Europoslanec Libor Rouček by rád zrušil (náboženské) státní svátky

Autor | 09.07. 2012

Europoslance Libor Rouček (ČSSD) se na dotaz, co pro něj znamená právě uběhlý svátek věrozvěstů C&M pro server ParlamentniListy.cz, vyjádřil:

Podle Roučka sice svátek Cyrila a Metoděje znamená připomnění národních tradic a části našich národních kořenů.

„Jsem však přesvědčen, že tento den by měl být pouze památným dnem, a ne státním svátkem. V sekulární ateistické společnosti by rovněž neměl být státním svátkem 6. červenec, tedy památka Jana Husa, ani svatého Václava 28. září,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Rouček.

Co myslíte? Přiznám se, že mi tyto svátky nevadí (nejsem ani odpůrcem Vánoc), přeci jen památný den by byl, pokud se nemýlím, pracovní 🙂 Na druhou stranu jejich reklasifikace na památné dny by mě neznepokojila.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

3 thoughts on “Europoslanec Libor Rouček by rád zrušil (náboženské) státní svátky

 1. Slávek

  Mě přijde popírání křesťanské minulosti jako nesmysl. Nicméně ten příchod věrozvěstů asi tak významný není. Na druhou stranu: Václava ve svátcích nevidím a Husa bych tam nechal. Podle mě je to celkem dobrá připomínka toho, jak církve fungovaly.

 2. Julo Voskár

  Ja som do NR SR poslal takýto návrh a bol by to vhodný návrh aj do EÚ parlamentu:

  V súčasnosti, s ohľadom na značnú migráciu obyvateľov Európy a Sveta, sa aj naša SR stáva multikultúrnou. Rovnako aj náboženská orientácia občanov je pestrá. Aj keď ešte na Slovensku prevládajú kresťanské náboženstvá, je tu nezanedbateľný počet občanov iných denominácií a tiež aj ateistov.
  V tomto zmysle je tu problém definovať tzv. cirkevné sviatky v kalendárnom roku tak, aby občan nebol vystavený nedemokratickému tlaku svätiť sviatky iného náboženstva, ako toho, ktoré vyznáva on.
  Preto dávam návrh Vláde a NR SR aby zákonom určila :
  1. Štátne sviatky, ktoré sa neviažu na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, ako dni pracovného pokoja a
  2. Náboženské sviatky, ako dni neplateného pracovného voľna v takom zmysle, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť svojmu zamestnancovi, ak o to požiada, neplatené pracovné voľno, počas jeho náboženského sviatku, najviac X dní v kalendárnom roku.

Komentáře nejsou povoleny.