Židé a muslimové u nás nemusí dodržovat zákony, protože věří v nadpřirozené bytosti

Autor | 14.08. 2012

Halal a košer jatkaAby se řezníci, kteří nechtějí dodržovat naše zákony o týrání zvířat nemuseli příliš namáhat, připravuje jim ministerstvo zemědělství formůlář, kde jen zaškrtnout, zda budou provádět porážku halal (muslimové) nebo košer (židé). Jak uvedl server E15:

Oproti stávající praxi bude existovat vzor žádosti o udělení povolení k porážce zvířat, která z náboženských důvodů nejsou před smrtí náležitě omráčena, jak stanovuje zákon.

Skutečně je náboženská víra racionální důvod, proč by zvířata měla před smrtí trpět a my bychom měli dělat ze zákonů trhací kalendář? Má vůbec ministerstvo pravomoc takto zákon obejít? UPDATE: Výjimku dle upozornění čtenáře už obsahuje přímo zákon. Proč ale stanovovat zákonnou výjimku někomu jen proto, že věří v tisíce let stará dogmata?

UPDATE 2: Dohledal jsem příslušné zákony. Jedná se zákon 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.

§5 odst. 3 říká: Porážení jatečných zvířat1c) vykrvením může být prováděno pouze po jejich omráčení zaručujícím ztrátu citlivosti a vnímání po celou dobu vykrvování. Jatečné zpracování zvířete před jeho vykrvením je zakázáno.

a §5 odst.5 stanovuje výjimku:

Výjimky z ustanovení odstavce 3 může povolit Ministerstvo zemědělství (dále jen „ministerstvo“) pro potřeby církví a náboženských společností2h), jejichž předpisy stanoví jiný způsob porážky zvířat. Církev nebo náboženská společnost může takovou porážku zvířat provádět jen podle veterinárních podmínek stanovených krajskou veterinární správou pro jednotlivé zařízení. Porážku musí provádět osoba odborně způsobilá, která je povinna dbát o minimální utrpení poráženého zvířete.

21 thoughts on “Židé a muslimové u nás nemusí dodržovat zákony, protože věří v nadpřirozené bytosti

 1. Karel Klem

  Je to skandalni, skutecny vysmech. Ritualni zabijeni zvirat podle nabozenskych tradic/predpisu povazuji za zvlast odpudive. Velkochovy jsou samozrejme absolutni zlo, ale obhajci nabozenstvi jsou ti, ktery nevynechaji prilezitost, aby o svych projevech viry mluvili jako o moralne zadoucim jednanim, resp. ze nabozenstvi je garantem moralky. Krute zachazeni se zviraty, „omlouvane“ nabozenskou tradici, je naopak nechutne a odsouzenihodne.

 2. zdenka galajdova

  Bolestivé a dlouhé zabíjení zvířat podle zvyků divokých nomádů ze sedmého století či podle starých židovských kmenů z doby bronzové je trestuhodné v dnešní době. Který veterinář tohle schválil ? Co dělají ochránci zvířat ? Co dělají slavní zdiskreditovaní zelení ? Co svědomí politiků ? Zřejmě není nad to, když se náboženští fanatici učí podřezávat zvířata a zvykají si na to…. napřed zvířata a pak…. ? Je to přece učení se necitelnosti k utrpení druhých…. !!!
  Bílý Evropan jde do basy za týrání zvířat a náboženské sekty to mají úředně povolené a veterinárně schválené ??? KDE to žijeme ???

 3. Petra Bézová

  Kde to žijeme milá paní, když práva zvířat jsou nadhodnocována nad utrpení dětí, které jsou zaživa v těle matky zabita? Nebo i vy si myslíte, že to co žena počne není člověk?

 4. Slavek

  Petro, to srovnání je falešné. Debata o potratech nijak nesouvisí s ochranou zvířat. Snížíme li jejich utrpení potratů se to nijak nedotkne.

  A když už jste tu otázku položila. Vy si myslíte, že buňka, která vznikne spojením spermie a vajíčka je člověk?

 5. Petra Bézová

  Já si naopak myslím, že když se naučíme respektovat lidskou důstojnost od početí do smrti, tak se to dotkne i naší citlivosti vůči zvířatům. nebo myslíte, že druh, který si vyvražďuje budoucí populaci, může být milosrdný k jiným druhům? Ani náhodou.
  K vaší otázce, buňka která vznikne má potenciál člověka, protože se v člověka vyvíjí. Tvrdit, že to není život hodný ochrany, je barbarství.

 6. Colombo

  Imho, to je zase snůška naprostých nesmyslů.

  Potenciál je ovlivněný technologií a ergo v současné době má onen potenciál každá tkáňová buňka.

  A co se týče toho chování, opět se stačí podívat na paničky s těmi jejich krysami (malí psy), kde se chovají „mnohem lépe“ k chlupatým zvířátkům, ale nějaký člověk je jim ukradený.

 7. Petra Bézová

  Z každé tkáňové buňky se však nevyvine člověk, jen z buňky vzniklé spojením mužské a ženské pohlavní buňky, což potvrzuje, že to je již malý člověk se svou vůlí k životu.
  K druhé větě bych poznamenala, že to je právě chyba společnosti, která vychovává ženy k tomu, vážit si více svých domácích mazlíčků, než života, který do nich byl vložen.
  Nevím, k čemu vám jsou vyspělé technologie, když toto nechápete.

 8. Colombo

  Takže ještě jednou, pro některé méně chápavé.

  Současná technologie nám umožňuje vytvořit životaschopný zárodek z somatické buňky, resp. jádro somatické buňky + vajíčko zbavené jádra.

  Dále, přirozeně dochází k odplavování vajíček, k odplavování plodů v raném stádiu i k samovolným porodům či porodům zdeformovaných a neživotaschopných či mrtvých dětí.

  Právě kvůli lidem jako jste vy dochází k zvyšující se míře utrpení, jak u zvířat „Je to jejich víra, je to v pořádku“, tak u lidí „je to moje víra, bude to takhle“, místo aby se hledělo na racionální argumenty. Místo toho, aby lidi přemýšleli dochází k zjednodušování světa na černé a bílé.

  Můj požadavek není to, aby ste se naučila myslet a vidět hlouběji do problému. Nemusíte toho být schopna stejně jako já nemusím být schopen zaběhnout stovku pod 10 vteřin.
  Jenže já vím, že stovku pod 10 vteřin neuběhnu, tak bych Vás poprosil, aby jste stejně přistupovala k analýze problémů a nepodléhala dojmům. Alspoň se snažila.

 9. Petra Bézová

  Zatím jsem neslyšela o tom, že by šel uměle vytvořit člověk. To že vy a jim podobní vrtáte do genetiky neznamená, že lidský zárodek není hoden stejné ochrany jako každý jiný člověk. Utrpení světa nikdy neodstraní technologie, ani sebelepší, vždy to bude založené na vykořisťování slabších silnějšími. Pokud neuznáte autoritu, která určuje co je mravné a co ne. Tímto myšlením, jaké tu předvádíte, můžete zcela potlačit touhu žen mít děti. Ale vždyť to už nebude potřeba, vy si děti vyrobíte ve zkumavce, já zapomněla.

 10. Slávek Post author

  Petro, jedna buňka nic necítí – žádnou bolest, žádné vědomí nic. Je to flák organické hmoty. Nervová soustava, která umožňuje vnímat bolest se tvoří až mnohem později.

 11. Slávek Post author

  A potenciál má i spermie nebo vajíčko, kterých jste vy osobně za život zničila stovky.

 12. Colombo

  To je zase hromada nesouvisejících žbreptů. Zase do toho dáváte mnohem více srdce, než rozum.

  1. Lidi se vykořisťovali a budou se vykořisťovat vždycky. To je lidská přirozenost, to je zvířecí přirozenost, tak funguje život. Život je egoistický, sorry, že jsem vám to tak natvrdo řekl a nenechal vás žít ve vašem altruistickém snu.
  2. Přijetí vyšší morální autority je na tom podobně jako původní myšlenka komunismu. Imho, dostaneme se k tomu, že potřebujete tu vyšší morální autoritu dokázat, což nikdo nikdy nezvládl.
  3. Utrpení světa technologie dost dobře mírní (ať už je tím „utrpením světa“ myšleno cokoliv).
  Životní situace dnešních nejchudších, ve vyspělých zemích, je na úrovni střední třídy středověku.
  4. Nikdy jsem neřekl, že bychom MĚLI dělat děcka ve zkumavce. IMHO z neegoistického hlediska, něčeho, co vy schopna nejste, je úplně jedno, jestli děcka budeme dělat ve zkumavce, jestli je budou rodit specializované matky a lidstvo dostane eusociální podobu či co. Důležité je a bude jen přežít (což plyne z pochopení podstaty života). A to je zase pohled zevnitř druhu. Z pohledu nějakého vesmíru (který je neživý a nemá žádný zájem) je to úplně jedno, jestli lidstvo přežije nebo ne. Svět na nás nijak nezávisí (život, resp. pozemský život z dlouhodobějšího hlediska možná ano).

  5. Pěkně jste se vyhla relazivizace potratů vzhledem k samovolným potratům v nejrůznějším stádiu. To by matka měla být stíhána za zabití z nedbalosti či co?!

  Váš pohled je prostě nedomyšlený. Vzhledem k organickosti společnosti a tomu, že podstatná většina takových názorů je z hlediska praktického života naprosto nepodstatná to nevadí, ale z pohledu snahy o sociální inženýrství je to dost nebezpečné.

 13. Petra Bézová

  Slávku, vůle žít je něco, co spermie ani vajíčko nemá. Proto ty buňky umírají. Zárodečná buňka chce žít, je to člověk s vůlí k životu. Pokud dojde k samovolnému potratu, je přeci jasné, že za to nikdo nemůže. Smrt druhého člověka není v naší zodpovědnosti, pokud jsme ji nezavinili. Což se o potratech říct nedá. To je cílená snaha likvidovat lidský život, který se zdá být pro nás nepohodlný. Jak to, že to nedokážete rozlišit?

 14. Petra Bézová

  Jestli to pořád nechápete, tak je mi jasné, že život je egoistický, ale naším cílem je se více připodobňovat Bohu, který se dává, než zvířatům, která mají jen instinkty. Asi toho po vás chci moc, vy se zkrátka nad své instinkty nedokážetet povznést. To že v jiných částech světa je středověk nás neopravňuje k tomu hrát si na spasitele a ničit jejich populaci prostředky, které nemají s etikou nic společného. Vývoj jiných národů se nedá uspíšit, jen přijetím morálních norem společnost roste. My jim v současné situaci nemáme mnoho co nabídnout, protože naše společnost je v morální krizi, což vy asi nepociťujete. Tak jen do toho, hrejte si dál na spasitele lidského rodu.

 15. Colombo

  Vaše argumentace je nejenom naprosto mimoběžná čemukoliv, co jsem psal, ale je na ni i jasně vidět, že to, co jsem psal, nejste schopná ani pojmout.

  Přemýšlet Vás tedy nenaučím. Přeji pěkný zbytek života.

 16. Colombo

  Facepalm. Fakt se raději do těchhle věcí nepleťte a nijak s nimi neargumentujte. Vůbec, nechte je být.

 17. Pingback: Íd al-adhá: Islámský svátek oběti působí extrémní utrpení | Občanské sdružení ateistů České republiky

 18. Pingback: Privilegia věřících: Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání | Ateisté ČR

 19. protestant

  ….Porážení jatečných zvířat1c) vykrvením může být prováděno pouze po jejich omráčení zaručujícím ztrátu citlivosti a vnímání po celou dobu vykrvování. Jatečné zpracování zvířete před jeho vykrvením je zakázáno…..

  Tak co proboha řešíte??????

 20. protestant

  …..Církev nebo náboženská společnost může takovou porážku zvířat provádět jen podle veterinárních podmínek stanovených krajskou veterinární správou pro jednotlivé zařízení…..

  protestant:
  Tak co proboha řešíte. Vytvořte potřebu a dostanete se také do zákonů. Zkuste třeba, že ateisté musí požívat zvířata živá….

 21. protestant

  Jinak bych autorovi poradil ať si napřed nastuduje problematiku a pak teprve píše.
  Nebude muset pal měnit titulek článku z lživého „Židé a muslimové u nás nemusí dodržovat zákony, protože věří v nadpřirozené bytosti“ na jiný 🙂

Komentáře nejsou povoleny.