Projde dnes nebo zítra zákon o církevních restitucích? Aneb páteční politická taškařice //Aktualizováno: Zákon prošel, jde do Senátu

Autor | 13.07. 2012

Čtenáři, kteří nemají v pátek večer nic lepšího na práci či zábavu, mají možnost sledovat jednání Poslanecké sněmovny hlavně o „církevních restitucích“ živě. Připomínám, že už se jedná spousty hodin a vládní koalice si dokonce prosadila možnost jednat i po půlnoci, takže to může být pěkný politický maraton (např. Kateřina Klasnová pohrozila: „Mám tu Bibli, zvažuji, že ji budu celou číst.“).

 1. Jednání vysílá Česká televize,
 2. On-line reportáž pak servery idnes.cz a ihned.cz.

Věci veřejné oznámily, že se chtějí pokusit zablokovat schvalování církevních restitucí poté, co se sociální demokraté a komunisté rozhodli, že nebudou vetovat hlasování o církevních restitucích po čtrnácté hodině, čímž zatím efektivně blokovali jejich schválení během červnové i červencové schůze.

Sociálním demokratům se totiž podařilo splnit jejich cíl – hlasování oddálili tak, že když restituce odmítne Senát, budou o tom poslanci hlasovat znovu v září a strana si naplánovala, že odpor většiny občanů vůči restitucím využije ve volební kampani. (idnes.cz)

Zájemcům přeji příjemnou zábavu, ostatním pěkný páteční večer a víkend.

//Sobotní UPDATE: Zákon schválen byl a půjde tak do Senátu, který ho, jak již bylo zmíněno, pravděpodobně vetuje.

Po předchozích čtyřech pokusech a pátečním šestihodinovém schvalování, které skončilo lehce po půlnoci, prošel sněmovnou návrh zákona o církevních restitucích. Pro předlohu hlasovalo 93 ze 182 přítomných poslanců, 89 jich bylo proti a přijata byla až napotřetí, protože první dvě hlasování byla zpochybněna.

Poslanci do vládní předlohy vložili ustanovení, podle níž církve budou muset prokázat, že jim majetek patřil. Neprošly opoziční návrhy, aby ze zákona vypadla finanční náhrada, aby mohl být církvím vracen jen majetek, který nejen vlastnily, ale také užívaly, nebo aby nebyl od daně z příjmu osvobozen první prodej restituovaného majetku. Opozice neuspěla s návrhy na zamítnutí a na vrácení předlohy do druhého čtení.  (ČT)

35 thoughts on “Projde dnes nebo zítra zákon o církevních restitucích? Aneb páteční politická taškařice //Aktualizováno: Zákon prošel, jde do Senátu

 1. slavek

  Honzo, díky za průběžné info o schvalování zákona. Fakt oceňuju. 🙂

 2. Shadowman Post author

  neni za co :), rekl jsem si, ze je to prece jenom dulezita udalost (i kdyz s predem jasnym koncem), o ktere by bylo dobre informovat „live,“ tak jsem to sem hodil a pockal si na vysledek.

 3. protestant

  Praha – Federace židovských obcí, která se účastnila jednání o podobě církevních restitucí, považuje čerstvě přijatý návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi za přijatelný a smysluplný kompromis pro obě strany.

  Řekl to v sobotu tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

  Ke všem kritikám normy, kterou v noci na sobotu schválila po dlouhém a obstrukčním jednání Poslanecká sněmovna, podotkl, že federace mohla žádat ještě mnohem víc. Všichni si prý ale přejí, aby už bylo dosaženo výsledku.

  „Nejde o majetky, ale o morálku,“ řekl.

  http://www.denik.cz/z_domova/zidovska-federace-vnima-nynejsi-podobu-restituci-jako-kompromis-20120714.html

 4. protestant

  Včerejším schválením zákona o církevních restitucí se ale Nečasův kabinet důrazně probral k životu. A zapsal se do historie tak úctyhodně jako žádná z pěti předchozích řádně zvolených českých vlád, které se k odčinění velké komunistické krádeže neodhodlaly ani v časech prosperity.

  Skutečnost, že politická reprezentace se po dvaceti letech planých řečí jasně přihlásila k základní spravedlnosti, že stát nemůže církevní majetek dál zadržovat, má obrovský význam. Vysílá důrazné poselství, že soukromý majetek je nedotknutelný. To je samozřejmý princip, který máme v ústavě. Dokud si ale stát uloupený majetek církve ponechával, pak toto základní ústavní právo permanentně zpochybňoval a nahlodával.

  Zdaleka už totiž nejde jen o nápravu komunistických křivd. Jde také o to, že církev okrádal i demokratický stát. Tím, že i on užíval výnosů z jejího zestátněného majetku.

  Podle modelových propočtů Národohospodářského ústavu vynesl státu církevní majetek za šedesát let 220 miliard korun. A za tu dobu dal stát církvi sedmdesát miliard. Čistý zisk pro státní kasu za čtyřicet let totality a dvacet let demokracie tedy činí – 150 miliard korun. Pokud tedy během dalších třiceti let vrátíme církvi majetek v hmotné i finanční podobě za 135 miliard, rozhodně nejde o přemrštěný dar, jak z drzostí sobě vlastní tvrdí komunisté. A bohužel i někteří sociální demokraté.

  http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-56555570-cirkve-okradali-komuniste-i-demokraticky-stat-restituce-si-zaslouzi-pochvalu

 5. Slávek

  Protestante, neber si to špatně,ale tady to masové kopírování linků a článků odjinud se mi příliš nelíbí. Pokud chceš něco k článku dodat nebo říct, napiš svůj názor a klidně ho podpoř odkazem, nebo krátkou citací. Zkopírovat sem ale polovinu článku nebo tiskové zprávy bez jakéhokoliv komentáře nebo faktu který by doplňoval nebo vyvracel úvodní článek je mimo a do budoucna to tady nebudeme zveřejňovat.

  Tvůj názor je tu vždy vítán, ale to masívní kopírování ne.

 6. protestant

  Já jsem tohle naopak vůbec nechtěl komentovat. Můj názor není důležitý.

 7. slavek

  Potom jsi mel sve nutkani uposlechnouta nekomentovat. Ber to prosim jako vysvetleni, proc budu podobny komentare-nekomentare priste mazat. Tady fakt neni misto na zverejnovani tiskovych zprav nabozenskych organizaci. To at si delaji na svych strankach.

 8. protestant

  Všechny zprávy jsou z běžných sekulárních deníků.
  Pokud zde zjistím cenzuru, pak mne zde už neuvidíš.

 9. larry

  já nevím, žijeme vůbec v demokracii? asi ne, protože do parlamentu lidi zvolili Věci veřejné s tímto programovým bodem:
  Úplné vypořádání poměrů s římskokatolickou církví s ohledem na její historickou úlohu. Navrácení sakrálních staveb, s výjimkou katedrály sv. Víta na Pražském hradě, ostatní majetek, zejména polnosti a lesy, převést obcím a státu.
  Uskupení Lidem dal mandát kdo a k čemu? a to ještě pomíjím fakt, že 80% lidí je proti této formě restituce. to už je normální svinstvo.

 10. larry

  takže kromě toho, že schvalování tohoto paskvilu pošlapává základní principy demokracie, za kterou lidi v roce 1989 demonstrovali, tak má zásadní vady, které současná politická garnitura „přehlíží“ a místo faktů masíruje masy jednoduchými hesly jako „vraťme co komunisti ukradli“ apod.
  1. cena za kompenzace je přemrštěná. např. za zemědělskou půdu počítá s cenou 44 Kč za metr. reálné ceny se pohybují mezi 7 a 20 Kč, průměr řekněme 14-15 Kč.
  2. církev do roku 48 nemohla sama nakládat se svým majetkem. důvod je prostý, tak jak komunisti okradli církev, tak o pár desítek let předtím okrádala církev naše předky (o čemž už ale naši politici mlčí) a to vyháněním a zabíjením nekatolického obyvatelstva a zabíráním jejich majetků, tak povinnými desátky, nebo prostě vznesla nároky na majetek a panovník jí ustoupil. proto od Josefa II. bylo nakládání církve s majetkem omezeno. takto nashromážděný majetek nedokázala církev ani obhospodařovat, proto v roce 1919 byla zahájena pozemková reforma a stát za sníženou cenu pozemky od církve vykupoval.
  3. nesouhlasí objem pozemků, podle návrhu bylo majetkem církve více pozemků než před zahájením reformy 1919

 11. protestant

  Nějaké důkazy a data by nebyly?

 12. larry

  na diskusi k restitucím Benda řekl:
  „už aby církev ten majetek měla, jinak se z tohohle morálního marastu nedostaneme“
  o jakém morálním marastu si dovoluje mluvit člen toho spolu prasat, který domrdanými zákony podporuje legální krádeže nebo se přímo podílí na rozkrádání peněz ze státního rozpočtu (LTO, Open Card, privatizace nemocnic, IMIS, pandury, CASA, padáky atd atd atd). všude samá korupce a rozkrádání, lidi jsou nasraný na politiky tak, že radši ani nekoukaj v televizi na tu špínu a hnůj. poctivý lidi ty svinstva platí ze svých daní, chodí denně do práce, ve které kdyby něco ukradli nebo posrali, tak druhý den letí. a hovado, které je spoluzodpovědné za ten svinčík kam oko dohlédne, si dovolí říct tohle?
  popravdě už se stydím za to, že jsem občanem tohodle korupcí prolezlého státu. sorry za ostrá slova, ale tohle nešlo popsat slušně.

 13. protestant

  Hmm. Už nejsi hrdý na tento ateistický stát?

 14. degas

  Protenstante Cenzura to bude len pokial budu zmazane tvoje nazory a nie kopirovane clanky z inych webstranok. Sam pises, ze si to nechcel komentovat tym padom to nieje tvoj nazor tak zmazanie toho textu nebude cenzurou. Ty sam by si mal dodrziavat nejake zakladne zasady diskusie.

 15. larry

  jak souvisí ateismus s tím, že naši politici jsou šmejdi? ateismus nemůže za to, že se tam po revoluci vecpali kdejaký veksláci. humanismus a ateismus trpí jako všechno v týhle zemi, včetně lidí. když si vzpomenu jak byli lidi po revoluci šťastný za tu změnu a dneska rosrou preference hlavně komančům, no není se ani čemu divit, to je důsledek politické morálky, jestlis to nepochopil.

 16. larry

  ono někdy nebyly?

  http://www.osel.cz/index.php?clanek=6354

  odkazy jsou dole, doporučuju všechny, i ten o „demokratickém“ chování církve: pedofilové jsou přesouváni, aby unikli pozornosti, zatímco reformátoři jsou rovnou vyhazováni. to bude asi ta morálka o které mluvil Benda, ta nám ještě chybí k dokonalosti, jinak už tady na hnoji máme všechno.

 17. protestant

  Jak souvisí ateismus s tím marastem? To si musíš odpovědět sám.

 18. degas

  Protestante Slovensko je podla statistik krestanska krajina, vyse 80% krestanov. Poviem ti co sa tyka prava a politiky mame tam rovnaky marast ako tu v CR. Vo velkej miere sa natom maraste zucastnuje aj RKC.

 19. larry

  v podstatě je to chudák, který si musí vlastní vnímání světa správně naohýbat, tak aby bylo v souladu s nelogikou náboženské ideologie. sám jsem zvědav jak tohle prokáže, můj názor je, že opět strčí hlavu do písku.

 20. protestant

  to degas:

  Takže ateisté nejsou lepší jak se nás snaží larry přesvědčit?

 21. degas

  Protestante ako odpoved na tvoju otazku tu dam jeden citat
  „S náboženstvom alebo bez neho, vždy tu budú dobrí a zlí ľudia robiaci dobré alebo zlé skutky. Ale dobrých ľudí konať zlo nabáda iba náboženstvo“ – Steven Weinberg

  „Náboženství je urážkou lidské důstojnosti. Bez něho budou dobří lidé konat dobré a zlí lidé zase zlé. Ale aby dobří lidé páchali zlo – k tomu je třeba náboženství.“ – Steven Weinberg

  V principe ateisti niesu lepsi ako veriaci. V kazdej skupine su dobry aj zly ludia. Ale absolutne sa stotoznujem z vysie uvedenim citatom.

 22. protestant

  On rozumí náboženství? On je odborníkem ve společenských vědách? Rozumí on vůbec něčemu jinému než jaderné fyzice?

 23. larry

  tak chudáček nic nedokázal. tak to chodí, hodně keců a hlava prázdná…

 24. degas

  Aha takze pokial nieje teolog tak sa nemoze vyjadrit k nabozenstvu? Ty si teolog, ked sa tu tak rozsiahlo vyjadrujes k nabozenskym otazkam? Ten citat som sem nedal pre Stevena Weinberga, jeho meno som uviedol len preto aby som si jeho slova neprivlastnil. Dal som ho sem, pretoze suhlasim s tym vyrokom a ako odpoved na tvoju otazku, ci su ateisti lepsi ako veriaci ludia. Ale opat si sa zachoval podla tvojho planu a chytas sa ineho slova aby si to este viac zamotal.

 25. larry

  degas: já nereagoval na tebe, ale na předcházející diskuzi:

  protestant
  (15.07. 2012 | 08:41) napsal:
  Jak souvisí ateismus s tím marastem? To si musíš odpovědět sám.

  larry
  (15.07. 2012 | 11:00) napsal:
  prokaž souvislost

  a tady to jaksi skončilo. jestli má někdo nějaký názor tak by ho měl něčím podložit, ať je teolog nebo výpravčí na dráze. nevím nakolik sleduješ mojí diskuzi s tím individuem, ale je to jeho obvyklá reakce, pokud zjistí, že mele blbosti, tak se prostě vypaří a přestane reagovat na thread. normální slušný člověk uzná chybu pokud se plete.

 26. protestant

  Může. Stejně jako se může jazykovědec vyjádřit k jaderné fyzice. Bude to ale amatérské vyjádření na úrovni Pepy z Horní Dolní.

 27. degas

  to larry: Nerad ludi skatulkujem a vacsinou vydrzim nejaky cas aby som si urobil o nich pravdivejsi obraz ale o protestantovi si cim dalej tym viac zacinam mysliet iba jedno. A to som si precital asi vacsinu clankov na tomto webe a diskusii k nim.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)

  Nemyslis si o sebe, ze som dobry diskuter to v ziadnom pripade ale dokazem uznat, pokial som sa v nejakom nazore mylil a potom ho zmenit.

 28. Slávek

  Beru na vědomí protestante. Můj názor, na to jak tu diskutovat znáš. Budu rád, pokud ho budeš respektovat. Tvůj názor je tu vítán a podpořit ho můžeš i jakýmkoliv odkazem. Nekopíruj sem ale cizí články v takové míře, jako jsi to udělal v tomto vláknu. Není to etické jak vůči jejich autorům, tak vůči ostatním diskutujícím.

 29. degas

  A ja som zas nereagoval na tvoj koment “ tak chudáček nic nedokázal. tak to chodí, hodně keců a hlava prázdná…“, ten si tam pridal medzi tym ako som ja odpovedal protestantovi 😀 Pohoda.

  Ano sledujem tuto diskusiu a uz sa zacina tocit do kola ako vacsina diskusii s protestantom, ktory ked je v koncom, tak poklada neustale tu istu otazku do kola inymi slovami a odpoved si akosi nevsima a tvrdi, ze to nie je ta spravna odpoved 😀

 30. Slávek

  Když tě ty články nějakým způsobem zaujaly a chceš se k nim vyjádřit, udělej to na stránkách těch autorů.

 31. Shadowman Post author

  @protestante, navrhuji tomu dat priste preci jenom nejakou formu.
  1. pouzivat nejake html tagy. tady ve wordpressu se pro delsi citace pouziva tag blockquote. ajtaka snad nemusim poucovat jak na to (rozumis tomu mnohem vic jak ja :)).
  2. misto odcitovani skoro celeho clanku/komentare by postacil link doplneny o kratke shrnuti vlastnimi slovy.
  3. bylo by pekne aspon napsat, za jakym ucelem to postujes („mili ateiste, zajimavy clanek, ja bych se k nemu chtel podelit o jiny pohled, ve kterem souhlasim s tim a tim…“).

  v opacnem pripade je to tapetovani, ktere se muze stat predmetem redakcniho kraceni, uprav.

  cenzura? ale no tak. pri moderovani diskusi k neshodam s moderatorem obcas dochazi, ja bych to hned tak dramaticky nevidel, ale brat Ti to nebudu. poznamka (nebrat smrtelne vazne): pravdu ma vzdycky admin/moderator 😉

 32. larry

  degas: sorry, moje chyba 🙂 jsem přehlíd předcházející sled 🙂

  popravdě nemám nic proti věřícím, mám mezi nima dost přátel, jediné co mi vadí jsou hloupé názory a omezení nebo amorální lidé, což protestant splňuje ve všech bodech. nevím jestli je troll nebo má jiný mentální problém, beru to jako druh postižení, což může být chvílemi k smíchu ale v podstatě s ním soucítím (třeba už ho takhle stvořil ten jeho bůh 🙂 i když nevím proč se mu takhle mstil 🙂 )

 33. larry

  jojo, říká se tomu sebereflexe a uznání oponentního názoru.

  nic, valím, hodně zábavy 🙂

Komentáře nejsou povoleny.