Zákaz obřízky by z Němců udělal kašpary, myslí si Merkelová

Autor | 17.07. 2012

Dnes už mediálně hodně známá kauza německého soudního odsudku rituální chlapecké obřízky (u nás viz zde) má za sebou další vydatný den. Postarala se o to včera německá kancléřka Angela Merkelová výrokem:

„Nechci, aby Německo bylo jedinou zemí světa, kde židé nemohou provádět své náboženské obřady. To bychom ze sebe udělali kašpary,“ řekla Merkelová podle deníků Bild a Financial Times Deutschland na zasedání předsednictva své Křesťanskodemokratické unie (CDU). (idnes.cz)

S Andělou bych se asi shodl, že obecně (principielně) cesta restrikcí správná spíše není (jako jeden z argumentů proti konkrétně zákazu obřízky, když pominu ohánění se antisemitismem a islamofobií, se uvádí v takovém případě hrozící nárůst amatérsky – špatně a s velkými riziky – prováděných obřízek). Na druhou stranu na mém proti-obřízkovém názoru to nic nemění. Rutinní provádění obřízky v současnosti doporučováno spíše není. Pokud jde o doporučení WHO provádět obřízku jako prevenci HIV/AIDS v místech s vysokou mírou této nákazy, nabízím k posouzení v komentářích mnou již zmíněný kritický pohled: When bad science kills, or how to spread AIDS. Pakliže existují dobré důvody, proč odřezávání jinak zdravé tkáně z tak citlivého orgánu u novorozenců a malých chlapců považovat za mrzačení genitálií, ublížení na zdraví nebo „porušení tělesné integrity,“ takový zákaz by mě ani v nejmenším nepohoršil. Jestli tomu tak je, ale přenechám příslušným odborníkům. Uvidíme, jak to nakonec dopadne v Německu, kolínský rozsudek plošný zákaz neznamená a pochybuji, že k němu dojde.

Poznámka: Pokud se nechcete ztrapnit, nepřirovnávejte mi hlavně obřízku k odstraňování ochlupení, jak se to u některých komentátorů stává.

10 thoughts on “Zákaz obřízky by z Němců udělal kašpary, myslí si Merkelová

 1. protestant

  „Poznámka: Pokud se nechcete ztrapnit, nepřirovnávejte mi hlavně obřízku k odstraňování ochlupení, jak se to u některých komentátorů stává.“

  To budou asi ti, co si myslí, že neposkvrněné početí Marie je o jejím panenství. 🙂

 2. Shadowman Post author

  jen aby nedoslo k mylce, i kdyz vim, ze jsi to taky psal, na Tebe to mireno nebylo. setkal jsem se s tim v ceskem tisku.

  ten prispevek si matne pamatuju, psal jsem o neposkvrnenem poceti JK, ze jsem myslel virgin birth, jsem potom upresnil. virgin birth je takova klasika. jestlize to v CCE povazujete za kravinu, dobre pro vas. ale „Marie bez hrichu“ je taky pekna pitomost.

 3. Slávek

  Dobrej článek a ten argument s tím, že by se to dělalo pokoutně mně přijde skutečně relevantní.

  Na druhou stranu podobně by se dalo argumentovat třeba pro ženskou obřízku.

 4. Slávek

  Off topic: jak by se vám líbilo, kdybychom tu zavedli komentáře pomocí Facebooku? Z hlediska návštěvnosti stránek by nám to jistě pomohlo, ale co na to vy, jako diskutující?

 5. Shadowman Post author

  pokud by tam byla moznost prihlasit se i jinak (google account, openID, whatever), byl bych pro. hm, treba takovy Disqus, tusim, nabizi moznost prihlasit se pres facebook, twitter, google, openID a ucet vytvoreny ve vlastnim systemu; je to wordpress kompatibilni. takze neco takoveho by se mi libilo. pokud by to bylo jenom FB, to mi prijde omezujici.

 6. degas

  No pre mna by to bolo z osobnych dovodov dost obmedzujuce. Nie je mozne pridat moznost dat LIKE nie len k clankom ale aj k prispevkom? To by mohlo tiez pomoct navstevnosti.

 7. degas

  Mam riesenie. Nasiel som plugin, ktory dovoluje miesat commenty uzivatelov z wordpressu a FB.

 8. Slávek

  Argumentů proti je mnoho. Argument, který je časem všechny přebije je návštěvnost.

  Diskus je zlo – strašně složitej.

Komentáře nejsou povoleny.