Filip Tvrdý si bere na paškál budhistické neurovědce

Autor | 30.07. 2012

Nálepku vědeckosti by si rádi přisvojili nejen různí šarlatáni a kresliči horoskopů, ale aspirují na ni i různá náboženská hnutí. Asi nejznámější jsou kreacionisté, ale podobnou snahou „trpí“ třeba i budhisté. Ti považují svoji metodu introspekce za něco, co by mohlo být přínosem pro současnou neurovědu. Ve skutečnosti o tuto nálepku stojí jen proto, protože věda má pověst lidské činnosti které prostě funguje. Vědci nemusí nikoho přesvědčovat, proč je věda užitečná.

To velmi kontrastuje s konkrétním pozitivním přínosem všelijakých náboženských hnutí a teologů. Nic. Nula. Nothing. ничего. A čím více nic, tím více řečí kolem toho musí být. Filip Tvrdý je v tomto nekompromisní:

Věřící jakýchkoli konfesí by ovšem neměli zatahovat své bláznivé historky a pofiderní techniky do korpusu objektivní vědy, která s nimi nechce a ani nesmí mít nic společného. Mezi buddhistickým neurovědcem a kreacionistickým biologem není většího rozdílu, a pokud vůbec nějaký existuje, pak spočívá jen v míře bizarnosti jejich extravagantních představ.

zdroj: Massive Error

Autor: Slávek

Česko je nejateističtější stát na světě a do současnosti tu nepůsobila téměř žádná ateistická organizace. To jsme se rozhodli s několika přáteli změnit. Zajímá mě všechno co se týká internetu a technologií obecně. Jako zakladatel společnosti Aboro dělám vše co je potřeba a neudělá to někdo jiný. Vystudoval jsem Stavební fakultu VUT a prestižní matematické gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně. V neposlední řadě mám nejlepší ženu na světě (často) a syna na kterého jsem pyšný (většinou). Společně rádi jíme a vaříme dobré jídlo a cestujeme.

9 thoughts on “Filip Tvrdý si bere na paškál budhistické neurovědce

 1. Slávek

  Nějak se nám tu sešli dva paškály za sebou 🙂 Co to je vlastně paškál?

 2. Standa

  Ahoj.

  Jestli mohu, zajímalo by mě jaký máte názor na člověka jménem Eckhart Tolle? V poslední době je i tady v česku hrozně populární, jeho knihy jsou bestsellery. Má trochu blízko k tomu buddhismu. Je to o soustředění se na přítomný okamžik. Má to něco do sebe, ale ve svých knihách do toho na některých místech míchá takové esoterické představy, které to činí méně důvěryhodné. Jestli by třeba někdo neměl chuť to zhodnotit, třeba napsat nějaký článek, hodně lidí tomu teď holduje.

  viz

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Eckhart_Tolle
  http://www.youtube.com/watch?v=fgiv_qQHpB4

 3. Slávek

  Honzo, ale já nemohl vědět, že to lupneš hned za sebe. Od teď v každém článku použiji otřepanou frázi. Slibuji. 🙂

 4. Shadowman

  jsem zlomyslny a mam zvlastni smysl pro humor 🙂 netreba dal rozebirat.

 5. Slávek

  Stando, díky za tip 🙂 Mě ten chlapík přijde sympatický a myslím, že jsi to zhodnotil perfektně sám: „Má trochu blízko k tomu buddhismu. Je to o soustředění se na přítomný okamžik. Má to něco do sebe, ale ve svých knihách do toho na některých místech míchá takové esoterické představy, které to činí méně důvěryhodné.“

  Lépe bych to nenapsal.

 6. commie

  Na začátek píši, že si vážím vaší práce na odhalování esoterických a náboženských nesmyslů. Sám jsem ateistou. Neodpustím si ale malé rýpnutí.

  Nesdílím černobílý pohled na buddhismus (podobně ani na taoismus). Nikoli proto, že by mě uchvátila posedlost „vševědoucími“ a „tajuplnými“ východními učeními, která se v Česku vyrojila v 90. letech. Tato posedlost se z valné většiny věnuje bizarním esoterickým a teosofickým koncepcím, popř. v průběhu staletí pokřiveným, znáboženštělým učením vydávajícím se za buddhismus.

  Jako aktivní ateisté byste ale měli vidět rozdíl mezi těmito bludy a původní ateistickou, racionální a nedogmatickou koncepcí buddhismu. Nemluvě o jeho převratné filosofické (ontologické) hodnotě, o kterou může obohatit (posílit) ateistické vidění světa.

  Doporučuji přečíst od Egona Bondyho knihy jako Indická filosofie či Buddha. Úryvek:
  http://egonbondy.info/48-ukazky-z-dila/51-egon-bondy-buddha/D%C4%9Bjiny+filosofie

 7. Antitheista

  Já ale vůbec nechápu, k čemu by mě byl buddhismus, když máme vědu-racionalismus-utilitarismus-liberalismus-hédonismus,…

  co říká budhismus tak skvělýho, abych mu měl dát přednost před sekulárním humanismem??

Komentáře nejsou povoleny.