Blábol týdne: režisér Jiří Strach měl nutkání se vyjádřit

Autor | 09.08. 2012
Režisér Jiří Strach

Režisér Jiří Strach

Režisér Jiří Strach je jedním z 40 lidí, kteří se včera vyjádřili k tématu církevních restitucí. Měli možnost si svůj podpis dobře promyslet. Pan Strach má mlhavou představu o tom co je desatero a má dokonce i mlhavou představu o lidech v Česku. Ale fakt jen mlhavou. Posuďte sami:

To je fakt, že to, co bylo ukradeno, má být také vráceno. Většina tohoto národa, když se jich zeptáte, tak všichni řeknou – ano, dodržuji desatero. Ale právě jedno z přikázání, ,nepokradeš´, když přijde na lámání chleba, málokdo uznává,“ říká režisér Jiří Strach.

Ehm… k tomu desateru Jirko … ehm … k té většině … ehm. Začněme desaterem:

1. Já jsem Pán, tvůj Bůh: Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.

2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.

A teď kolik lidí u nás věří v osobního Boha s velkým B?  Ne, osobní bůh není to něco tam nahoře. To je ten chlapík, v kterého věří muslimové a křesťané. Tak těch je většina velká 16 procent.

No já bych asi použil spíš jiný citát z Bible Boží: „Blahoslavení chudí duchem.“ Alespoň v tom máme jasno, ne?

30 thoughts on “Blábol týdne: režisér Jiří Strach měl nutkání se vyjádřit

 1. protestant

  Kde autor tohoto článku na ten blábol s 16 procenty věřících přišel?

 2. protestant

  Na tu jsem se díval, ale o počtu věřících 16% tam není.
  Počet věřících v osobního boha totiž tvoří jen menší část všech věřících, dokonce i u křesťanů.

 3. protestant

  Nepotvrzuje, protože těch co se řídí desaterem je pak mnohonásobně více než těch co věří v osobního Boha. (asi tak 6 x )

 4. Colombo

  Protestant: mezi „řídit se desaterem“ bereš i ty, co nekradou, nezabíjí, ale o žádném desateru neví a i ty, co zabíjí, kradou, ale jsou horlivými křesťany?

 5. protestant

  Samozřejmě, že mezi křesťany jsou i zloději a vrazi.

 6. Slávek

  Potvrzuje to leda, že křesťané neznají desatero. Natož aby se jím řídili. To nakonec ukazuje i ten lojza.

 7. protestant

  Co potvrzuje tu tvoji hypotézu?

 8. Slávek Post author

  Nevím o čem mluvíš. Vše podstatné je v článku odkázáno, nebo citováno.

 9. protestant

  Nic co by potvrzovalo tvoji hypotézu, že:“křesťané neznají desatero“ jsem tam nenašel.

 10. protestant

  Ale je. Napsal jsi ji v článku:
  „Pan Strach má mlhavou představu o tom co je desatero a má dokonce i mlhavou představu o lidech v Česku. Ale fakt jen mlhavou.“

 11. honza

  Přiznávám, že jsem požádal manželky bližního svého

 12. protestant

  A na základě čeho jsi tuto větu napsal?

 13. protestant

  Žádání nevadí, horší kdybyste dychtil:

  Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.“
  Exodus 20:17

 14. Befree1

  Tohle přikázání se mi moc líbí: můžeš mít OTROKŮ, kolik se ti zlíbí, ale nesmíš dychtit po cizích. Dokonce můžeš mít jak otroky, tak OTROKYNĚ. Na otázku na to, jestli Bůh otroky nemá rád na webu VÍRA.CZ odpověděli, že má- v jiném přikázání totiž mají nárok na volný den v týdnu, jako ostatní lidi a dobytek. Bůh se otrokářství neodvážil zakázat..držet muže a ženy ( a jejich děti?) v otroctví hřích není, jen nesmíte dychtit po sousedovo 😀

 15. Petra Bézová

  Milý Slávku, nedávno jsme si psali na Duších a hvězdách. Náhodou jsem tě objevila v tomto ateistickém sdružení. Na svoji nevíru máš plné právo, já mám zase plné právo na svoji víru. Oslovení Bohem si člověk nemůže dát, ani si ho vynutit na druhých. Musí se toho stát hodným např. tím, že dodržuje Desatero. Proto já jako křesťanka nepotřebuji majetek, o němž si myslíš, že je tvůj, nechej si ho a dobře užívej při rozvoji tvé demokratické republiky. Pro mě však stát nepředstavuje nejvyšší hodnotu života, tou je Bůh, v kterého Ty nevěříš. Přeji Ti a budu vyprošovat, abys zachováváním Desatera přišel ke stejnému nebo ještě vyššímu poznání o Bohu než já. Petra.

 16. Slávek Post author

  Petro díky za přání. Desatero dodržovat nehodlám. Důvodem je hlavně ten začátek. Stát ani majetek pro mě určitě nejvyšší hodnotu nepředstavuje. To, pro koho je majetek důležitý můžeme soudit spíše podle činů než slov.

  Každopádně i já ti přeji vše nejlepší.

 17. Tomas

  Slavku, on Stach, vlastne rika pravdu v tom, ze vetsina lidi tvrdi, ze zije podle desatera. Oni to totiz opravdu tvrdi, je to ale jen krasny doklad, ze netusi co desatero v bibli rika a jak tam je zasazene (hned pred stejne vazne prikazovana pravidla o prodavani otroku)

  Myslim taky, ze nektera prikazani by si zaslouzila plne zneni, tim se totiz neridi ani krestane:

  Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají. Nevezmeš jména Božího nadarmo.

  Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval.

  Pamatuj na den odpočinku, aby ti byl svatý. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci, ale sedmý den je dnem odpočinku, zasvěceným Hospodinu, tvému Bohu. Nebudeš dělat žádnou práci – ty, tvůj syn ani tvá dcera, tvůj otrok ani tvá děvečka, tvé dobytče ani přistěhovalec ve tvých branách. V šesti dnech totiž Hospodin učinil nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, ale sedmého dne odpočinul. Proto Hospodin požehnal sobotní den a posvětil jej.

 18. Slávek Post author

  Ano, říkal by pravdu, kdyby hned nevypíchl to přikázání o krádeži o kterém se domnívá, že jej lidé skutečně neuznávají. Tím v podstatě naznačuje, že ostatní přikázání lidé skutečně uznávají, co že blbost.

  Z toho mně zase plyne, že nezná buď desatero, nebo neví v jakým státě žije a nebo oboje.


  Ale právě jedno z přikázání, ,nepokradeš´, když přijde na lámání chleba, málokdo uznává,

 19. Petra Bézová

  Slávku, mé rodině komunisti vzali všechen majetek i možnost studovat kvůli jejich víře, ale necítím nenávist a ani nechci majetek zpátky. I srze hříchy si Tě Bůh může najít, je totiž lepší než já. Tak ti přeji, abys žil tak, abys dělal lidi kolem sebe šťastnými. Myslím, že k tomu máš velké nadání. Někdy zas napiš do Duší a Hvězd, ať je tam trochu pozlobíš.

 20. protestant

  Nic takového tam Strach nepíše. Vymýšlíš si. On netvrdí že neuznávají POUZE přikázání o krádeži.

 21. Jaroslav A. Polák

  „Pamatuj na den odpočinku…“! :-))) Ne, lidi nežijí podle desatera jen proto, že nevraždí a nekradou případně (ti uvědomělejší?) dokonce ani nezahýbají svým manželkám/manželům.

 22. Tereza

  Drahý autore Slávku, jediné, co je skutečným blábolem je Tvé braní věcí doslovně. Pokud se nad kritizovaným výrokem dotyčného režiséra zamyslíš, musí Ti dojít, že nemluví doslovně o křesťanech, ale obecně o lidech a jejich morálních hodnotách a právě že tím „desaterem“ myslí právě ty morální hodnoty humanistické společnosti jako takové – nelhat, nekrást, pomáhat… Alespoň tak jsem jeho výrok pochopila já. Většina lidí Ti dnes řekne, že sami sebe považují za „slušné“ lidi. A přitom nejsou schopni ani podat pomocnou ruku bližnímu svému (natož aby pomohli někomu vzdálenějšímu než je příbuzný – charita), nemají problém lhát, podvádět… Viz náš milý a bezesporu důmyslný budoucí premiér. Tečka.

Komentáře nejsou povoleny.