Obětovat krávu bohům je moc drahý, Ježíš je levnější

Autor | 27.06. 2012

V internetové verzi kamboždských novin Phnom Phen Post se křesťanskému čtenáři naskytlo nedávno jistě velmi dojemné počtení. Křesťanským misionářům se v tamní vesnici Somkul podařilo konvertovat 80% obyvatel, kteří se tak vzdali mixu animismu a theravádového buddhismu. Rozhovory s těmito konvertity ale ukazují, proč vlastně vesničané etnika Jarai křesťanství přijali.

Sev Chel, 38, said she made the switch because when she used to get sick, it could cost her hundreds of dollars to appease the gods with a sacrificial package that might include a cow or buffalo, a chicken, bananas, incense and rice wine.

“So if I sold that buffalo and took the money to pay for medicine, it is about 30,000 riel to 40,000 riel [for them to] get better, so we are strong believers in Jesus,” she said. “If I did not believe in Jesus, maybe at this time I would still be poor and not know anything besides my community.”

Kralan Don, 60, said he and the four other members of his family began attending the church about five years ago because of their poor standard of living.
“We believe in Christianity because we are poor; we don’t have money to buy buffaloes, chickens and pigs to pray for the spirits of the god of land or the god of water when those gods make us get sick,” he said.

Křesťanství je pro místní prostě a jednoduše levnější. Je to podle mého názoru ale z bláta do louže, jedna pověra vyměněná za jinou.

Klan Ly, 56, said she had completely abandoned her fears of black magic after making the conversion.

“When my family believed in Christianity, my old Buddha could not use the black magic on us anymore, because Jesus protected us,” she said.

Ježíš je holt mocnější, jak říkají vesničané.

Takhle se prodává západní medicína a znalosti výměnou za křesťanskou víru, prosím pěkně.

h/t: Hemant Mehta

One thought on “Obětovat krávu bohům je moc drahý, Ježíš je levnější

  1. Slávek ČernýSlávek

    To je skvělý vhled do toho, jak vlastně může fungovat náboženství.

Komentáře nejsou povoleny.