Katolická církev: organizace, která se od Husových dob příliš nezměnila

Autor | 17.07. 2012

Před stovkami let byli lidé zvyklí držet hubu a krok. Katolická církev byla jednou z nejmocnějších a nejbohatších organizací na světě. Věřící byli nuceni poslouchat své pány a byli církví mnohdy doslova vlastněni. Již tehdy se církevní mamonářství a politikaření mnoha lidem nelíbilo, ale neměli sebemenší šanci s tím cokoliv udělat.

Dnes je situace jiná. Zatímco Vatikánem otřásá skandál Vatileaks, zatčení papežova osobního sekretáře a celosvětové aféry, kdy se církev podílela na zneužívání dětí, tak si politické kliky církevní mašinérie našli čas na to, aby odvolali velmi populárního slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka. To vyvolalo vlnu pobouření mezi slovenskými věřícími. Vatikán ale důvody svého kroku nezveřejnil. Podle velmi emotivního vystoupení pana Bezáka v kostele v den svého odvolání je nezná ani on sám. Spekuluje se o jeho liberálních postojích nebo snaze vyšetřit finanční machinace svého estébáckého předchůdce Sokola.

Rozloučení pana Bezáka s jeho věřícími

Jak dlouho věřícím katolíkům potrvá, než si uvědomí, jakou organizaci svým členstvím podporují a komu přispívají svými příspěvky? Lidé před několika sty lety volbu neměli. Dnešní věřící ji už mají.

26 thoughts on “Katolická církev: organizace, která se od Husových dob příliš nezměnila

 1. protestant

  Ateismus – přesvědčení, jehož pohled na církve se od dob komunismu nezměnil.

 2. xorron

  Kdepak. Dospět k takové volbě je dlouhá cesta. Na základě čeho se lidé rozhodují? Co třeba toto zdůvodnění?

  Hluboko v suterénu našeho mozku se nacházejí jeho nejstarší vývojové komponenty. Přicházející smyslová informace, je vyhodnocena v těchto oblastech a pokud je třeba behaviorální odpověď, jsou podvědomá rozhodnutí odeslána do kortikálních oblastní k překladu do vědomé činnosti a k utvoření vědomé informace. Po jazykovém zpracování v Brocově tělísku mohou být tyto informace plně zformovány v ústní, písemné nebo znakové formě. Kalifornský neurofyziolog Benjamin Libet demonstroval v 90. letech, že mozek začíná reagovat na vnější situaci asi o 500 milisekund dřív, než osoba učiní vědomé rozhodnutí, což vede k závěru, že svobodná vůle je jen racionalizací mysli, která slouží ke „zdůvodnění a vysvětlení“ podvědomé (automatizované) činnosti.
  Naše „rozhodování“ tak vykazuje typické zvířecí charakteristiky vycházející z „rozhodnutí“ genů, dosažených na základě jejich „tajné diskuze“, probíhající hluboko v nevědomém suterénu mozku. Tato rozhodnutí a názory vstupují do našeho vědomí o uvedených 500 milisekund poté, co byly již zpracovány původním plazo–savčím „pramozkem“. Protože si nejsme vědomi prvotního zpracování, které proběhlo v suterénu, naivně věříme, že naše myšlení je vědomé, racionální a nezávislé.
  Viz o tom: http://zlomropy.wordpress.com/

 3. protestant

  Původním plazo–savčím „pramozkem“ ovšem nevyřešíš diferenciální rovnici. Tedy spousta rozhodnutí se děje až nad tímto pramozkem.

 4. protestant

  Takže nás vlastně nic nemůže překvapovat 🙂

 5. xorron

  Nechápeš, o čem je řeč. Tak vzhůru do kostelíčka se zeptat.

 6. protestant

  Ale chápu. To jen ty jsi asi nepochopil co jsem napsal.

  Rozhodujeme často na základě poměrně složité myšlenkové činnosti (třeba na základě výsledku soustavy diferenciálních rovnic) a tedy není možné, aby to rozhodnutí učinil pramozek.

 7. Colombo

  To je kravina protestante a ty to moc dobře víš.

  To, že my se snažíme onen „plazo-savčí pramozek“ simulovat podle soustavy diferenciálních rovnic, je úplně něco jiného.

  A taky pochybuju, že si sestavíš diferenciální model toho, jestli se ti pořad v televizi líbil nebo ne či jestli máš ráno dobrou náladu a podle dostupných informací se rozhodneš.

  Už by si mohl přestat trollit a vyjadřovat se normálně.

 8. protestant

  Když si chci například chci něco koupit, tak si napřed spočítám zda na to mám. A na to pramozek nestačí.

 9. protestant

  Nebo když ráno vycházím z domu, tak se rozhoduji na základě předpovědi počasí. A najít a zhodnotit tu předpověď zase nedokážeme pomocí pramozečku.

 10. protestant

  Nebo jinak Colombo:
  Ty ve své bakalářské práci rozhodoval o tom, co napíšeš v tom kterém odstavci a kolik toho tam napíšeš pomocí tvého pramozku? Nepoužil jsi při tom rozhodování co tam napsat i tu modernější část mozku?

 11. larry

  Off Topic: Dejte vládě palec dolů!

  zítra rozhoduje parlament o důvěře nebo nedůvěře vládě. co si myslíte o tom dát najevo náš názor?
  Kdo nedůvěřuje vládě ať jeden den jezdí s SPZ umístěnými opačně hlavou dolů jako gesto „palce dolů“ této vládě bez morálního kreditu!

 12. larry

  z hlediska náboženství si bůh uplácal své stoupence z druhořadého genetického materiálu. ostatně co taky čekat od boha, který údajně stvořil svět a ve své svaté message nám sděluje, že je země placatá.
  takže zatímco se bible přepracovala asi desetkrát, je Darwinova teorie v původním znění platná a pozdějšími nálezy prokázaná.

 13. Slavek

  je pravda, že kdyby vláda nezískala důvěru, tak by se jí asi nepodařilo prosadit církevní restituce.

 14. larry

  podle mě bychom v první řadě měli bojovat za to aby jsme žili v právním státě a aby byla zaručena demokracie, tj vláda lidu. to je zásadní, dokud to nebude, vše ostatní ztrácí smysl, a naše názory budou jen trpěný plky, které si můžeme psát na našem privátním blogu, zatímco se v reálu budem brouzdat těma sračkama.

 15. protestant

  V Bibli není nic o placatosti Země. Zase (jako už pokolikáté) jsi mimo.

 16. protestant

  A s tím Darwinem jsi také mimo:

  „Samozřejmě i řada Darwinových myšlenek je dnes již překonaných; Darwin neměl k dispozici poznatky moderní genetiky, zejména nevěděl nic o problematice mutací. Proto dnešní upravenou vývojovou teorii označujeme jako neodarwinismus.“
  http://genetika.wz.cz/evoluce.htm

 17. Colombo

  Vláda lidu je to nejhorší, co by se mohlo stát.

 18. protestant

  Díky Colombo za moudrá slova.

 19. larry

  ovce budou čekat do dalších voleb, a budou hezky držet až je budou stříhat 🙂

  a když jim někdo řekne, aby se nedali, tak ho ještě obviní z komunismu 🙂 🙂 🙂

 20. larry

  když myslíš 🙂 myslet si můžeš co chceš, to ti nikdo nebere 🙂

 21. protestant

  Nejde ani tak o to co si myslím já, ale co si po takových nesmyslech co zde píšeš budou myslet o tobě 🙂

 22. larry

  když to říkáš ty 🙂 🙂 🙂 tak to bude asi pravda a asi z toho neusnu 🙂

 23. protestant

  Tak kde je v Bibli o té placaté Zemi? 🙂

Komentáře nejsou povoleny.