Věřící jsou spíše proti interrupcím a eutanazii, ateisté naopak více podporují trest smrti, zjistil průzkum

Autor | 28.06. 2012

Výsledky květnového průzkumu CVVM nejsou nijak překvapivé, od 90. let jsou výsledky podobné (názory na eutanazii se zjišťují teprve od roku 2007).

Jak v otázce interrupcí:

Zásadní rozdíl v názorech na umělé ukončení těhotenství se projevil mezi věřícími v Boha a nevěřícími. S výrokem, že žena má právo sama rozhodnout o interrupci, souhlasí pouze 62 % věřících ve srovnání se 78 % mezi nevěřícími. Věřící lidé statisticky významně častěji podporují povolení interrupce pouze s přihlédnutím ke zdravotním či sociálním důvodům a interrupci při ohrožení života ženy. Úplný zákaz umělého přerušení těhotenství by podpořilo 5 % věřících a 1 % nevěřících.

Tak i v otázce eutanazie:

V otázce ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka se téměř dvě třetiny oslovených (65 % při součtu odpovědí „rozhodně souhlasí“ a „spíše souhlasí“) kloní k názoru, že náš právní řád by měl eutanazii umožňovat. S uzákoněním eutanazie nesouhlasí 25 % respondentů a každý desátý se k tomuto tématu neumí vyjádřit.

Třídění druhého stupně ukázalo, že nesouhlas s eutanazií je statisticky významně častější u věřících lidí než u lidí bez náboženského vyznání. S eutanazií častěji než ostatní nesouhlasí také lidé starší šedesáti let a ženy.

Názory na trest smrti mě také nepřekvapily, ale jako ateista takový trest, narozdíl od značné části dotazovaných bezvěrců, nepodporuji.

Trest smrti má v České republice tradičně více zastánců než odpůrců. Podle názoru dvou třetin dotázaných by trest smrti v České republice existovat měl (67% souhlasných odpovědí při součtu odpovědí „rozhodně má existovat“ a „spíše má existovat“). Naopak přibližně čtvrtina veřejnosti soudí, že trest smrti by v českém právním řádu být zakotven neměl (27 % při součtu odpovědí „spíše nemá existovat“ a „rozhodně nemá existovat“). Odpověď „nevím“ zvolilo 6 % dotázaných.

Také u trestu smrti se rozdíly v rozvrstvení odpovědí projevily zejména při třídění podle víry. Analýza ukázala, že statisticky významně častěji jsou pro absolutní trest lidé bez vyznání. Věřící lidé častěji odpovídali, že trest smrti rozhodně nemá existovat. Proti trestu smrti se častěji stavějí také vysokoškolsky vzdělaní lidé. Ze srovnání podle pohlaví vyplynulo, že pro trest smrti se statisticky významně častěji vyslovovali muži, ženy častěji uváděly odpověď „nevím“.

Zdroj: CVVM, via: christnet.cz

11 thoughts on “Věřící jsou spíše proti interrupcím a eutanazii, ateisté naopak více podporují trest smrti, zjistil průzkum

 1. Slávek

  Já si myslím, že ty otázky nestojí ani tak, jestli trest smrti ano a ne, jestli Euthanasie ano nebo ne, ale jestli jsme schopni vytvořit takové podmínky, aby nedošlo ke zneužití. A to už je zase otázka konkrétní aplikace, zákonů a dalších okolností.

 2. protestant

  U té eutanazie máš pravdu. Spousta lidí se bojí jen zneužití. Obecně proti by nebyla.
  Ale u toho trestu smrti je to podle mne jinak. Tam se lidé nebojí zneužití, ale právě absolutnosti tohoto trestu. Pro věřící je to problém, protože jediný absolutní soudce je pro ně Bůh.

 3. Slávek

  Trest smrti pro většinu věřících problém evidentně není. Nevím proč u nás to koreluje s vírou naopak než třeba v USA, kde jsou pro trest zase spíše věřící.

  Navíc nevím, jaký je rozdíl u trestu smrti, ale u těch dalších otázek, kde průzkumníci prezentují rozdíl jako zásadní mě až tak zásadní nepřijde. třeba u euthanazie mi 62 % věřících ve srovnání se 78 % nevěřících nepřijde jako zásadní rozdíl. Pokud je to podobné i u trestu smrti, tak nemůžeme tvrdit, že “pro věřící je to problém, protože ….”.

  Škoda, že nejsou k dispozici data.

 4. Slávek

  A je pravda, že náš titulek je v přímým rozporu s větou:

  “S výrokem, že žena má právo sama rozhodnout o interrupci, souhlasí pouze 62 % věřících.” To se asi nedá potom říct, jako že “věřící jsou proti interupcím.” Naopak 62 procent jich je PRO interupce.

 5. Shadowman Post author

  v titulku mi slo o ty rozdily verici x ateiste. je zavadejici, to uznavam, asi jsem se v te chvili moc nechal unest svou vlastni anekdotickou evidenci 🙂

 6. Shadowman Post author

  no asi to jeste nejak poupravim, aby to nevyznivalo tak dramaticky 😉 s temi ateisty se mi to, myslim, v titulku celkem vyjadrit podarilo, u tech vericich jsem se nechal moc unest.

  //UPDATE, hotovo. snad se mi podarilo upresnit, co jsem mel na mysli. vice uz do toho zasahovat nebudu, at si sezeru, co sem si nadrobil 🙂

 7. protestant

  Skoro bych řekl, že by ta mělo být naopak, že věřící jsou převážně pro interrupci.

 8. Shadowman Post author

  hm, nejsou tolik pro interrupce jako ateiste, jsou vic proti interrupcim nez ateiste. ale moc vam to rozporovat nechci, panove, sve omezene vyjadrovaci schopnosti uznavam.

 9. Shadowman Post author

  a samozrejme dekuju za upozorneni! neprelozeneho Kolina v clanku o obrizce si nastesti asi nikdo nevsiml (i kdyz to je jen drobnost) 🙂

Komentáře nejsou povoleny.