Německý arcibiskup si přeje “rouhačský zákon”

Autor | 03.08. 2012

Foto: Wikimedia Commons

Bamberský arcibiskup Ludwig Schick prosazuje v Německu zavedení “rouhačského zákona” (blasphemy law), tedy právního předpisu, který by trestal urážky náboženství.

“Kdo zraňuje duši věřících posměchem, musí být usměrněn a v určitých případech i potrestán,” nechal se ve středu slyšet 62letý arcibiskup. Satira vztahující se k náboženskému přesvědčení podle něj představuje pošlapání lidské důstojnosti garantované ústavou. (ČT; wiki)

Německý satirický časopis Titanic (viz zde a zde), na jehož vtípky Schlick tímto reagoval, má jistě z tolika pozornosti radost. Návrh je to od pana arcibiskupa kontroverzní, šanci na úspěch, doufejme, nemá. Němci se snad nebudou chtít zařadit po bok žalovatelů Alexe Aana nebo Sanala Edamaruku.

5 thoughts on “Německý arcibiskup si přeje “rouhačský zákon”

 1. degas

  A co urobime s krestanmi, ktory kazdy den zosmesnuju a urazaju ludi bez vyznania na svojich bohosluzbach? Na to by mal by podla pana biskupa asi tiez zakon. Alebo ma pan biskup pocit, ze krestania su pred zakonom nieco viac ako neveriaci?

 2. Slávek ČernýSlávek

  dobrej nápad:-) Jakmile takový zákon začne někdo prosazovat, prosadit do něj i zákaz veřejného zesměšňování a ponižování ateistů. Nikdo nebude smět říci, že nevěřící půjde do pekla, bude konec metaforám a slepci hledajícím pramen vody.

 3. larry

  navíc podle jejich učení nevěřící půjde do pekla přestože celý život konal jen dobro, zatímco věřící půjde do nebe, přestože kradl a znásilňoval a vyzpovídal se z toho.

 4. Charly

  Mě (respektive můj rozum a mou úctu k pravdě) uráží už sama existence institucionalizovaných pověr, a taky nelobuji za to, aby bylo jejich hlásání trestné.

  Církev se snaží, doufejme marně, znovu zavést religiozní totalitu. A jeden z prvních kroků každé totality je kriminalizace disentu a satiry.

 5. Petr Tomek

  Faktem je, že zatímco o náboženství se mluví opatrně, o ateismu se kde kdo v klidu vyjadřuje jako kdyby to byla lepra. Dá se vůbec tahle rétorika nějak zastavit, nebo se prostě musí nechat normální člověk urážet jen proto že nepatří k nějaké sektě?

Komentáře nejsou povoleny.