Katolická církev je chytrá horákyně: podivný konkordát a víra jako Vatikánský export

Autor | 30.08. 2012
Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra

Římskokatolická církev má na světě podezřele zvláštní postavení, trochu něco jako chytrá horákyně – oblečená-neoblečená, obutá-neobutá. Je zároveň stará i mladá, je to střídavě víra, církev a stát. Pomalu se zdá, že je stejně neuchopitelná rozumem jako její Svatá trojice. A má být zárukou…čeho vlastně?

Podívejte, ŘKC se pravidelně hlásí ke své dvoutisícileté tradici, ale jakmile padne zmínka o čarodějnických procesech nebo historii papežství, stává se z ní najednou církev 21. století. Pokud bychom ale argumentovali, že se jako mladá církev uvedla do 21. století celosvětovými pedofilními skandály, prohlásí, že je to moderní problém a opět zestárne o dva tisíce let. (což ovšem v důsledku také moc nefunguje)

Pokud zaútočíte na ŘKC jako na organizaci, začne se bránit zákony na ochranu svobody vyznání (aniž ovšem zdůrazňují, že podle stejného zákona nesmí ani papež veřejně napadat ateisty!). Jenže víra by měla být osobní věc a na tom je také teorie svobody náboženství postavená.

Eskamotérským trikem ŘKC ale dokáže vysvětlit, že má právo zasahovat nejen do politiky, ale i do veřejného prostoru. (nejsou jediní) To že tak jedná jako organizace věřících, nemá samozřejmě z hlediska zákona hrát roli, jedná prostě jako organizace.

Aby toho nebylo málo, uzavřela tahle církev se státem smlouvu, v níž vystupuje jako stát. Komický a přesto strašidelný stát Vatikán byl založen roku 1929 a v 2. světové válce sehrál odpornou roli podporovatele diktátorských klerofašistických režimů, kterou si později zopakoval také ve Vietnamu.

Není žádný důvod, aby naše země měla s takovým státem uzavřenou smlouvu, která je v některých bodech nadřazená jiným mezinárodním smlouvám, zákonům a dokonce i ústavě. Uzavření takové smlouvy se většinou nazývá vlastizrada. Ne tak v případě Vatikánu! Tam se argumentuje:

 …vědomy si role katolické církve v českém státě, jakož i v evropských i světových dějinách při vytváření a ochraně duchovních, kulturních a lidských hodnot a rovněž potenciálu, kterým katolická církev disponuje v procesu usmíření ve světě…

Citace: Smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem o úpravě vzájemných vztahů

To má být vtip? Přestože je to smlouva mezistátní, mluví se tu o církvi. Je naprosté pokrytectví si předstírat, že Vatikán jako stát nemá vlastní ekonomické a politické cíle.

Procentuální podíl římskokatolických věřících na obyvatelstvu jednotlivých zemí světa

Procentuální podíl římskokatolických věřících na obyvatelstvu jednotlivých zemí světa

Jenže náboženská mlha brání politikům (těm možná ta zlatá) i prostým křesťanům vidět skutečnost, že pro něj je katolicismus prostě vývozní artikl. Čím dráže ji prodá, tím více peněz bude mít. Bez peněz nepřežije.  Proto vždycky tolik touží po tom, aby měl právo všude zakládat svoje misie a školy – jsou to jeho filiálky. A také proto se vrcholní představitelé ŘKC druží k jakémukoli vysoko postavenému politikovi. Jediná věc, kterou opravdu vyrábí jsou encykliky!

Vatikán je ten nejtrapnější stát na světě, protože jiné srovnatelně velké státy v Tichomoří vyvážejí alespoň ryby a kopru.

Je pro něj samozřejmě mnohem větší terno, když svoji zakázku na výrobu morálky, což ovšem není nic jiného než „jitrnice jakou svět neviděl“, prodá rovnou představitelům státu než prostým lidem. To se také k mé lítosti stalo i u nás.

2 thoughts on “Katolická církev je chytrá horákyně: podivný konkordát a víra jako Vatikánský export

  1. Slávek

    Tomáš je prostě skvělej. Podívat se na katolickou víru, jako na exportní artikl mě skutečně nenapadlo.

Komentáře nejsou povoleny.