Duše a hvězdy revisited; Shadowmanův blogísek

Autor | 19.07. 2012

V našem sdružení není katolický blog Duše a hvězdy žádnou novinkou. Dnes na něj svým tradičně skvělým blogpostem opět upozornil kolega ateista Filip Tvrdý. Myslím, že blog oněch katolíků nemá smysl z mé strany nijak komentovat, nic slušného mě nenapadá.

A protože je okurková sezóna a interně pracujeme na zlepšení našich stránek, povím vám při této příležitosti aspoň krátký “blogískový” příběh ze života (příběh je založen na skutečné události, je nepřesným záznamem příhody z nedávné doby, mnou vyslechnuté dneska).

Moji babičku procházející se po městě zastavila nějaká neznámá žena s otázkou: “Dobrý den, co si myslíté o dnešní situaci ve světě.”  Babička je zdvořilá, na dotaz odpověděla: “No co bych si měla myslet, nejsem s ní spokojená.” Mladá žena celá natěšená nespokojenou babičku utěšovala: “Nebojte, bůh to tak nenechá.” V té chvíli si bábi pomyslela, a jéje, přičemž utěšovatelka vytáhla knížečku v krásném koženém přebalu a začala z ní něco nesrozumitelně předčítat. V tom ji babička zastavila a suše prohlásila: “Žádný bůh neexistuje, kdyby existoval, nedopustil by takové věci, které se odehrávaly za Hitlera.” Nebohá šiřitelka “dobré zprávy” nevěřícně nějaký čas stála, pěkně poděkovala za konverzaci a rozloučila se.

Babi, máš pravdu. Když tohle slyšíte od člověka, který 2. sv. v. zažil, teodiceji to dá v tu chvíli úplně jiný rozměr. A protože mi zdejší křesťanský diskutér (hádejte který) minimálně dvakrát namítl, že to bych mohl už rovnou psát, co měli ateisté k obědu, dodávám: ten karbanátek byl vynikající, děkuju babi!

Autor: Shadowman

Jan Houserek - ateista, skeptik, nihilista, scientista, slacktivista a kavárenský povaleč z Holomóca.

53 thoughts on “Duše a hvězdy revisited; Shadowmanův blogísek

 1. protestant

  Zeptej se Shadowmane babičky co měl Bůh udělat aby se neodehrály ty věci za Hitlera.

 2. xorron

  Viděl jsem reklamu na nějaké DVD o tzv. Pražském jezulátku. Prý něco úžasného, koná zázraky a kdoví co ještě. Jaká je asi rozumová motivace k víře v takové hlouposti. Dospělý vzdělaný člověk věří, že namašlená panenka je zázračná.

 3. xorron

  Nic, protože nic takového není. Proto nemůže nic dělat.

 4. xorron

  Potkal podvodník hlupáka a vzniklo….

 5. protestant

  Já to nevím. Já věřím. Je to stejné u tebe?

 6. protestant

  Takže víš? Pak se ptám odkud.

 7. xorron

  Když si někdo něco vymyslí, nejsem povinen věřit, že to je pravda. Musí to dokázat on, kdo to vznáší. Pokud ti já napíšu, že věřím ve vodníky, taky mi ty nemusíš dokazovat, že vodníci nejsou, ale já ti musím dokázat, že jsou. Tak mi ty dokaž, co tvrdíš.

 8. Shadowman Post author

  tak tech moznosti se nabizi nekolik. jednu placnu, abych mel pokoj: treba moh stvorit lidi, ktere by ani nenapadlo nejake takove veci pachat.

 9. Shadowman Post author

  byl jsem redakcne upraven. a to jsem si myslel, jak je spojeni “ateisticky krouzek” vtipne, chtel jsem tim dat najevo, ze si z nas umim udelat legraci, pricemz to zaroven bylo mysleno i vazne, takovy “prazsky lingvisticky krouzek” je zcela legitmni oznaceni 🙂 ale jinak jsem rad, sve znepokojeni nad absenci schvalovani mych clanku jsem drive vyjadril.

 10. protestant

  Já nemusím, Já v to věřím. Kdežto ty TVRDÍŠ že nic takového neexistuje. Na základě čeho to tvrdíš? Neexistence důkazu není důkazem neexistence.

 11. protestant

  Takže lidi bez svobodné vůle?

 12. xorron

  Tvrdím, že neexistuje. Pokud ty tvrdíš, že existuje, tak mi to dokaž. Jinak se nemáme o čem bavit. Existuje spousta variant všelijakých nápadů. Když někdo něco plácne, já musím všemu, co kdo plácne, věřit? Musím mu já dokázat, že on nemluví pravdu? Ne! On mi musí dokázat své tvrzení. Věříš v zázračné ikony? Pravoslavný věří, protestant ne. Kdo má pravdu?

 13. Shadowman Post author

  to ani nic takoveho znamenat nemusi. muze to znamenat, ze bychom byli schopni cinit jen takove ty mene zavazne vylomeniny.

  a clovek bez svobodne vule nutne nemusi o nejake takove moznosti vedet, nebo muze mit iluzi svobodne vule, jak tomu ostatne mozna je i ve skutecnosti.

 14. protestant

  Pokud se budeš pohybovat v rovině kde se říká věřím, pak nemám problém. Jenže ty tvrdíš že víš.

 15. protestant

  Ano. Dítě narozené ve věznici má také iluzi svobody. Ale jen dokud se nedostane ven.

 16. protestant

  Ještě jedna poznámka k pojmu katolický. Katolický znamená obecný. Ten blog ale není obecně křesťanský. Je římskokatolický. A ani to asi ne, protože nevyjadřuje obecné římskokatolické myšlenky.

 17. Shadowman Post author

  dobra poznamka. pri psani jsem na to myslel, ale nenapadla me v tom momente zadna vtipna nadavka, resp. jsem se nechtel zbytecne verejne tentokrat rozcilovat.

  poznamka k tve poznamce: katolicky se bezne pouziva i jako synonymum k rimskokatolicky.

  a propos:

  Duše a hvězdy (ISSN 1804-1361) jsou časopis psaný katolíky převážně pro katolíky. (http://cirkev.wordpress.com/about/)

 18. protestant

  Jenže bohužel římští katolíci katoličtí nejsou 🙂

 19. Shadowman Post author

  mimochodem, taky tak “milujete” slovo “blogisek” 😀 ja nikdy nevim, jestli se u toho smat, nebo zvracet.

 20. larry

  to “bůh to tak nenechá”, demagogie náboženství nepřipouští, že by nějaké vraždění, genocidy a války byly způsobeny boží vůlí, ačkoliv je ten strejda nahoře údajně omnipotentní, ale když se spousta lidí vzepne k činům a ten svinčík zastaví, tak až potom pokrytecky dávájí zásluhu bohu.
  babička nebyla hloupá a ta náboženská politručka správně rozpoznala, že se jedná o myslící stáduprosté individuum, které se dá obtížně manipulovat.
  mě připadá, že si někteří věřící získáním další ovce do stáda chtějí dokázat správnost své pochybné ideologie bez racionálního základu. jako kdyby tím, že něčemu uvěří další individuum se potvrzovala správnost jakéhokoliv blábolu (chování stáda). a často je vidět, že si hledají slabší cílové jedince (např v těžké životní situaci apod).

 21. protestant

  Babička byla součást stáda, které se jak mávnutím proutku nechalo v 50tých letech minulého století komunistickými politruky zmanipulovat.
  Ten stádní princip se dá ukázat na rapidním snížení počtu věřících v té době. Sociologové tvrdí, že tou zmanipulovanou generací byli ti, co měli v roce 1948 přibližně dvanáct let. Kolik asi bylo Shadowmanově babičce v roce 1948?

 22. degas

  Tak skor ty si mi riadne zmanipulovany.

 23. Slavek

  kdyz mne se to tak nelíbilo! nechci si na nic hrat, ale myslim, ze dnes uz mame trochu vetsi ambice. pisu nejaky email do rozhlasu a potrebuju, aby me alespon trochu brali vazne. takze sorry. domluvme se, ze srandu si budeme delat z vericich 🙂

 24. protestant

  Myslím, že teď ses Slávku odkopal 🙂

 25. larry

  v jedné věci jsi se trefil, a to, že komunisti využívali stejných principů ovládání stáda jako to dělala a dělá církev. komunisti pouze okopírovali jejich metody a církev likvidovali jako svého konkurenta na poli demagogického oblbování mas.

  počet věřících se nejrapidněji snížil v demokratické době a každým rokem se skupina teistů zmenšuje. to, že někdo žil za komunismu neznamená, že byl komunistou, to sis zase nějak popletl dojmy a pojmy.

 26. Shadowman Post author

  ano, valku prozila v detskem veku.

  tak se se svou komunistickou minulosti uz vyporadej. “vylij si tady srdicko.” byl jsi v KSC? StB? Svazak? komanci Ti nekoho zavreli? popravili? atd.

  kdyz to tedy mame resit takhle bez obalu.

 27. larry

  myslím, že to byl dokument BBC o Severní Koreji, ve kterém sami řekli, že ač se severokorejci hlásí k “ateismu”, tak museli přiznat, že to byla nejnábožnější společnost jakou kdy v životě viděli. vírou se stal komunismus a bohem se stali jejich pohlaváři. ve své podstatě to ani žádní ateisté nejsou, jenom jedna modla vystřídala jinou. důkaz, že princip, metody a cíle jsou si velmi blízké, ne-li totožné, liší se pouze navenek.

 28. larry

  anebo pro další příklady nemusíme jít ani moc daleko. zrovna lidi kolem blogu Duše a hvězdy schvalují upálení Giordana Bruna nebo Jana Husa, vždyť to je to samé přes kopírák co dělali komanči v 50. letech – Milada Horáková, gen. Píka atd.

  komunisti nevymysleli nic nového, viděli jakými prostředky dosáhla církev své moci a chtěli to samé. s církví byli jednoznačně v konkurenčním boji.

 29. Shadowman Post author

  hm, Colombo nikdy nelze, ja zase nejsem schopen cokoliv brat vazne. no nevim, Slavku, vybral sis ke spolupraci same podiviny 🙂

  ted teda vazne, ty zanry, rubriky a stitky musim vyresit co nejrychleji, aby nedochazelo k pochybam, co to vlastne pisu.

  zamlouvam si “bulvar,” “frasky,” “glosy” apod.(i kdyz si nemyslim, ze umim byt vtipny) 8)

 30. larry

  to protestant: jinak jestli tě to zajímá, ale asi se to moc nebude hodit do tvého pokřiveného vidění světa, tak moji prarodiče měli polnost a komanči jim to sebrali

 31. Shadowman Post author

  takze my lide jsme vezneni, a az buh/JK nas osvobozuje? nebo jak tomu vlastne mam rozumet?

 32. larry

  to Slávek: blahopřeju k tomu rohlasu a držím palec ať to dobře dopadne 🙂 kdy a kde to poběží?
  jinak jestli můžu jednu poznámku k této sajtě: klidně by jste mohli udělat širší tématický záběr, přilákalo by to určitě víc lidí, čímž by vznikla plodnější diskuse a třeba by se to časem přeměnilo do mainstreamového zpravodajského rozcestníku 🙂 určitě mají ateisté víc zájmů než co se točí kolem náboženských otázek, nevím jak ostatní, ale pro mě je to spíš okrajové téma, nemám potřeba nad tím denodenně dumat 🙂 . jestli to časově zvládnete, myslím, že by to věci prospělo.

 33. Shadowman Post author

  jinak koukam, Slavku, ze ses pustil do Dusi a hvezd, dobra prace.

 34. Shadowman Post author

  @larry, ano, vsechny pripominky vitame. nevim, jaka mezi Vami a Slavkem probehla e-mailova diskuse, kdyz jste nam to naposledy navrhoval (pokud jste spolu dale komunikovali). nejsem si jisty, co presne myslite sirsim tematickym zaberem. mne osobne by se do tymu libil treba “vedecky zurnalista,” nanestesti, jak jste vlastne i sam naznacil, na nejaky sirsi zaber nemame v teto chvili potrebne lidske zdroje. ale situaci dokonce konzultujeme s medialnim expertem, uvidime, jestli se nam nakonec nejaky navrh podari aplikovat do praxe.

  jinak prijimame tipy na clanky i cele texty, vcetne zajemcu o pravidelnejsi prispivani. klidne posilejte: jan@osacr.cz

 35. degas

  to Shadowman:

  tiez by sa mi pacili nejake clanky na temu veda. Nanestastie som v tejto oblasti laik.

 36. larry

  mohl bych něco zplodit z oblasti ekonomie/financí, historie, případně technologie. nebo jestli nebudete proti tak přidat glosu politického dění, naše ani mezinárodní politická scéna netrpí nedostatkem událostí jež by stály za zmínku. určitě se ozvu, nechám čistě na vás jestli budete mít zájem něco publikovat.

 37. Slávek

  Larry, no já nevím. Přiznám se, že takových obecných zpravodajských serverů je hodně. Netuším, jak bychom v tomto směru mohli být přínosem. Sdružujeme se tu na základě toho, že jsme ateisti. Jinak předpokládám, že naše názory na ostatní věci se mohou i výrazně lišit.

  Jakmile zveřejníme na těchto stránkách glosu na politické téma, budeme automaticky spojováni s tímto názorem. Nejsem si jistý, jestli je to dobře a jestli se chceme tímto způsobem prezentovat.

  Já osobně mám celkem ostré politické názory, ale snažím se je sem příliš netahat. Skutečně bych se držel našeho kopyta. Pokud se nějaká novinka z politika týká ateismu, sekularismu nebo náboženství, potom na ni klidně odkažme i s patřičným komentářem.

 38. Slávek

  Honzo, ono ani nejde o to, že si sami ze sebe nemůžeme dělat srandu, ale IMHO by mělo být zřejmé, že jde o vtip. Ve chvíli, kdy o sobě napíšeme , že jsme “partička ateistů”, k čemuž máme dost blízko, tak není jasné, že jdeo vtip a skutečně nám to může některý věci zkomplikovat. Kdybychom se takto prezentovali, tak nevidím důvod této partičce třeba posílat příspěvky: https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2700266060 .

  Snad doufám, že to bude pochopeno. Nejsem suchar, ale zároveň budu nerad, pokud si sami budeme podrážet nohy. Je potřeba se domluvit, proč tu vlastně píšeme, čeho tím chceme dosáhnout a tak nějak si to při psaní uvědomovat. Nerad dělám věci úplně zbytečně a samoúčelně.

 39. larry

  to Slávek: naše názory se mohou rozcházet i na témata kolem náboženství a ateismu, i když do menší míry než třeba v politice. přesto si nemyslím, že by rozmanitost názorů s racionálním základem mohla negativně ovlivnit obraz sdružení. můj názor je, že nás stejně tak může spojovat racionální dialog a tolerance svobodných názorů, o čemž humanismus a ateismus podle mě je. ale samozřejmě nechci nikomu nic vnucovat.

 40. Slávek

  To máš asi pravdu larry. Rád se kdykoliv pobavím o politice. nejsem si ale jistej, jestli takový články patří sem na stránky.

  Nějak prostě nechápu důvod, proč by na stránkách atreistického sdružení měli být články, jako třeba na Aktualne.cz:
  – Kauza Rath: Buštěhrad a Kladno pojí firma spjatá s ČSSD
  -Jeden podpis v petici za Zemana na Hrad stál 11 korun
  – Vzpomínky na Havla: Su Ťi objevil díky českému vědci

  uniká mi ta logika za tím nápadem. Určitě jsme lidi, kteří se zajímají i o jiné věci. Ale nevidím důvod, proč bychom to vše měli cpát na tyto stránky. Budu rád, pokud mi to někdo vysvětlí.

 41. larry

  to Slávek: k té historii římskokatolické církvi, to je fakt hotová pohádka, kterak se tu zjevili první křesťanští misionáři, slušně se zeptali místních, jestli nechtějí opustit své dosavadní božstva a přejít ke křesťanství, a oni řekli: “tak jo”. 🙂

  o mistru Husovi se taky moc nerozvádí a o husitských válkách, nebo že proti českým zemím byl vyhlášen nejvyšší počet křižáckých válek hned po dobývání svaté země. a že pozabíjeli tisíce protestantů to jsem asi taky přehlídl. 🙂

 42. larry

  to Slávek: nemyslel jsem zrovna zprávy tohoto typu, spíš nějaké řízné glosy společenských nešvarů, politiky nevyjímaje. ale netrvám na tom, může se to vždycky někam zvrhnout. věda, ekonomie, technologie je přece jen neutrální.

 43. Slávek ČernýSlávek

  Jasný, je to ostuda. Myslím, že pokud by ses na to třeba zaměřil a postupně tady zveřejnil články z historie, který by ten pohled buď doplňovali, nebo objektivizovaly, bylo by to dost užitečné. A rád bych tu nějaký podobný články viděl. A už vůbec nehovořím o tom, že bychom na jejich základě mohli do té wikipedie trochu přispět. Co ty na to? Přece jen, mnoho lidí bere wikipedii za bernou minci.

 44. Shadowman Post author

  @Slavku, ano, chapu.

Komentáře nejsou povoleny.