S příspěvky spíše svátečních bloggerů (kteří píšou o to kvalitněji) se dnes tak trochu roztrhl příslovečný pytel. Po Michalovi nás potěšil filosof Tomáš Marvan, který ve svém kratším blogpostu vysvětluje, proč se nemusíme bát označovat za ateisty za situace, kdy je nám jako údajně vhodnější alternativa nabízen agnosticismus.
Mnoho lidí se domnívá, že agnostické hledisko je v náboženské otázce vhodnější než ateistické. Naposledy jsem se s tímto názorem setkal včera při sledování vystoupení Richarda Dawkinse v televizi Al Jazeera. Vhodnost agnosticismu bývá často prezentována jako věc pouhé logiky. Příznivci agnosticismu mají za to, že nemůžeme – vědecky ani jinak – dokázat neexistenci čehokoli. Tedy ani boha. Proto nemůžeme být ateisté, neboť ateisté tvrdí, že bůh neexistuje.
Více v článku autora: Agnostik nebo ateista?
Někdo tvrdí, že nazývat se agnostikem je ukázkou pokory, pro mě je to spíše ukázka alibismu.
Problémem je, že (jak ostatně píše i sám Marvan) pak je takový agnostik (agnostik v záležitosti boha) nucen zaujmout tento defenzivní postoj vůči každé věci, kterou nelze vyvrátit, což je..ehm..celkem velká množina. Dostává se tak paradoxně do situace jako mnozí věřící při obhajování své víry – tj. že při snaze být konzistentní s názory/“argumenty“, které používají při obraně své víry, jsou nuceni obhajovat spousty dalších nesmyslů, jako je existence yetiho, lochnesky, flotily vesmírných lidí Síly Světla…
No, je to škatulkování jako každé jiné. Raději se bavím o meritu věcí, než o škatulkách. Spíše mne zajímá, co si lidé skutečně myslí, než to do jaké škatulky je nebo sebe zařadit.
Proto jsem nakonec tu na web dal takovou definici ateismu, že se v ní mohou poznat i někteří křesťané. Nemyslím, že je to na škodu:
Co je to ateismus?
Existuje mnoho definicí ateismu. Mnoho z nich považujeme za příliš omezujících a nevystihujících realitu. Pro jednoduchost můžeme přijmout třeba tuto pochopitelnou a funkční definici:
“Ateismus je pochopení, že neexistuje žádný věrohodný vědecký ani faktický důkaz existence boha, bohů nebo jiných nadpřirozených jevů a bytostí.”
Ateismus je negace teismu
Ano protestante, to je to o čem mluvím. Nesmyslné škatulkování bez vztahu k realitě.
A teismus je logicky negace ateismu.
Myslím, že to opačně obecně neplatí.
Pokud je A negace B logicky platí, že B je negací A. It´s simple as that. Já tvé tvrzení jen vzal jako premisu a vyvodil nezpochybnitelný závěr. pokud s ním nesouhlasíš, musí být chybná premisa.
To si myslím i já.
Takže kdo není ateistou je teistou?
to tvrdíš ty, když píšeš: „Ateismus je negace teismu“. Já jsem ti odpověděl, že je to kravina bez spojitosti s realitou (stejně jako třeba Halíkovy kydy.)
K tvému výroku jsem jen uvedl výrok logicky ekvivalentní, abys hloupost kterou jsi napsal, nazřel i ty sám. Zpochybňováním mého výroku se v podstatě přeš sám se sebou.
Pěkný to pohled. 🙂
Takže tvrdíš, že a-teismus není negací teismu? A proč potom ten název?
Protestante, já nic netvrdím:-) Vše o čem se tu bavíme tvrdíš ty. Ty tvrdíš že ateismus je negací teismu. To je tvrzení ekvivalentní tomu, že teismus je negací ateismu.
Ateismus je negace Teismu.
Negace Ateismu je Teismus.
A=negace(T)
negace(A)=negace(negace(T))
negace(A)=T
To že to nechápeš ještě neznamená, že to není pravda: http://cs.wikipedia.org/wiki/Negace_v%C3%BDroku
To je negace výroku. Ateismus není logický výrok.
Ach jo protestante. Negace je negace. Určitě si někde dokážeš sám dohledat, co slovo, které používáš znamená. Negovat můžeš i sémantickou hodnotu.
Každopádně negace – negace je původní hodnota. Ale víš co? Mě to už nebaví. plácáš tu hlouposti a já ztrácím čas vysvětlováním jasných věcí.
Tak jej neztrácej, Prostě ateismus = a-teismus je negací teismu už z názvu. S tím nic nenaděláš.
Podobně jako asociálnost.
definice ateismu je nevíra v boha. proto se ateisté označují jako nevěřící (v boha) a teisté jako věřící (v boha), tím, že užíváme zkrácené verze věřící/nevěřící a „v boha“ vynecháváme, získávájí někteří lidé mylné předsudky o skutečném významu, jako např. věřící věří v něco a nevěřící nevěří v nic, což je samozřejmě nesmysl.
každý člověk, který nevěří v cokoli co by definoval jako boha, je ateista. logicky tedy i agnostik, a platí závěr, že kdo není teista je ateista.