Papež, milovník Fanty, se chce soudit se satirickým časopisem

Autor | 11.07. 2012

Červencové vydání německého satirického časopisu Titanic si vzalo na paškál papeže Benedikta XVI., který byl na titulní straně zobrazen v rozkroku se žlutou skvrnou na svém bílém rouchu s titulkem (volně přeloženo) „Průsak byl nalezen!“  Na zadní straně časopisu poté byl papež vyobrazen potřísněn hnědou barvou. Titanic tak reagoval na kauzu VatiLeaks (únik důvěrných dokumentů Vatikánu na veřejnost, nebo také „průsaky sv. otce“):

Hlavním podezřelým ve skandálu „Vatileaks“ je papežův komorník Paolo Gabriele, který měl údajně kopírovat a vynášet důvěrné církevní dokumenty přímo ze stolu v Benediktově úřadu.

Stovky složek poodhalily mnohá tajemství Vatikánu, včetně problémů katolické církve s daněmi, skandálů s pedofilními kněžími a vyjednávání s odpůrci z tvrdého konzervativního jádra. (ihned.cz)

Papež se zlobí, považuje tuto satiru za porušení svých osobních práv, Vatikán si už najal právnickou firmu, aby podnikla „potřebné právní kroky,“ Titanic podle právníků svatého otce překročil všechny meze slušnosti, u soudu v Hamburku si zatím vymohli zákaz červencové vydání dále distribuovat pod hrozbou pokuty 250 tisíc eur, časopisy již v oběhu staženy být nemusí.

Titanic na to reagoval po svém, papež má přece tak rád Fantu, to se jenom při bujarém veselí nad zatčením hlavního podezřelého takto potřísnil touto pomerančovou limonádou. Zdůvodnění „hnědého nadělení“ ale časopis neposkytl.

Inkriminované fotomontáže:

Zdroje: Barry Dukeihned.czchristnet.cz, Český rozhlasTitanic

21 thoughts on “Papež, milovník Fanty, se chce soudit se satirickým časopisem

 1. Degas

  Aj ked si myslim o katolickej cirkvi svoje, tak toto je trosku hrube a neuctive uz len zvhladom na jeho vek. A ta vyhovorka je riadne slaba, skor by sa to dalo povazovat za dalsiu satiricku poznamku.

 2. larry

  tohle bych považoval taky za cílenou urážku bez reálného obsahu. ta obálka neměla s kauzou žádnou souvislost. co jsem četl, tak unikly informace týkající se korupce a politického pletichaření uvnitř vatikánu. prostě se tam tak trošku krade a taky tak trošku dělá byznys. a to je dávno známé, že se kolem vatikánské banky točí velké množství špinavých peněz, sem tam skončí její guvernér s kulkou v hlavě nebo náhodou vyplave v řece.
  to jsou hoši z titanicu fakt naivky, že by si kvůli téhle banalitě papež rozlil fantu nebo cokoliv jiného 🙂

 3. Slávek

  Tak on je to dost specifickej časopis a tohle je styl humoru, který vyznávají.

 4. Vladimír Krásný

  Fanta je jen přeci vtipná reakce na výhrady těch, kteří by protestovali proti zobrazení pomočeného papeže.
  Mně to přijde vtipné (ona hra se slovem „leak“) nezávisle na tom, že se jedná o papeže. Je to něco ve stylu jako když (byl to tuším) reflex zobrazil Ratha s knírkem ala Hitlera 🙂

 5. protestant

  To ovšem také nebylo vtipné. Nebo přesněji – možná pro žáky ZŠ to vtipné být může.

 6. Slavek

  protestante, jsem rad, ze nam hlupakum vysvetlis cemu se muzeme a cemu se nesmime smat. je prece jasne, ze je jen jeden pravy buh a jeden pravy a spravny humor.

 7. protestant

  Smát se můžeš čemukoliv. Ale to ještě neznamená, že je to humor.

 8. larry

  ten humor mi nevadí, akorát tam chybí souvislost s tou kauzou. přímo od papeže žádné informace neunikly a ani se z toho nepotentuje, už byly mnohem větší průsery a nikdo se nad tím nepozastavil. např. když jedním z guvernérů vatikánské banky (myslím, přesně funkci si nepamatuju, nechce semi to hledat) byl církevním hodnostářem, přitom gabmler a vobšourník, a taky docela lítal v koksu. milenku, co zbouchnul tak donutil k potratu. prostě takovej fajnovej křesťan 🙂 a taky to vyšumělo. vatileaks taky vyšumí, o tom nepochubuju.

 9. Slávek

  ano protestante, chápu a jsem ti vděčný, že jsi nám to tak pěkně vysvětlil. Jak sám vidíš, já to třeba za humor považoval, ale díky tobě jsem nyní nahlédl, jak hluboce jsem se mýlil.

 10. larry

  mě by zajímalo něco jiného: co kvalifikuje protestanta coby odborníka na humor?
  žeby studium bible? 🙂

 11. protestant

  „..Humor neubližuje, když ano, tak to není humor…“

  Arnošt Godlflam

 12. degas

  Myslim si, ze to uz je na kazdom ci sa mu to zda byt vtipne alebo nie. Mne to napr pride trochu vtipne ale zaroven to beriem ako neuctive vzhladom na vek papeza. Taktiez by som sa na to pozeral, keby podobnu karikaturu spravili na Vaclava Klausa. Toho cloveka absolutne nemusim a je mi uplne nechutny ale tiez by sa mi to zdalo vzhladom na jeho vek a postavenie neuctive. Mam ale pocit, ze tu asi nieje potrebny ziadny exaktny nazor experta na humor a etiku. Nech sa kazdy semeje na tom na com chce.

 13. larry

  to zní jako základy politické korektnosti
  takže zakážeme nejdřív satiru a potom i kritiku?

  pokud se lidé něčemu budou smát, tak to bude humor až když prokážeme, že jsme nikomu neublížili? tak to asi 90% vtipů nebude humorem podle této teorie a všichni čeští baviči se celý život pletli 🙂

 14. larry

  degas: naprostý souhlas, humor je subjektivní pojem, sice může mít různé přívlastky, ale o tom řeč nebyla. jen bych doplnil, pokud se šíří humor masově, měl by mír reálný základ, pak je nenapadnutelný pokud chceme dodržovat svobodu projevu.
  primární zákaz humoru, který by někomu mohl ublížit, by bylo zavedením politické korektnosti – největší zhovadilosti co moderní civilizace zplodila (například bys nemohl říct o vrahovi, že je vrah, protože by se ho to mohlo dotknout a podobné absurdity)

 15. degas

  Tak ale toto musi aj protestant uznat, ze je humorne 🙂

  Chlápek, který smrděl jako lihovar, se těžce svalil na sedadlo v metru vedle jednoho kněze. Měl flekatou kravatu, stopy jasně červené rtěnky po tvářích a z půlky plnou láhev ginu čouhající v kapse. Vytáhl značně zmuchlané noviny a chvilku v nich četl. Pak se ptá kněze: „Otče, nevíte, co způsobuje artritidu?”
  „No, myslím, že nadměrná konzumace alkoholu a nevázaný sexuální život.”
  Opilec se s divným výrazem vrátil k novinám a pomrmlával si něco o nepochopitelných věcech a osudu. Kněz chvilku přemýšlí o tom, co řekl, a pak se opilcovi omlouvá: „Víte, nechtěl jsem být tak tvrdý. Jak dlouho máte artritidu?”
  „Já ji nemám, ale tady píšou, že ji má Papež.”

 16. Slávek

  ono je jedno, co protestant uzná jako humor. Mě to třeba s tím počůraným papežem také extra vtipné nepřijde. jsem ale schopen pochopit, že lidé mají různý smysl pro humor a některým to asi vtipné připadá, když si kupují takový časopis. Toť vše.

 17. Pingback: Papež a satirický časopis – druhé kolo | Občanské sdružení ateistů České republiky

Komentáře nejsou povoleny.