Misie v Thajsku: křesťané nevědí na jaké zlo přispívají

Autor | 12.07. 2012

Součástí života většiny křesťanských církví u nás jsou sbírky na misie. Většina křesťanů věří, že přispívají na ušlechtilou věc. Jak hluboce se mýlí ukazuje následující dokument. Až se příště budete rozmýšlet nad rozesmátými propagačními materiály šťastných domorodců, kterým misionáři pomáhají, vzpomeňte si na tento dokument. Film českých autorů ukazuje hrůzy, na kterých se vaše církve ve skutečnosti podílejí.

Autor: Slávek

Česko je nejateističtější stát na světě a do současnosti tu nepůsobila téměř žádná ateistická organizace. To jsme se rozhodli s několika přáteli změnit. Zajímá mě všechno co se týká internetu a technologií obecně. Jako zakladatel společnosti Aboro dělám vše co je potřeba a neudělá to někdo jiný. Vystudoval jsem Stavební fakultu VUT a prestižní matematické gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. V neposlední řadě mám nejlepší ženu na světě (často) a syna na kterého jsem pyšný (většinou). Společně rádi jíme a vaříme dobré jídlo a cestujeme.

21 thoughts on “Misie v Thajsku: křesťané nevědí na jaké zlo přispívají

 1. protestant

  Naše církve? Opravdu? Které?

 2. protestant

  Jak souvisí tento vyhledaný seznam s uvedenou problematikou?

 3. larry

  tak to jenom potvrzuje, co jsem říkal už dříve, že je to chování gangu, který vyhledává nevzdělané skupiny lidí, které jsou součástí slabšího gangu, aby si je podmanilo (do teritoria silnějšího gangu si netroufnou). v tomto případě násilný postup jako v případě akhů vystřídalo kupovaní si jejich přízně za výdobytky moderní civlizace. je to stejné jako u mafie, taky používá různé prostředky, jednou je to násilí, podruhé korupce 🙂
  navíc si nemyslím, žeby je zachránili před vymřením, to je jen výkřik PR agentury. když už to stálo tolik peněz, tak je to náležitě nutné využít k propagaci.

 4. larry

  je smutné, že se něco takového může vůbec stát a to chtěli Českou Republiku zařadit mezi misijní země, že prý tu má chotnice příliš slabé chapadlo.
  no nevím, co by říkali ve vatikánu nebo v itálii, kdybychom napsali, že jsme se rozhodli u nich šířit ateismus. to by bylo najednou jekotu o náboženské svobodě 🙂

 5. Slávek

  Odpověděl jsem ti, které církve pořádají sbírky na misie a angažují se v misijní činnosti. Pokud jsi se ptal na něco jiného, co souvisí s článkem, formuluj otázky prosím jasněji.

 6. Slávek

  K tvému odkazu na misiji v Africe protestante. podobně to vypadá i v tom Thajsku. Na vrch huj a ve spod fuj :-/

  Hlavním cílem misionářů není pomoc, ale propaganda a ničení původní kultury. Dary, které přinášejí nejsou zdarma.

 7. protestant

  Myslím, že jsem to napsal jasně.

  Na tvoji větu v článku:
  “ Film českých autorů ukazuje hrůzy, na kterých se vaše církve ve skutečnosti podílejí.“
  jsem reagoval otázkou:
  „Naše církve? Opravdu? Které?“

  Tedy je jasné, že jsem se neptal na církve podílející se na misii, ale na církve podílející se na ukázaných hrůzách.

 8. larry

  Slávek: tohle je podle mě korupce. tak jak je politická korupce, tak tohle náboženská korupce. ale jen ať berou, jim ty prachy pomůžou a ty modlitby nikomu neublíží. ztratí trochu svébytnosti a svobody, ale lepší alternativa stejně není. byli prostě levní, tak si je mohli dovolit koupit, to je celé…

 9. Slávek

  Jasný, larry. V tom filmu je ukázáno i to, jak to tam válcují jiné mezinárodní organizace. Přiznám se, že kdybych někdy chtěl přispět na UNICEF, tak doufám, že mně ruka upadne.

  Na druhou stranu misie jsou strašný šméčko, který v podstatě ničí kulturu těch nejohroženějších skupin. Je jasný, že dřív nebo později ty horský kmeny narazí na realitu. Misionáři to ale jen urychlují a podílejí se na mnoha osobních i národních tragédiích.

 10. protestant

  Lepší je podle tebe si koupit v hypermarkety levný výrobek z Thajska na kterém otročily děti?

 11. Slávek

  protestente, osobně vím o adventistech sedmého dne a katolické církvi.

 12. Slávek

  Ano, určitě je lepší si koupit levný výrobek, než tam šukat děcka.

 13. larry

  sice nevím jak poznám, který pár ponožek vyrobili zotročené děti (jestli se nepetu, tak na to jsou kompetentní úřady), pokud by to bylo patrno, tak bych si ten výrobek samozřejmě nekoupil,ale podstatné je jak říká Slávek nebýt součástí zotročující mašinerie

 14. larry

  Slávek: já vím o sirotčinci pro hluchoněmé děti, kde po dobu několika desítek let duchovní vošoustali co se dalo. stalo se to v usa – kupodivu jak už to bývá tak ty vošousty církev ještě kryla jakoby o nic nešlo. holt to je ta láska a pravda v reálu.

 15. protestant

  Já sice ten film viděl před asi dvěma roky, ale myslím, že o šukání děcek tam není. Dokonce ani tam není jmenována žádná mně známá církev.

 16. protestant

  Tak jsem si to osvěžil.

  Jsou tam tři záznamy hlasu anonymních lidí mluvících o jiných anonymních lidech že jsou tam kvůli sexu s dětmi. Tedy nic prokázaného.

  Dále mne úplně zarazila scéna před odletem autora z Thajska. Tomu podle mne nejde věřit. Je to jako s Bonda.

  Autor sám říká, že v okolí toho města jsou stovky misií a přitom dělá závěry z několika příkladů a to ještě anonymních. Nikde se neobjevilo jméno žádné církve která by se na tom podílela.

  Nezpochybňuji, že se tam to svinstvo děje, ale podle mne to není objektivní reportáž.

Komentáře nejsou povoleny.