MF DNES: Ať žijí církve! Ale ze svého

Autor | 26.06. 2012

V dnešní MF DNES vyšel zajímavý, dost apologetický publicistický článek Rostislava Matulíka k církevním restitucím.

„Největší krádež v dějinách“ se ve skutečnosti bude vyplácet 30 let, zatímco v okamžiku přijetí zákona se zablokované majetky ve stejné hodnotě 59 miliard ihned bezplatně převedou na obce a další subjekty. Ty se budou moci rozvíjet a stavět tam, kde dvacet let nemohly.

„Církve pak budou ročně dostávat dvě miliardy, což představuje jednu až dvě tisíciny státního rozpočtu. Ekonomicky to stát zcela určitě neohrozí. A argumenty o inflaci jsou zavádějící, protože může být také deflace, a církve naopak dostanou méně,“ vysvětluje náměstek Mikeš. Dosavadní 1,4 miliardy na platy se budou vyplácet první tři roky celé, ale pak se začnou snižovat ročně o pět procent. Po 17 letech stát přestane platit duchovní úplně a dalších 13 let bude dávat už jen zmíněné dvě miliardy, které mají pomoci církvím vytvořit bázi, aby mohly fungovat nezávisle na státu. Pak už nedostane ani jediný farář ani korunu.

[…]

I  tak církve tvrdě zaplatí za pokus o samofinancování. Za to, že dostanou během třiceti let tolik, kolik stát vydává na starobní penze za dva měsíce, obdrží nálepku zlodějů. Amatéři na ně vytahují Bibli, v níž je vystavena kritice jakákoli majetnost, nejen církevní, ale i světská a individuální. Postoj Bible shrnuje lépe modlitba „chudobu ani bohatství mi nedávej, Bože“ než vnucování dobrovolného závazku chudoby druhým, když na něj sami nemáme ani pomyšlení.

Více v samotném článku Ať žijí církve! Ale ze svého (via: ČBK).

Připojuji také odkaz na text prvního náměstka ministryně kultury Hanákové, Františka Mikeše, který je v Matulíkově článku několikrát citován: Církvím se to vrátit musí (via: ČBK).

Takže jak se k té částce, která má být vyplacena, vlastně přišlo? (Viz např. zde a zde).

One thought on “MF DNES: Ať žijí církve! Ale ze svého

Komentáře nejsou povoleny.