Náboženství je Rorschachův test

Autor | 23.07. 2012
Rorschachův test - inkoustové skvrny

Rorschachův test - inkoustové skvrny

„Náboženské texty jsou vykládány téměř nekonečně  mnoha způsoby,“ píše ateistka Greta Christina. A hned se ptá, co nám různé náboženské víry mohou říci o samotných věřících?

Budete-li mluvit s tisícem věřících o tom, jak si představují Boha, dostanete tisíc různých odpovědí. Víme, že svaté texty jsou plné nekonzistencí, blbostí a na mnoha místech si protiřečí nejen s realitou, ale i sami se sebou.

When you look from the outside — from the atheists‘ perspective — different conceptions of God look very much like contorted rationalizations. They’re attempts to twist a badly written story and try to make it make sense. … Three gods… who are somehow one god… but are still different, with different powers and personalities. It looks a lot like fanfic, actually: like attempts to fill in the gaps of the narrative, and make the confusing and contradictory parts make some sort of sense.

Pokusy věřících vyložit, co ta jejich víra ve skutečnosti znamená nevypovídá nic o skutečném světě, ale spíše o nich samých. Je to jen zpětná racionalizace jejich činů a myšlenek.  Oni sami vyberou třeba v Bibli pasáže, které oni sami považují za důležité. To oni si zvolí, která z božích verzí bude pro ně aktuální. Bude to mstivý Bůh starého zákona nebo milující a shovívavý otec? Nebude to snad spíš jen jakýsi neuchopitelný koncept – údržbář a nepochopitelná síla, která stvořila tento svět a sem tam do něj zasáhne, když se věci začnou vyvíjet špatným směrem? A co třeba přísný, řád milující, ale spravedlivý dozorce. To vše jsou věci, kterým třeba různí křesťané věří.

Jejich víra je ve skutečnosti podobná situaci, kdy lidé říkají, co jim náhodná skvrna Rorschachova testu připomíná. Pro nás ateisty je to jistě užitečný postřeh. Věřící se mohou zamyslet nad tím, jestli nenastal čas, aby své činy a myšlenky řídili skutečností, spíš než starými, neaktuálními a zmatenými svatými texty a pověrami.

10 thoughts on “Náboženství je Rorschachův test

 1. xorron

  To je stručně a přesně řečeno. – Jen pro zasmání: Včera jsem zahlédl v TV zpravodajství záběry, jak kdesi na Slovensku církevní hodnostář prochází po parkovišti, asi někde v horách, a světí kropenkou zaparkovaná auta. Otázka na jednu z řidíček, co si o tom myslí. Parafrázuji: Samozřejmě že tomu věřím, má to význam. Bůh vše dává, vše bere… Svatá prostota? Ne! Pitomosti a bláboly. Oni žijí v jakémsi iracionálním paralelním světě, v případě potřeby se však proberou a jednají, mluví a chovají se podobně jako ateisté.

 2. degas

  Zhodou okolnosti to parkovisko poznam. V minulosti som sa takeho posvatenia zucastnil 🙂 Kazdpadne hned vedla je fantasticka Koliba a robia tam neskutocne dobre bryndzove halusky 🙂

 3. Slávek Post author

  Já chci, aby mi také posvětili auto! Kde ten parking je?

 4. xorron

  Posvěcení se dá zařídit i v Brně. Mám s tím opravdu zkušeností několik. Například vysvěcení redakce. Za 14 dní nato nám sdělili, že končíme a jsme propuštěni.

 5. degas

  Ak to tomu spravne rozumiem, tak redakcia bola v krachu, tak ju este skusili vysvetit, ak by to nahodou pomohlo? 😀

 6. xorron

  V krachu nebyla, prostě podnikatelský „záměr“. Nikdo o tom předem nevěděl, v červených číslech prodej nebyl.

 7. degas

  Tak to je blbe. No kazdy ma nejaky podnikatelsky „zamer“.

 8. Pingback: Věřící a ateisté vnímají dobro a zlo odlišně | Ateisté ČR

Komentáře nejsou povoleny.