacetinásobek toho, co kdy měla. V době, kdy se šetří na důchodcích, lékařích a učitelích.

 20. xorron

  Zastoupení křesťanských církví v České republice podle přihlášených při sčítání lidu

  Co jiného vzít než přihlášení při sčítání? Vaše statistiky? Kolik procent ze sborových statistik přijde do kostela a zaplatí salár?

 21. protestant

  To je statistika vyplnění nepovinného pole dotazníků které vyplnila zhruba polovina respondentů. Tedy něco zhola jiného než statistika členů ČCE

 22. protestant

  Chození do kostela či placení saláru je na tom podobně jako to políčko v dotazníku – vše je to pro člena ČCE nepovinné

 23. protestant

  Co to plácáš o důchodech. To je jako by se zloděj vymlouval, že nemůže vrátit lup, protože má velké výdaje…. 🙂

 24. xorron

  A podle čeho to počítají jiné církve, jmenovitě římskokatolická? Kolik má katolíků? Jiná forma tedy se těžko uplatní při obecných počtech.

 25. protestant

  Nevím, ale rozhodně ne podle dobrovolného pole sčítacího formuláře které vyplnilo pouze 50 procent respondentů…

 26. protestant

  Jen doplním:

  Ústavní soud dnešním nálezem skupině senátorů vyhověl jen částečně. Jejich návrh na zrušení § 29 zákona o půdě sice zamítl, autoritativně však na jejich návrh vyslovil, že „dlouhodobá nečinnost Parlamentu České republiky spočívající v nepřijetí zvláštního právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví a náboženských společností, je protiústavní a porušuje čl. 1 Ústavy České republiky, čl. 11 odst. 1 a 4, čl. 15 odst. 1 a čl. 16 odst. 1 a 2 Listiny základních práv a svobod a čl. 1 Dodatkového protokolu k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod.“

 27. Slávek ČernýSlávek

  Ono protestante je ten velký úbytek členů reálný. Čísla můžeme diskutovat, ale ten trend je jasný. Nevím, jestli někde ty čísla zveřejňujete, ale co vím, tak musíte některé vaše diecéze(??) zavírat, protože tam prostě nikdo není.

  Pokud chceš čísla ze sčítání rozporovat, tak by asi bylo správné sem dát jiné údaje. Vše ostatní jsou jen kecy.

 28. Slávek ČernýSlávek

  Tak katolíků chodí do kostela alespoň jednou měsíčně nějakých 400-500 tisíc, podle jejich vlastních statistik a trend je negativní. proto přestali ty statistiky zveřejňovat a dnes jsou v podstatě tajné. Úbytky se v závislosti na oblasti pohybují v jednotkách až desítkách procent.

 29. Slávek ČernýSlávek

  Ale zatímco my nebo pan Kernal argumentuje, proč se jedná o nespravedlnost, ty jsi nám ještě nenapsal, proč je spravedlivé, že tvá církev dostane více jek dvacetinásobek toho, co jí bylo zabaveno.

 30. protestant

  ….Nevím, jestli někde ty čísla zveřejňujete, ale co vím, tak musíte některé vaše diecéze(??) zavírat, protože tam prostě nikdo není….

  Nic takového se neděje.

 31. protestant

  To je rozhodnutí ŘKC předat v rámci církevních restitucí část toho co patří jim menším církvím. Možná si vzpomněla na pobělohorskou dobu a má výčitky… 🙂

 32. protestant

  Já čísla ze sčítání nerozporuji. Jen to prostě nejsou statistiky členů ČCE.

 33. Slávek

  No to už je lepší to sčítání lidu. Tam alespoň víme, jak ty data byla získána a v jakém čase. Ty údaje co tam uvádíte, jsou fakt jak za krále klacka.

  “Chtěli bychom ovšem upozornit, že tato čísla jsou pouze orientační, neboť data jsou poskytována přímo sbory (tím, že si sbory o sobě samy mění příslušné údaje) a není tedy zaručeno ani to, že se vztahují ke stejnému časovému období, ani metoda užitá k jejich získání.”

 34. protestant

  Ve sčítání jsou to data pouze od POLOVINY obyvatel.
  Tedy data naprosto k ničemu.

Komentáře nejsou povoleny.