Bůh, náš otec, pro chování deset nám dal přikázání, ale církev, naše máť, zkrátila je v jedno: „Plať!“

Autor | 12.07. 2012

Dagmar Gregorová pro server Osel.cz napsala zajímavý kritický článek o „církevních restitucích,“ které srovnává se situací na Slovensku, a snaží se na případu školství a důsledcích případné ratifikace „Smlouvy s Vatikánem“ ukázat, že ono to s tou odlukou církve od státu nemusí být v případě přijetí současného návrhu majetkového narovnání s církvemi až tak horké.

Klérus dobře ví, že pokud si nyní, v politicky pro něj velmi vhodné konstelaci, neprosadí své, v budoucnu by to mohlo být ještě složitější. Z materiálu Analýza problematiky majetkového vyrovnání státu a církví v ČR, postoje aktérů a vládní návrhy zákona z roku 2007 a 2011 (ke stažení zde) vyplývá, že s velkou pravděpodobností po restitucích bude následovat Smlouva s Vatikánem (bod 2.4 na straně 6: „Smlouva by podle optimistických odhadů mohla být ratifikována ještě v tomto volebním období, tj. do roku 2014. V zájmu politické reprezentace je, aby smlouva byla dokončena.“) Všichni důležití – premiér, ministr financí, ministr školství i ministryně kultury (oba posledně jmenovaní byli do svých funkcí uvedeni jen nedávno, po odvolání jejich předchůdců) restituce prosazují a lze předpokládat, že budou podporovat i přijetí smlouvy s Vatikánem.

Více: K církevním restitucím – poučení ze Slovenska

(Náš titulek je citací K. H. Borovského: Otec a matka., která se nachází v perexu článku D. Gregorové.)

10 thoughts on “Bůh, náš otec, pro chování deset nám dal přikázání, ale církev, naše máť, zkrátila je v jedno: „Plať!“

 1. larry

  prošel jsem ty odkazy, včetně právního rozboru a závěr je ten, že to není restituce do roku 1948 (kdy už církev byla pouze uživatelem majetku), ale až k době před reformami Josefa II., kdy si církev nakradla vyháněním nekatolického obyvatelstva a kdy naposled byla skutečným vlastníkem.
  našim parazitickým politikům už nestačí, že tuhle republiku rozkrádají, Masaryk se musí obracet v hrobě. mám pocit, že jestli to projde tak nás ty kurvy nahoře připraví i o sekulární stát.
  pak už nezbyde nic jiného než se distancovat od státu, minimalizovat daňové odvody tomuhle spolku prasnic a chovat se taky jako mafie, vlastní firmy, vlastní školy, vlastní charita atd, protože církev se bude chovat úplně stejně vůči ostatním. bude to návrat k životu několik set let dozadu. stát v rukou vlastizrádců už nebude našim státem.

 2. larry

  … jo a dodatek, není žádná právní povinnost našeho státu k církevním restitucím a už vůbec ne nad takový rámec, který přesahuje řádově právní výklad všech jiných restitucí. navíc podpisem smlouvy s vatikánem, která je z naší strany nevypoviditelná, ztratíme státní svrchovanost, už se naše vláda vyjádřila že to je dalším krokem.

  popravdě jsem nikdy nečekal velké zázraky od současné vládní garnitury, ale po tomhle si musím klást otázku jestli má jejich amorálnost vůbec nějaké hranice.

 3. Slávek

  Neřekl bych, že si otázku etiky vůbec kladou. Ti lidé uvažují jinak.

 4. larry

  bohužel musím souhlasit, něco jako odpovědnost je pro ně neznámý pojem. všude se vyhazují stamiliony nebo miliardy, jako s tím registrem vozidel, to bylo součástí zakázky za 1,6 miliardy (tzv. IMIS), přitom odborníci tvrdí, že jeho hodnota je pár desítek milionů. oni se fakt rozhodli v tomhle státě zničit vše co pro nás mělo nějakou hodnotu… nakonec to bude jak za komančů, výběr mezi vnitřní a vnější emigrací.

 5. Slávek

  Nemyslím si, že to má přímou souvislost s komunismem. Viz. třeba megaféra LIBOR.

 6. protestant

  Komentář odstraněn redakcí. Obsahoval jen odkaz.

 7. Pingback: Smlouva s Vatikánem: po schválení restitucí se vláda pokusí protlačit konkordát | Občanské sdružení ateistů České republiky

 8. Sam

  Na tom něco bude! ———-Bůh, náš otec, pro chování deset nám dal přikázání, ale církev, naše máť, zkrátila je v jedno: „Plať!“———-
  Mě tento článek pobavil. http://www.farnostdeblin.cz/view.php?cisloclanku=2014090002
  —————Církevní školy jsou financovány dotacemi z ministerstva školství, ale tyto dotace bohužel nepokrývají veškeré jejich potřeby. Navíc jste jistě v poslední době zaznamenali snahu některých politiků výrazně snížit financování církevních škol z prostředků státního rozpočtu.—————–
  A ty církevní restituce jsou jako vzduch?? Připomínám, že článek byl napsán PO schválení církevních restitucí.

 9. toli

  @Sam a DALŠÍ
  A ty církevní restituce jsou jako vzduch?? Připomínám, že článek byl napsán PO schválení církevních restitucí.

  Mě spíše hodně vadí že restituční zákon nedosahuje na majetky obcí a krajů a soukromníků ,které údajně kdysi patřily církvi.Tento majetek byl tedy započten do odškodnění,náhrad.To však vůbec nevadí řádům,farnostem jednoduše církvi aby podávala o tyto majetky žaloby.Čili jde o to shrábnout pozemek či budovu a ještě za to dostat finanční náhradu která byla již dávno vyčíslena.Takže my všichni vlastně platíme 2x !!!!

 10. Belzebub

  Církevní školství je dle mého názoru proti-ústavní a proti-sekulární, až od 18.let věku nejdřív a jako soukromé školy se mají financovat samy… stejně tak teologická fakulta má být financována církví a kontrolována státem, jestli se tam neučí protistátní rejdy klerofašistických či muslimských šarlatánů a tmářů

Komentáře nejsou povoleny.