Ateistův průvodce náboženstvím: Bible

Autor | 21.08. 2012
Bible

Bible

Bible je kniha, kterou křesťané považují za slovo boží nebo bohem inspirovanou publikaci. Neptejte se mě co to znamená, protože to nevědí ani sami křesťané. Vymysleli si k tomu různé zábavné průpovídky a historky, kdo tu knihu vlastně psal a pod vlivem čeho se v tu chvíli nacházel. Naopak, je velmi důležité vědět, že na tuto knihu křesťané totálně kašlou.

Bible křesťanům slouží jenom k tomu, aby nám ateistům mohli ukazovat, jak jsou dobří, když se snaží dodržovat desatero a milovat bližního. Ale zeptejte se jich třeba, proč skoro v každém kostele visí chlapík na kříži, když v desateru stojí: „Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí ,“ a oni vám velmi rozumně vysvětlí, proč zrovna toto přikázání už nemusí dodržovat. Podobné je to s každou větou, kterou Bible obsahuje. Nemyslete si proto, že když si přečtete Bibli, tak křesťany lépe pochopíte. Ve skutečnosti je to zcela naopak. Chcete-li křesťany pochopit, za žádnou cenu Bibli nečtěte! Budete na tom potom stejně, jako většina z nich.

Ve středověku bylo dokonce zakázáno Bibli překládat, aby si ji lidé nemohli přečíst. Nepodařilo se jim Bibli ale ututlat a dost se kvůli tomu pohádali. Padlo kolem toho spousta nepěkných slov a uškvařilo se dost lidí, kteří tu knížečku pochopili trochu jinak. Třeba Jan Hus zemřel proto, že Bibli vzal příliš vážně. Myslel si, že pracuje v organizaci, které jde hlavně o šíření myšlenek Ježíše Krista. Když jim vysvětloval svůj pohled na věc, tak se na Bibli dokonce odvolával. Církevní papaláši nejdřív nechápali o čem mluví a když to pochopili, tak ho rychle upálili a vyslali proti jeho fanouškům čtyři křížové výpravy. Od té doby se už skutečně nenajdou křesťané, kteří by se nechali Biblí svést ze správné cesty.

Starý zákon

Bible se skládá ze dvou hlavních částí: Nového a Starého zákona. Ve starém zákoně je spousta veselých a zábavných historek. Ty nejlepší si potom někdy čtou křesťané v kostelích a modlitebnách. Všichni víme, že křesťané jsou na rozdíl od Židů, kteří Starý zákon sepsali, dost suchaři. Proto si ty historky málokdy přečtou celé. Obsahují totiž spoustu peprných detailů, které bychom těžko rozdýchávali i my neznabozi.

Vezměte si třeba příběh takového Lota. Ten uprchl z městečka, které se jmenovalo Sodoma. Dostal totiž avízo, že se ho Bůh chystá bombardovat, protože si tam lidé nadmíru užívali života. Proto si vzal svých pět švestek a zdrhl jen se svou manželkou a dcerami. Manželka se ale ohlédla a stal se z ní solný památník. Tak ten příběh známe my a většina křesťanů. Ono to v Bibli ale pokračuje dál. Lot žil opuštěný se dvěma adolescentními a nadrženými dcerami. Ty ho potom střídavě opíjeli a nechali se jím obšťastňovat, „protože nebylo muže v zemi, aby k nim podle obyčeje vešel.“ To celé dělali, dokud nevyrobili dost dětí na založení dvou národů. Jestli mi nevěříte, tak si to přečtěte sami  v kapitole Genesis 19. Fakt nekecám.

Jak říkám, drsný čtení i pro nás ateisty. Starý zákon byl pro Židy něco, jako jsou pro nás Staré pověsti české. Jen to je méně přehledné, psalo to více lidí a protože se nemohli dohodnout, tak je tam většina příběhů dvakrát. Čím jsou ty pověsti starší, tím větší frajeři Židé jsou. Bylo jim totiž jasný, že jim to ostatní spolknou jen tehdy, když to bude o něčem, co bylo už hodně dávno. Dávní hrdinové tak žijí stovky let, baví se s Bohem skoro jako rovný s rovným a ničí celá města pouhým zatroubením na trubku. Jakmile ale pisatelé začali popisovat věci, co si někdo mohl pamatovat, tak se to celé dá shrnou jednou větou: „Proč jsi nám to Bože udělal?“ Autoři to tam už vidí dost realisticky a ukazují Židy jako chudý, neúspěšný a osudem stíhaný národ. Komunikace s Bohem se také stává dost jednostrannou.

Nový zákon

Nový zákon pojednává o celkem fajnovým chlapíkovi, který se jmenoval Ježíš Kristus. Ježíš byl obřezaný Žid, který možná uměl trochu číst. Nový zákon má jednu příjemnou a jednu dost blbou vlastnost. Ta příjemná spočívá v tom, že je o dost kratší, než Zákon starý. Ta blbá je, že je v něm čtyřikrát ten stejný příběh. Teda on není úplně stejný. Čtyři evangelia by měli zcela přesně popisovat co Ježíš dělal a říkal lidem, kteří ho chtěli poslouchat. Nepříjemný je, že je napsali lidé, kteří Ježíše nikdy neviděli a neslyšeli. Napsali je taky dost dlouho po jeho smrti. Každé z těch evangelií teda popisuje Ježíše dost jinak než ostatní, až na pasáže, které navzájem doslova opsali. Křesťané nám ostatním potom tvrdí, že zcela pravdivá jsou všechna čtyři.

Kromě čtyř evangelií jsou v novém zákoně dopisy, které si o Ježíšovi a jeho myšlenkách psali vzájemně křesťané, kteří Ježíše také nikdy neviděli. Někteří vědci si dnes myslí, že snad z toho vytřískají nějaký informace, ale já se kloním k názoru, že na mrtvým koni se už neprojedeš. Jestli si z Nového zákona chcete zapamatovat jednu větu, tak je to tato: „Znovu vám říkám, snáze projde velbloud uchem jehly než bohatý do Božího království.“ Zaprvé je tam napsaná třikrát a za druhé křesťané přímo milují, když s nimi na toto téma zavedete řeč.

Nový zákon vlastně vznikl až když jeden chytrý císař rozkázal ty materiály nějak protřídit a dát dohromady. Dodnes se křesťané nejsou schopni dohodnout, které části do Bible patří a které ne. Ještě na začátku se tam snažili zařadit jen ty věci, které považovali za autentické. Dnes už je jim to ale dost jedno. Berou to tak, že se v tom nemá cenu moc babrat, když tomu stejně nevěří.

125 thoughts on “Ateistův průvodce náboženstvím: Bible

 1. protestant

  Článek je snůškou absolutních nesmyslů.

 2. Cassi

  To bych mohl tvrdit i zprávě z NASA, podložte.

 3. Colombo

  Co jiného by to mohlo být, když je to výtah z bible?:D

 4. Befree1

  Mně se v Starém zákoně líbí, jak Bůh uspořádal kvůli Židům tu kouzelnickou soutěž: Áron hodil svou hůl před faraona a jeho dvořany a proměnila se v hada. 11 Farao si ale zavolal mudrce a čaroděje a tito egyptští věštci dokázali svými čáry totéž. 12 Hodili své hole na zem a proměnily se v hady
  Zvedl hůl, a když jí před očima faraona a jeho dvořanů udeřil na vodu v Nilu, obrátila se všechna nilská voda v krev. 21 Ryby, které byly v Nilu, pomřely a nilská voda páchla tak, že Egypťané nebyli s to se jí napít. Po celé egyptské zemi byla krev. 22 Egyptští věštci ale svými kouzly dokázali totéž, a tak farao zůstal neoblomný.
  A když Áron napřáhl ruku k egyptským vodám, vylezly z nich žáby a pokryly celou egyptskou zem. 3 Věštci však dokázali svými kouzly totéž – i oni vyvedli žáby na egyptskou zem.
  Kouzelnickou soutěž rozhodli až komáři…
  Jo, a aby třeba farao soutěž předčasně nevzdal , Bůh zatvrdil jeho srdce. Smysl pro fair play Bůh rozhodně nemá!

 5. pecho

  Hloupý příspěvek. Právě hlupáci, jako jste vy, jejich „názory“ bez jediné myšlenky, se spoustou vulgarit a pravopisných chyb, dělají nám, ateistům medvědí službu. Nebál bych se říci, že stojíte na druhé straně barikády – na straně tmářství a demagogie.

 6. Cassi

  (reakce na uživatele „protestant“)

 7. Slavek

  jo, ta storka je skvělá. Takový soutěže měl bůh vůbec v oblibě. Ještě tam potom soutěží, kdo dřív zapálí oheň, nebo jak dlouho vydrží nasírat Joba.

 8. Tomas

  JJ ve starym zakone je prehrsle pikantnich historek

  Uz ten Lotuv pribeh, kdyz ho do sodomy prisli varovat andele pred bozim air strikem tak si je prisel vyzadat nadrzeny dav. Lot ale svoje nezvane hosty nevydal…….. namisto nich nabidl tomu davu sodomitu, kteri si zaslouzi bozi vyhlazeni, svoje dve dcery-panny ke znasilneni. Jj, je to muz spravedlivy. Hlavne takovy otcovsky.

  To, ze jsou zeny ve stare zakone na urovni dobytka na prodej je prakticky nepochybne.

 9. Tomas

  A jeste k tomu zdvojovani historek:

  Genesis 1 stvoreni jedna, Genesis 2 stvoreni dva a jine.

  Ale co je asi nejlepsi, a nejlepe ukryte a ututlavane zdvojeni je sesilani desatera.

  Exodus 20 seslani vytesanych prikazani vcetne tech uzasnych:
  Nezobrazíš si Boha zpodobením ….. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující . Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ….
  Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci. Ale sedmý den … Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách.

  to je opravdu hodne dulezity

  nasleduji pravidla zachazeni s otroky – mimo jine to, ze je muzes bez trestu zabit, ale pouze tak, ze umiraji dele nez jeden den. A dalsi uzasna prikazani

  Pak se na bozi prikaz serezou (navzdory fungl novemu objevu „nezabijes“): „Toto praví Hospodin, Bůh Izraele: Všichni si připněte k boku meč, projděte táborem tam i zpět od brány k bráně a zabijte každý svého bratra, každý svého přítele, každý svého nejbližšího.“ Léviovci vykonali, co jim Mojžíš rozkázal; toho dne padlo z lidu na tři tisíce mužů.

  A vyda se pro desatero znova… a to si fakt prectete Ex 34… Buh rekne, ze znova sesle ta sama prikazani a zacne diktovat…. tri prvni do toho opravdu propasuje, ale pak mu asi hrabne a zacne diktovat veci jako Nebudes varit kuzle v mlece matky. Budes slavit svatek snopku…. Vsichni se ukazete pred bohem trikrat rocne.. atd, zadny nezabije, zadny nepokrades, jedine co z toho prvniho znova nadiktoval je budes verit, nebudes zobrazovat, a nebudes delat v sobotu, ani tvuj otrok atd.

  Po te co toto dodiktuje:
  Hospodin řekl Mojžíšovi: „Napiš si tato slova, neboť podle těchto slov uzavírám s tebou a s Izraelem smlouvu.“ A byl tam s Hospodinem čtyřicet dní a čtyřicet nocí; chleba nepojedl a vody se nenapil, nýbrž psal na desky slova smlouvy, desatero přikázání.

  Mimochodem je to jedine misto, kde se mluvi o desateru prikazani.

 10. zdenka galajdova

  Bible se odvolává na události z konce doby bronzové – z doby lidu popelnicových polí (u nás) a je třeba si uvědomit, že Ježíš podle nich žil v podstatě na počátku doby železné….. A pokud to ještě dneska někdo bere vážně a chce se podle toho řídit….no comment…..

 11. Petra Bézová

  Slávku, abych vám to trošku nabourala- já zrovna patřím mezi ty, kteří se nechávají Biblí vést podle vlastních myšlenek a ne podle učení exegetů. Jinak spousta věcí v tom článku má reálný základ.

 12. Slavek

  Petro, díky za pochvalu. Jsou to spíš takový odpozorovaný anekdoty. Na druhou stranu si myslím, že si dnes z Bible každý vybírá. Děláte to určitě i vy. Podle mě je to dobře. Už mám v hlavě pár nápadů i ke katolíkům. Myslím, že še vám to bude líbit.

 13. Befree1

  No, pro miliony nezaměstnaných je den odpočinku zvlášť důležitý a taky to, že ten odpočinek musí dopřát i svým otrokům ( a otrokyním!) a dobytku…A ti mravní lidé, co dodržovali to DESATERO si ty otroky koupili, nebo zajali? Vlastnit otroka hřích není, ale tužit po krásné manželce souseda je moc moc ošklivé.
  Mimochodem- uměl Ježíš číst a psát? Napsal někdy něco? Už si to nepamatuju.

 14. Petra Bézová

  Jistěže to dělám, Starý zákon mě popravdě moc nebere, i když mám židovský původ. Mám ráda jen Genesis, ostatní věci znám, ale už moc nepročítám. Nový zákon a pochopení Ježíše Krista mi přijde zásadnější. A taky Pavlovy listy. Vidíte, on se taky obrátil na základě osobního zjevení. Myslím, že Bůh to jednou dopřeje všem, to osobní setkání s Kristem, tak to zatím s námi věřícími vydržte, jsme někdy nesnesitelní, ale nemůžem za to. Neumíme to lepší zpracovat.

 15. Slavek

  Petro, myslím, že tímto komentářem přesně potvrzujete, co jsem napsal. Uvědomte si, že když v jednom komentáři napíšete, že se Biblí necháváte vést a zároveň Vás nebere Starý zákon, tak nás ateisty to mate. Proto nakonec to hlavní sdělení článku: nesuďte křesťany podle Bible. Oni na ni kašlou.

 16. xorron

  Moc vtipný článek. Chápu, že na na křesťany působí jako červený hadr na býka. Pokud jde o desatero, tak bych se jich zeptal, proč tento ubohý výběr? Buď platí zákon jako celek, nebo nic. A navíc, co ten výběr desítky archaických příkazů může znamenat dnes? Dost ubohé. Dalo by se přidat mnoho jiného, co se nemá dělat. Papa je neomylný, tak by mohl zapracovat na vylepšení.

 17. Petra Bézová

  Slávku, to co píšu se nevylučuje. Je přece nad slunce jasné, že Židé Boha chápeai špatně, po svém, to co jim říkal nebrali moc vážně a sklouzli do dodržování mnoha příkazů, které už s láskou k Bohu a bližnímu nesouvisely. Proto je Ježíš kritizoval, proto mu rozuměli prostí lidé víc, než učiteleé zákona. Co je na tom nepochopitelné, že zjevení Ježíše a jeho nauka je nadřazena Starému Zákonu?

 18. befree1

  Mně jako vzdělanému člověku, co má maturitu ( dokonce dvě! 😀 ) přijde blbý, že Bůh přikázání „učit se, učit se, učit se“ přenechal nějakému Uljanovovi Vladimíru Iljiči …

 19. Jenik

  …..a sklouzli do dodržování mnoha příkazů, které už s láskou k Bohu a bližnímu nesouvisely….

  Ale jak se to liší od dnešních i středověkých katolíků?

 20. protestant

  „….Ale zeptejte se jich třeba, proč v každém kostele visí chlapík na kříži, …“

  Není to pravda. Nevisí v každém kostele.

  „..Čtyři evangelia by měli zcela přesně popisovat co Ježíš dělal a říkal lidem, kteří ho chtěli poslouchat…“

  Čtyři evangelia byla nechána v NZ právě proto, aby byly vidět rozdíly v pohledu evangelistů.

  „…Nový zákon vlastně vznikl až když jeden chytrý císař rozkázal ty materiály nějak protřídit a dát dohromady…“

  Prvním „kánonem“ byl Muratoriho fragment, který byl sepsán v roce 170 n. l. Muratoriho fragment obsahoval všechny novozákonní knihy s výjimkou listu Židům, Jakuba a 3. Janovy epištoly

  „..Někteří vědci si dnes myslí, že snad z toho vytřískají nějaký informace, ale já se kloním k názoru, že na mrtvým koni se už neprojedeš…“

  Já bych dal spíše na ty vědce než na amatéra. 🙂

 21. Slávek Post author

  Ad „Nevisí v každým kostele“ – tak pár výjimek se určitě najde. Já jej ale viděl v každým kostele co jsem navštívil.

  Ad Evangelia – to je určitě zajímavá informace, proč to tam dali 4x. Jak se to ale vylučuje s tím co jsem napsal?

  Ad Nový zákon – díky, že jsi potvrdil správnost informace v článku, jak vznikl Nový zákon

  Ad. Vědci – jasný, každý můžeme mít různý názory

  Celkově jsem protestante fakt rád, že jsi potvrdil faktickou správnost článku, když jsi nenašel žádné chyby. To já jich tam pár na rozdíl od tebe vidím.

 22. protestant

  „….Já jej ale viděl v každým kostele co jsem navštívil….“

  Na tom je založena správnost článku 🙂

 23. protestant

  „Evangelia – to je určitě zajímavá informace, proč to tam dali 4x. Jak se to ale vylučuje s tím co jsem napsal?“

  Proč by tam dávali čtyři různé velmi se lišící verze, kdyby evangelia měla „zcela přesně popisovat co Ježíš dělal a říkal lidem“? 🙂

 24. Slávek Post author

  Pravdivost článku: Ano, ten článek je založený na osobní zkušenosti, která je větší,než u většiny ostatních ateistů. Statistiku kostelů kde Ježíš visí a kde ne nemám.

  Evangelia: Křesťané, kteří snad ještě v historickou pravdivost Evangelií věří se domnívají, že ta evangelia popisují Ježíšův život z více úhlů a jsou kompatibilní. Píšu to nakonec i v článku. Ostatním je to celkem šumák.

 25. protestant

  „…díky, že jsi potvrdil správnost informace v článku, jak vznikl Nový zákon…!

  Správně je to trochu jinak:
  Jako zásadní uzavřen í
  historického vývoje vzniku novozákonního kánonu je přijím áno vyhlášení alexandrijské ho biskupa
  Athanasia v jeho 39. velikonočním dopise z roku 367 po Kr.
  2
  a rozhodnutí synody v Hippo Regius ( 393
  po Kr.), jeho opaková ní na synodě v Kartha gu (397 po Kr.) a odpověď papeže Innozen ze I. na dotaz
  galského biskupa o rozsahu kánonu ( z roku 405 po Kr.).
  http://etfuk.sweb.cz/kanon.pdf

 26. protestant

  Pokud je to pouze subjektivní pohled autora neaspirující na obecnou pravdivost, pak beru vše zpět.

  Pak je to článek ateisty, který nikdy nenavštívil neřímskokatolický kostel beroucí jako vzorek křesťany, kteří berou Bibli doslovně.

  Proti takovému subjektivnímu pohledu nelze nic mít. 🙂

 27. Slávek Post author

  Pecho, jsem rád, že jsi tuto debatu obohatil příspěvkem bez jediné pravopisné chyby, plným konkrétních argumentů a inspirativních myšlenek.

 28. Slávek Post author

  Protestante, nemáš pravdu. V článku naopak tvrdím, že křesťané na Bibli kašlou – neberou ji doslovně. Jako příklad uvádím větu z desatera.

  Ale přiznávám, nemusel jsem psát „v každém“. V čechách je i pár kostelů, kde Ježíšek nevisí. Opraveno.

 29. protestant

  Kašlání a nebrání doslova nejsou synonyma.

 30. protestant

  ..a jinak si musíš vybrat. Buď „na tuto knihu křesťané totálně kašlou“ nebo věří že „čtyři evangelia by měli zcela přesně popisovat co Ježíš dělal a říkal lidem“.

  Obojí nemůže platit zaráz.

 31. Slávek Post author

  Já si myslím, že to zároveň platí. Je to pro nás ateisty dost matoucí. Křesťané na Bibli většinou dost kašlou a zároveň tvrdí, že jí věří a je to slovo boží. Myslím, že je to celé dosti humorné.

 32. Slávek Post author

  Díky za doplnění. Do článku by se to ale takhle podrobně nehodilo.

 33. Slávek Post author

  Petro, ono je dost problém, že právě ty příkazy dostali od Boha. Celkem se jim ani nedivím, že „sklouzli k dodržování příkazů“, když si vzpomněli, jak dokáže Bůh trestat ty, kteří je nedodržují.

  Jinak na tom, že je nový zákon nadřazený starému není nic nepochopitelného. Však v článku píšu, že křesťané vždy přijdou s nějakým zdůvodněním, proč v Bibli něco platí a něco neplatí.

 34. Tomas

  Z me zkusenosti se k bezobsazne obhajobe bible uchyluji tak jako vy predevsim ti lide, kteri ji nikdy necetli. A to at verici nebo neverici. On totiz panuje i mezi nevericimi takovy hoax, ze bible v sobe nese neco velikeho at uz je to bozi nebo ciste lidske dilo.

  pecho, ja vam doporucuji ji otevrit a precist si ji. Ja to udelal a jeste ted se mi vali celist nekde po zemi. Od zacatku do konce te knihy jsem neprestal zirat ze toto …. ta naprosta silenost … ja Ta Bible.

  Abych toto podporil jeste jinou prihodou. Muj velmi dobry kamarad byl praktikujici katolik. V detstvi prosel tuhou skolni i domaci katolickou vychovou vcetne hodin katechismu atd.. Biblicke pribehy i citaty velice dobre znal…. Jednou jsem se s nim tedy o nekterych biblickych pribezich a pasazich bavil a precetl jsem mu nektere…. ac velice blizky kamarad, koukal na me jako na satana, ze si vymyslim,… ze to nectu z bible. Rekl jsem mu, ze to je bible a ze mu muzu dodat celou radu velice podobne silenych pasazi… On rekl, to ne to ne, to neco predvyberes a bude to vytrzene z kontextu. Tak jsem mu rekl, at do bible kamkoli pichne a proste cte, nebo at cte od zacatku do konce… protoze uz bylo jazny, ze on ji nikdy necetl. On se proste ty pribehy dozvedel od vyucujicich, z obrazkovych knih atd. To pak proste nema smysl cist. V kostele pak uz slysel jen velmi predvybrane pasaze predevsim z Noveho Zakona a s desetkrat delsim vykladem.

  Za tyden se vratil a po jednom pivu na nej padnul nejaky splin, a rekl, ze jsem mu jednou vetou znicil zivot. Rekl, ze kdyz bibli cetl, ze nemohl verit vlastnim ocim… Dnes je velice spokojeny velice vlazny verici s velikym odstupem k bibli a cirkvi nebot: „Dukladne ctena bible je nejsilnejsi argument pro neviru“ Isaak Asimov.

  Pozdeji jdu do salu kralovstvi, kde mi rekli, ze z bible veri kazdemu slovu… ja opravdu nevim co si o nich mam myslet nez, ze jsou bud uplne vylizani, nebo ji take necetli. To doslo dokonce tak daleko, ze v jejich sade vytisku bibli (new internatiol translatin, myslim) byl hned v prvni vete preklep. Misto „from“ tam bylo „fro“. Ja je jen chtel postouchnout, ze i bozi dilo pripusti preklep… a hadejte co oni na to…. ze slovo „fro“ existuje a ze tam patri. Pricemz se staci podivat do jinych vytisku tehoz prekladu a najdete tam mnohem smysluplnejsi „from“.

  Nabozenska vira je zajimavy fenomen, ale vira v bibli je mozkova porucha.

 35. Befree1

  „Jako zásadní uzavření historického vývoje vzniku novozákonního kánonu je přijímáno vyhlášení alexandrijského biskupa“ – na tom se tedy dohodli VŠICHI křesťané? Nebo jen část? Pokud část, tak jak velká? A nedohodli se náhodou jen na tom, které „listiny“ budou do Bible zahrnuty a ne na přesném „textu“?

 36. ateista

  Hloupej příspěvek? Plnej pravopisnejch chyb? Nemyslim že je hloupej. Jenom zpochybňuje Bibli, a to se křesťanům (myslim že ty budeš jeden z nich) nelíbí. A proč? Vždyť se většina z vás chová jak komunisti! Nic jinýho než ta naše pravda neexistuje, ostatní jsou pitomci. Ateisti jsou z většiny aspoň tolerantní. A tenhle článek je o celým systému založeným na knížce která je plná incestu, vraždění a prolejvání krve + pokrytectví.
  A pravopisný chyby? Článek je psanej hovorovou češtinou, ale pravopisný chyby jsem tam neviděl.

 37. Slávek Post author

  Tome, skvěle napsáno. Naprosto stejnou zkušenost s katolíky mám i já. Jen se mi teda ještě nepodařilo nikoho dekonvertitiovat. Omluvou mi budiž to, že jsem se o to, ani nesnažil.

  Když manželka četla tento článek, tak mi řekla, že je nechutnej. Prostě tu pasáž o Lotovi fakt nikdy neslyšela celou. Ani se jí ale nedivím. Už jsem ji dvakrát slyšel na kázání a vždy končila tím solným sloupem.

  Olbrachtovi Biblické příběhy končí sloupem.
  Jehovisti končí sloupem: http://www.watchtower.org/b/my/article_15.htm
  Další kázání: http://www.kapky.eu/texty/biblicke-postavy/l/lot-a-jeho-zena-utek-ze-sodomy/

  Prekérka je, že už jsem třeba četl protestní text proti Prague Pride, který se právě odvolával také na Genesis 19. Škoda že to nedočetli dokonce. To by mohli zároveň podporovat incest 🙂

 38. Slávek Post author

  Ono je to celkem jedno, protože na tom, co do Bible patří se křesťané neshodli doteď. To, že existuje jednotný kánon je podobná iluze, jako ostatní věci. Sice to skoro všichni křesťané tvrdí, ale skutečnost je taková, že těch verzí je několik. http://cs.wikipedia.org/wiki/Biblick%C3%BD_k%C3%A1non

  To co tu píše protestant jsou naprosté podružnosti. Nic to nemění na tom, že: „Dodnes se křesťané nejsou schopni dohodnout, které části do Bible patří a které ne. “

  Každý ale bude mluvit, jako by to bylo jasné. Myslím, že to je humorné.

 39. Slávek Post author

  Díky všem za diskuzi. Myslím, že se ukazuje, že článek je sice vtipný, ale věcně správný.

 40. protestant

  Přesný text byl mnohem dříve.

 41. protestant

  Vidím, že jsi opravdu honě zmatený…. 🙂

 42. Petra Bézová

  Lidské myšlení je slepá ulička. I dnešní katolíci mohou a asi i jsou na tom podobně jako Židé. To má Jeník pravdu. S vírou jako takovou to však mnoho nesouvisí. Boha nemůže ohrozit špatné pochopení jeho příkazů, proto bychom měli neustále usilovat o lepší pochopení Ježíše a jeho slov. Bible tu není proto, aby se jí doslova věřilo. Má nás otvírat tajemství zvaném Bůh. Je to Boží slovo, které se v nás chce vtělit. Slávku, potvrzuji dost vaši teorii, že křesťané vždy něco vymyslí? Mimochodem Židé prý mají na každý text v Bibli minimálně 70 různých výkladů.

 43. LB

  Jen bych chtěl dodat, že Bible je každopádně nesmírně poučná kniha. Jako malé dítě jsem ji četl rád a nikdo mně to nevytýkal. Mojí oblíbenou kapitolou se stala Genesis 38 o Onanovi, souloži se snachou a dvojčatech peroucích se při porodu. Nic takové jsem se v pohádkách dočíst nemohl. Ovšem s mojí vírou to tedy neotřáslo, jsem spíše rád, že Bible není suchopárná, i když na druhou stranu uznávám, že i jiné náboženské knihy mohou pobavit.
  Upřímně řečeno: třeba Korán mně přijde jako sušší čtení, i když to je možná tím, že není dílem tolika autorů.

 44. Tomas

  Slavku, docela koukam, ze v tom druhym odkazu neni vynechana ta otcovska Lotova nabidka besnicimu davu, kdy jim misto vydani hostu nabidl svoje dve dcery. V tom prvnim odkazu to ale „poctive“ vynechano je, vedle toho, ze to jako vzdy skonci pred tim vicenasobnym Lotovym incestem.

  Jeste bych mel opravit ten zaver. Vira v bibli jeste jde, protoze oni ji veri a zaroven na jeji obsah kaslou a vubec ho nectou. Druhej level je Uctivani bible aniz by ji clovek cetl. Skutecna mozkova porucha je ale uctivani bible pote, co ji clovek cetl.

  Jinak s temi zkusenostmi s vericimi. Moje pritelkyne je verici Filipinka, tam jdou obcas do kostela po kolenou i 5 kilometru, pricemz na velikonoce se tam nekteri borci nechaji pritlouct na kriz. V televizi to vypada jako kuriozita, ale kdyz znas cloveka, ktery v tom zil, tak je to silene. V zakladni skole se tam na hodine prirodopisu dozvedi na otazku jesli byli Adam a Eva asiati, ze prej buh stvoril tri verze Adamu a Ev, bily, cerny a asiaty, az pak byl spokojenej. Znam jejich komunitu a chodil jsem do jejich pentakostal cirkve. Ty si z bible uz vybiraj jen pasaze, kterymi strasi, ze musite poslouchat bozi prikazani, jinak pujdete do pekla, a ze jedno z prikazani je, ze mas davat 10% prijmu cirkvi. Ano, to nejsou katolici, ale katolici jsou na filipinach prej jeste horsi. Take meli bible studies. Vezl jsem jednu z holek, ktera to prave absolvovala, aby si za to prezvala diplom. Tak jsem se ji zeptal, co si mysli o Abrahamovi a Isakovi… na to mi rekla: Abraham? Toho maj prece muslimove. …. tak se ptam jestli zna Mojzise: a na to mi rekla, ze ten zachranil Egyptany…. pak jsem byl svedkem jak prebira diplom za absolvovany kurz bible studies…. Vazne nekecam.

  Totez moje mama, po mozkove mrtvici se dostala na uroven kojence, pak trosku „povyrostla“, zasla do prvniho kostela a do roka jim rozdala penize z prodaneho zrestituovaneho baraku. Dodnes jim dava vse co muze ze sveho invalidniho duchodu a je vydesena z moznosti boziho trestu. Ona vi, ze ja jsem neverici a farar ji rekl, ze neverici je horsi nez vrah.

  Ted je snad zrejme, proc nejsem jen lhostejny neverici.

 45. Tomas

  ja myslim, ze pecho je normalni krestan a za cenu lzi tu dela trola… ale to je jen dojem, ktery se muze mylit

 46. Tomas

  JJ, vypecenej for s koranem … „ta kniha by mela horet“,…. ale to bylo z bible (ne z koranu) 🙂

 47. Slávek Post author

  Petro, myslím, že tu teorii potvrzujete do písmene. Hlavní myšlenka článku je, že křesťané Bibli neberou doslova a to co je v ní napsáno pro ně nemá příliš velký význam. Naštěstí.

  V podstatě z Bible jen volně asociují. Vezmou verš, nebo příběh a na základě něho se snaží nějakou asociací sdělit něco navíc.

  Spousta ateistů tady to neví. Já si taky dlouho myslel, že křesťané berou ty texty vážně. Jako něco, podle čeho by se měli řídit. Potom v diskuzích dochází k mnoha nepochopením.

 48. Slávek Post author

  hmm, protestante. Na to, jak jsi psal, že je článek snůškou kravin, je tvá argumentace dost ubohá. Jediný na co jsi přišel, že Ježíš fakt nevisí v každým kostele.

 49. Petra Bézová

  Pokud chcete vědět, co opravdu beru vážně, tak je to Desatero a potom Nový zákon.

 50. Petra Bézová

  Děláte si ze mě legraci, Slávku? Přece víte, že myslím Desatero Božích přikázání v páté knize Mojžíšově. To je totiž to, co požadoval Ježíš po těch, kteří se ho ptali, co mají dělat, aby dosáhli věčného života. Dodržuj Desatero, řekl Ježíš. To je také ten zákon, který nepřišel zrušit, ale naplnit, jak pravil. Bohužel mnoho jeho služebníků v historii Církve toto nechápalo a stále nechápe.

 51. Tomas

  Petro, prepiste sem nebo sem prekopirujte prosim cele zneni desatera z vasi bible, at si uvědomíte co obsahuje a take co neobsahuje.

  Opravdu nikdy nepracujete v sobotu, ani vasi otroci? Opravdu se neklanite a nemodlite k zobrazeni neceho v nebi, neslouzite tomu? Opravdu netouzite po sousedove manzelce? Petro, text ktery bezprostredne obklopuje desatero stavi vas-zeny-na uroven dobytka a schvaluje otrokářství (stejne jako desatero) , coz se do poslední stránky bible nezmění.

  Nebo ještě lepe, prepiste sem vse, co je v bibli oznaceno jako desatero.

 52. Tomas

  Mimochodem, Ježíš rika o starém zakonu neco jineho, nez tu tvrdite. „Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky; nepřišel jsem zrušit, nýbrž naplnit.
  18: Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.
  19: Kdo by tedy zrušil jediné z těchto nejmenších přikázání a tak učil lidi, bude v království nebeském vyhlášen za nejmenšího; kdo by je však zachovával a učil, ten bude v království nebeském vyhlášen velkým“ . V tom zakone je 613 většinou zcela barbarskych prikazani, ktere maji platit dokud nepomine nebe a země.

  Jinde pisete, ze jste bibli precetla,…. To je jedna z největších lzi krestanu, prokazana nekolika studiemi a me se to neustale potvrzuje, znova a znova. Budte uprimna.

 53. Petra Bézová

  Tome, chápu, že se bouříte proti tomu, že hlásáme Desatero a sami ho nedoržujeme. My se ale snažíme ho pochopit, a to lépe, než židovský národ. Vždyť Ježíš sám často kritizoval farizee a zákoníky za to, že lidem nakládají neúměrná břemena, a sami se jich nedotknou ani prstem. Nemůžu vám dát návod na pochopení desatera, i u mě je to životní proces, ovlivněný místem kde žiji a také okolnostmi, které mě obklopují. Je mi jasné, že Židé zákon asi chápali špatně, proto přišel Ježíš, aby nás to naučil. Otázka je, kolik lidí v Církvi to takto chápe. Já se snažím učit se od něho, protože jako Boží Syn rozumí co je dobro a co zlo. Proto také řekl těm , kteří se ho snažili přivést do úzkých jako vy mě- největší přikázání je toto: Miluj Pána, svého Boha celým srdcem a bližního jako sám sebe. V tom je celý Zákon i Proroci.

 54. Slávek Post author

  Petro, právě jste tu napsala v jednom příspěvku, že Desatero berete vážně. O pár řádek níže už tvrdíte, že je prostě neberete doslova, protože se vás „snažíme přivést do úzkých“. A to jen tím, že po Vás chceme, abyste tu to desatero napsala 🙂

  Myslím, že na tom není nic špatného, jen je to pro nás ateisty dost matoucí. Když křesťan napíše, že bere vážně desatero, tak to ve skutečnosti znamená, že je mu zcela ukradené. Někomu to dokonce může připadat zábavné, jak se jeden snaží tvrdit, že desatero bere vážně a zároveň je nechce dodržovat.

 55. Petra Bézová

  Slávku, zásadně na internetu necituji Písmo doslova. Jen si vezměte do rukou Bibli a najděte si to. Když budete otevřený, snad i pochopíte, co tím je myšleno. A když ne, tak zkuste přečíst i Nový Zákon a budete chápet lépe. Já přece nebudu dělat co vy chcete. Já se s vámi bavím, protože ještě pořád věřím ,že to má cenu. Na výklad Desatera tady nejsem já, ale Církev. Jestli je to pro vás matoucí a chcete se poučit, vyhledejte pomoc odborníka, nejlépe kněze. Nevím, co myslíte tím, že je nechceme dodržovat. Církev Desatero vykládá a my se snažíme podle něho žít. Zhruba se to shoduje s dodržováním zákonů, které platí i ve státě, ale je to rozšířeno o předpisy, které vy neberete ani většinová společnost. Taky nemůžu říct, že ho na sto procent dodržuji, ale ne pro to, že nechci, spíš pro slabost a špatný příklad ostatních. Pro vaše účely zde stačí přikázání první- V jednoho Boha věřiti budeš. Až se dopracujete k tomu, můžete pokročit dál.

 56. protestant

  „….právě jste tu napsala v jednom příspěvku, že Desatero berete vážně. O pár řádek níže už tvrdíte, že je prostě neberete doslova….“

  Tohle si ale vůbec neodporuje.

 57. Slávek Post author

  Ale Petro, to je přece přesně to, co píšu v článku, abych ostatním ateistům přiblížil vztah křesťanů k Bibli. Je zcela jedno, co se v Bibli píše.

  To vy mně tu oponujete: „Slávku, abych vám to trošku nabourala- já zrovna patřím mezi ty, kteří se nechávají Biblí vést podle vlastních myšlenek a ne podle učení exegetů.“

  Abyste nakonec prohlásila : „Na výklad Desatera tady nejsem já, ale Církev … Církev Desatero vykládá a my se snažíme podle něho žít.“

  Takže jen pro pořádek. Naprosto nic mi nenabouráváte. Naopak jen potvrzujete co jsem v článku napsal. Nakonec i ukazujete, že vašemu vztahu k Bibli rozumím lépe, než vy sama. Myslím, že jako ukázka pro všechny pochybovače je to naprosto dokonalé 🙂

  Už jste mě dokonce stihla omlátit o hlavu první přikázání. Teď jen chybí, abych se Vás zeptal, proč skoro v každém kostele visí chlapík na kříži, když v desateru stojí: „Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí .“ A vy mně velmi rozumně vysvětlíte, proč zrovna toto přikázání už nemusíte dodržovat.

  Je v tom článku ještě něco, co nechápete? 🙂

 58. protestant

  Nerozumíš Slávku. Bez přijetí existence vzkříšeného Krista nemůžeš porozumět.

 59. Slávek

  Ano protestante, díky za připomenutí. Křesťanství skutečně obsahuje celou řadu dalších veselých momentů. Snad se k nim dostanu někdy příště.

 60. Petra Bézová

  Slávku, musíte ale rozlišovat. Vaše pohledy ateisty jsou zjednodušující. V Bibli je napsáno mnoho věcí, které nelze brát doslova. Židé mají na jedentext mnoho výkladů. I já chápu např. pasáže o stvoření světa asi jinak než můj biskup, už z toho principu, že on je muž a já žena. Uznávám však výklad Církve v důležitých věcech, jako jsou mravy a tím pádem uznávám i církevní výklad Desatera. To proto, aby v tom nebyl hokej, když by každý mravnost považoval za svůj osobní majetek, s kterým si může dělat co chce, a vykládat si ho, jak chce. To už se pak lidé neshodnou vůbec na ničem. Jinak s tím přikázáním nezobrazíš si Boha, mě je to jasné, Bůh je duchovní bytost, kterou nejde zobrazit. Ten Ježíš co visí na kříži o sobě řekl, že je Boží Syn a my tomu věříme, ale naprosto se to nevylučuje s myšlenkou, že Bůh, kterého On nazývá Otcem je bytost duchovní, kterou nejde zobrazit. Vy nechápete ten rozdíl?

 61. Tomas

  Petro, tak proc zakazuje neco, co nejde zobrazit?

  Ale i tak, prectete si plne zneni toho „zakazani“ a odpovezte znova.
  Jezis neni v nebi? Marie neni v nebi? Svati nejsou v nebi?
  Nezobrazujete je, nemodlite se k nim, nesluzite jim mese?

  Nemyslite, ze toto prikazani melo ten duvod aby se bohove a uctivane bytosti nerozstepovali? Proc myslite, ze krestani maj to strasne smesnou trojjedinost? To je tak doocibijici pokus obejit prikazani desatera a nasadit polyteismus pravekeho typu na monoteismusasi tak elegantne jako kondom na kaktusu.

 62. Slávek

  Petro! Vás mi snad seslalo samo nebe. Napište prosím ostatním, že jste skutečná a že to nemáme secvičené 🙂 představte si, že někteří ten článek nahoře považují za „snůšku kravin“ nebo snad za nějaký druh humoru.

  A co dál? Když jste mi teď velmi rozumně vysvětlila, proč jako křesťané nemusíte dodržovat to přikázání z desatera „Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí ,“ tak se můžeme vrhnout na nějaký další odstaveček, co vy na to?

  Co takhle říkáte na větu: „Znovu vám říkám, snáze projde velbloud uchem jehly než bohatý do Božího království.“ ? To mi přijde jako docela aktuální. Jistě vám katolická církev poradila, jak je to vlastně myšleno, ne?

 63. protestant

  No vidím, že ateisté dosud nepochopili co ten zákaz zobrazování vlastně znamená. 🙂

 64. Tomas

  Protestante, jedinecna prilezitost nam tu jednu desetinu nejdulezitejsich veci na svete vysvetlit. Tak hura do toho.

 65. Petra Bézová

  Popravdě Slávku, s vámi si rozumím líp, než se svým biskupem. Ten má na starosti jiné věci. Doufám, že druzí chápou, že mě to baví jako vás a secvičené to nemáme. Chyba, že vám to neumím vysvětlit není ve mě, ale ve vedení, které nemá čas na své věřící, takže i my tápeme a používáme své výklady, místo těch správných. Pro mě je jen jedna pravda, a tou je uvěřit, že Ježíš Kristus je Boží Syn. Je jasné, že na světě neexistuje člověk, který by správně chápal Desatero, ačkoliv se o to celé generace lidí snaží. Tady je asi důležitá důvěra k Bohu a potom osobní vztah k Ježíši Kristu. Nenadarmo řekl- kdo ve mě uvěří bude spasen, kdo neuvěří bude zavržen. Každou snahou o mravní život se mu myslím přibližujeme, i Církev je na cestě a pochopení Desatera se otvírá. Ale musíme se snažit, tedy i vy a vaši přátelé by se měli více snažit uvěřit v Boha, je to první přikázání. Bez toho se nikdy nedopracujete ke Kristu a nemůžete žít s ním na věčnosti. Mimochodem svatí nejsou Bohu žádnou konkurencí, můžeme si je zobrazovat, protože kdo se modlí, tomu je jasný rozdíl mezi Bohem a člověkem.

 66. Slávek

  Ale no tak, protestante. Já to přece dokonale chápu. To co napsala Petra má hlavu a patu. Je to velmi rozumný důvod, proč si křesťané mohou zobrazovat boha, jak se jim zlíbí, přestože to druhé přikázání výslovně zakazuje. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/God2-Sistine_Chapel.png/1280px-God2-Sistine_Chapel.png

  Ostatní ateisté ale mohou mít problém to pochopit. V tom článku jim to jejich jazykem objasňuji. Když křesťan čte: „Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.“, tak to chápe jako „zobrazuj si boha podle libosti a vlastní fantazie“. Tento kreativní přístup k bibli prostě není mnoha ateistům zcela zřejmý. Oni by se potom mylně mohli domnívat, že křesťany to desatero nějak zavazuje.

 67. Slávek

  Víte Petro, možná vám to ještě nikdo neřekl, ale celkem užitečný první krok je ten, když člověk začne říkat, co si myslí a dělat to co říká.

  Pokud říkáte, že chcete dodržovat desatero, tak jej dodržujte včetně toho, co se vám nebo vašemu okolí nelíbí. Zkuste pochopit třeba tak jednoduchou věc, jako že když tam je napsáno „nezobrazuj Boha“, tak je to znamená „nezobrazuj Boha“. Strašně to ulehčí komunikaci s ostatními lidmi.

  No a když to desatero nedodržujete ani ho dodržovat nechcete, tak se jím přestaňte ohánět. Můžete třeba říkat: „Je pro mě důležité desatero, kromě bodu dvě.“ Nebo říkejte: „Je pro mě důležité desatero katolické církve, ne to co je v bibli.“

  Nejen že to lépe vystihne realitu, ale dokonce Vás to možná dovede k zajímavým otázkám. (Zajímavé otázky jsou vůbec dost podceňované. Většina lidí má tendenci přeceňovat spíše zajímavé odpovědi.)

 68. Tomas

  Petro, tak konecne jste to rekla na plna usta. Jedine vereni podle vasi teologie umozni vecny blahobyt a nevereni zpusobi zatraceni. A proto ze bychom se tomu meli snazit verit. Fakt bozi.

  Petro, ruku na srdce. Prijdou vam takovy pravidla jakkoli spravedliva, jakkoli uctyhodna? Vzdyt je to cire vyhrozovani krizene se slibotechnou. To je ten vas buh takovej sebestrednej hajzl?

  Vy se ohanite moralkou, pritom ale vereni v prave toho vaseho trojiteho boha povazujete za tu nejmoralnejsi vec. Opravdu si myslite, ze clovek, ktery se chova cely zivot slusne ma byt zatracen? Nebo, ze clovek, ktery neveri v toho trojiteho boha se nechova slusne prave a jenom tim, ze neveri v neco k cemu neni jiny duvod nez to vyhrozovani a slibovani? Vzdyt z toho co rikate je uplne jedno jak se clovek chova, protoze o to vubec nejde.

  Ale i kdyby nebyla spasa podminena jen tou virou, nezda se vam, ze slusne chovani motivovane posmrtnou odmenou je zcela sobecke?

 69. Petra Bézová

  Tome, Církev vznikla po vzkříšení Ježíše Krista. Její teologie se odvíjí od toho, co On řekl a co učil lidi. Pokud při poslední večeři zjevil svůj vnitřní život s Otcem a Duchem svatým, nám nezbývá, než si to nějak vysvětlit po lidsku. Proto křesťané uctívají Trojici, ne proto že by chtěli vytvářet polyteismus, ale vychází ze samotných slov Ježíše. To, že někteří lidé jsou v nebi s Bohem by neměl být zásadní problém proti druhému přikázání. Bůh je duch, je nestvořený a svatí mu nemůžou konkurovat, je to dílo jeho rukou. Abyste pochopil Boha, musíte se otevírat pravdě. Tou pravdou je poznání, že Ježíš Kristus je Boží Syn. Nikdo na zemi nezná plnou pravdu o Bohu, jen Ježíš. Proto se k němu modlíme a prosíme ho o světlo Ducha svatého. Těžko vám můžu zprostředkovat pravdu, jestliže vy nechcete se jí otevřít, uznat ji. Předpokladem pro tento akt je pokora. Možná většina z vás je ještě příliš mladá, aby této ctnosti byla schopna, ale dá Bůh, že přijde vaše doba, doba vašeho obrácení.

 70. Slávek

  Když o tom tak přemýšlím Petro, tak s prvním přikázáním, tak jak jej chápu nemám sebemenší problém.

  První část je naprosto v pohodě: „Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.“ Prostá oznamovací věta, se kterou nemohu nic činit. Chlapík se prostě představuje.
  Nebudeš mít jiného boha mimo mne. Tak na to bych mohl přísahat. Snad jen v dětství jsem věřil na Ježíška, co nosí dárky,ale od té doby jiného boha nemám.

  Ok, to bychom tedy měli za sebou. Máme tu chlapíka, co o sobě tvrdí, že je bůh a nechce abychom měli jiné bohy. Taky po nás nechce, abychom nikde ukazovali jeho obrázek, nebo snad něco, co bychom za jeho portrét vydávali. Potom nechce, abychom jeho jméno zneužívali. To chápu tak, že se za něj nemám nikde vydávat. Dneska to zneužívání identity může být fakt problém. Myslím, že je to akutnější, než v době, kdy se tu ten chlapík poflakoval. To jen svědčí o jeho moudrosti a předvídavosti. Ten den odpočinku sice trochu flákám a občas si třeba uvařím, nebo tak, ale budiž mi přičteno k dobru, že bych nejraději skutečně nic nedělal a k té činnosti jsem vždy donucen proti své vůli. Rodiče mám rád a ty ostatní přikázání taky většinou dodržuju. Párkrát jsem ulítl, ale toho fakt lituju. Jediný, co, tak občas fakt dychtím po ženě bližního svého. Od toho mám ale manželku, aby mi vysvětlila, kde mám dychtit správně.

  Mohu se teda považovat za křesťana, když z Facebooku odstraním ten obrázek Boha ze sixtýnské kaple?

 71. Slávek

  Přemýšlím Petro, jak to chápat. To s tím biskupem. Je to myšleno, jako určitá poklona a výraz souznění? Nebo je to spíše urážka vašeho biskupa? Nebo urážka nás obou? Já mohu naprosto otevřeně prohlásit, že si s Vámi rozumím lépe, než se svým biskupem. Možná je to věc, na které se shodneme. Takový pevný základ dlouholetého přátelství.

 72. Petra Bézová

  Tome, k tomu poslednímu. Víte, on je celkem problém v tom, cosi lidé představují pod pojmem slušně se chovat. Lidská společnost se vyvíjí, to přece uznáváte, ale jde o to, aby se vyvíjela tím správným směrem, proto jsou tu nějaká pravidla daná Bohem, které bychom měli respektovat, ne kvůli tomu Bihu, on tyto příkazy pro svůj život nepotřebuje, ale kvůli sobě. Pokud On je Stvořitel, ví asi k čemu člověka povolal a jak toho člověk má dosáhnout. Chce naše štěstí, proto nám s naší existencí dává i návod k použití. Kdo návod k použití používá, dělá to v první řadě kvůli sobě, aby byl šťasten, ale také pro druhé- aby i oni byli šťastni.

 73. Petra Bézová

  Slávku, berte to tak, že já ráda mluvím s muži o Bohu. S vámi můžu, protože na to máte čas, s biskupem nemůžu, protože čas nemá. Taky se na ateisty nedívám jako na své nepřátele, ale spíš jako na lidi, kteří hledají, kdo to vlastně ten Bůh je, aby mu mohli když tak uvěřit. Je to samozřejmě myšleno i jako kritika mého biskupa a vaše pochvala, ale doufám, že váš zájem- nezájem o Boha není povrchní.

 74. Slávek

  Díky za vysvětlení Petro. Vzhledem k tomu, že si myslím, že bůh neexistuje, tak můj zájem o něj není žádný. Spíš mě zajímá vše kolem něj. Křesťané, muslimové, apod. To jen pro ujasnění pojmů, abyste potom nebyla zklamaná.

  Já ty věci kolem pozoruji, dělám si vlastní názor a poznatky potom využívám (nebo se snažím) k efektivnějšímu prosazování ateistických zájmů. Z tohoto úhlu to samozřejmě beru velmi vážně a můj zájem povrchní není.

 75. Tomas

  Petro, zkuste odpovedet konkretne na jednotlive otazky. Je Ježíš Buh? Je v nebi? Zobrazujete ho? Modlite se k nemu? Vyhovuje toto desateru?…….. Co je na tom tak duleziteho, ze to je spolecne s nepracivanim v sobotu (vcetne vasich otroku) soucasti deseti prikazani stvoritele vesmiru? (Proc tam treba neni netyrat deti, zatim co tam naopak je, ze buh bude trestat nase děti a dalsi dve generace za nase hrichy? )

 76. Petra Bézová

  Takže Slávku, mám to chápat tak, že nás vlastně všechny považujete za dost nevzdělané povrchní lidi, kterým se stejně nedá věřit, protože vám nedokážou dokázat existenci Boha? Jenom abych se tu zbytečně neunavovala psaním. Pokud už dopředu víte, že Bůh není, nemá to z mého pohledu smysl. Pokud připouštíte alespoň nějakou možnost- sice v něho nevěříte, ale nevylučujete, že existuje něco, co vy neznáte, pak to smysl má. Psát jen proto, abych vás utvrzovala v ateismu nehodlám.

 77. Petra Bézová

  Tome, Starý zákon jak ho chápeme my křesťané, je přípravou na Mesiáše. Proto měli zákaz zobrazovat Boha, aby se otevřeli tajemství, které je mělo potkat s příchodem Ježíše. Nikdo nikdy předtím asi neslyšel o tom, že by se Bůh mohl stát člověkem. Možná v bájích ano, ale ne reálně. Ti kteří se tomu otevřeli a dokázali ve víře čekat na mesiáše, ti v něho také při jeho příchodu uvěřili. Proto také v katolické víře zní druhé přikázání takto – nevezmeš jména Božího nadarmo. My jsme uvěřili, že on je naplněním Božích příslibů. Ale nebudeme kvůli tomu přece přepisovat Bibli. Spíš se za Židy modlíme, aby i oni byli schopni toto přijmout a uvěřit, že Ježíš je Mesiáš.

 78. Tomas

  Petro, zase jste neodpovedela. Takze nezobrazovani a nepracovani v sobotu uz neplati?

  K tomu pripusteni, ze zrovna ten vas trojitej buh muze byt realny… ano, stejně jako vodnici, zeus a apolo s rodinami, ganesha, john frum, cajova konvice na obezne draze, spaghetti monster a dalsich asi 100 000 popularnich bytosti. Ja se jen domnivam, ze i agnosticka pozice vuci nim je neprimerene opatrna.

 79. Petra Bézová

  Pro křesťany přece platí jiná pravidla než pro židy. To jste řekl správně. Pokud vám vodník a jiné bytosti jsou schopny za vaši víru něco nabídnout, tak jim určitě věřte, je-li to pro vás přitažlivé. Mě Ježíš Kristus nabízí život věčný v Bohu a pro mě je to natolik přitažlivé, že jsem schopna tomu lecos obětovat. Miluji totiž život.

 80. Tomas

  Petro, muzete prosim vas odpovedet konkretne na ty moje konkretni otazky? A tedy potvrdit jestli ta dve přikázání z desatera plati nebo neplati?

  Kazdopadne, uz jsme konecne u toho. Vy vse delate, včetně vereni absurdnim nesmyslum, abyste zila vecne v blahobytu a vyhnula se vecnemu muceni. Chcete tak moc, ze vas vubec nezajima jestli je to pravda, ze veci, kterym verite jsou totalne nekonsistentni a ze veci, ktere uctivate zvracene.

  Petro, to je sobecke a zbabele zaroven. Klanite se kvuli tomu pred bytosti, ktera podle vlastni autobiografie osobne zabila >2 000 000 lidi a to z velke casti deti ac vse mohla jako vsemohouci udelat jakkoli jinak. Bytosti, ktera tresta deti za skutky rodicu.

  Vy si z nas snad delate srandu. Vzdyt to berete jako obchod. Ala kdo nabídne lepší podmínky, toho budu uctívat.

  Vodnik vam nabizi, ze vam po smrti splni vsechna prani a to do nekonecna, kdyz ho ale nebudete uctivat, vyvrhne vam vnitrnosti a necha vas tak vecne umirat. Neni to jeste lepsi nabidka?

  Prijde vam to jako důvod k vereni ve vodníka a jeho uctivani? Pokud ne, tak si uvedonte co pisete. Vždyť vy neudrzite konzistentní argumentaci ani ve dvou příspěvcích za sebou.

 81. Slávek

  Proč byste to měla Petro chápat, že Vás považuji za nevzdělanou a povrchní?

  Jinak k té možnosti. Budu zcela upřímný. Existuje mnoho věcí, které neznám. Ukázat mi, že bůh existuje by bylo velmi snadné, ale přesto si nemyslím, že byste to dokázala.

  Jsem velmi důvěřivý člověk. Věřím na existenci bytostí, které jsem nikdy neviděl a nepotřebuji k tomu žádné striktní metodologické důkazy. Třeba věřím, že existujete vy. A to o Vás nepíše žádná tlustá kniha, ani k Vašemu uctívání neexistuje žádná celosvětová organizace. O vaší existenci ví sotva pár stovek, možná tisícovek lidí.

  Proč jsem k vašim schopnostem skeptický je proto, že se domnívám, že žijete v iluzi. Možná příjemné a pěkné, ale pořád iluzi. Přesvědčit mě o tom, že vaše iluze je reálná bude skutečně oříšek. Přitom by to bylo tak snadné, kdyby to nebyla iluze, ale pravda.

  Ale položím vám jinou otázku a doufám v upřímnou odpověď, stejně jako jsem odpověděl já vám. Existuje jakákoliv pro vás představitelná okolnost, která by vás přiměla zapochybovat o Boží existenci, nebo snad o tom, že vaše katolická církev není tou manželkou kristovou, za kterou se vydává? Taky se totiž potřebuju rozhodnout, jestli má cenu s Vámi ztrácet čas. Zatím mně to spíš připadá, že jste schopna být maximálně hlásnou troubou vaší organizace, než že byste používala svůj mozek a reagovala na to co píšeme.

 82. Petra Bézová

  Takže Slávku: zapochybovat že Bůh existuje, k tomu se asi nedopracuji. Moje vzpomínky z dětství jsou se mnou natolik srostlé, že je nemůžu vyloučit ze svého života. Možná na konci života, až budu mt ztrátu paměti, budu v jiné situaci. Ale to už si asi nebudeme psát. Že Bůh je , v tom se spíš stále víc utvrzuji, jak používám svůj rozum a vidím souvislosti života. Že je katolická Církev ta správná cesta, tím pochybováním jsem už prošla. Její nedokonalost mě velmi děsila. Ale po úvaze- několikaleté- jsem došla k závěru, že nikde jinde nebudu schopna lépe žít, setkávat se s Kristem. Takže počítat stím, že se v těchto názorech změním, je asi zbytečné. Já vlastně ani nevím, jaký je váš cíl. Chcete věřit, nebo nechcete? Já věřit chci, a každý den se pro to znovu rozhoduji.

 83. Petra Bézová

  Tome, pro mě víra není věc argumentů, ale rozhodnutí jednootlivce. nemám v nejmenším úmyslu vás snášet argumenty, že má víra je ta pravá. Na to si příliš vážím vaší svobody. Já se zkrátka rozhodla, protože jsem dostala od Boha nabídku k věření, jako třeba Abraham, nebo Maria. Pro mě je to životní cesta, o které vypovídám, tak jak umím. Kam mě přivede zatím nevím. Určitě se neutěšuji vidinou věčného života a nežiji v iluzi. To je jen vnější věc, která se nedá stejně dokázat. Mě má víra přináší vntřní přesvědčení a správnosti nebo nesprávnosti mého počínání. To druhé přikázání Desatera stále platí, ale jen pro ty, kteří věří, že Bůh je jedna osoba. Já věřím, že i Ježíš je Bůh a protože má tělo, mohu si ho zobrazovat. Jestli tomu však máte věřit vy, když nejste ani žid a ni křesťan, nevím. Pro vás asi na prvním místě platí, abyste miloval svého bližního a možná se skrze to dopracujete k Bohu. Ale musíte milovat i křasťany, doufám, že s tím nemáte problém.

 84. Slávek

  Petro, díky moc za upřímné odpovědi. Tato diskuze pro mě asi žádný konkrétní cíl nemá. Moc mě ale třeba potěšila praktická ukázka tezí nadnesených v článku. O tom, co mě zajímá jsem psal už taky výše a vy jste si z toho nějak odvodila, že vás považuji za méněcennou, nebo tak něco. Mně prostě baví podílet se na ateistickém hnutí, považuji to za užitečné v rámci českého veřejného prostoru a chci to dělat co nejlépe.

  Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčením spíše nihilista, tak bych nějakým konkrétním cílem sám sebe docela dost překvapil. Jestli vy tady nějaký cíl máte, tak směle do toho. Jak jste sama napsala, chce to po vás dokonce papež 🙂

 85. Petra Bézová

  To máte pravdu, papež chce abychom se bavili s ateisty. Proto jsem to taky zkoušela, abych si ověřila, jestli to k něčemu je. Taky ráda experimentuji. Pro mě je to obohacující na vašich stránkách z toho důvodu, že si vyměňuji názory s lidmi, kteří myslí jinak než já. Ani mým cílem však není vás obracet. Věřím že toto má v programu jedině Bůh, a ne my, co se za Boha často považujeme. Konfrontace je dobrá věc, dokud si dokážeme udržet vzájemný respekt. Vaše některé články však katolíky šmahem odsuzují na základě pojetí kolektivní viny a to mě mrzí. I v Církvi je však člověk zodpovědný před Bohem za své činy a ne za činy svých bližních.

 86. Slávek

  Petro, katolíky hážeme do jednoho pytle z dobrého důvodu: hážou se tam oni sami. U nás se katolíkem může stát kdo chce a stejně tak se kdokoliv může k této partičce přestat hlásit. Tím, že se ke katolické církvi hlásíte nejen přijímáte to dobré, ale zároveň se hlásíte k tomu špatnému. Dáváte tím najevo, že vám vyhovuje organizace, která se podílí a kryje zneužívání dětí, která je ze své podstaty nedemokratická, na jejíž chod nemáte skoro žádný vliv a která má ve svém čele člověka který si o sobě myslí, že je v určitých případech neomylný. Svým členstvím podporujete organizaci, jejíž praktiky bz se v některých případech dali přirovnat spíše k mafii, než společenství lidí spojených vírou v boha.

  Dokonce tím dáváte najevo, že jsou Vám blízké ideje, která tato organizace prosazuje: absolutní zákaz potratů, zákaz antikoncepce, nerozlučitelná manželství atak dále a tak podobně.

  Je to prostě vaše rozhodnutí. A podle vašich činů si o vás děláme obrázek. A členství v té organizaci nepochybně čin je.

 87. protestant

  Tím že se hlásím k češství a k České republice se přece nehlásím ke zloději Rathovi, ateistovi Gottwaldovi či k tunelování.

 88. Slávek Post author

  Ty si můžeš zcela svobodně vybrat, jestli ses narodil a byl vychován v Česku? Ve stěhování jinam a přihlášení se k jiné národnosti ti nebrání objektivní překážky protestante?

 89. Petra Bézová

  Slávku, opravdu věci vidíte zjednodušeně. Je to tak, jak píše protestant. Pokud jsem se narodila v České republice a prožila tu dětství, mám k ní určitý vztah, který se přece nedá zrušit proto, že naši politici jsou hulváti. Já mám zodpovědnost za národ, který do mě vložil určité hodnoty. Stejné je to s Církví. I v ní jsem byla vychována a odmala se učila hodnotám, na kterých v životě záleží.Příklad života rodičů, kněží a řeholních sester, které se starají o postižené lidi mě naučili věřit v Boha v Církvi, v které jsou i zatvrzelí hříšníci a nepřátelé Boha. Nemůžu opustit víru, ale můžu se snažit podle svých sil dělat Církev lepší. Morálka Církve vychází z Bible, která je poněkud starší než sahá naše paměť a učí mě uznávat hodnoty, které sice ne vždy chápu, ale podle Boha jsou důležité k tomu, abychom spolu u něho mohli věčně žít. Člověk jako vy si myslí, že na vše přijde sám a pomoc Boží nepotřebuje. Jak pošetilé!

 90. Slavek

  Petro, to ze jste na cirkev zvykla a mate tam koreny je jiste dulezite. Presto je vase prislusnost k cirkvi dobrovolna. Jak sama pisete, je tam urcite i spousta dobrych lidi. ja dokonce myslim, ze to docela chapu.

  Presto si tu prislusnost k cirkvi volite dobrovolne a proto jste spoluzodpovedna za ciny, ktere lide v cirkvi delaji. At uz v tom dobrem nebo spatnem. Ono i v komunisticke strane bylo spousta dobrych lidi. Lidi, kteri tam sli s tim, ze se jim tu stranu podari zmenit.

  To ze tu spatnou stranu nechcete videt je uplne jedno. Prave diky lidem jako jste vy, jsou ty veci, co jsem vyjmenoval, vubec mozne. Ruce si myjte jak chcete, spina na nich ulpeje.

  Jeste k tem Cecham. Rozdil je jednoduchy: to ze jsme cesi jsme si nezvolili. Ale zodpovednost, za to jak to tu vypada mame stejnou, jako maji katolici vcetne vas za svou cirkev.

 91. Petra Bézová

  Dobře, buďte si bohem a suďte si podle svých lidských měřítek. Já vám to neberu. Vím, že je Bůh, který bude mě i vás soudit, ale určitě to bude za naše skutky a ne za skutky našich bližních. Vy operujete s myšlenkou, že všichni ateisté jsou dokonalí čistí lidé, kteří nikdy nikomu neublížili, já vím, že to není pravda, že mnoho ateistů ublížilo křesťanům na základě své nenávisti k Bohu. Jestli dokážete celý život zůstat čitý a neposkvrněný jako si připadáte dnes, tak vám to přeji. Klidně mě suďte za činy mých souvěrců, můžete mě klidně i odsoudit i potrestat, budu se snažit vám to neoplácet, protože Ježíš Kristus mě to učí. On je má naděje, ne vaše přijetí a odpuštění, které nepožaduji.

 92. Slávek

  Petro, ale vy si do mých příspěvků vkládáte něco, co tam vůbec není. Pořád mluvíte o nějakém souzení. Já přece nikoho nesoudím, ani se o to nesnažím. My lidé jednáme jak musíme. Jak bych tedy mohl někoho soudit?

  Nemluvím o hloupé vině, jak s ní operujete vy, křesťané. Mluvím o odpovědnosti. Samozřejmě, že za církev nenesete vinu. Odpovědnost ale máte. Já nejsem ten, kdo vás soudí. Jestliže se vám ale samotná fakta zdají odsudkem, možná to stojí za zamyšlení.

 93. Arkande

  Tak s Petrou to byla hodně zajímavá diskuze. Určitě by bylo dobré ji pojmout jako samostatný článek.

 94. Slávek Post author

  Arkande, pokud se na to cítíš a článek napíšeš, tak budu jen rád. Já ho osobně „nevidím“. Chceš zřídit přístup do redakčního systému?

 95. Arkande

  No já si při čtení toho rozhovoru vzpomněl na Orwelův román 1984 a především na v něm zmíněný „Double Think.“ Tedy podporování a zastávání dvou zcela protichůdných postojů(Svoboda je Otroctví, Válka je Mír Nevědomost je Síla).

 96. Pingback: Ateistův průvodce náboženstvím: Katolická církev a víra | Občanské sdružení ateistů České republiky

 97. Michal

  „Znovu vám říkám, snáze projde velbloud uchem jehly než bohatý do Božího království.“ Zaprvé je tam napsaná třikrát a za druhé křesťané přímo milují, když s nimi na toto téma zavedete řeč.

  Tady z tohohle jsem se málem po… 🙂

 98. SPIDER

  Ja osobne nechápem, ako inteligentný a rozumný dospelý človek môže niečomu tak nereálnemu a nelogickému ako je biblia, veriť. Nehovorím o viere v boha, veríte že nad nami je vyššia moc, proste niečo viac,… OK no. Ale veriť takým rozprávkam a krvopotne sa toho zastávať…. Fakt to nechápem.
  Ja som od malička nebol do ničoho nútení, rodičia sú veriaci, celkom dosť som sa o to zaujímal niekedy, a prišiel som na to , že to nemá žiadny význam. Na to aby bol človek dobrým človekom, nepotrebuje žiadne blbé rozprávky. To je môj názor.
  A chválim článok. 🙂

 99. Pingback: Užitečné odkazy | Církevní gymnázium a co vás tam čeká

 100. Foxy

  Ad: Čtyři evangelia by měli zcela přesně popisovat… doporučuji: Čtyři evangelia by měla zcela přesně popisovat
  Jinak se zdá být OK.

 101. DarthZira

  Foxy, těch gramatických chyb je tam podstatně víc – a to se záměrně snažím vůbec nevidět interpunkci, ovšem úplně stačí (ne)shoda přísudku s podmětem, nějaké to skloňování apod. Prostě by Slávek potřeboval pořádného korektora.
  Slávku, škoda, že Tvá žena je původem Slovenka (jestli se teda nemýlím), bylo by docela vtipné, kdyby katolička dělala gramatické korektury článků na ateistický web 😀 😀

 102. Sam

  Nazdar, jestlipak víte, jak se má správně číst Bible? V jednom kostele jsem našel na nástěnce pěkný návod. Věděli jste, že se nikdy nemá začínat knihou Genesis? Hehe, moje matka to nevěděla a tak ji ta kniha Genesis asi trochu odradila. Nuže návod máte tady: http://i.nahraj.to/f/H6a.jpg

 103. Ladislav Háva

  Není třeba se posmívat bibli. I z těch nesmyslů se dá vyčíst reálné jádro. Například jak to bylo s tím Lotem. Všude se vzpomíná na hříšné město Sodomu, ale v bibli není jmenováno. Něco hříšného tam bylo, ale sama biblická autocenzura to nepojmenovala. Takže za hříšné sídlo je třeba považovat přímo Lotův dům, ve kterém otec Lot prodával své dcery návštěvníkům k sexuálním radovánkám. Proč na příklad k němu přišli na návštěvu poslové, či andělé a to v noci? Nechtěli, aby se lidé o nich dověděli, že i oni požadují sexuální potěšení. Přesto se sami nějakým způsobem prozradili a muži ze sousedství chtěli vědět, kdo to do domu zašel. Návštěvníci pak udělali podlý skutek. Muže oslepili. Tím zbavili jejich rodiny živitele. Proto, aby se nerozkřiklo, že andělé takto škodí lidem, museli zahynout a s nimi celé město.

 104. protestant

  Je to jako trvat na tom, že puzzle se musí skládat od levého horního rohu. A pokud nemohu najít ty správné dílky patřící do toho rohu puzzle odložím….

 105. pampeliška

  Číst dopis není složité pro toho, kdo zná autora. 🙂
  Pokud manželka píše manželovi, že zrovna úkladá děti do postele, nikdo jiný nebude tak v obraze jak její manžel. Podrobně by nám popsal co se všechno skrývá za těmi pár řádky. Kde jsou postýlky, co za rituál dělá maminka, bez kterého medvídka dítě neusne……..

  Mimochodem jsem zde zaznamenala v předchozích příspěvcích tenhle verš.
  ___________________________________________
  Co takhle říkáte na větu: „Znovu vám říkám, snáze projde velbloud uchem jehly než bohatý do Božího království.“ ?
  ____________________________________________

  Víte co znamená , napovím – znázorňuje – “ ucho jehly “ 🙂

 106. Foxy

  Království nebeské je blbost. Mezitím tam, jestli to teda nevíš, došlo k revoluci a je tam teď Lidově Demokratická Republika Nebeská.
  Jen na vzájemném poměru velikosti jehly a příslušného velblouda závisí snadnost jeho průchod ouškem jejím.
  Bohatý může mít dostatek prostředků na výrobu jehly potřebné velikosti.
  Na přísloví byla expert teta Kateřina.

  Aby ti nebylo smutno, tak tady máš taky jedno přísloví:
  Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až dá někdo na pivo.

 107. pampeliška

  Pak že Bůh nemůže být vševědoucí, když tady Foxy ( nechci psát, že i ostatní, aby se Foxy necítil ukřivděn ) ví všechno 🙂

  Pokud čteš Bibli, která pochází z jiného prostředí dění, i pisatelů, nemůžeš jí číst dle Tvých poměrů, okolí, doby………
  Máš to stejné i s jinou literaturou. Pokud by jsi nikdy neměl možnost vidět indiána, vytvoříš si svůj vlastní obraz, který bude odlišný od každého z nás a mine se skutečností.

  Takže hledej, klikej, gůgluj, trochu si proklepni židovskou kulturu, zákony, světové strany, historii 🙂 ………………neee, seš chytrej, poradíš si, ale přemýšlení ani věda tě k cílí nezavede 🙂

 108. Foxy

  pampeliška (24.05. 2014 | 11:23) napsal:
  „Pak že Bůh nemůže být vševědoucí, když tady Foxy ( nechci psát, že i ostatní, aby se Foxy necítil ukřivděn ) ví všechno 🙂 “
  Víš, Pampeliško, ÚPLNĚ včechno nevím ani já, natož nějaký bůh vševědoucí.
  Záhadou například zůstávají některé Tvé myšlenkové pochody…

  „Pokud by jsi nikdy neměl možnost vidět indiána, vytvoříš si svůj vlastní obraz, který bude odlišný od každého z nás a mine se skutečností.“
  Ale kdepak, já moc dobře vím, že indian je značka motocyklů a jeden z nich, Indian Scout (1928), měl můj kamarád. Úžasná mašinka, nádherné svezení. Akorát že ten můj úžasný kamarád odjel v roce 1968 na tom indiánu z Divokého Východu na Nedivoký Západ a už se do ČS nevrátil. Pokud oba ještě existují, nepochybně jsou dnes (oba) cennými museálními exponáty.
  A pak že nevím, jak vypadá indián…

  Říkáš, že mám gůglovat? Prosím…
  : Lepší dobrej nůž, než dvě špatný pistole.
  : Kdo jinému ucho utrhne, ten se směje naposled.
  : Blahoslavení chudí duchem, neboť oni jsou pastvinami mými!

 109. pampeliška

  Odbočuješ Foxy 🙂

  Čím že to projde velbloud ? Vážně si Foxy myslíš, že to byla myšlena obyčejná jehla na šití ?

  Takže neodbočuj a k věci. Divím se, že zde nejsou tví dobří kamarádi, aby Ti pomohli. 🙂

 110. Antitheista

  Nadčasový bůh Bible inspiruje Židy k zabíjení Amáleků, zatímco ve stejné době na jiném místě již Buddha učí lásku ke všem i zvířatům (k tomu se Ježíš ani nedostal)

  Já vážně nechápu, proč bych měl chápat hloupou knihu v kontextu tehdejší doby – jinak, než jako hloupou knihu z kruté doby 🙂 – když na jiném místě již vznikala NADČASOVÁ FILOSOFICKÁ DÍLA ANTIKY A INDIE 😀 😀 😀

 111. Sam

  Jasně kolego. Když se katoličtí misionáři někdy dávno dostali do Indie, tak čuměli, jaká je tam už starobylá kultura s mnoha náboženskými spisy.

 112. pampeliška

  Znovu odbočuješ, co je v Bibli myšleno pod slovy “ ucho jehly “ 🙂

  Pokud něco kritizuješ, měl bys mít alespoň základní informace o kritizovaném předmětu.
  Když dojdou argumenty, tak se vždy použije proti útok v konečném případě se řeší pravopis 🙂

 113. Foxy

  Pampeliška: „Vážně si Foxy myslíš, že to byla myšlena obyčejná jehla na šití?“

  Jehla s ouškem je jehla s ouškem. Jestli myslíš, že to byla jehla do gramofonu, pletací jehla, nebo skalní jehla (třeba ta dvouvrcholová v Lužických horách u České Kamenice), pak bych tě zdvořile upozornil, že tyto ouško nemají.
  Netuším, jakou jinou jehlu si pisatelé starých pověstí hebrejských představovali – a je mi to natolik fuk, že po tom hlouběji pátrat nehodlám.

  Velbloud ouškem jehly projde bez problému, narozdíl od lva. Ten totiž má na konci ocasu bambulku, za kterou se v oušku jehly zacukne a dál neprojde. Pozorováním tohoto jevu lidé postupně dospěli k tomu, že si na konci nitě jehlou provlečené začali dělat uzlík. Tomu se říká vědeckotechnický pokrok.

 114. pampeliška

  Já jen, že někdy se můžeš mýliti a nemusíš o tom vědět 🙂 🙂 a když je Ti to fuk.

 115. Foxy

  pampeliška (24.05. 2014 | 16:36) napsala:
  „Já jen, že někdy se můžeš mýliti a nemusíš o tom vědět..“
  To platí pro každého. Jen blbec si o sobě myslí, že se nikdy nemýlí. Jen blbec nikdy nepochybuje. Jen blbec má ve všem jasno.
  Hezký kvíkend!

 116. pampeliška

  Foxy (24.05. 2014 | 18:18) napsal:
  To platí pro každého. Jen blbec si o sobě myslí, že se nikdy nemýlí. Jen blbec nikdy nepochybuje. Jen blbec má ve všem jasno.
  Hezký kvíkend!
  ___________________________

  Máš můj souhlas.
  Nápodobně ! 🙂

 117. pampeliška

  Vstup do Starého Jeruzaléma zajišťuje sedm z celkových jedenácti bran – Nová, Damašská, Herodova, Lví, Hnojná, Sijonská a Jafská. Osmá, Zlatá brána, neboli Brána milosti, byla zazděna za vlády Sulejmana ………………………..
  ______________________________________________________

  Brány Jeruzalému za doby Ježíše se uzavíraly na noc. Jen jedná brána, která se jmenovala “ Ucho jehly “ zůstala neuzavřená. Kupci, kteří se opozdili s návratem po uzavření bran, měli možnost vejít do Jeruzalému právě jen bránou “ Ucho jehly “
  Pokud cestovali s velbloudem, který měl náklad, museli náklad složit, velbloud musel na kolena a v této pozicí projít. Jenže někdy to bylo velmi na těsno a někdy se kupci tenhle manévr z důvodu vzpoury velblouda nepovedl………………..

  Tuto informací mám přímo ze zdroje 🙂
  Souhlasím z pisatelem článku, že křesťane žiji v rozporu s Bibli a jejich výklady jsou rozdílné. Naopak nesouhlasím z jeho zesměšňováním, kritizováním Bible. Jak jsem psala, pokud neznám základní informace, dobu, historii, prostředí……………..neměl bych se pouštět do kritiky, je to krok na tenkém ledu 🙂

Komentáře nejsou povoleny.