Strip: Ateistický čuník o morálce

Autor | 21.06. 2012

Kdysi jsem tu jeden strip „ateistického prasáka,“ jak jsem jej tehdy přeložil, zveřejnil. Patří k mým oblíbeným stripům, pro svůj snadno zapamatovatelný a výstižný název tyto stripy čtu asi nejčastěji, byť si myslím, že zřejmě za nejkvalitnější (co se propracovanosti humoru týká) čuník považován není. Ale protože mně osobně se líbí (a autor s šířením i překladem svého díla souhlasí), rozhodl jsem se, že bych se mohl pokusit tohle roztomilé prase pravidelněji překládat.

Originál zde.

19 thoughts on “Strip: Ateistický čuník o morálce

 1. protestant

  Vím o případě kdy to nemorální je. A to když jsem sám schopen pomoci a zbytečně se zdržuji telefonováním na instituce a tím ohrožuji život a zdraví toho dítěte.

 2. Shadowman Post author

  no, ja predpokladam, ze bys samozrejme dle moznosti zasahl, a pritom/potom/behem zavolal i policii. takze tak.

 3. protestant

  Píše se tam POUZE o zavolání policii.

 4. Shadowman Post author

  jde o to, ze buh udela hovno, ani nezasahne, ani o tom nikomu nerekne, jen si tam tak jako ignorant lezi na svym oblacku 😉 o „POUZE zavolani policii“ se tam nepise. a neni to filosoficky esej ani traktat s podrobnym rozebranim vsech alternativ daneho myslenkoveho experimentu.

 5. protestant

  Prohlídni si to ještě jednou. O jiné možnosti než zavolat policii se tam nepíše.

 6. Shadowman Post author

  to neznamena, ze by autor jinou formu zasahu vylucoval. pochopil jsem to tak, ze bohu neklade tak velke naroky – aby aktivne zasahl, tak se zabyva jen moznosti, aby to aspon nekomu sdelil, kdyz uz je teda vsevedouci.

  a propos, moznost nezavolat policii za uvedenych podminek (vim, ze je to vrah) si nedovedu predstavit. ze clovek nezasahne (zalezi ale, jaky zasah si tak predstavujes), tak bych mu to za zle nemel, treba ma nasilnik zbran nebo treba postavu reznika…

 7. Degas

  Bud si robite srandu alebo mate fakt uske videnie. To mal, ktomu Slavek vydat aj vykladovy slovnik?

 8. Slavek

  Shadowman, jako sefredaktor. ja uz jen sem tam napisu clanek, ktery mi ale stejne musi schvalit Honza:-)

 9. protestant

  Aha. Takže to co je tam doslova neplatí doslovně? Chce to výklad? Jako Bible? 🙂

 10. protestant

  A trochu z jiného konce:

  Co se stane, když zavolám policii?
  Toho člověka zavřou? Proč? Měl jinou volbu? Nezdědil to po svých rodičích? Nepadlo zde snad, že nemáme možnost volby? Za co jej pak zavřou? Za to že dělal něco co ani nedělat nemohl?

  A mám já vůbec možnost volby? Mám možnost voli mezi zavolat a nezavolat?

 11. Slavek

  tak zavrou jej za unos decka, protoze to je trestny cin a mame takovy zakony. nejakou svobodu volby budou resit jen d te miry, ze mu nabidnou moznost kastrace.

  moznost volby samozrejme mas. proc bys nemel?

 12. protestant

  Mám tedy svobodnou vůli nebo nemám?

 13. Degas

  A jasne sorry zamena autorov, akurat som si cital nejaky tvoj clanok tak som si vas poplietol 😀

 14. Slávek

  máš nebo nemáš? myslím že to hodně záleží na tom, jak si tu svobodnou vůli definuješ

 15. Shadowman Post author

  ja se neurazim 🙂 Degasi, z toho si nic nedelej, to je proste nas protestant, hleda slabiny, kde muze, nekdy se mu to povede, nekdy ne. my jsme za to radi, ale na nervy nam to nekdy leze, to jo 🙂

 16. protestant

  Ty slabiny není potřeba hledat. Ony se nacházejí samy… 🙂

 17. Shadowman Post author

  errare humanum est 🙂

 18. Pepa

  Hm, je to divné, že, že se Bůh dívá a nic neudělá. Skutečně ale nic neudělá? Víš to tak jistě? Viděl si ho někdy při takové situaci? Viděl si jeho reakci? Viděl si ho když někomu bylo ubližováno? Buď nevěříš že je a pak proč o něm mluvíš? A pokud věříš, tak se někdy podívej…
  Někdy člověk i svoje děti nechá udělat něco, co je bude bolet, aby se naučili, že to bolí a proč to bolí a že jim nelhal, že to bude bolet…..třeba když sáhnou na plotnu. Jo, někdy to bolí, ale Bůh nezůstává chladný, naše srdce ano…

Komentáře nejsou povoleny.