(Aktualizováno) Saudská arábie vyslala na olympiádu dvě sportovkyně: a jsou tu první spory

Autor | 31.07. 2012
Sarah Attar, běžkyně na 800 metrů, Saudská arábie

Sarah Attar, běžkyně na 800 metrů, Saudská arábie

Sarrah Attar, 19-ti letá atletka bude soutěžit v běhu na 800 metrů. Druhou účastnicí bude judistka soutěžící v těžké váze, Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shaherkani. Saudská arábie si dala tyto tři podmínky:

 1. Musí respektovat pravidla oblékání dle šaríje: nohy, ruce a hlava musí být zakryty.
 2. Musí s nimi po celou dobu být mužský doprovod.
 3. Nesmí jakkoliv komunikovat a stýkat se s jinými muži.

Prezident Mezinárodní judistické federace, Marius Vizer, ale prohlásil, že pokrývka hlavy je z bezpečnostních důvodů v judu nepřijatelná a že prostory pro trénink a rozcvičení jsou společné jak pro muže tak pro ženy. Toto prohlášení vyvolalo bouři nevole s odkazy na náboženskou diskriminaci. Co si myslíte vy? Je přijatelné, aby byla bezpečnost sportovců nadřazena jejich náboženskému vyznání?

UPDATE

Takže judistická federace nakonec usoupila a Wodjan se bude moci prát v šátku. Náboženství dostalo přednost před rovností, zdravým rozumem a bezpečností

16 thoughts on “(Aktualizováno) Saudská arábie vyslala na olympiádu dvě sportovkyně: a jsou tu první spory

 1. Holger Krammer

  Tak rovnost spociva prave v tom ze respektuji jeji viru, ne? Nevidim duvod proc by vira v penize a telo mela byt nadrazena vire v cokoliv jineho.

 2. degas

  Som zvedavy, ako budu vyvadzat, ked jej tu satku superka nahodou strhne z hlavy. Pri jude dost pravdepodobna vec.

  A bude respektovat Saudska Arabia poziadavky inych veriacich a ateistov ak raz bude organizatorom OH?

 3. Slávek ČernýSlávek Post author

  Jak může někdo věřit v tělo a peníze. Co to prakticky znamená, že někdo věří v peníze?

 4. degas

  A ja zas nevidim dovod preco pre nabozenske presvedcenie by sme mali ustupovat z bezpecnostnych pravidiel. Ak sa pocas toho zapasu jedna zo zapasnic nahodou uskrti tou satkou? Zakoncime to s tym, ze boh to tak asi chcel? A tiez by ma zaujimala ta “viera” v peniaze a telo.

 5. larry

  žena v islámu je po celý život majetkem muže: otce, bratra, manžela. proto nás nejfašističtější stát světa žádá, abychom toto vlastnictví nenarušovali. ženu degradovali na rodící stroj, kterou si pořizují podobným způsobem jako my si pořizujeme například ledničku. samozřejmě, že my jsme ti zkažení, zatímco oni jsou vrcholem oduševnělosti 🙂
  doufám, že se jim ještě británie v rámci politické korektnosti omluví za naši zkaženou morálku, která pokládá muže a ženy za rovnocenné bytosti.

 6. Vladimír Krásný

  Odhlédněme nyní od skutečností, že ženy jsou v islámu silně diskriminované.

  Na celé události mě štve, že náboženství bylo zvýhodněno. Co tím myslím ? Mělo by bát přeci zcela jedno, jaký je důvod pro mé názory/postoje/styl oblékání, ať je to náboženství, láska k latexu nebo cokoli jiného. Proč by ale mělo být právě náboženství zvýhodňováno ? Proč “je to proti mému názoru/stylu oblékání” nedostatečný důvod, ale “je to má víra” je důvod postačující ? To je právě ona pozitivní diskriminace, s kterou mám problém.

 7. Slávek ČernýSlávek Post author

  Souhlas. Já jsem zcela jednoznačně pro judistky oblečené v latexu 🙂

 8. Slávek ČernýSlávek Post author

  to by měla. Jinak to samozřejmě není stroj jen na rození, ale i na sex. Někteří imámové se domnívají, že jediným důvodem k tomu, aby muž ženu zbil je ten, že mu nechce podržet. Takové legální znásilnění.

 9. larry

  to je pravda, navíc kam až ta pozitivní diskriminace hodlá jít? když nebude garantována dostatečná segregace muslimských sportovkyň od mužů, nabídne olympijský výbor možnost vodit sportovkyně na řetězu nebo jim rovnou přidělí přepravní boxy na medvědy??? 🙂

  to je absurdní, jestli se někdo rozhodl žít jako v době kamenné tak ať to netahá mezi slušné lidi a stát jako saúdská arábie je ten poslední kdo by se měl zaštitovat nějakými právy. ono nestačí, že instalovali klerofašismus ve své zemi, navíc z ropného průmyslu financují stavby mešit wahábistického směru po celém světě, ve kterých učí nenávist vůči nemuslimům, stejně jako finančně zajistili útoky 9.září.

 10. larry

  před pár roky jsem měl na profilu YT dost brutální video jak se zachází se ženami v muslimských zemích, bylo to něco odporného, z čeho se normálnímu slušnému člověku udělalo šoufl.
  na základě tohodle videa mi jeden imám ze sousedního německa nabídl přátelství, jelikož to pochopil tak, že tímto glorifikuju přísné dodržování islámských tradic. v tomto se naše názory “mírně” rozcházely.

  doporučuju mrknout na Ayaan Hirsi Ali, moc dobře mluví na téma ochrany práv žen v islámu, ale i obecně o nedodržování základních lidských práv, autorka několika knih o islámu. taky bych rád zmínil Orianu Fallaci, italská žurnalistka a spisovatelka, velká kritička islámu, autorka bestselleru Hněv a pýcha. to je jen pár žen, které poznali islám zblízka a mají o něm co říct.

 11. degas

  to larry: Vdak za link na ten uryvok. Tak a este nech mi raz niekto skusi vycitat moje kriticke poznamky, ked vidim nejakych moslimov v Prahe.

 12. larry

  lidi jsou pořád nevzdělaní, neví o islámu v podstatě nic, mají jen nějaké iluze.

  klíč úspěchu rozšiřování islámu tkví v “postupnosti”. válka je příliš rychlá a oběť se začne bránit, pokud ale dochází k velmi pozvolné likvidaci, tak většina národa si buď vůbec neuvědomí tohoto procesu anebo nepovažuje za důležité reagovat. dnes už je prakticky jisté že země jako británie, holandsko, francie nebo švédsko budou jednou muslimské, otázkou je jen kdy. mezi muslimy je velké procento stoupenců džihádu – násilného šíření islámu, a ještě jsem neviděl, že by proti nim “umírnění” muslimé někdy něco podnikli. (například v egyptě je národním sportem unášet koptské křesťany a potom požadovat od rodiny výkupné, a policie přihlíží. stejně jako když se vypalují křesťanské domy a obchody, policie postává okolo a sleduje rabující dav).

 13. Slávek ČernýSlávek Post author

  larry, islámu v ČR bych se také chtěl věnovat. Myslíte, že byste měl zájem v této věci podniknout konkrétní kroky a projekty? Mám pár nápadů, ale v této fázi je to spíš na soukromý chat nebo setkání.

 14. larry

  to Slávek: opravil jsem si emailovou adresu, nechte mi prosím vzkaz

Komentáře nejsou povoleny.