Český rozhlas: podvědomý strach z ateismu v náboženské redakci

Autor | 05.09. 2012

Nedávno jsem se účastnil rozhovoru v pořadu Hovory o víře v Českém rozhlasu. Dnes jsem hledal v archivu tohoto pořadu jiný rozhovor a všiml jsem si, že rozhovor s mojí maličkostí v přehledu chybí.  Pátral jsem dál a zjistil, že se jedná o jediný chybějící rozhovor v roce 2012.

Český rozhlas: Podvědomá cenzura, nebo záměr?

Český rozhlas: Podvědomá cenzura, nebo záměr?

Pan Vepřek letos pouštěl 35 rozhovorů. Ve všech až na jeden vystupují věřící lidé. Všechny až na jeden jsou v přehledu uvedeny. To, že rozhovor se mnou není v archivu uveden znamená, že návštěvník stránek nemá reálnou možnost si tento rozhovor na stránkách Českého rozhlasu vyhledat a pustit. Pravděpodobnost, že se něco takového stane náhodně je 1/34, tedy 2,9%. Skutečně si teď připadám, jako kdybych vyhrál ve sportce 🙂

Přemýšlím teď nad tím, jestli se nás věřící lidé skutečně natolik bojí, že mají něco podobného zapotřebí? Možná už teď více rozumím poznámce paní Bečkové, vedoucí náboženské redakce, že nevěří v existenci ateistů. My se v jejím světě prostě nevyskytujeme. A když se tam náhodou nějaký ateista objeví, tak jsou veškeré stopy po jeho existenci vymazány z kolektivní paměti.

Rozhovor si samozřejmě můžete poslechnout a přečíst i nadále na našich stránkách.

38 thoughts on “Český rozhlas: podvědomý strach z ateismu v náboženské redakci

 1. Jan

  Zkusil jste kontaktovat ČR a požádal je o vysvětlení?

 2. Slávek ČernýSlávek Post author

  Ani to dělat nehodlám. Přijde mi to spíš zábavné a celkem i vypovídající o těch lidech tam, než abych z nich lámal vysvětlení. Určitě to bude něco logického, ve smyslu, že neměli moji fotografii nebo člověk co to dělá měl dovolenou.

 3. xorron

  Za zeptání by to stálo, vždyť ten rozhovor byl vůči pánbíčkářům docela vstřícný.

 4. Slávek ČernýSlávek Post author

  Přiznám se, že mě to až tak nezajímá.Než nějaké oficiální vysvětlení, to mě přijde zajímavější, že to tam nedali. Osobně odhaduju, že tam byla nějaká drobná komplikace a u ateisty se prostě neobtěžovali to řešit. Prostě podvědomé vytěsňování nepříjemných věcí.

  To co mně odpoví oficiálně mně nezajímá natolik, abych absolvoval několik nepříjemných telefonátů nebo emailů. Ale až tam půjdu příště, tak se zmíním.

 5. Slávek ČernýSlávek Post author

  Ano, tam to je. Nakonec i v článku odkazuji na naše stránky s jejich audiem. Není to ale v přehledu na stránce pořadu.

 6. degas

  Vyzera to na nejaku partizancinu jedneho cloveka v rozhlase, kedze to zmizlo len z prehladu na stranke relacie.

 7. protestant

  Kde to Slávku nevidíš? Já to v archivu toho pořadu vidím jako první pořad na druhé straně.

 8. Slávek ČernýSlávek Post author

  Jde spíš o to, že je to jediný chybějící pořad. Statistická šance, že se jedná o náhodu je zanedbatelná. Prostě ten rozhovor upozadili. Ten kdo bude procházet stránky a hledat co by si poslechnul to nenajde. Najde jej jen ten, kdo ví co hledá.

 9. protestant

  No on je to vlastně taky jediný pořad co jsem se díval, který není o víře, a už vůbec nezapadá do kolonky náboženství, která je uvedena vlevo nahoře.

 10. protestant

  Jinak nemáš pravdu. Ze stránek pořadu je přímý link na archiv tohoto pořadu, kde tvůj pořad je.

 11. protestant

  …. leda bychom konečně přijali to co zde tvrdím už dlouho – že ateismus je náboženství a víra. 🙂

 12. Slávek ČernýSlávek Post author

  Protestante, netroluj. Kde to chybí je jasně vidět na obrázku. To, že je ve veřejnoprávních médiích věnován nepřiměřený prostor náboženským skupinkám je také jasné. 16 pravidelných týdenních pořadů je absurdní číslo.

  Jedna z možných náprav tohoto stavu je i cesta, kdy tato redakce začne pravidelně vysílat pořady a zvát hosty i jiného než křesťanského zaměření. Což se neděje a když už se tak stane, tak je ten pořad co nejvíce schován, aby jej snad někdo nenašel. Myslím, že si lidé rozhlas neplatí proto, aby se jim dostávalo pravidelného vymývání mozků.

 13. Slávek ČernýSlávek Post author

  Jinak zaměření rozhlasu jako celku je také pěkně vidět na případu, kdy ve zprávách v den plánovaného třetího čtení restitucí celý den točili reportáž o tom, jak jeden nerestituovaný barák chátrá.

  Ono se asi není čemu divit, když ve vedení té instituce je většina křesťanů. To stejné nakonec platí i o současné vládě.

 14. protestant

  Chybí to tam podle mne proto, že ten pořad nebyl ani o náboženství, ani o víře. Spíše se divím, že na to redakce náboženství přistoupila.

 15. protestant

  ….Redakce náboženského vysílání
  Připravuje pořady již od roku 1990. Přináší zprávy, komentáře, reportáže, debaty, dokumenty či portréty zajímavých osobností, vždy s přihlédnutím k duchovní dimenzi života. …..

 16. slávek

  Protestante, jsi si jistý tím, že ten rozhovor nebyl o víře a náboženství? A četl jsi anotaci pořadu Hovory o víře? Nejsebejistěji vystupují lidé, kteří nejméně vědí. Skutečný hlupák neví že je hlupák.

  Hovory o víře: Rozhovory s věřícími i nevěřícími.

 17. xorron

  Ve vládě jsou křesťané? Odpověděl bych jako indiánský náčelník na Kubě, když se ho křesťané chystali popravit. Nejdřív ovšem chtěli, aby se nechal pokřtít. Otázal se, zda v nebi budou také ti, co je zotročili. Když slyšel kladnou odpověď, tak vše odmítl s tím, že s takovými v jednom nebi být nechce.
  Nečas – předseda ZO SSM v Rožnově, a tak můžete ty křesťánky brát jednoho po druhém. Jen póza.

 18. protestant

  Já se jen snažím přijít na to proč tam ten pořad není. Napadlo mne že není o víře. Web rozhlasu určitě nedělají jednotlivé redakce, ale vytváří jej pravděpodobně nějaké internetové oddělení. A člověka v tom oddělení mohlo napadnout, že jde o chybu, že ten pořad tam nepatří.

 19. slávek

  Kdo to dělá nevím. Archiv jako takovej bude určitě něco hodně automatizovanýho. Ty stránky pořadu se imho musí dělat ručně a IMHO tam prostě chyběla ta motivace a snaha, protože to bylo o ateismu. Když se podíváš na minulý roky, tak tam ty zuby jsou častější, ale někdo to srovnal a teď tam dávají každej pořad.

 20. Jaroslav A. Polák

  Hele, neměl by se k tomu vyjádřit nějakej statistik? Třeba Charly? Mám totiž takový pocit, že z jednotlivého výskytu nepravděpodobné události nelze korektně vyvodit skoro žádný závěr…

 21. Colombo

  Jaroslav Polák: To platí u frekventistické pravděpodobnosti. A i tam se to porušuje více než často. Lidem přirozenější Bayesiánská pravděpodobnost to umožňuje. Navíc není třeba dělat myšlenkové kotrmelce s “náhodným” pokusem.

 22. Jaroslav A. Polák

  No, já to myslel tak, že je prostě poněkud odvážné z jedné události vyvozovat nějaké závěry o podvědomém strachu z ateismu atp. Je to samozřejmě přirozená součást magického typu myšlení, ale mám takový pocit, že to se zde, přinejmenším proklamativně, nepěstuje 😛

 23. Colombo

  Jaroslav Polák: To není žádné “magické myšlení”, to je jen obyčejná věda.

  Vzhledem k tomu, že s tvým přístupem “jedna realizace, nemůžeme nic říct”, tedy s frekventistickou pravděpodobností/statistikou nemáš vůbec šanci hovořit o pravděpodobnosti úmrtí pacienta v případě vážné emoci, nemáš šanci hovořit o pravděpodobnosti nejrůznějších hypothéz, evolučních scénářů atp., vytvořila matematika (respektive, bayesiánská/bayesovská teorie pravděpodobnosti tu byla dřív…) systém na testování i těchto jevů a to skrze vztahy s jinými jevy. Ostatně, není divu, že bayesovská pravděpodobnost je shodná s teorií her (co se matematického aparátu týče).

 24. Slávek ČernýSlávek Post author

  Můžete mi to nějak přežvejkat pánové? Já z toho nic zásadního nevyvozuju, jen mi to přijde divný, ale jde to teda nějak spočítat?

  Já jsem vycházel z toho, že když mám v ruletě 35 čísel a jedno musí padnout, tak pravděpodobnost, že padne zrovna to moje je 1/35. Tady vidím rozdíl v tom, že ten pořad “padnout” nemusel. Ale to mi přijde, že by případnou pravděpodobnost, že je to náhodou ještě snižovalo. Další rozdíl vidím v tom, že jsem si arbitrárně zvolil interval (tento rok).

  Nic z toho ale do výpočtu zahrnout neumím. Nakonec i ta pravděpodobnost přes 2 procenta je ještě poměrně malá, ale ne zcela nereálná. Takže šanci, že je to fakt náhoda tam vidím.

 25. Slávek ČernýSlávek Post author

  Tomáši, skvělej Blog. Vůbec jsem o něm nevěděl 🙂

 26. Standa

  No tak, i když je úmysl v tomhle případě neprůkazný, tak jako součást širší evidence článek hodnotu má. Pokud se něco podobného náhodou stane znovu, budeme se na to dívat i díky Slávkovu článku jinak než kdyby si tento zajímavý postřeh nechal jen pro sebe. Rozhovor jsem si poslechl už dřív a je moc pěkný.

 27. Colombo

  Slávek: já jen tvrdím to, že nepotřebujeme velký náhodný výběr abychom byli schopni hodnotit pravděpodobnost jevů.

  Jestli tohle byla nebo nebyla náhoda, to je potom věcí (subjektivní) pravděpodobnosti a výpočtu.

 28. Standa

  Akorát jsem při poslechu rozhovoru neměl dobrý pocit z toho pana redaktora.
  Ptal se jako unavený doktor, co sestavuje diagnózu předposlednímu pacientovi v řadě…

  Slávek naopak měl v sobě určitou živost a odpovídal lidsky a s nadšením. 🙂

 29. Standa

  Znovu jsem si rozhovor poslechl. Jeho vyznění je “ty ateisti jsou v podstatě fajn lidi”. Možná do toho redakce šla s vírou, že ukážou nějakýho zhýralce. A kdyby se tak stalo, vsadím se, že by si dali extra záležet aby to bylo všude vidět. 🙂

 30. Slávek ČernýSlávek Post author

  Stando, pan Vepřek byl naprosto v pohodě. Určitá rutina tam asi je, přece jen má podobný rozhovor každý týden. Nakonec i ty otázky jsou docela klasický. On je prostě takovej uvolněnej typ člověka.

  Poslechni si další rozhovory, mluví tam velmi podobně. Já myslím, že v rámci možností jsme na tom celkem v pohodě. Já se ani nedomnívám, že to udělali na schvál. Spíš tam něco zafungovalo podvědomě.

 31. elviin

  Ta zmínka o té vedoucí náboženské redakce se podobá zkušenosti prof. Dawkinse s podobnou paní v redakci Guardianu. Gardian sice není veřejnoprávní médium, ale je vidět, že obsazení redakcí orientovaných na víru je podobné všude.

 32. Radek Laža

  Vážení přátelé,
  tak jsem si taky prošel celý letošní archiv zmiňovaného pořadu, a jmenovanou relaci jsem opravdu nenašel a trochu se proto naštval.
  Pak si ale říkám, že cenzura mi zrovna k Šestce nějak nesedí. (Nehledě na to, že v archivu iRádia je pořad normálně k dispozici.)
  Tak jsem jim prostě napsal. Do druhého dne přišla omluva a poděkování za upozornění. Archiv pořadu je aktualizován. A alespoň pro mě je tato záležitost vyřešená.

 33. Antitheista

  Cooo?? Já sem to asi přehlédl, ale ono to tam fakt není ? PO včerejší masáži na ČT1 (Rub a líc víry) mě to fakt už začíná štvát (a to nemluvím o restitucích)

Komentáře nejsou povoleny.