Rozhovor se Sanalem, indickým skeptikem, kterého chtějí katolíci dostat do vězení

Autor | 16.07. 2012

Image: Prakash Singh/AFP/Getty

O Sanalovi Edamaruku, indickém skeptikovi, kterému hrozí vězení za odhalení, co se ve skutečnosti skrývalo za údajným zázrakem, jsem vás již informovali.

Vědecký magazín New Scientist se Sanalem, v současnosti pobývajícím pravděpodobně stále ve Finsku, udělal nedávno krátký rozhovor.

 

New Scientist: You now face possible arrest. Why? 
Leaders of two Catholic laity organisations have launched charges against me under section 295A of the Indian penal code. This charges a person with „deliberately hurting religious feelings and attempting malicious acts intended to outrage the religious sentiments of any class or community“. It is absurd to claim that I did anything of the sort.

New Scientist: Do you have any regrets about intervening?
Why would one not intervene when somebody gives gullible people sewage to drink? But my reason is broader. The promotion of superstition and belief in paranormal phenomena dulls people’s minds and establishes dangerous misconceptions about reality in our society. Such efforts have to be countered.

Zbytek rozhovoru: Miracle buster: Why I traced holy water to leaky drain

Připomínám, že máte možnost Sanala podpořit aspoň podepsáním petice za stažení těchto absurdních obvinění.

Indická policie se mezitím podle posledních informací objevila dvakrát před Sanalovým domem v Dillí se zatykačem v ruce. Indické úřady budou pravděpodobně trvat na tom, aby se Sanal do Indie co nejdřive vrátil a čelil tam obvinění. O případu vás budeme samozřejmě dál informovat.

h/t: Doubtful News

21 thoughts on “Rozhovor se Sanalem, indickým skeptikem, kterého chtějí katolíci dostat do vězení

 1. protestant

  No myslím že je to ostuda určitých konkrétních lidí, ne katolíků. Kolektivní vinu od jisté doby přece neuplatňujeme, že? 🙂

 2. Degas

  Mas pravdu. Ostuda je ale aj to, ze sa to deje v tak velkom meradle a RKC mlci. Ved chcu odsudit nevinneho cloveka na zaklade toho, ze usvedcil katolikov, ktory spravuju tu budovu s klamstva.

 3. Shadowman Post author

  presne jsou to asi:

  the complaints against Mr Edamaruku are believed to have originated with the Catholic Secular Forum, the Association of Concerned Catholics and the Maharashtra Christian Youth Forum, and not directly from the Archdiocese of Bombay

 4. protestant

  Nevím zda ŘKC mlčí či ne. Nemám o tom žádné zprávy.

 5. Shadowman Post author

  mimochodem, neni trestni odpovednost pravnickych osob (u nas od 1. ledna 2012) zalozena na principu kolektivni viny (to neni recnicka otazka)?

 6. protestant

  Nevím, ale myslím, že když (hypoteticky) srazíš starou babičku na přechodu, tak OSACR za to nebude popotahován po soudech. Přesto, že jsi jejím členem.

 7. protestant

  …a hlavně – myslím, že nikdo nebude vykřikovat:
  „to se zase sdružení ateistů ukázalo“

 8. Shadowman Post author

  mozna, kdybych u toho vykrikoval: „buh je mrtev, at zije ateismus, at zije OSACR, pridejte se k nam, nebo zemrete!“

  treba Klaus to kvuli kolektivni vine vetoval, jak to ale je, to posoudit taky nedokazu.

 9. Shadowman Post author

  jinymi slovy, Tve (protestant) tvrzeni: „Kolektivní vinu od jisté doby přece neuplatňujeme, že?“ nemusi byt nutne pravdive, paklize ten zakon lze jako uplatnovani kolektivni viny interpretovat.

 10. protestant

  Myslím, že i tak by zavřeli jen tebe a to spíše do blázince než do vězení.. 🙂

 11. Slávek

  Ano, je to ostuda těch konkrétních katolíků. Těch, kteří to iniciovali a těch, kteří to mohou zastavit a neudělali to.

 12. Slávek

  Honzo, ten zákon kolektivní vinu IMHO nezavádí. Sankce tam jsou jen materiální a vztahují se na jmění té dané právnické osoby.

  Zákon vznikl proto, aby mohla být snadněji trestány společnosti, které něco způsobí a zodpovědnost je nedohledatelná v rámci firemní struktury.

 13. Slávek

  Protestante, pokud by se několik našich členů v souvislosti s naší činností dopustilo nějaké prasárny, jako třeba že by začali vraždit věřící křesťany, tak by to určitě do souvislosti s naším sdružením bylo dáváno. A oprávněně.

 14. Shadowman Post author

  ok, byt to tak muze. abych se v tom nejak priucil, mam k pravu uz delsi dobu vyhlidnuty Nemoralni pravo od Tomase Sobka, ale jeste sem se do toho nepustil.

 15. larry

  když řeknu, že slunce neobíhá kolem země tak mě taky zažalují? 🙂

 16. larry

  do tohodle by se měli vložit hlavně katolíci, kteří cti pravdu a právo. ti by se měli ozvat jako první, jestli jsou.

 17. gusta

  Rád bych si ujasnil jednu věc, prosím opravte mě pokud se pletu:

  Samal NENÍ stíhán za to, že poukázal na pravou příčinu domnělého zázraku (tj. odpadní trubky).

  Po přečtení některých článků na internetu by si člověk mohl myslet, že důvodem stíhání bylo pouze poukázání na skutečnost, ale podle http://tinyurl.com/d2egdww to bylo teprve nařčení církve z vědomého podvodu. V lehce chaotické a ukřičené TV debatě biskup uznal, že nemuselo jít o zázrak, ale bránil se právě nařčení z vědomého podvodu.

  Zmíněná TV debata (http://www.youtube.com/watch?v=TfJ6_ftih0s) nebyla celá v angličtině a ani té anglické části jsem občas nerozuměl, takže mi uniklo, z čeho všeho Samal církev obvinil a jaké měl důkazy, že šlo o úmysl.

  Nesnažím se tu bránit církev, jen bych měl rád jasno, jak to vlastně bylo. Většina článků je dost povrchních a vyznívá jak jsem psal výše.

 18. Shadowman Post author

  diky za komentar a odkaz. Sanal si skutecne servitky jiste nebral.

  to obvineni (citovane v mem prispevku) je obdoba „blashemy laws (rouhani, urazky nabozenstvi),“ v Indii:

  In 1860, British rule codified Section 295A of the Indian Penal Code which punishes as hate speech insults or attempts to insult the religion or the religious beliefs of any citizen with deliberate and malicious intention to outrage their religious feelings. These laws are applied to all religions including Hinduism, Sikhism, Christianity and Islam. (zdroj: wiki)

  takze vlastne mate (taky) pravdu, akorat s tim, ze se predpoklada, ze to obvineni vyslo z rad laickych katolickych organizaci, nikoliv primo z ŘKC; a taky je treba vzit v potaz, ze obvinen z rouhani, urazky nabozenstvi muzete byt na zaklade vsemoznych prkotin (by words, either spoken or written, or by signs or by visible representations or otherwise) – jak ukazuje pripad Alexandra Aana v Indonesii, a nemyslim si, ze by Sanaluv pripad byl o neco mene absurdni.

 19. Shadowman Post author

  tzn. ano, Sanal katolickou cirkev z „podomniho prodeje zazraku“ obvinil (kazal tam pobliz te sochy knez a byla tam rozdavana ta voda, dostal fotku te sochy s popiskem „zazrak,“ nebyl mu umoznen odebrat vzorek) a neomluvil se, ale RKC na nej trestni oznameni pravdepodobne nepodala.

Komentáře nejsou povoleny.