Nová kniha amerického historika Howarda Louthana zkoumá principy rekatolizace v Čechách

Autor | 07.08. 2012
Louthan Howard, Obracení Čech na víru aneb Rekatolizace po dobrém a po zlém,

Louthan Howard, Obracení Čech na víru aneb Rekatolizace po dobrém a po zlém

Když si čteme anotaci nové knihy Obracení Čech na víru – aneb Rekatolizace po dobrém a po zlém, tak se neubráníme otázce, co nás čeká po dokončení církevních restitucí? Skutečně si myslíme, že se církev natolik změnila a už není její hlavní cíl “obracet na víru”?

Celá armáda umělců a architektů posela náboženskou tvář země barokními kostely a kaplemi, poutními místy a obnovenými kláštery, téměř v každém městě vyrostl na hlavním náměstí mariánský sloup, venkov brzy zaplnily loretánské kaple, rodila se nová katolická literatura a hudba, misionáři a kazatelé oživovali starší, do té doby zanedbávaný kult svatých a rozšiřovali jej o světce nové. Náboženský pluralismus, který byl po celá pokolení příznačným rysem českých zemí, byl potlačen a nahradila jej uniformnější soustava víry, praktik a rituálů…

Napadá mě otázka. Jak dlouho ještě potrvá rezervovaný vztah čechů k náboženství, když se Katolická církev stane jednou z nejmocnějších organizací?

Louthan Howard, Obracení Čech na víru aneb Rekatolizace po dobrém a po zlém, Rybka Publisher, 2012

23 thoughts on “Nová kniha amerického historika Howarda Louthana zkoumá principy rekatolizace v Čechách

 1. Tomas

  Soucasny pokus o rekatolizaci bude urcite zajimavy experiment, ale nemusel by probihat zrovna v Cechach.

  Rekl bych, ze bud si katolici zatlucou posledni hrebik do vlastni rakve, nebo se jim podari znovuvytvorit sve ovecky a donatory.

  Jelikoz ten pohreb zvestoval uz Voltaire a stal se spis opak, obavam se, ze mechanismus vstepovani viry pomoci slibovani vecneho blahobytu a hrozeni vecnym trestem detem je tak ucinny, ze se rekatolizace castecne podari. Rodice techto deti jsou, paradoxne, zrejme mnohem naivnejsi v nasi sekularni spolecnosti nez v tradicne katolickych zemich. Protoze temer netusi, jake nesmysly obsahuje katolicka teologie.

  Pokud se tedy sekularni spolecnost neprobudi a nevyzene tyto vymahace vypalneho za ochranu pred vsehoschopnym sefem z dosahu deti a lidi postizenych schopnosti racionalniho mysleni, budeme je tu mit zpatky. Chran nas pambu

 2. Slávek ČernýSlávek Post author

  Tome souhlasím. Nakonec toto je jedna z věcí o které se snažíme. Ukazovat na církevní praktiky a cíle.

 3. protestant

  Už jsem zažil sekulární společnost která se o něco takového snažila. Naštěstí v roce 1989 skončila.

 4. Tomas

  A proto je ta spolecnost (ktera byla mimochodem formalne zalozena na velice podobne utopicke ideologii jako krestanstvi) financovala. To dava rozum.

 5. protestant

  Ale kdepak. Nefinancovala. Zabavila všechen majetek a jen velmi malou část výnosů z takto ukradeného majetku církvím vracela. Takže to bylo opačně. Církve financovaly stát.

 6. protestant

  Jinak ta společnost byla založena na ideologii zvané ateismus.
  Dokonce si tato společnost založila výzkumný úśtav vědeckého ateismu.

 7. Tomas

  Zadny z poskozenych, kterym byl komunisty zabavan majetek nedostaval od statu nic a ani v restituci pak nedostal barak nebo pole se 40 lety najemneho nebo vynosu…. Argument na usly zisk cirkvi je asi to nejsobectejsi co z cirkevnich ust zazniva uz proto, ze cirkve se zivily pronajmem neceho, co dostaly “darem”, respektive za natakovani ruky k produktivni populaci s tim, ze je zachranuji pred vecnym mucenim. Cirkve nikdy vlastni pridanou hodnotu nedodavaly (krome vareni piva a jeho prodeje bez dane) a pole nesklizely. To delali nejdrive nevolnici, pozdeji najemnici. Ten majetek byl navic uz po staleti svou podstatou statni protoze cirkev s nim nemohla volne disponovat. Nezakonne bylo zabrano jen 5000ha pozemku, protoze zbytek byl ucelove presmerovan uz pozemkovou reformou demokratickych vlad.

  Komunismus byl zalozen na ideologii zvane komunismus. Ideologii apelujici na masy nejchudsich protoze hlasite poukazovala na nesvary politicke a ekonomicke oligarchie sve doby a slibovala jeji odstaneni. Slibovala rovnost, cestu do raje a trest tem, kteri se nepridaji, zejmena tem bohatym (kteri jen tezko pujdou do raje). …. Uplne stejne jako to delal Jezis. Ten byl totiz uplne prvni komunista kombinovany s hipikem, protoze sliboval raj, ale navrhoval svym stoupencum ekonomicky model zalozeny na zebrani (coz je jedine, ceho se cirkve dodnes drzi…. paralelne ale provozuji realitni a bankovni obchod). Obe ideologie se bohuzel zvrhly v totalitni zrizeni s dohledem i nad tim, co si myslite.

  Ateisticke je uplne vsechno, co nepovazuje nadprirozene bohy jako fakt. Vy jste v podstate ateista vzhledem k desetitisicum bohum. No fuj. My na hrbitov mytickych postav jen pridavame i toho vaseho.

 8. Slavek

  ano protestante. zapoměl jsi dodat, že stejně jako komunisté se občas dokonce sejdeme, čteme knihy a dýcháme vzduch. a proto jsme zlí a naše sahy dopadnou stejně jako ty komunistické. v podstatě už teď máme na svých rukou miliony mrtvých.

  a to vše proto, že jsme si dovolili kritizovat náboženství. no fuj

 9. protestant

  Možná by sis to měl Tomáši napřed nastudovat. To o církvích, o komunismu i o křesťanství 🙂

 10. Tomas

  protestante, prosim neuchyluj se k utokum ad-ignorantiam. To neni argument, to je nastroj neseriozni diskuse.

  Pokud mas cim reagovat, tak prosim konstruktivne. Zejmena by me zajimalo jak moc rovnopravne ti prijde to, ze cirkve jsou jedini restituenti, kteri byli i komunisty placeni a ze ve prospech svych restituci k tomu jeste argumentuji uslym ziskem.

 11. protestant

  Církve nebyly státem placeny, ale naopak církve dotovaly stát.
  Ušlým ziskem neargumentují ve prospěch restitucí, ale pro vysvětlení určitým neinformovaným lidem kteří si naivně myslí, že stát církvím něco platil.

 12. Tomas

  tak polopate a na prikladu

  Mym prarodicum byly komunisty zabaveny tri domy a pozemky, ktere z nuly vydelali vlastni tvrdou praci a z jejichz vynosu zili. Jednoho dedu poslali do pracocniho lagru ac mel 5 deti. A ted si predstavte, ze jim komunisti z vynosu toho majetku nedavali nic stejne jako statisicum jinych poskozenych. Byla jen jedina vyjimka…. a hadejte jaka. Ano s vyjimkou cirvi. Jen ty mely privilegium, ze byli temi nemoralnimi a zvracenymi komunisty placeni. To si dovolili moc… nedavat jim vsechno, zatimco ostatnim nedavali nic. Dale byli placeni i porevolucnim statem, pricemz o restituce se prihlasili a rekli konecna. Ted se hlasi o majetky, ktere po staleti nemeli v soukromem vlastnictvi a navic je mame i dalsich 17 let platit.

  Protestante, uprimne, pripada vam toto rovne?

 13. protestant

  Vaši rodiče nedostávali vůbec žádný důchod od státu?

 14. protestant

  … ješte malá poznámka. Církve nic nedostávaly ani za komunistů, ano později, ani dnes. Jen faráři a kněží jsou částečně placeni z peněz “od státu”.
  Všichni ostatní členové církve od státu nedostali nic stejně jako vaši prarodiče.

 15. Tomas

  mohl byste zkusit odpovedet na polozenou otazku?

  PS: Co s tim ma spolecneho duchod mych rodicu? Dostavaji ho, protoze si ho taky za cely zivot poctive odpracovali. Pokud chcete nerazet na to, ze muze pochazet z vynosu cirkevniho majetku, tak uplne stejnym zpusobem muze pochazet z vynosu majetku zabavenemu jejich rodicum…. Cirkve za dobu, kdy byly placeny statem obdrzely odhadem 400 miliard v dnesnich korunach a to tam nejsou zapocitany duchody duchovnich, ktere si rozhodne neodpracovali.

  Asi by vam nekdo mel rict, ze majetek neni perpetuum mobile. S timhle konceptem maji zejmena cirkve problem. Jediny zpusob jakym cirkve vydelavaly byl pronajem darovanych nemovitosti a natahovani ruky pro penize za nabizenou spasu. Ve svete existuje zakon zachovani energie kde neexistuje vynos z majetku, ktery by nekdo nemusel odpracovat.

  Vam prijde placeni nekolika tisic cirkvenich hodnostaru po cely jejich zivot za to, ze dobrovolne provozuji svuj neproduktivni konicek, jako nic? – co by za to kdo “dal”.

 16. Slávek ČernýSlávek Post author

  Protestante, jen se pro pořádek zeptám na tři otázky:

  1- byl jsi před revolucí 89 členem nějaké církve?
  2- jsi teď členem nějaké církve, která má v restituci dostat finanční vyrovnání ?
  3- odpovídá to finanční vyrovnání majetku, který byl církvi zabaven, nebo je výrazně nižší či vyšší?

  Odpověz prosím na ty otázky podle pravdy. Třeba to vrhne trochu jiné světlo na tvé komentáře a lépe tě pochopíme.

  Pro pořádek odpovídám i já: 1 NE, 2 NE, 3 –

 17. Tomas

  tesne vedle ;), to je samozrejme protestantovi

 18. Tomas

  mohl byste zkusit odpovedet na polozenou otazku?

  PS: Co s tim ma spolecneho duchod mych rodicu? Dostavaji ho, protoze si ho taky za cely zivot poctive odpracovali. Pokud chcete nerazet na to, ze muze pochazet z vynosu cirkevniho majetku, tak uplne stejnym zpusobem muze pochazet z vynosu majetku zabavenemu jejich rodicum…. Cirkve za dobu, kdy byly placeny statem obdrzely odhadem 400 miliard v dnesnich korunach a to tam nejsou zapocitany duchody duchovnich, ktere si rozhodne neodpracovali.

  Asi by vam nekdo mel rict, ze majetek neni perpetuum mobile. S timhle konceptem maji zejmena cirkve problem. Jediny zpusob jakym cirkve vydelavaly byl pronajem darovanych nemovitosti a natahovani ruky pro penize za nabizenou spasu. Ve svete existuje zakon zachovani energie kde neexistuje vynos z majetku, ktery by nekdo nemusel odpracovat.

  Vam prijde placeni nekolika tisic cirkvenich hodnostaru po cely jejich zivot za to, ze dobrovolne provozuji svuj neproduktivni konicek, jako nic? – co by za to kdo „dal“.

 19. protestant

  to Slávek:
  1. ano
  2. ano
  3. ?, myslím, že ano

 20. protestant

  o Tomáš.

  S blbem co práci duchovních za práci nepovažuje se odmítám bavit.

 21. Tomas

  oo, jak krestanske osloveni.

  Tak me vyvedte z omylu a popiste praci duchovnich, jejich pridanou hodnotu nebo produkt. Pokud dokazete merit praci v jinych “jednotkach”, tak je uvedte a obhajte. Zejmena me zajima jejich efektivita, tedy pomer vystupu vzhledem k tomu, kolik do nich smerem od produktivni populace tece.

Komentáře nejsou povoleny.