Stop církevním restitucím: nové stránky informují o protestech proti připravovanému zákonu

Autor | 16.07. 2012

stop cirkevnim restitucimVznikla nová iniciativa sdružující lidi, kterým se nelíbí připravovaný zákon o církevních restitucích. V hlavičce stránek www.stop-cirkevnim-restitucim.cz najdete tyto argumenty:

 

 • návrh zákona porušuje restituční pravidla
 • vlastnictví majetku není prokázáno
 • seznam nemovitostí není konkretizován
 • hrozí prolomení Benešových dekretů

Na stránkách jsou i další videa, články, analýzy, otevřené dopisy a hlavně informace o probíhajících a připravovaných akcích.

6 thoughts on “Stop církevním restitucím: nové stránky informují o protestech proti připravovanému zákonu

 1. protestant

  Doufám že nezůstane u argumentů a dají vše k soudu. Padají tam slova o protiústavnosti apod. takže by to měl prošetřit Ústavní soud.

 2. larry

  proč nikdo nemluví o tom, že značnou část církevního majetku tvoří neprávem nabytý majetek???
  vždyť i Jan Amos Komenský byl církví vyhnán z vlastní země, nespočet šlechtických rodů věrných zemi bylo nuceno odejít. neměla by církev odškodnit zemi za to, že se podílela na nevolnictví? neměla by odškodnit tuto zemi, že potlačovala národnostní projevy, že byla nástrojem národnostního útlaku? neměla by odškodnit zemi za popravování nekatolíků? neměla by církev vrátit povinné vybírání destátků od nekatolíků?
  kdyby jsme tohle spočítali, tak by spíš naopak státu musela církev platit 160 miliard.

 3. larry

  tak jsem zkušebně odhadl jenom ty samotné desátky:
  takže daňový výběr je u nás momentálně cca 50%. příjem rozpočtu je 1000 mld ročně. 10% představuje 200 mld ročně. odečtu 20% věřících, takže zbývá 160 mld ročně, které by šly neprávem církvi.

  podíl nekatolíků byl tehdy zhruba stejný, počet obyvatel byl někde mezi 2-3 miliony, ale desátky se vybíraly několik set let. abych někomu nekřivdil, budu počítat jen od roku 1620 do 1848, tj 228 let.
  vychází celkem 7 296 až 10 954 mld Kč co neprávem sebrali lidem !!! jenom v desátcích !!!

 4. Karel Kőnig

  Stručně : STOP CÍRKEVNÍM RESTITUCÍM!!!!!!!!!!!

 5. Zdeněk Přáda

  Církev měla vždy mocenské ambice a bude je mít opět a to tím větší, čím více majetku nabyde. Nějakých 101 lidí nemá právo rozhodnout o tak fatálním rozdávání, navíc v době, kdy nevíme, co nás čeká. Původ tzv. církevního majetku je přinejmenším sporný a památka Jana Husa by byla zneuctěna “odpustkáři” a jejich přisluhovači, pokud by se zákon o církevních restitucích realizoval. Nechť jsou církve financovány z části daně z příjmu, které budou moci věřící převést do fondu pro církve.
  Tomu, že by peníze z restituce zůstaly v Česku věří asi málokdo. Jedná se tu skutečně o vlastizradu ze strany vládnoucí garnitury, pro kterou by navíc v současné době volby dopadly jinak, než ty minulé. Já a moji přátelé bychom určitě nevolili nikoho ze současné koalice a u ČSSD bych si to velmi rozmyslel. Problém je v tom, že čas letí a je třeba jednat. Jestliže se nepodaří zorganizovat účinný odpor, odhlasují si to Kalouskové, Bendové a jiní absolventi plzeňské fakulty bez nás.
  Lidi, aspoň se o to zajímejte, diskutujte s dalšími a až to bude možné, přidejme se k jakékoli veřejné akci. Nadávat v hospodě a pozdě brečet nemá smysl. Zdeněk

 6. mar

  Pozvánka na demonstraci dne 4. 9. 2012
  V příloze naleznete pozvánku na protestní akci proti tzv. círevním restitucím pořádanou občanskými iniciativami a sdruženími ve spolupráci s KSČM, která se uskuteční v úterý dne 4. 9. 2012 od 16.20 hodin v Praze na Klárově.

  http://www.stopcirkevnimrestitucim.cz/document.asp?thema=6207&category=&item=67717
  ………………………………………………
  V ustanovení § 1 se podle něj sice halasně zdůrazňuje, že zákon upravuje zmírnění některých majetkových křivd, které byly spáchány komunistickým režimem “v období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990″.

  Avšak § 16 ve spojení s § 15 říká něco jiného, tvrdí Kuba.

  “Nejenže prolamuje zmíněnou časovou hranici, ale mezi 17 právnických osob (v rozporu se zásadou, že restituovat mohou jen fyzické osoby) z peněz českých daňových poplatníků vyplatí řadu miliard za věci konfiskované na základě dekretů prezidenta republiky z roku 1945,” vysvětluje poradce prezidenta, který hlavu státu zastupoval například před Ústavním soudem ve věci Lisabonské smlouvy.

  Jmenovitě jde o dekret č. 12/1945 Sb. (o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa) a dále dekret prezidenta republiky č. 108/1945 Sb. (o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy).

  Jinými slovy, dochází k prolomení dosavadní restituční hranice, což může mít nedozírné následky, protože s podobnými žádnostmi o navrácení majetku konfiskovaného před rokem 1948 mohou nyní vystoupit i další skupiny, které se cítí poškozeny – například sudetští Němci.

  http://abbartos.wordpress.com/2012/08/28/pravnik-hradu-restituce-nebezpecne-jak-lisabon/
  ……………………………………………………..
  presna cisla v jednotlivych krajich
  http://cirkevrestituce.cz/
  ………………………………………………………

Komentáře nejsou povoleny.